Pierwszy teleskop i pierwsze obserwacje

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostAand84 | 07 Lip 2014, 12:47

Witam Wszystkich,

jestem nowy na forum, chociaż już od jakiegoś czasu wpadam tutaj żeby poczytać i popatrzeć na Wasze zdjęcia. Mam parę spostrzeżeń i co za tym idzie pytań. Parę dni temu zakupiłem Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2, jako że na razie moim obserwatorium jest balkon nie wybrałem Dobsona.
Mieszkam w Warszawie więc możecie sobie wyobrazić że niebo w nocy jest jak w dzień:( Na początek wycelowałem w Marsa: był słabo widoczny przez barlowa+10mm, trochę rozmazany, w zasadzie mało co było widać, wydaje mi się że powodem może być niewyjustowany teleskop i tu moje pytanie czy nowy teledkop jest już wyjustowany czy muszę to zrobić sam? Później Księżyc no to już tutaj to było pole do popisu, naprawdę niesamowite ...można policzyć ilość kraterów:D Zakładam że w mieście nie mam się co spodziewać Ds-ów i może tutaj mi ktoś pomoże z Warszawy, gdzie najlepiej pojechać żeby warunki były odpowiednie i nie oczekuję tutaj odpowiedzi typu " Ani w Warszawie ani w okolicach nie ma dobrego nieba do obserwacji, bo jest łuna"......na pewno coś się znajdzie ;-)

Czy zestaw okularów który posiadam jest narazie wystarczający (wydaje mi się że tak, ale wolę się poradzić) :
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 30x, 60x z soczewką Barlowa) i 10 mm (pow. 75x, 150x z soczewką Barlowa) - w standardzie 1,25'' ,Soczewka Barlowa 2x / 1,25"

A teraz pytanie z serii "głupie pytania":

Gdy ustawiam teleskop w poziomie obracam 90 st. w stosunku do przeciwwagi i mam prawie "Dobsona".? ....przynajmniej mi jest tak wygodniej operować bo nie muszę ruszać wysokości geograficznej.

Oczywiście będzę wdzięczny za odpowiedzi.

Pozdrawiam
 
Posty: 1
Rejestracja: 07 Lip 2014, 11:39

 

Postmichael99 | 09 Lip 2014, 21:58

Widzę, że nikt z bardziej doświadczonych się nie wypowiada, więc może ja pomogę, choć na wstępie mówię, że z "większymi" teleskopami mam do czynienia dopiero od kilku tygodni.

Piersza sprawa: okulary. Hmm, ogniskowe dobre, ale jakość okularów i barlowa.... Nie widzę tego dobrze. Powiedz jaki masz budżet na akcesoria do telepa, to pomyślimy co i jak kupić.

Sprawa dwa: kraterów na Księżycu raczej nie policzysz, bo z tym teleskopem widać ich tysiące... ;-)

Faktycznie nie masz co za bardzo liczyć na DS-y z Warszawy, ale dla wprawy w poszukiwaniu DS-ów (ja nie dawno kupiłem teleskop 200/1000 i widziałem tyle gwiazd (nawet przez szukacz), że kompletnie nie wiedziałem "gdzie jestem") możesz poszukać np. M13. Pytanie pomocnicze: jest to Twój pierwszy teleskop?

Co do Marsa: borykałem się kilka tygodni temu z dokładnie tym samym problemem. A w tej chwili Marsa nie zobaczysz, bo po pierwsze jest w nocy nisko nad horyzontem (nie obserwój obiektów niżej niż 30*, bo będą nieostre przez ruchy powietrza nad Ziemą) i do tego pole jego tarczy w tej chwili jest równe mniej więcej jednej trzeciej powierzchni tarczy tej planety w opozycji, a ta nastąpi za ok. 2 lata.

Faktycznie jeśli ustawisz na 0/90* będziesz miał montaż azymutalny (co nazwałeś błędnie dobsonem). Ale do obserwacji astro lepszy jest paralaktyczny: wtedy nie musisz obracać w dwóch kierunkach, aby śledzić obiekt. Szczególnie przydatne do foto (niezbędne!) i przy dużych powerach (pow. 150x).

Pozdrawiam.

P.S. pytaj dalej, postaram się odpowiedzieć na wszystko.
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat