znajdywanie obiektów w syncie 8

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmichael99 | 24 Cze 2014, 16:05

Tak jak pisałem w innym dziale: to jest mój drugi problem z Syntą 8".

Bez sensu, że szukacz tego teleskopu ma tak duże powiększenie, odwrócony obraz i taką dużą średnicę soczewki. Przez to w miejscu, gdzie gołym okiem widzę 3 gwiazdy on pokazuje mi ok. 50, przez co totalnie się gubię. Proszę dajcie mi jakąś sensowną radę na znajdowanie obiektów w tym teleskopie, chodzi mi głównie o DS-y, bo resztę to sobie jakoś poradzę. Jeszcze większy jest porblem z tym, że przez szukacz tych DS-ów nie widać i kompletnie nie wiem, jak znaleźć jakiś DS. A jestem ich wyglądu bardzo ciekawy, bo to będzie mój pierwszy DS. Narazie straciłem 2 pogodne noce i nic nie znalazłem. A szukałem: m31, m52 i m103. Jakby chociaż teraz były widoczne Plejady, to bym je znalazł, bo by się zmieściły w szukaczu, aczkolwiek obraz byłby odwrócony i też ciężko mi (początkującemu) byłoby poznać, które to gwiazdy. Proszę pomóżcie i tu i w tamtym temacie z nieostrością w syncie, bo jak nie zobaczę w następną noc czegoś ciekawego to jestem gotów sprzedać teleskop... A do tego wszystkiego jeszcze monatż paralaktyczny, i nie mogę przez niego normalnie starować (góra dół prawo lewo), tylko po ukosach. Oczywiście są zalety tego montażu, bo jest dziecinnie prosto śledzić obiekty, ale ciężko znajdować. Dajcie mi jakieś rady gdzie skierować teleskop i jak łatwo znwjdywać obiekty, bo jestem bliski załamania ;-) Dodam jeszcze, że zasięg gwiazdowy gołym okiem jakim w tej chwili dysponuję to ok. 5m.

Pozdrawiam.
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

PostJanusz_P. | 24 Cze 2014, 16:19

Star Hopping, termin w Google wrzuć i technikę poćwicz a dane będzie Ci samodzielnie wiele ciekawych obiektów odnaleźć tym od lat sposobem sprawdzonym :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBenedykt | 24 Cze 2014, 16:27

Szukaczem niestety nie wychwycisz wielu DS-ów. Służy on do "zgrubnego" ustawienia teleskopu. To, że zobaczysz w nim więcej gwiazd niż gołym okiem - cóż, taka jego rola. :-)

Posłuż się mapą nieba, wytypuj jasne gwiazdy, koło których powinien znajdować się obiekt DS. Odnajdź je na niebie przy pomocy szukacza. Następnie włóż w wyciąg okularowy teleskopu okular o najdłuższej ogniskowej. Powinien Ci pokazać DS-a. Skoryguj pozycję teleskopu, wymień okular na posiadający krótszą ogniskową. I tak dalej - aż dojdziesz do oczekiwanego powiększenia. Fajnie jest mieć okular typu ZOOM - łatwo za jego pomocą regulować powiększenie.

Wyszukiwanie obiektów zacznij od bardzo jasnych (Księżyc, planety). Dobrze się na nich testuje "celowanie" teleskopem. Przyznam Ci się, że kiedy rozpoczynałem przygodę z astro nie potrafiłem teleskopem wycelować w ... Księżyc. Grunt to się nie załamywać. Cierpliwość jest cechą bardzo pożądaną. :-)
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 855
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postokroj | 24 Cze 2014, 16:32

