Synta 8 - recenzja i wrażenia z obserwacji

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostRaduchfoto | 18 Kwi 2014, 01:16

Po sprzedaży sw1309 przyszedł czas na coś ciut większego :) Wybór padł na syntę 8 na dobsonie. 29.03.2014r kupiłem używany teleskop od kolegi z tutejszego forum. Na odbiór sprzętu umówiliśmy się pod Bydgoszczą - wiedziałem z wcześniejszych opinii ,że sprzęt do małych nie należy więc wyjąłem foteliki dziecięce z auta (renault scenic) i wyruszyłem w drogę. Po dokonaniu transakcji zacząłem pakować sprzęt do auta - wiedziałem że będzie to duże jednak przeliczyłem się troszkę :). Ledwo się zapakowałem - tuba na tylniej kanapie, dobson na przednim siedzeniu przypięty pasami - jechałem te prawie 100km jak z jajkiem :).
Po złożeniu całości sprzęt naprawdę robi wrażenie - szczególnie na mojej starszej 7 letniej córce - jest od niej jakieś 20cm wyższy :).

Jeszce tego samego wieczoru postanowiłem sprawdzić zestaw - pomimo sporych gabartytów przenoszenie jest dużo bardziej wygodne niż w przypadku paralaktyka eq2 i 1308 - całość da się przenieść w jednym kawałku bez demontażu tuby jakieś 30m bez najmniejszego problemu :) - tego wieczoru niestety nie miałem zbyd dużo czasu na wychłodzenie lustra bo pogoda była "w kratkę" po jakiś 10 min postanowiłem popatrzeć na
- Jowisza: już w okularze 25mm widoczne były pasy i oczywiście księżyce (więc już lepiej niż w przypadku 1309), 10mm pasy zdecydowanie wyrażne, DO 6mm widoczne wyraźne pasy + chyba jakieś detale, postrzępienia)

- Mars - rozczarowanie - 10mm - pomarańczowa kulka, 6mm troszkę większa ale bez detali
-M42 - niestety bardzo nisko nad horyzontem więc bez rewelacji

Teleskop schowałem bo chmury niestety zaczęły mocno dokuczać (ale do blaszanego garażu aby się nie zagrzał - w nadzieji że jeszcze tego samego wieczora ponowię obserwacje)

Ok 23.00 niebo znów stało się względne - spojrzałem na te same obiekty (oprócz m42 bo już jej nie było) -0 telespok zdecydowanie bardziej się wychłodził :
- Jowisz - przy 6mm BARDZO dobrze widoczne szczegóły planety - liczne poszarpania na pasacj i jakby "wiry" - ogólnie kolory bardzo wyraźne i sporo detali
- Mars ponownie tylko kulka w każdym okularze (jak się poźniej okazało tego dnia Mars był obrócony tą mało atrakcyjną stroną :))

Postanowiłem poszukać czegoś czego nigdy mój wczesniejszy 1309 mi nie pokazał:

-galaktyka cygaro i bodego - znajdowały się w zenicie - chwilkę musiałem ich poszukać - po chwili szok - są !!! :) W okularze 25mm widoczne w "jednym kadrze" - cygaro bardzo dobrze widoczny zarys, galaktyga bodego owalna mgiełka z chyba widocznymi 2 ramionami spiralnymi - ogólnie byłem zaskoczony że z 20tyś miasta bez problemu je odnalazłem.

