M 25

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostHenryk | 12 Lis 2005, 13:31

W kwietniu, gdy jeszcze nie było astromaniaka, rozpocząłem akcję obserwacyjną cefeidy położonej w samym środku gromady M 25. Fascynujące były zmiany jasności gwiazdy na tle innych gwiazdek gromady.
Tymczasem ogłaszam zakończenie tegorocznej akcji M 25. Co prawda jeszcze przez najbliższe tygodnie widać te okolice, ale coraz bliżej horyzontu, co powoduje większe niedokładności pomiaru, więc lepiej nie oceniać, żeby nie popsuć wykresu.
Krzywa zmian jasności przedstawia się tak:
Image

A poniżej zdjęcie z końca października z zaznaczoną U Sgr:
Image

Zachęcam do obserwacji cefeidy już za pół roku.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJaLe | 12 Lis 2005, 13:48

Widzę Henryku, że przedstawiony wykres pokrywa się dokładnie z podanymi w atlasach zakresami jasności 6.28/7.15 dla 720004 U Sgr.
Może napiszesz coś więcej na temat urządzenia i sposobów akwizycji danych, jakie stosujesz do pomiaru jasności.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHenryk | 12 Lis 2005, 14:04

JaLe napisał(a):Może napiszesz coś więcej na temat urządzenia i sposobów akwizycji danych, jakie stosujesz do pomiaru jasności.


No nie tak idealnie. Zakres jasności wg moich obserwacji wyniósł 6.2 - 7.0. Często jednak dane katalogowe nie są aktualne, więc nie należy się nimi bezwzględnie sugerować.

Nie jestem pewny, czy dobrze rozumiem pytanie o "akwizycji danych".
Sprawa jest prosta:
- znajduję gwiazdę do obserwacji (przeważnie podczas spaceru po mapie nieba, albo czasami po samym niebie)
- robię mapkę z gwiazdami porównania
- obserwuję gwiazdę i oceniam jasność
- zapisuję dane
- wprowadzam ocenkę do dziennika w komputerze
- generuję wykresik
- chwalę się tym, co uzyskałem :lol: .
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJaLe | 12 Lis 2005, 14:45

Pisząc o akwizycji danych myślałem, że dysponujesz fotometrem lub jakimś innym urządzeniem za pomoca którego można zbierać interesujące nas dane.
Jeżeli zbierasz dane w opisany przez Ciebie sposób to sa wg. mnie bardzo dokładne i odchyłka rzędu 2 - 3 % jest naprawdę niewielka.

Tak naprawde jestem pełem podziwu dla efektu Twojej pracy. Charakterystyka, którą dzieki Twojej uprzejmości możemy prześledzić, przedstawia dokładnie to co działo sie z obiektem w jednym okresie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postmisiekc | 12 Lis 2005, 16:01

Nie do konca rozumiem ten wykres. Jednosta na osi poziomej jak widze jest okres zmian jasnosci. Czy jest gdzies napisane ile on wynosi w jakis jednostkach czasu? W jaki sposob zostal on zmierzony? Co oznaczaja liczby w prawym dolnym rogu (Faza z elementow)? Dlaczego pokazywane sa punkty z poza przedzialu czasowego [0,1] skoro sa one tylko powieleniem wartosci z wnetrza tego przedzialu (mowiac inaczej okresowosc wykresu jest sztuczna)? Pewnie to lamerskie pytania, ale jak widac lamerzy tez czasem tu zagladaja :)
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 12 Lis 2005, 16:27

Dla U SGR okres wynosi 6.745 dnia. Jeżeli jestem z błędzie to Henryk na pewno mi da popalić ;)

Powielając obserwacje w odpowiednim okresie możemy wyeliminować pewien rodzaj błedów.


Pytanie do misiekc- a: kto to jest lamer ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postmisiekc | 12 Lis 2005, 16:38

Lamer to ktos, kto sie nie zna na temacie. Co do okresu, to czy punkty zostaly dopasowane do znanego z innych zrodel okresu, czy tez okres zostal najpierw wyznaczony z pomiarow jasnosci a potem nastapilo fitowanie. Generalnie skoro zakres jasnosci jest inny niz w tablicach to okres tez moze sie nieco roznic. Poza tym chyba kolejne okresy moga sie nieco roznic dlugoscia. Pytam bo nie wiem.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostHenryk | 12 Lis 2005, 16:58

misiekc napisał(a):Generalnie skoro zakres jasnosci jest inny niz w tablicach to okres tez moze sie nieco roznic. Poza tym chyba kolejne okresy moga sie nieco roznic dlugoscia.


Nie i nie :wink: . Zakres zmian jasności wynika z użycia różnych gwiazd porównania, różnego sprzętu, różnych oczu, a czasami z błędów pomiaru... Oczywiście z czasem i cefeidy zmieniają swoje cechy.
Okres zależy od jasności absolutnej - to jest Cefeida - dzięki czemu wyznaczane są odległości we Wszechświecie.

Jeśli chodzi o parametry, są podane pod wykresem: okres (P) wynosi 6,745226 dnia, jak słusznie JaLe zauważył.
Okres można samemu policzyć, mając dużo obserwacji, albo skorzystać z danych już istniejących w katalogu GCVS.
Przedstawiony wykres jest wykresem fazowym, czyli wszystkie oceny są nakładane w odpowiednim miejscu okresu od 0 do 1. Oceny sprzed 0 i po 1 są powieleniem tych ze środka, dla uzyskania płynniejszego obrazu krzywej.
Obserwacje zawarte na wykresie są wykonane w okresie od 02.04 - 06.11. 2005 roku. Gdyby to był wykres zwykły, to w przypadku gwiazdy o tak szybkim okresie zmienności, byłby zbiorem niewiele mówiących punktów.
Tutaj zaś widać wyraźnie szybką fazę wzrostową, powolną malejącą i jeszcze garb w trakcie spadku jasności. Oczywiście im więcej obserwacji, tym lepiej. Można je wtedy uśrednić i otrzymuje się krzywą o precyzji najlepszych pomiarów ccd :D .
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Postantyqjon | 12 Lis 2005, 17:02

A gdyby dla kogoś dalej było niejasne, co to jest ten wykres fazowy i faza, to polecam do przeczytania informację na stronie SSW :)
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

PostHenryk | 25 Lut 2006, 01:12

Z dumą i wielką przyjemnością informuję, że akcja obserwacyjna U Sgr ruszyła ponownie. Jak opisałem w wątku: powitanie lata, udało mi się złapać M 25 z wnętrznościami ;). Przede mną więc, a także i przed wami blisko 9 miesięcy możliwości obserwacji tego wspaniałego zakątka nieba!
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 44 gości

AstroChat

Wejdź na chat