Mój pierwszy raz

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmariuszozm | 12 Kwi 2014, 13:17

Witam.
Od środy jestem posiadaczem ' Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''. Wczoraj z racji tego, iż mogłem się dzisiaj wyspać wybrałem się na pierwszą obserwacje (zacząłem późno bo około 1 w nocy).
Chyba jak każdy nowy, wkraczający w świat gwiazd człowiek wycelowałem swój sprzęt w księżyc (okular 10mm) widok piękny i wyostrzony.
Po księżycu z ciekawości rzuciłem się na Marsa, sądzę że go dobrze rozpoznałem (na podstawie stellarium mobile) ciężko było go dobrze ustawić ale jak już miałem go przed sobą to zobaczyłem jasno pomarańczowy punk z czarna plamą na środku (czy to normalne?). Na tym musiałem zakończyć podglądanie nieba bo nadeszły chmury.

pytania:
1) czy to normalne że kratery widać lepiej na brzegach księżyca niż w środku? na chłopski rozum tam inaczej operuje światło więc dlatego może tak być, pytam z ciekawości.
2) Chodzi o tą plamkę na marsie - zakrywała go praktycznie w 1/3
3) Na co się rzucić przy kolejnych obserwacjach, łatwe obiekty które będę mógł pokazać swojej kobiecie,
możecie mi polecić co którym okularem będzie ładniejsze dla oka.

Mieszkam na południu Polski, miejsce w miarę zaciemnione, nie najwyższe (wał)
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6'' + okularki zestawowe
 
Posty: 14
Rejestracja: 01 Kwi 2014, 21:33
Miejscowość: Ozimek

 

Postmajesty | 12 Kwi 2014, 17:50

kratery lepiej widać po stronie gdzie pada cień. Ciemna plama jest na marsie. Teraz skieruj teleskop na jowisza, a po 23 na saturna na południowym wschodzie. Potem zabierz się za messiery. Dokup okular planetarny, wątków na forum dużo. Z racji że od niedawna mam dobsona 8" sam się czaję na jakiś okular planetarny 6mm.
Sky-Watcher Dobson 8", standardowe okulary, GSO barlow 2,5x APO
 
Posty: 71
Rejestracja: 18 Lut 2013, 08:24
Miejscowość: Warszawa

 

PostAstroHornet | 12 Kwi 2014, 17:56

Skoro na środku tarczy Marsa widziałeś czarną plamę, to musiałeś nie ustawić dobrze ostrości :wink:
22x100, 20x80, 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 02 Lut 2012, 12:06

 

Postdziki_rysio_997 | 12 Kwi 2014, 18:02

Jeśli chodzi o Marsa (piszę to trochę dla pewności) - rozumiem, że nie chodzi o plamę takiego typu (pomijam skalę):

http://www.astroimage.info/images/equip ... ust%29.jpg

Bo jeśli widziałeś coś takiego typu, to znaczy, że nie ustawiłeś ostrości. Generalnie można powiedzieć, że ustrość jest dobrze ustawiona, gdy obserwowany obiekt ma najmniejszą średnicę (do takiego stanu dążysz). Tarcza Marsa powinna być dość wyraźnie widoczna, wtedy masz szansę zobaczyć ciemne twory, które rzeczywiście występują na powierzchni planety.
Piszę o tym "dla pewności". :)

Sprawdź w ten sposób koniecznie Jowisza, którego tarcza jest znacznie większa i którego dwa pasy powinny być łatwiejsze do zaobserwowania, niż twory na powierzchni Marsa.
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

PostPiotr J. | 12 Kwi 2014, 18:11

Ostrość najlepiej ustawiać na sąsiednich gwiazdach.
Jak gwiazda jest punktowa to znaczy, że ostrość ustawiłeś i możesz kierować go na obiekt, który chciałeś obserwować.
Newtony 12" i 6"
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 17 Mar 2014, 08:47
Miejscowość: Łódź

 

Postmarianowski | 12 Kwi 2014, 18:20

Idąc za Stelarium tak wyglądał Mars w czasie gdy go oglądał Autor,więc pociemnienia na tarczy mógł widzieć :idea: Apertura na to pozwala,oczywiście jeśli i seeing na to pozwoli.
Jowisz łatwiejszy w obserwacji i wybrance na pewno się spodoba. :)
Powodzenia :)
Załączniki
Mój pierwszy raz: mars.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postsurferjas | 12 Kwi 2014, 20:38

Ja napiszę inaczej.
Gratuluję Ci tej wspaniałej chwili kiedy pierwszy raz wycelowałeś w księżyc....:-):-)
A dalej polecem tak jak poprzednicy: Jowisz, Saturn.
Znając życie Saturn wywoła u Ciebie największe wrażenie :-)
Wytrwałości:-)
 
Posty: 57
Rejestracja: 29 Gru 2012, 21:33

 

Postmariuszozm | 12 Kwi 2014, 22:30

i po podgladaniu. udalo mi sie popatrzec przez 40min, niebo zaczelo sie chmurzyc i wrocilem do swojej bazy ;)
dalej ksiezyc pieknie widoczny, ale znowu mam problem z reszta przez 20min probowalem namierzyc marsa ( sadze ze dobrze go namierzalem) jedyne co widzialem to czerwono pomaranczowy punk tak jakbym patrzyl na ktoras z jasniejszych gwiazd bez osprzetu. tak jak kolega wyzej pisal ostrosc ustawilem na gwiazdach (dobrze widoczny jasny punkt) ale czy to tak ma wygladac?
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6'' + okularki zestawowe
 
Posty: 14
Rejestracja: 01 Kwi 2014, 21:33
Miejscowość: Ozimek

 

Postdziki_rysio_997 | 12 Kwi 2014, 22:58

Jeśli to był rzeczywiście punkt (czy to był okular 10mm?, co powinno dać powiększenie 120x z Twoim teleskopem), a nie mała tarczka, być może wycelowałeś w pomarańczowego Arktura, który jest wyżej na niebie od Marsa?

Mars jest teraz od Arktura zauważalnie jaśniejszy, blisko Marsa jest jeszcze dość jasna gwiazda w Pannie - Spica (pod Marsem).

Masz jakiś program typu planetarium? Zobacz sobie symulację tej części nieba o godzinie, o której będziesz prowadził obserwacje. Zobacz, jakie jest ułożenie najjaśniejszych obiektów (Księżyc, Mars, Saturn, Arktur) - przyjrzyj się, na jakiej wysokości nad horyzontem będą się znajdować i próbuj.

Za dwa dni Księżyc będzie widoczny między Marsem a Spicą w Pannie (nieco bliżej Spiki, niż Marsa) - to dobra okazja, by zweryfikować, co widziałeś. Wtedy raczej na pewno nie pomylisz się w identyfikacji Marsa. :)
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

Postmarianowski | 12 Kwi 2014, 23:02

Mars ma małe rozmiary kątowe i gdy atmosfera jest mało spokojna to ciężko o zauważalny szczegół na malenkiej raczej tarczy.Okular 20mm to też tylko pow.60x.Większe powery w okolicach 200x dla Marsa to żadna przesada.
Twój Newton jest ze względu na ogniskową wskazany do planet.Dobrze byłoby gdybyś spojrzał na Jowisza okularem 10mm i opisał co widzisz,bo z tym Marsem to trochę loteria,sam nieraz mnie rozczarował.
Ważne jest bardzo aby optyka w telepku się wychłodziła przed obserwacjami,zwyczajnie wystaw go na dwór godzinę wcześniej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postpogrzex | 13 Kwi 2014, 06:19

Pewnie syndrom Hubble'a :wink:
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostblackMasoon | 14 Kwi 2014, 11:01

W Syncie 6" Mars oglądany przez okular 10mm jest dla oglądającego pierwszy raz "punkcikiem" :) Synta 6" ma stosunkowo małą światłosiłę, więc nie ma co też próbować o wiele mocniejszych powiększeń. Sugerowałbym zakup max 7-8mm okularu do planet, bo jak oglądam np. Marsa w 6mm w mojej Syncie 6" to jest już dość ciemny.