To znalezisko utwierdziło mnie w przekonaniu że synta 8 to dobry wybór :)

Relację piszę z delikatnym opóźnieniem (teraz po nabraniu wprawy w obsłudze dobsona wszystko idzie sprawniej) a i warunki do obserwacji Marsa się zmieniły :) - postaram się nadrobić ten poślizg i pisać na bieżąco :) - tyle tytułem wstępu- będę tu zamieszczał swoje wrażenia z obserwacji więc temat będzie się rozwijał :)
Ostatnio edytowany przez Raduchfoto, 18 Kwi 2014, 01:32, edytowano w sumie 1 raz
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostDamian P. | 18 Kwi 2014, 01:27

Gratuluję fajnego sprzętu! Ja także myślę o takim :)

Ps. Chyba pomyliły Ci się miesiące w dacie zakupu.Jeszcze 29.04 przed nami :wink:
 
Posty: 363
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

PostRaduchfoto | 18 Kwi 2014, 01:32

Dzięki - datę poprawiłem :)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Postmajesty | 18 Kwi 2014, 09:01

Raduchfoto, a jak oceniasz ten okular DO Planetary 6mm? Jest większy i cięższy od popularnych TMB planetary czy TS HR i ma więcej "szkiełek" po drodze. Może ktoś inny z forum miał okazję porównać te okulary.
Tak poszperałem w internecie i ten DO planetary jest kopią okularu Orion Long Eye Relief 6mm http://www.canadiantelescopes.com/Shop- ... 1DNnnC0MVc
Sky-Watcher Dobson 8", standardowe okulary, GSO barlow 2,5x APO
 
Posty: 71
Rejestracja: 18 Lut 2013, 08:24
Miejscowość: Warszawa

 

Postclb | 18 Kwi 2014, 11:21

Witamy kolejnego użytkownika Dobsona 8 :)

Jako że posiadam już nieco doświadczenia z tym sprzętem polecam Ci przede wszystkim wszelkiego rodzaju galaktyki i mgławice. Na kwietniowym niebie stosunkowo łatwo dojrzeć całe mnóstwo galaktyk w sąsiedztwie Panny i Lwa. Przy najbliższej okazji zobacz Łańcuch Markariana i Tryplet Lwa :) Oczywiście dużo zależy od dostępnego nieba, ale nawet u mnie na niebie podmiejskim ładnie widać te galaktyki :)

@up na razie wstrzymałbym się z kupnem okularu planetarnego jeśli ma to być twój pierwszy okular poza kitowcami. Sam kilka miesięcy temu chciałem kupić okular z jak najlepszym "powerem", ale nie zapominaj że im większe powiększenie tym ciemniejszy uzyskiwany obraz. Ja porzuciłem na razie plany kupna okularu planetarnego i kupiłem używany SWAN 33mm, który stoi klasę wyżej niż kitowce z zestawu. Widok 5 galaktyk jednocześnie bezcenny :)
Sky Watcher Dobson 8" + Explore Scientific 6,7 mm + SWAN 33 mm 2" + Orion Ultrablock 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 20 Lut 2014, 23:43

 

Postsenta | 18 Kwi 2014, 11:49

Świetnie, to brzmi obiecująco. :) Sama swoje pierwsze obserwacje zacznę z Syntą 8" - przy dobrej pogodzie uda się już w ten weekend - nie mogę się doczekać. :)
 
Posty: 1
Rejestracja: 20 Mar 2014, 00:04

 

Postmargor55 | 18 Kwi 2014, 12:27

Deesy to Deesy, ale Mars powoli bedzie sie oddalal od Ziemi a z kolei Saturn juz za ''chwile'' bedzie w opozycji. przydalby sie okular okolo 6-7mm do Syntii 8''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postkamil11111 | 02 Maj 2014, 08:31