Ja od siebie dodam.Rozumię ze to szukacz 9x50.To idealny szukacz jesli masz np Atlas do 9,5m.Pokazuje ładnie te gwazdki 9m i ich układ na niebie.Potrzebujesz dobrego skolimowania szukacza.np wyceluj w księżyc małym powiększeniem ,ustaw szukacz by pokazywał księżyc widoczny w teleskopie.Zmien okular na wieksze powiększenie i popraw wtedy szukacz.Do znajdowania DS-ów potrzebujesz też okularu najlepiej 2" w ok 30mm.Da Ci pole ponad 1,5* a to w połączeniu ze zgranym szukaczem będzie miodzio.Krok po kroku ,spokojnie jak napisałem.Zasada długi okular małe powiększenie =duże rzeczywiste pole widzenia i odnajdujemy DS-y.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postmichael99 | 24 Cze 2014, 16:44

Nie mam żadnego atlasu, ani okularu 2" 30mm. Mam tylko 1,25" 25mm i stellarium.... A moglibyście mi podać jakiś link do tego "star hoppingu" po polsku? Bo po angielsku to nic nie rozumiem.... Dobra, będę próbował. A szukacz mam w miarę wycentrowany. A czy przez ten szukacz nie powinno być widać choć zarysu m31? Przecież to lornetkowa galaktyka, a ten szukacz ma zbliżone parametry co lornetki. I od którego DS-a zacząć poszukiwania, abym miał najłatwiej do znalezienia? Przypomniało mi się jeszcze, że szukałem również m106 i m109, ale żadnych rezultatów.
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

PostBenedykt | 24 Cze 2014, 16:50

michael99 napisał(a):[...] I od którego DS-a zacząć poszukiwania, abym miał najłatwiej do znalezienia? [...]
Zacznij od Księżyca i planet. Potem jasne gwiazdy i gwiazdy podwójne. Na końcu DS-y.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 855
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postmichael99 | 24 Cze 2014, 17:01

Planety już umiem bez żadnego problemu: miałem to wyćwiczone w poprzednim telepie. Księżyca nie ma, więc ciężko powiedzieć, ale jak planety znajduję to i Księżyc znajdę. A z gwiazdami to gorzej... będę próbował, może się wreszcie nauczę, ale i tak pozostaje pytanie, od którego DS-a zacząć jak już będę znajdywał gwiazdy?
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

PostRobert41 | 24 Cze 2014, 17:52

Spróbuj może z M13 w Herkulesie- bez problemu będzie widoczna w szukaczu i nie sposób ją przeoczyć "omiatając" szukaczem okolice w której się znajduje.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postshaybeck | 24 Cze 2014, 17:53

Nie wszystkie obiekty widać w szukaczu a zwlaszcza jesli chodzi o ds'y.

Jeśli chcesz znaleźć coś co widać w szukaczu z ds to polecam gromadę m13 w herkulesie. Bardzo łatwa i przyjemna do zlokalizowania.
Co do galaktyk to pamiętam miałem z nimi problem na początku, cieżko mi było jakąkolwiek odszukać, a do nich zdaje się dobry seeing. Jak chcesz jakąś znaleźć to celuj w jasne gwiazdy z jakiś map, ja jak nie miałem mapy rysowałem sobie (mozna tez drukowac) z wpomnianego stellarium.
Kilka nocy spędzonych pod gwiazdzistym niebem i opanujesz szukacz. Praktyka to podstawa.
Dobrą opcją byłaby lornetka, ja pamiętam jeszcze jak niedawno zaczynałem patrzeć w niebo i towarzyszyła mi niepewność czy w lornetce widzę obiekt (gwiazdę) w którą chciałem wycelować, a teraz to czysta przyjemność.
Jako posiadacz synty 8 mogę CI śmiało powiedzieć, że kilka pogodnych nocy i bedziesz zadowolony ze sprzętu ;)

PS. co do szukacza to jest tez prosty trik ;d po prostu patrzysz na mape w ktora strone masz obiekt i pchasz dobsa w lewo lub prawo, w górę czy w dół stosownie do pozycji obiektu (dobrze zebys mial ustawione na jakis pewny obiekt aby miec odniesienie w ktorym kierunku leciec) i nie przejmujesz sie odwroconym obrazem ktory czasem moze zmylic ;)
 
Posty: 23
Rejestracja: 18 Lut 2014, 12:44

PostMateuszW | 24 Cze 2014, 18:34

Trochę myląco nazywasz swój teleskop syntą 8. Synta to przyjęte określenie na teleskopy na dobsonie, a nie na paralaktyku. Na swój teleskop mów np SW 8" lub dokładniej SW200/1000. Na jakim montażu masz teleskop?
Moim pierwszym teleskopem był właśnie SW 8" na montażu EQ5. Celowania nauczyłem się dopiero po kilku/kilkunastu nocach prób. Największą trudnością było nacelowanie jakiejś wyraźnej gwiazdy w szukaczu, tak żebym był pewny, że to ta sama, którą widzę gołym okiem. Tu trzeba wyczucia, które nabywa się praktyką. Musisz nauczyć się, jak jasna gwiazda w szukaczu odpowiada danej na niebie. Po kilku nocach będziesz bez problemu miał pewność, że to, co widzisz w szukaczu jest daną jasną gwiazdą. Po wycelowaniu w gwiazdę widoczną gołym okiem w okolicy stosujesz wspomniany starhopping, czyli po prostu stopniowo przesuwasz teleskop po jakiś charakterystycznych gwiazdach z mapy (lub z pamięci) i trafiasz do celu. W praktyce do trafienia w messiery dla mnie wystarczy chwila wpatrywania się w mapę i już na podstawie gwiazd widocznych gołym okiem trafiam w obiekt. Wiele messierów widać w szukaczu, jak wspomniano. Zacznij od M13 i M31 (pod koniec nocy), bo M13 jest w 1/3 odległości pomiędzy dwoma charakterystycznymi gwiazdami widocznymi gołym okiem (dwie spośród charakterystycznego czworoboku w Herkulesie), a M31 jest minimalnie w górę i w prawo od widocznej słabo gołym okiem (ledwo z miasta, ale ze wsi wyraźnie) gwiazdy, która jest na szczycie charakterystycznej pionowej trójki (są w podobnych odległościach, jedna nad druga, każda wyższa jest słabsza). Dolna z tych gwiazd stanowi z kolei środkową z 3 porównywalnych z nią jasnością gwiazd, które stanowią trzon gwiazdozbioru andromedy (są ustawione poziomo, w jednej linii i w równych odległościach). Zobacz, jak to wygląda w stellarium.

Jeśli chodzi o trafienie na samym początku w jakiś jasny, widoczny gołym okiem obiekt, to ja robię to tak. Przykładam jedno oko do szukacza, podczas, gdy drugie mam cały czas otwarte. Dzięki temu na obrazie z oka patrzącego się na niebo nakłada mi się krzyż z szukacza. Trzeba odpowiednio "myśleć", żeby nie pomieszać sobie gwiazd z szukacza, z tymi z gołego oka. Gdy podjedziesz teleskopem tak, że pożądana gwiazda znajdzie się w okolicy krzyża z drugiego oka (nie dokładnie na nim, z uwagi na paralaksę oczu), to nagle w szukaczu zauważysz, jak wybitne jasna gwiazda wchodzi Ci do pola i to będzie właśnie ta, którą celujesz.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostSoczi | 24 Cze 2014, 18:50

Aj tam , aj tam. W google wpisz SkyWatcher Synta i się wyświetlą sklepy z teleskopami SW na EQ, więc nie ma co się czepiać :wink: :mrgreen: :)

Poprostu trzeba mówić czy dobs czy EQ i tyle. A Synta, Syncia czy "nocna kochanka" to już niezbyt istotne.

Pracowałem na EQ parę razy to dobrze wiem jaka to jest straszna męka wogóle tym sterować. Te zasprzęglanie i odsprzęglanie - katorga dla jednej osoby - bez pomocnika było mi bardzo trudno. A co dopiero celować szukaczem na wielkim EQ-5/6 z SW 8" czy 10" gdzie tuba raz ma wyciąg i szukacz z tej, to z tamtej strony. Czasami bez obracania tuby w obejmach sie nie obędzie. Tylko GOTO załatwia strawę na EQ z tak dużą tubką.

Jak nie potrafi korzystać z szukacza to niech sobie go zamieni na starpointer, telrad i inne takie przezierniki bez optyki. Fajna rzecz. Później zbudować hybrydę z szukaczem jak to ostatnio w modzie było i będzie git.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postokroj | 24 Cze 2014, 18:53

Poślęczyć w mapach ,wszak wizual to znajomość nieba i rozsianych gwiazdek naprowadzających na Galaktykę.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postmichael99 | 24 Cze 2014, 18:57

Będę próbował tak jak mówicie. Z tym, że jeszcze w tym tygodniu trzeba rano wstać, ale już potem mam wakacje i będę mógł całe noce poświęcać astronomii. SW200/1000 mam na EQ5. Pozdrawiam. Dziękuję za wszystkie rady, za parę dni odezwę się znowu i powiem, co już udało mi się zaobserwować i czy już umiem mniej więcej znajdywać co chcę.
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postbudrys | 24 Cze 2014, 19:34

Może masz niedokładnie zgrany szukacz z tubą.
Ja to ustawiałem tak. W dzień celowałem teleskopem z okularem 25mm w czubek daleko oddalonego drzewa,
dokładnie w czubek. Potem nie ruszając teleskopu ustawiałem środek krzyża szukacza dokładnie w to samo miejsce. I tyle.
Z gwiazdami to będzie ciężko ustawić ponieważ. P pierwsze: można pomylić gwiazdy, po drugie: ruch obrotowy ziemi.
Im mniejszy okular w wyciągu tym można dokładniej ustawić szukacz względem teleskopu.
I jeszcze jedno. Jak masz laptopa spróbuj odpalić stellarium na "czerwono" i tam można ustawić po wpisaniu danych teleskopu i okularu widok w okularze jaki będziesz miał i jechać sobie po gwiazdach tu i tu.
SW 80/400, AZ3, Meade 10x50.
Awatar użytkownika
 
Posty: 67
Rejestracja: 12 Paź 2010, 22:11

 

Postrokita | 24 Cze 2014, 19:42

Jak wykonać starhopping?

0. Musisz umieć znaleźć określony gwiazdozbiór, tutaj jako przykład Herkules.

1. Najlepiej przygotować odpowiednią mapę, przystosowaną do Twojej znajomości nieba lub skorzystać z atlasu (Darmowe: Taki 8.5 lub TriAtlas)

2. Załączona mapa: duże koło w centrum mapy wyznacza pole widzenia szukacza 9x50 (około 5 stopni), mniejsze koło ma średnicę 1 stopnia.
Zasięg 10 mag (najciemniejsze pokazane gwiazdy mają jasność 10 mag), czyli niewiele poniżej zasięgu szukacza. Przygotowałem ją w przy pomocy najnowszej wersji programu CdC (http://www.ap-i.net/skychart/en/start) Ty możesz poszukać programu który Ci najlepiej pasuje.
znajdywanie obiektów w syncie 8: m13.jpg


3. Przy teleskopie czytasz wydrukowaną mapę przy pomocy latarki z ciemnym czerwonym światłem, szukasz gwiazdy widocznej gołym okiem najbliższej celu, celujesz w nią szukaczem - następnie posługując się mapą i szukaczem przeskakujesz z gwiazdy na gwiazdę bliższą celu, aż trafiasz w okolice celu. Pamiętaj, że obraz w szukaczu i okularze teleskopu jest odwrócony o 180 stopni względem tego co widać na niebie. W pobliżu obiektu "przesiadasz" się na okular o możliwie dużym polu widzenia, Twój to 25mm (50 stopni pola pozornego) policz sobie rzeczywiste pole widzenia, aby wiedzieć kiedy możesz dokonać przesiadki.
Uwagi:
Justowanie szukacza: wybierasz jasną kolorową gwiazdę np. Arktura, ustawiasz na nią szukacz, patrząc przez okular ustawiasz ją w centrum pola, następnie pokrętłami na obejmie szukacza regulujesz tak, aby znalazła się w środku krzyża szukacza, weryfikujesz w okularze - poprawiasz.

Pozdrawiam
12" F/5
 
Posty: 400
Rejestracja: 28 Lis 2011, 16:28
Miejscowość: Wrocław

PostCisza | 25 Cze 2014, 16:03

Michael naprawdę to nie jest tak trudne jak myślisz, trzeba jednak
posiadać choćby podstawową wiedzę, znać gwiazdozbiory i mieć mapki.
Nie da się wtedy nie znaleźć DS-a, a już na pewno M-ki; chyba, że telep za słaby, albo warunki zbyt lipne.
Nie ma co zwalać winy na szukacz, odwrócony obraz itd. szukacz 8x50 jest więcej jak OK,
50mm soczewki to nie dużo ale wystarcza , a powiększenie 8 razy jest malutkie, iście lornetkowe.

Na początku jak kupowałem swoją syntę 10 to też obawiałem się odwróconego
obrazu w szukaczu i w okularze, ale okazało się, że to wgl nie ma wpływu na obserwacje.
Nawiguję zgodnie z mapką po rzucających się w oczy układach gwiazd,
najczęściej po rozpoznawalnych łatwo dwójkach (parach) gwiazd blisko siebie,
lub trójkach w trójkącikach bądź liniach.
!!! Pamiętaj by najpierw mieć dobrze zjustowany szukacz)

Ja robię to tak (przykład na galaktykach Bodego)
1.Celuję szukaczem w gwiazdę Muscida (Na prawym końcu Wielkiej Niedźwiedzicy)
2.Przesuwam teleskop zgodnie z mapką lekko w górę i w lewo i trafiam
na gwiazdy oznaczone jako pi1 i pi2 i jeszcze jedną- wszystkie 3 tworzą wyraźny w szukaczu trójkącik.
3.Przesuwam teleskop znów minimalnie w górę i w lewo i znów trafiam na wyraźny
trójkącik którego nie da się w tym szukaczu nie zauważyć, więc bez zwalania winy.
4.Teraz dalej taką samą odległość znów w górę i w lewo i trafiasz na parę w której
jedna gwiazdka jest jaśniejsza, druga słabsza, przy tej słabszej (minimalnie za nią) są M81 i M82.
Celujesz środkiem krzyża mniej więcej w to miejsce, patrzysz w okular
( z małym powiększeniem np. 20, 25mm) i nie ma szans byś w nim ich nie zobaczył.
Image

I tak właśnie się to robi, szukasz na mapie punktów odniesienia, i nawigujesz po nich
szukaczem, po dwójkach, trójkach, i innych układach gwiazdek łatwo rzucających się w oczy,
bądź obiekt znajduje się np. w połowie linii łączącej jakieś dwie gwiazdki, czy w 2/3 jej długości,
szukasz różnych właśnie takich ułatwień, wykaż się kreatywnością ;)

Skąd jesteś ?
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

Postmichael99 | 25 Cze 2014, 16:19

Z Łodzi, a co?

Już mniej więcej pojąłem co i jak, ale jeszcze nie testowałem, bo nie było pogody. Jak przetestuję to napiszę co i gdzie udało mi się znaleźć.

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi,

Pozdrawiam.
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postmichael99 | 26 Cze 2014, 13:16

To powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz: na którym obiekcie, który łatwo znajdę i będzie dobrze widoczny, mógłbym przetestować ten filtr: http://astrokrak.pl/mglawicowe/989-filt ... c-s-1.html ? Bo dostałem go gratis do teleskopu, a nie wiem, czy mi się przyda i możliwe, że będę chciał go sprzedać.
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postkamil11111 | 26 Cze 2014, 13:24

Michael jest to super filtr możesz go przetestować prawie na wszystkich ds-ach ponieważ jest to też filtr który niweluje zaświetlenie a więc wszystkie galaktyki,mgławice,itp. będą odrobinę ale będą lepiej wydobyte z tła nieba a co za tym idzie lepiej widoczne :) .
tutaj coś więcej ->
http://astropolis.pl/topic/14231-filtr- ... der-uhc-s/
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostMateuszW | 26 Cze 2014, 14:26

To nie filtr na galaktyki - za dużo wycina. Ale do magławić jak najbardziej - spróbuj na początek M57, M27, a w zimie M42.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postmichael99 | 26 Cze 2014, 18:20

Dobra, myślę, że je łatwo znajdę. Powiem, jak wypadły testy.

Pozdrawiam.
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postmichael99 | 27 Cze 2014, 10:10

Wczorajsza noc to moje dwa pierwsze DS-y :D :D :D

Jednak nie była to gromada M13, a mgławica M57. Nie zrobiłem tego na przekór Wam, ale po prostu nie mogłem znaleźć tej gromady w Herkulesie i postanowiłem zabrać się za M57, bo wydawało mi się, że łatwo ją znajdę, gdyż jest blisko jasnej Wegi. Chciałem też przetestować ten filtr. I z testów wynikło, że daje on bardzo mało (przynajmniej w moich warunkach: zasięg gwiazdowy gołym okiem to 5mag), i że go sprzedaję.

Drugim DS-em okazała się Galaktyka Andromedy. Postanowiłem jej poszukać, bo wiedziałem, że jest bardzo duża i jasna i że powinienem ją znaleźć. I właśnie tak się stało. Zobaczyłem jej szary owal już przez szukacz, co znacznie ułatwiło mi znalezienie.

Teraz pozostaje mi znalezienie tylko jakiejś gromady i wszystkie rodzaje obiektów będą zaliczone :D No i muszę znaleźć jakieś fajne miejsce na wypady poza miasto.

Teraz wrażenia: hmm, tak właściwie to myślałem, że będzie lepiej. Chodzi mi o to, że było je widać bardzo słabo. Wiem, że miasto to nie miejsce na mgławice i galaktyki, ale na gromady, ale myślałem, że będą choć trochę lepsze. Jeśli patrzyłem na mgławicę i galaktykę to nie widziałem ich wcale. Dopiero jak spojrzałem na gwiazdy obok to M57 robiła się piękna i wyraźna. Można coś z tym zrobić? Bo trochę to mnie wkurza, że muszę patrzyć na gwiazdy obok, bo wtedy nie mogę podziwiać piękna mgławicy.
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