P.S. Zobacz sobie w symulatorze teleskopu na tym forum jak powinien wyglądać Mars dla średnicy lustra 150mm, ogniskowej 1200mm i okularu 10mm
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

Postmariuszozm | 27 Kwi 2014, 11:51

Po 8 dniach ciagłej obserwacji doszedlem do wniosku, że to jest do ogarniecia :)
Czemu nie widzialem zarysow planet? - ustawialem teleskop zle, obok nich przez co bardzo sie irytowalem :D
M57 calkiem dobrze widoczna ( na moje warunki)
najpiekniejsze jest to siedzenie w nocy ustawianiu przez 30minut teleskopu na jeden obiekt i cieszacy oko widok.
Dzieki za porady :)
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6'' + okularki zestawowe
 
Posty: 14
Rejestracja: 01 Kwi 2014, 21:33
Miejscowość: Ozimek

 

Postclb | 29 Kwi 2014, 22:45

aż 30 minut szukania? coś długo, mi na początku zajmowało po 15 :) pobierz sobie stellarium, użyj funkcji obrotu widoku horyzontalnie i wertykalnie (ctrl+shift+h i ctrl+shift+v) żebyś miał taki sam obraz jak widziany w szukaczu i przez okular i od razu szybciej pójdzie bo oko automatycznie znajduje wzory jaśniejszych gwiazd które widzisz na ekranie laptopa czy smartfona :) ja zawsze tak robię
zobacz sobie galaktyki między Panną a Lwem, śliczny widok :)
Sky Watcher Dobson 8" + Explore Scientific 6,7 mm + SWAN 33 mm 2" + Orion Ultrablock 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 20 Lut 2014, 23:43

 

Postmariuszozm | 19 Maj 2014, 12:28

Troszke odswiezam temat. Wczoraj po dniach niepogody nastal czas obserwacji, piekny widok saturna, jowisza. Zachcialem zapolowac na jakies eMki ale cos nie pyklo, czy moglby ktos doradzic jak 6'' teleskopem szybko i wygodnie odnajdowac obiekty na niebie? Probowalem jakies dziwne sposoby ale nic z tego nie wychodzilo. Pozdrawiem :)
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6'' + okularki zestawowe
 
Posty: 14
Rejestracja: 01 Kwi 2014, 21:33
Miejscowość: Ozimek

 

Postmarianowski | 19 Maj 2014, 13:46

mariuszozm napisał(a):czy moglby ktos doradzic jak 6'' teleskopem szybko i wygodnie odnajdowac obiekty na niebie?

Metoda starhopingu,czyli przeskakiwanie z gwiazdy na gwiazdę od np.jasnej gwiazdy którą łatwo zlokalizować gołym okiem do poszukiwanego obiektu(eMki) Aby sobie taki szlak stworzyć trzeba pobrać z sieci program który umożliwi drukowanie map wybranego wycinka nieba(może być Stelarium po obróceniu kolorów).Gdy już masz taką mapkę wkładasz okular o najszerszym kącie widzenia i porównujesz to co widzisz z tym co na mapce,pamiętaj że Newton obraca obraz o 270 ° .I dalej tak krok po kroku od gwiazdy do gwiazdy aż trafisz do celu.Im bardziej szerokokątny okular tym lepiej i szybciej,podobnie gdy wybrany obiekt startowy znajduje się niedaleko szukanego obiektu.
Dobsonem łatwiej i dokładniej się chyba nie da.
Powodzenia i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat