Czas trwania nowiu Księżyca

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postrobertsurma | 11 Sie 2014, 13:48

Cześć forumowiczom!

Na codzień nie jestem aktywnym obserwatorem nieba. Dlatego mam nadzieję tutaj znaleźć odpowiedź na bardzo ważne dla mnie pytanie: ile trwa nów Księżyca? W zasobach Internetu znalazłem informację, że w sensie kalendarzowym może to trwać do 3 dni. Znalazłem też informację, że w sensie astronomicznym będzie to ok. 130 minut. Mnie interesuje zaś, ile to trwa w sensie czysto wizualnym, tzn. po jakim czasie od momentu nastania nowiu ludzkie oko (bez żadnych przyrządów) jest w stanie ujrzeć nowy sierp Księżyca na niebie. Jakie są wasze osobiste doświadczenia w tym temacie?

Potrzebne mi to jest do ustalenia pewnych faktów z dziedziny historii / archeologii.
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Sie 2014, 13:45

 

PostJanusz_P. | 13 Sie 2014, 16:40

Udało mi się kiedyś w maju dostrzec gołym okiem księżyc w wieku 32 godzin czyli 1 dzień i 8 h po nowiu.
Z naszych szerokości geograficznych to jest możliwe na wiosnę wieczorem i jesienią nad ranem ze względu na położenie Ekliptyki na niebie oczywiście przy niebie idealnie czystym, np po wietrze Halnym :arrow: 8)
Z okolic miedzy zwrotnikowych zapewne można dostrzec Księżyc w wieku poniżej 1 dnia powiedzmy 18-20 h :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdaniel | 13 Sie 2014, 20:43

W lutym lub marcu jest łatwiej dostrzec tak wąski sierp księżyca Wieczorem oraz we wrześniu lub październiku nad ranem, a to z racji nachylenia ekliptyki.. Też się zastanawiałem kiedyś ile godzin po nowiu można dostrzec ekstremalnie cienki sierp księżyca
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postmarianowski | 13 Sie 2014, 21:03

robertsurma napisał(a):Potrzebne mi to jest do ustalenia pewnych faktów z dziedziny historii / archeologii.

Janusz_P. napisał(a):Z okolic miedzy zwrotnikowych zapewne można dostrzec Księżyc w wieku poniżej 1 dnia powiedzmy 18-20 h

A te fakty archeologiczno/historyczne pewnie dotyczą jakiejś kultury z konkretnego miejsca,więc aby precyzyjniej określić długość nowiu trzeba znać to miejsce.Może Autor wątku coś nam więcej powie to będzie łatwiej.
Powszechnie wiadomo co już wyżej Koledzy napisali że taka długość nowiu uzależniona jest od nachylenia kąta ekliptyki no i rzecz jasna od odległości kątowej Księżyca od Słonca.Czyli tak jak Janusz wspomniał,im bliżej równika tym lepiej znaczy krócej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postrobertsurma | 13 Sie 2014, 21:04

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Chodzi mi o starożytne kultury z regionu dzisiejszej Polski. :-)

Znalazłem jeszcze stronę muzułmańską (jak wiadomo, oni mają kalendarz księżycowy). Wynika z niej, że do zobaczenia sierpa "gołym okiem" potrzebne jest odchylenie 9 stopni, co Księżyc osiąga ok. 17 godzin po nowiu (gdy jest w perygeum) lub 23 godziny (gdy jest w apogeum). Rekord (choć nie zweryfikowany) to 15,4h.

Zob. http://www.moonsighting.com/faq_ms.html

Z całości wynika, że ludy starożytne zaczynały początek miesiąca dwa dni po nowiu, a nie jak można by sądzić, dzień po nowiu.
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Sie 2014, 13:45

 

PostZdzich K-lin | 15 Sie 2014, 15:30

___ Witam :D zwróciłbym uwagę na:
- https://www.google.pl/search?q=fazy+ksi ... 38&bih=639 -
Czas trwania nowiu Księżyca: Fazy księżyca.png

___ O ile dobrze pamiętam - bo skleroza ... - nasi poprzednicy - opracowali rysunkowe mapy księżyca w 40 fazach; [ 30 rysunków Jana Heweljusza ] fazowych rysunkach, - za pewnie mieli jakieś powód by tak to zagadnienie ująć. :wink:

- http://emmcz.w.interia.pl/heweliusz/hewel2.html
Załączniki
Czas trwania nowiu Księżyca: he1m.jpg
- Na montażu AZ-TS: GSO 196/1000M-LRN; SW 102/500/BladerPlanetarium oraz parę szkiełek .
- ZAPRASZAM: - viewtopic.php?p=228104#p228104 -
- Pozdrawiam Zdzich.
Awatar użytkownika
 
Posty: 428
Rejestracja: 23 Maj 2011, 01:18
Miejscowość: Koszalin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 65 gości

AstroChat

Wejdź na chat