PostMateuszW | 27 Cze 2014, 11:01

Gratulacje :) No niestety obserwacje z miasta są przynajmniej o klasę gorsze od tych na wsi. Tego nie da się porównać. U mnie w Wieliczce jest też niebo ok 5 mag (ciut nawet lepsze) i DS prawie nigdy stamtąd nie obserwuję, bo szkoda czasu. Na każde lukanie DS jadę ok 20 min za miasto i skok jakościowy jest ogromny (niebo znacznie, znacznie ciemniejsze). Da się zobaczyć wiele nowych DS, a te widoczne również z miasta odkrywają nowe oblicze.
Jeśli chodzi o atrakcyjność, to z miasta nigdy nie będzie dobrze, musi być wieś. M57 to jeden z ładniejszych i dobrze widocznych z miast obiektów. Natomiast M31 mimo, że jest na pozór jasna, to w 8" w mieście nie pokaże niczego ponad kuliste jądro, czyli po prostu szarej plamy :) Nawet na wsi nie jest dużo lepiej, choć jądro widać większe. Dopiero telep klasy 12" pod ciemnym niebem ujawnia piękne szczegółu M31, takie jak ciemniejsze pasy pyłowe na jej tle. Wtedy zaczyna ona przypominać swoje zdjęcia :)
Jednymi z najatrakcyjniejszych obiektów są M13 i M27. M13 pokaże Ci piękne rozbite gwiazdy, prawie jak na zdjęciu. M27 ujawni swój charakterystyczny kształt mocno odcinający się od tła. Znalezienie M13 jest na tym poziomie trudności, co M31, czy M57. Trzeba tylko zlokalizować gwiazdozbiór Herkulesa, co jest chyba najgorsze :) Jest on jednak dokładnie pomiędzy charakterystyczną Lutnią i Koroną Północną, ja tak go szukam. M13 jest na boku czworoboku od strony Korony, bliżej "górnej" gwiazdy. M27 znaleść jest troszkę trudniej, ale też powinno Ci się udać.
To, co opisałeś na końcu, to tzw technika zerkania, którą sam odkryłeś :) Tak właśnie trzeba patrzyć na obiekty - kątem oka. Jest to spowodowane tym, że w naszym oku pręcików, które odpowiadają za widzenie nicne, jest coraz więcej, im dalej od środka siatkówki. W samym środku nie ma pręcików i dlatego tam obraz znika. A jest tak dlatego, że musi być miejsce na czopki (widzenie dzienne), które są skupione głównie na środku.
A jak możesz się pozbyć tego efektu? Zrobić jakąś operację oka, czy coś w tym stylu :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postdziki_rysio_997 | 27 Cze 2014, 11:03

michael99 napisał(a):Dopiero jak spojrzałem na gwiazdy obok to M57 robiła się piękna i wyraźna. Można coś z tym zrobić? Bo trochę to mnie wkurza, że muszę patrzyć na gwiazdy obok, bo wtedy nie mogę podziwiać piękna mgławicy.


To jest tzw. technika zerkania. Oko ludzkie używa dwóch rodzajów "detektorów": czopki i pręciki. Przy dobrym oświetleniu te pierwsze dają Ci klarowny, szczegółowy i barwny obraz.
W przypadku obiektów DS światła jest zwykle zbyt mało, by pobudzić czopki i widzisz dzięki pręcikom. "Zerkanie" czyli patrzenie nieco obok pomaga tak ustawić oko, by najlepiej oświetlić skupisko pręcików.
Na początku zerkanie może się wydawać trudne/nieintuicyjne. Z czasem będzie to dla Ciebie naturalny sposób obserwacji i będziesz umiał odpowiednio "omiatać" pole widzenia bezwiednie, nie myśląc nawet o tym, że "teraz powinienem popatrzeć w bok".

Co do filtra: lepiej wstrzymaj się jeszcze na chwilę z odsprzedażą. Przynajmniej do momentu, gdy wykonasz jeszcze kilka-kilkanaście obserwacji i dobrze opanujesz technikę patrzenia. Poza tym noce są jeszcze krótkie i jasne, być może test przeprowadzony za miesiąc dałby nieco inny rezultat.

Powodzenia w dalszych obserwacjach!
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

Postrobert_sz | 27 Cze 2014, 11:24

michael99 napisał(a):Teraz wrażenia: hmm, tak właściwie to myślałem, że będzie lepiej. Chodzi mi o to, że było je widać bardzo słabo. Wiem, że miasto to nie miejsce na mgławice i galaktyki, ale na gromady, ale myślałem, że będą choć trochę lepsze.


Nie dziw się że teraz fajerwerków nie ma. Po pierwsze to mamy białe noce które są zabójcze dla DS-ów, po drugie obserwowałeś pod niebem 5 mag, które delikatnie mówiąc, jest słabe. Pojedź z teleskopem pod koniec lipca (wtedy już się zaczną noce astronomiczne) na jakąś ciemną miejscówkęz dala od miasta, a Ci kopara opadnie :lol:
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 78 gości

AstroChat

Wejdź na chat