Witam nie będę zakładał nowego tematu lecz napisze swoją relacje z wczorajszych obserwacji :) .
A więc obserwowałem od 21:30 do 22:40 Celem tego wieczoru Był Saturn , Jowisz , Mars ,M57 .M13,M108 i Kometa Ison .
21:30 Oberwacje rozpocząłem od
-Saturna teleskop prawie nic nie wychłodzony Saturn ładny lecz kolorki nie te bo zanisko nad horyzontem ,lecz gdy powtórzyłem o godzinie 22:10 był bardzo ładny z widocznym pasem ,przerwą Cassiniego a także na ,,oko" :) 3-4 księżycami .
-21:45 Mars widoczny dobrze piękna rdzawa planetka lecz to tyle prawie, chyba był odwrócony tą gorszą stroną bo tylko czapę polarną dostrzegłem no i tyle na temat Marsa .
-22:00 Jowisz widoczne 3 pasy atmosferyczne jeśli chodzi o planetki niebyła to tak za bardzo idealna noc .
-22:10 Potem zapolowałem na kometę Ison ,lecz ten punkt programu okazał się klapą mimo że był blisko dość jasnych gwiazd nie znalazłem . Następnie M13 obserwowałem ją z 25 minut bo jak już chciałem szukać innych obiektów to jeszcze jednak się nie mogłem napatrzeć :) dość dobrze rozbita ,lecz brakło mi powiększenia rzędu 140 x bo 200x to za dużo a 92 tak odrobine za mało ale i tak padłem z wrażenia :) .M57 no niestety chmury coraz bardziej podążały na południe z północnego wschodu także 30 stopni nad północnym horyzoncie było zanieczyszczane odbitym światłem z miast (Brzesko,Tarnów) lecz przez chmury jakoś zauważyłem M57 nic specjalnego taki hmmm pączek :) .Mając zaplanowaną M108 którą polowałem już 5 razy nie udawało się ,lecz pomyślałem a spróbuje ale pewnie i tak nic z tego nie będzie no to nacelowałem na gwiazdę w której pobliżu znajduje się M108 i wzdłuż zenitu podążam teleskopem aż coś migło . TAk to ona M108 to najdalej oddalony Ds jaki udało się mi upolować :) ale człowiek na szczęście uczy się całe życie :) nie był to widok z teleskopów w Chile :) lecz gdy pomyślałem 45 mln lat świetlnych to doszedłem do wniosku ze obserwacje astronomiczna to jedna z nielicznych rzeczy w życiu która nigdy się nie znudzi :) , co do M108 ledwo widoczna w okularze 25mm zerkaniem była dość szeroka lecz jeśli chodzi , jakby to ująć wysoka :D to nie była ledwo do zauważenia lecz byłem uradowany jak 5 letnie dziecko lizakiem :) zerkaniem widoczne struktury tak jakby kreseczki takie ciemniutkie lecz i tak była to jedna z najbardziej ciekawych obserwacji ,zakończyłem około 22:40 ,lecz dłuższe dni robią już niestety swoje ale cieszmy się póki jeszcze są noce astronomiczne , koniec :) .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postokroj | 02 Maj 2014, 08:45

Pogratulować obserwacji i zapału i docenienia możliwości synty 8".Jeszcze nie dawno to teleskop optymalny -marzenie ,taki co w Bieszczadach zaszaleje.Cieszy jak się czyta że taki teleskop sprawia tyle radochy.Tak trzymać. :D.Na pewno takie wpisy zachęcą wielu do kupna tego już prawdziwego teleskopu -nie zabawki.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostBlondas | 02 Maj 2014, 09:52

Absolutna racja z powiększeniem 130-140x. Jest okular 8,8 mm kilku producentów, dla mnie ostatnio podstawowy okular do mniejszych DS. 6,7 mm jest zwykle zbyt ciemny.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

Postdaniel | 02 Maj 2014, 11:35

Mialem synte 8. Wspominam bardzo dobrze. Teraz rozkoszuję się syntą12 ale i tak mam w pamięci widoki z 8".
Podobnie jak autor wątku, przeszedłem z sw130/900 na 203/1200 i po dziś dzień pamietam M13 z opadem szczęki. Wynikało to z róznicy w obrazach. Mi najlepiej przypadł wtedy okular 9mm i 14 z meade 5000. Spisywały się bardzo odbrze. Ja mam zawsze tezę, że warto mieć 4 bardzo dobre powoli dokupywane okulary (np 26, 14, 9, 6 dla 8") niz wiaderko plosli. Tak mi zalecono, tak zrobilem i nie zaluje.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkamil11111 | 10 Maj 2014, 03:26

Witam :) oto dzisiejsze obserwacje.
Wyglądając przez balkon o godzinie 1:30 niebo było dobre oczywiście Księżyc ale obserwacje miałem rozpocząć po Jego zachodzie około 2:15 .No to zaczynamy :
1:45 Zaczynamy na zachodzie coraz więcej chmur niestety ale szybko obserwujemy.
-Mars teleskop nie wychłodzony tarcza ze słabymi szczegółami
-Saturn ładniejszy oczywiście ,,chodził" lecz 3 Księżyce i Cassini
2:00 Chmury przykryły już Księżyc lecz coraz bardziej kierują się na wschód.A więc szybko ds-y :-)
Niebo rozjaśnione przez miasta i te chmury :x w planie były Galaktyczki Sombrero i Virgo a także inne w Małej Niedźwiedzicy lecz niebo było za jasne i te chmury a więc z około 15 obiektów tylko około 7 .
-M13 No to już mój stały punkt programu lecz dzisiaj w okularze 10mm czyli 120x ładnie rozbita i dość jasna .
-M57 Następny obiekt dobrze widoczny lecz prze zemnie nazywany pączek w środku słabo odcinał się od nieba .
-M4 Gromadka słabo widoczna zerkaniem rozbita to dlatego że bardzo nisko i w mocnej łunie na południu .
-M103 Gromadka dobrze widoczna w wyglądzie przypominająca choinkę .
-M31 Klasyka nisko,nad dachem jądro z drobną otoczką .
2:30 Niebo już nad głową skąpane w chmurach i LP ,ale spróbujemy tak na chybił trafił piękne letnie ds-y na południu lecz udało mi się chyba to jest to ponieważ nie wiem dokładnie tylko po gwiazdach w okół stwierdziłem .
-M16 dobrze widoczny tak jakby m31 tylko rozciągnięta bez szczegółów ale sentyment z Lata tylko noce w lecie jaśniutkie :/ ale ciepło za to .
Niestety to już koniec 2:45 zakończenie i zwijamy się do domu bo chmury już prawie wszędzie w każdej chwili może zacząć padać .Nocka średnia chciałem jeszcze jakieś ds-y zahaczyć przed pełnią ale nie pozwoliła za bardzo pogoda ale i tak jestem z tego co dałem rady wyciągnąć zadowolony ,a i jeszcze dodam że wilgotność dramatycznie duża kartka która miałem po prostu przemokła,szkoda ze teraz pełnia potem przesilenie i tak zleci do Sierpnia ale to jest właśnie to,zasięg w zenicie oceniam na około 5,80 mag .Koniec :) .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostRaduchfoto | 22 Maj 2014, 11:47

Witajcie , po kilku tygodniowej przerwie zabieram się do kolejnych obserwacji z przydomowego ogródka :). Pytanie co w tym czasie jest warte obejrzenia - tylko prośba aby podawać obiekty nie ekstremalnie trudne - oczywiście planetki wiadoma sprawa - chodzi mi głównie o DS'y - będę obserwować od. 22.00 do 24.00 - chcę pokazać 7letniej córce kilka obiektów stąd moja prośba. Tylko nie strzelajcie - wiem, wiem jest stellarium itp ale jednak chciałbym wziąć pod uwagę Wasze sugestie i propozycje...
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Postdaniel | 22 Maj 2014, 12:08

Kulki: M13, M92, M5, M4
Planetarki: M27 i M57
Gromady otwarte: ja kocham M11
Mgławice: M17,M16,M20, Laguna

Dużo tego jest wszystko zależy o której chcesz obserwować, przypuszczam natomiast, że córka szybciej pójdzie spać, więc proponuję te wyżej, bo na Strzelca trzeba troszkę poczekać.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postlukost | 22 Maj 2014, 12:11

Tak jak napisał wcześniej Daniel, zabierz się za kulki z katalogu pana Messiera. Herkules, Wąż, Skorpion i Wężownik czekają. Popraw paroma galaktyczkami w Pannie i temat wieczornych obserwacji masz z głowy.
Ps. Jeśli taka M 5 wyda Ci się zbyt banalna zawsze możesz zmierzyć się z położonym tuz obok Palomarem o tym samym numerze :)
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postdziki_rysio_997 | 22 Maj 2014, 12:23

Ja bym dodał gromadę otwartą M39 (z jak najszerszym polem, żeby fajnie było widać kształt) - jedna z moich ulubionych.
Do tego może Albireo - układ o dużej separacji, złożony z jasnych gwiazd o pięknych kolorach. Może jeszcze coś z łatwiejszych podwójnych, np. Alkor - Mizar, Cor Caroli.

Myślę, że jakieś ciekawe asteryzmy mogłyby się podobać 7-letniej obserwatorce.

Rzuciłbym okiem na tablice Wimmera - chyba w ten sposób można sprawnie wybrać dobre obiekty do obserwacji.

Powodzenia! :)
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

PostSoczi | 22 Maj 2014, 12:34

Ja jestem sceptyczny co do tej tablicy Wimmera.
Niestety chodze zawsze własnymi drogami i wybrał bym nieco inne obiekty do pokazania początkującemu. A zresztą... nie ma to jak samemu coś odkryć/znaleźć na własną rękę z prostą mapą nieba. Także nie ma to jak przyjaciel z dużym doświadczeniem stojący obok opowiadający o niebie, pokazujący co i jak, dlaczego. To najlepsza szkoła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postrokita | 22 Maj 2014, 12:54

Około 22:00 jest jeszcze jasno, wcześniej niż o 22:30 nie ma sensu zaczynać.
Nie wiem co dla Ciebie znaczy obiekt trudny: ciemny czy mocno oddalony od jasnych gwiazd?
Obiekty na pierwszą część nocy, głównie z katalogu Messiera, jeżeli chcesz coś spoza lub więcej to doprecyzuj pytanie :)

LEO: M65, M66, NGC3628
UMA: M108, M97, M81, M82
CVN: M51, M3, M106
COM: M53, M64, NGC4565
HER: M92, M13
SER: M5
OPH: M12, M10
SCO: M4
SGR: NGC6822 :lol: - obiekty w Strzelcu można próbować około 2:00. <-- propozycji obiektu z tej linii nie należy traktować serio :)

Pozdrawiam
12" F/5
 
Posty: 400
Rejestracja: 28 Lis 2011, 16:28
Miejscowość: Wrocław

Postmargor55 | 22 Maj 2014, 13:30

od okolo 22;30 C/2012 K1 Panstarrs. http://www.kometenseiten.de/aktuell.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postrobert_sz | 22 Maj 2014, 18:59

Weź lornetkę i 7 letniej córce pokaż M39, wieszak (Cr399), Albireo, M29 i zapytaj czy przypomina jej motyla. Szkoda że żyrafa jest nisko bo w lornetce świetnie wygląda jeszcze Kemble 1 z zakończeniem w postaci gromadki otwartej. Potem weź teleskop i używając dość niskich powiększeń pokaż jej M27, M11 (im później tym lepiej), M81 i M82 żeby sie naraz zmieściły. Jak polubi galaktyki to może jeszcze M51 dorzuć. Potem większe powiększenia i kulki M3 M5 M13, powinien się jej spodobać też pierścionek M57. No i nie zapomnij o Jowiszu niedługo po zachodzie Słońca, a później Saturn. Marsa nie warto pokazywać, zbyt trudny obiekt dla dziecka.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postdaniel | 22 Maj 2014, 20:25

Soczi napisał(a):Ja jestem sceptyczny co do tej tablicy Wimmera.
Niestety chodze zawsze własnymi drogami i wybrał bym nieco inne obiekty do pokazania początkującemu. A zresztą... nie ma to jak samemu coś odkryć/znaleźć na własną rękę z prostą mapą nieba. Także nie ma to jak przyjaciel z dużym doświadczeniem stojący obok opowiadający o niebie, pokazujący co i jak, dlaczego. To najlepsza szkoła.


ja sam przypadkowo odkrylem M27v tak sobie machnalem teleskopem po niebie patrze a tu takie sliczne cudo. Wtedy jeszcze nie mialem pojecia o jej polozeniu.
Poleam koledze Raduchfoto kupic jakis prosty atlas nieba.

Ja prowadze pokazy nieba w szkolach i wiem ze co bys nie pokazal to dzieciakom zawsze sie to spodoba.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkamil11111 | 24 Cze 2014, 00:39

Witam , pozwolę sobie dodać relacji z obserwacji 3 dni po najdłuższym dniu w roku :) .
Rozpocząłem o godzinie 23:00
Saturn-Teleskop nie wychłodzony a Saturn ładny ,stabilny widoczny pas atmosferyczny,przerwa Cassiniego i 3-4 Księżyce
Mars-Czerwona planetka :) widoczna faza i tylko albo aż tyle :) .

Rozpoczynam Ds-y
23:15

W planie było niebo południowe i też niektóre znane obiekty
M57- W okularze 25mm dobrze widoczna lecz mała,w 10mm dobrze widoczna dość duża i widać było że środek się odcina i 6mm ciemna lecz i tak widoczna że tak ujmę średnio :) .
M13-Standard 25mm dobrze widoczna w miarę rozbita odrobinę za mała ,10mm dobrze rozbita wręcz idealna ,6mm widać bardzo dobrze gwiazdki ale zbyt ciemna .
M31-Hmmm :wink: dawno nie obserwowany obiekt był bardzo nisko w tym miejscu na niebie brakowało gwiazd no ale cóż w 25mm widoczna dobrze jądro i otoczka ,10mm podobnie tylko większa i widoczna galaktyka satelitarna .
Nadszedł czas na niebo południowe(na końcu jeszcze opisze niebo i warunki)
Szczerze zaobserwowałem 5 obiektów lecz nie powalały trudno się wyznać co to za obiekty lecz przy pomocy stellarium na tę chwile wiem tyle
M4-Słabo widoczna odrobinę rozbita we wszystkich okularach bardzo nisko w łunie
Mgławica Laguna-Fajnie widoczne gwiazdki lecz brakło tego mgławicowego zarysu :/ w łunie południowej (Nowy Sącz)
M20-Widoczny był zarys koniczynki lecz nie było ostrych krawędzi tylko jakby koło :/ (łuna)
Mgławice Omega-ładnie komponujące się gwiazdy i zarys mgławicy jakby kufer(kaczy,łabędzia do wyboru :lol:) bez głowy :)
-I tutaj nie jestem pewny lecz na 80 % była to M21 nic wiele nie mogę tutaj napisać hmm. we wszystkich ładnie widoczne gwiazdy najlepiej rozbita w 10mm .

To tyle jeśli chodzi o obiekty jeszcze podzielę się newsami :D .
Sprzęt:Synta 8 okular 25mm,10mm,6mm
Niebo W zenicie wyśmienite mimo że 50 metrów od miejscówki sąsiad miał poprawiny poprawin :D było głośno i jasno ale nie przeszkadzało mi to zbyt bardzo :D .Jak na tak jasne noce pięknie widoczna Droga Mleczna na około 20 stopni :shock: z widocznymi strukturami ledwo ale widocznymi :) niebo w zenicie pod 5,5-6 mag lecz na północy gwiazd brakowało :/ lecz takim sprytnym sposobem obliczyłem ile gwiazd widać gołym okiem na niebie wynik mi wyszedł odrobinę ponad pół tysiąca bez północnego nieba bo tam nie ma co liczyć narazie jak oceniacie ten wynik .oczywiście wynik w przybliżeniu , a i bym zapomniał duża wilgotność i bardzo zimno ręce mi zmarzły w czerwcu :/ Sory taki mamy klimat :D .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postkamil11111 | 29 Lip 2014, 09:15

Witam chciałbym opis moją obserwacje która odbyła się w poniedziałek .Zaplanowane miałem kilka obiektów w tym także kilka z katalogu NGC (dzięki Karol ) . Pogoda bezchmurna wilgotność bardzo duża zasięg oceniam na wręcz maksymalny na mojej miejscówce w polu :) , ponad 6 mag w zenicie przez obserwacje które trwały ponad godzina zaobserwowałem 4 Perseidy a 2 zapadły mi w pamięci ,były tak piękne i jasne że byłem nieźle zaskoczony i wystraszony :D . Pierwszy który zapadł mi w pamięci leciał z zachodu Kasjopeji na południe był dość jasny na oko niczym Wenus , a drugi przeleciał dość nisko na północnym zachodzie i on własnie mi się podobał najbardziej ponieważ wydawało się że ,,zgasł?" tuż nad ziemią (horyzontem) ,ale ja tu pitu pitu a trzeba powrócić do obserwacji .
A więc zaczynamy teleskop otworzony o godzinie 22:20
-Saturn (22:30) teleskop prawie nie wychłodzony w okularze 25mm ładnie widoczne pierścienie i barwa planety ,10mm brak wychłodzenia teleskopu dawał się we znaki Saturn tanczył :D ale i tak ładnie widoczne 2 Księżyce , Cassini , pas na Planecie .
Było jeszcze odrobinę jaśniej na północy a więc zacząłem od południa .
-M4 znajdowała się w łunie od Nowego Sącza w 25mm widoczna ledwo ledwo ale dostrzegalne skupisko gwiazd w 10mm widoczna odrobinę lepiej ,bardziej rozbita lecz ciemna , 6mm zbyt ciemna wręcz niewidoczna .
-M17 ładnie widoczna w 25mm gwiazdy wyglądały pięknie a obszar mgławicowy wśrodku był niczym wiśienka na torcie :P ,w 10mm większa lecz dużo straciła na jasności , ładniejsza w 25mm i powiększeniu 48X ,w 6mm nawet nie próbowałem nawet szkoda było psuć widok z 25mm.
-M11 ładne ostre gwiazdy w 25mm ładnie widoczna ,założyłem 10mm i była dużo ładniejsza większa ale jeszcze wystarczająca jasna ,lecz 6mm już nie używałem .
Było już koło godziny 23 skierowałem się w stronę zenitu
-M27 w 25mm piękna piękne koło -> o z dobrze zarysowującym się w środku ogryzkiem :) w 10mm większa lecz troszkę ciemna ,w 6mm pozostał tylko ogryzek :D.
-M57 w 25mm było widoczna dobrze niczym nie wyostrzona gwiazda ,w 10mm oczywiście straciła na jasności ale pokazał się dość dobrze obwarzanek a także nie zwykłe koło tylko odrobinę jakby poszarpanie i nie idealnie okrągłe :) ,6mm za duże powiększenie za mała jasność .
-M13w 25mm piękna lecz słabo rozbita widoczna niczym koło z olbrzymiej ilości gwiazdek jedna na drugiej w 10mm zaczyna być już ładnie rozbita wystarczająco jasna ,w 6mm przepiękna bardzo dobrze rozbita lecz już nie zbyt jasna ,
-!!!NGC 6207!!! Gdy obserwowałem M13 w 10mm migła mi słaba plama jakby galaktyka napewno nic z gromad itp. dzięki Karolowi który pisał mi żeby przy M13 szukać tej galaktyki to bym nie widział choć widziałem ją przez ułamek sekundy była słabo widoczna lecz każdy kto się orientuje mniej więcej w obiektach astronomicznych wiedziałby że to galaktyka :) .
-M108 i M97 widoczne ledwo zerkaniem w okularze 25mm
-M109 w 25mm widoczna dość dobrze lecz w 10mm zerkaniem tylko mnie nie zabijcie chyba zerkaniem dostrzegałem jakieś struktury ramiona lecz to też mógł być wkład lec nie oglądałem tej galaktyki na komputerze a więc z kąd pym wiedział żę tam mająbyć ramiona a więc chyba to nie była moja wyobraznia :) .
-M94 w 25mm niczym zamazana mgiełka lecz w 10mm czasami zerkaniem widoczna prze pięknie widoczne jądro a także bardzo dobrze reszta galaktyki , odrazu widać że to galaktyka ,6mm zbyt ciemna ale jeszcze ,widoczna słabo
-M63 w 25mm widoczna jako słabo widoczna mgiełka niestety w 10mm też nic wiele nie przybyło tylko większa i oczywiście oczywista :D .
-M51 WIR w 25mm zerkaniem widać jako 2 galaktyki blisko siebie czasami połączone ,w 10mm odrobinę ciemniejsze lecz tu ku mojemu zaskoczeniu widoczne były przez kilka sekund zerkaniem ramiona a także widać ze galaktyki były połączone .
M101 Widoczna bardzo słabo w 25mm ledwo odcinała się od nieba w 10mm bardziej widoczna niczym rozciągnięty talerz :) lecz bardzo bardzo słabo poznałem po 2 gwiazdach obok galaktyki niestety nie udało mi się znaleźć ani jednej towarzyszki z katalogu NGC które znajdują się nieopodal M101 :( .
Na koniec -M81i M82 Szybko znalezione pięknie widoczne w jednym polu w okularze 25mm M81 widoczna jako ładna galaktyka z jasnym jądrem i dobrze widoczną otoczką wokół niej M82 nie widoczna jako jednolita plama lecz także dostrzegalne jakby struktury w 10mm większe te same szczegóły lecz nie mieściły się już w jednym polu i straciły dużo na pięknie tych dwóch galaktyk .
Po ponad godzinnych obserwacjach i po pogryzieniach przez komary 3 stopnia :D przy temperaturze 18*C i przemokniętym teleskopie powróciłem do domu , Dzięki Maxx odrośnik który zrobiłem pierwsza klasa ostatnio szukacz padł po 30 minutach a teraz ponad godzina przy bardzo dużej wilgotności i nic mu nie jest :) Relacja długa ale może będzie ktoś tak wytrwały że doczyta do końca , koniec.
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostKarol | 29 Lip 2014, 09:46

No widzisz ! Pisałem Ci byś spróbował i się opłacało. Poświeć jej dłuższą chwile uwagi przy następnej obserwacji by mieć pewność. Jest na tyle daleko od M13, że można bez problemu "usunąć" eMkę z pola widzenia.

M17 nie dostrzegłeś kształtu Łabędzia ? http://www.astro-art.com.pl/wp-content/ ... 2/m17t.jpg

M94 - dla mnie jedna z ładniejszych galaktyk.

M57 - widziałem ją ostatnio przez SkyLuxa 70/700 PZO 29 mm czyli 24x pow. o ok. 22.40 w czerwcu :shock: :!:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postkamil11111 | 29 Lip 2014, 09:49

karol napisał(a):No widzisz ! Pisałem Ci byś spróbował i się opłacało. Poświeć jej dłuższą chwile uwagi przy następnej obserwacji by mieć pewność. Jest na tyle daleko od M13, że można bez problemu "usunąć" eMkę z pola widzenia.

M17 nie dostrzegłeś kształtu Łabędzia ? http://www.astro-art.com.pl/wp-content/ ... 2/m17t.jpg
:shock: :!:


Dostrzegłem lecz biedak miał lekko głowe uciętą :D
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 90 gości

AstroChat

Wejdź na chat