C/2013 V5(Oukaimeden)

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postpiotrekguzik | 06 Wrz 2014, 15:51

Jacek160 napisał(a):Informacje o jasności komety pobieram ze strony theskylive


Tylko że podane tam jasności to są jasności prognozowane (często na podstawie przestarzałych prognoz) i nijak się mają do bieżących ocen jasności. Dla przykładu - jasność komety C/2014 E2 jest obecnie oceniana na około 7 mag, na tej stronie podają 10 mag. W przypadku komety C/2013 V5 sytuacja jest odwrotna - strona podaje 6 mag, bieżące oceny mówią o 8 mag...

Może napisz Jacku po prostu, w jakiej miejscowości mieszkasz, bo informacje, które tu podajesz są ze sobą sprzeczne. Raz piszesz, że mieszkasz 30 km na północ od Katowic, innym razem piszesz, że chcesz się przeprowadzić 30 km w stronę Zawiercia, innym znów razem przeprowadzkę (jak mniemam, w stronę Zawiercia) nazywasz przeprowadzką na północ.
Jeśli mieszkasz 30 km na północ od Katowic, to Zawiercie masz w odległości 30 km na wschód. Do Zawiercia nie chcesz się chyba przenosić, bo w Zawierciu miałbyś niebo pewnie gorsze niż masz teraz (przynajmniej z tego co piszesz można tak wywnioskować).
Swoja drogą, jeśli mieszkasz 30 km od Katowic, to nawet jeśli przeniesiesz się o 30 km na północ, to południa nie będziesz miał ciemnego (wiem coś o tym - łuna z Krakowa, 50 km na północ od tego miasta ciągle poważnie "psuje" horyzont, a Aglomeracja Śląska niestety świeci mocniej niż Kraków), co więcej wylądujesz w okolicach Częstochowy, która też mocno świeci.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostJacek160 | 06 Wrz 2014, 19:33

Też się zastanawiam skąd się biorą tak duże różnice w ocenie jasności komet.Strona ta jest często odwiedzana przez osoby które potrzebują informacji o prognozowanej jasności i nie tylko,te informacje powinny być na bieżąco aktualizowane a nie jak jest obecnie raz na 10 lat.Skąd dokładnie obserwuje,to jest taka wiocha zabita dechami,lepiej jak nie będe podawał dokładnej lokalizacji.Dodam że znajduje się w pobliżu Pyrzowic,lotnisko nie ma wpływu na stan nieba:-)
Pozdrawiam | Kruszynka S10"Dob,Asferyk 31mm,ES82-14mm,6.7mm,4.7mm,Orion UB,Lumicon OIII | Tento10x50,SkyMaster15x70,2x Baader UHC-S 1.25" | PalmT5 + Astromist |
 
Posty: 200
Rejestracja: 25 Lis 2013, 20:04
Miejscowość: Górny śląsk

 

Postpiotrekguzik | 06 Wrz 2014, 19:54

Jacku,

Jacek160 napisał(a):Też się zastanawiam skąd się biorą tak duże różnice w ocenie jasności komet.


Ale to są dwie różne rzeczy - oceny jasności i prognozy. Z tego, co widzę, to na tej stronie są prognozy, które bazują chyba na obserwacjach z okolicy odkrycia. Komety w przeciwieństwie do większości obiektów Układu Słonecznego są dość mocno nieprzewidywalne i różnorodne. Z grubsza można powiedzieć, że są takie, które zyskują na jasności szybciej niż przeciętne, są też takie, które jaśnieją wolniej. Co więcej, kometom zdarzają się wybuchy (czyli gwałtowne, niespodziewane wzrosty jasności), zdarza się też, że jakaś kometa nagle zaczyna tracić na jasności i zupełnie zanika. Dlatego prognozy jasności bazujące na obserwacjach z czasu około odkrycia często są błędne i rozmijają się z obserwowaną jasnością komety nawet o kilka wielkości gwiazdowych.

Jeśli chcesz być na bieżąco z kometami, to bardzo dobrym źródłem informacji jest ta strona:

http://aerith.net/comet/weekly/current.html


Jacek160 napisał(a):Dodam że znajduje się w pobliżu Pyrzowic,lotnisko nie ma wpływu na stan nieba:-)


Na pewno ma wpływ - Pyrzowice świecą jak Miechów, a łunę od Krakowa widać z kilkunastu kilometrów. Inna sprawa, że jeśli Pyrzowice masz na południu, to pewnie łuna od lotniska ginie w łunie od aglomeracji.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostJacek160 | 07 Wrz 2014, 11:31

Dzięki za namiary na stronke,niedługo zostanie sprawdzona w boju,ciekawe czy jest bardziej dokładna od poprzedniej w ocenie jasności komet.Tak na chłopski rozum jeśli chodzi o jasność komety to powinno być jak w przypadku obiektów mgławicowych,niezależnie od miejsca obserwacji jasność komety w danej chwili powinna być jednakowa?Tak lotnisko mam na południu,musze się rozstawić ze sprzętem na południe od lotniska by sprawdzić w jakim stopniu i czy w ogóle zmieni się zaświetlenie nieba:-)
Pozdrawiam | Kruszynka S10"Dob,Asferyk 31mm,ES82-14mm,6.7mm,4.7mm,Orion UB,Lumicon OIII | Tento10x50,SkyMaster15x70,2x Baader UHC-S 1.25" | PalmT5 + Astromist |
 
Posty: 200
Rejestracja: 25 Lis 2013, 20:04
Miejscowość: Górny śląsk

 

Postpiotrekguzik | 07 Wrz 2014, 12:31

Jacku,

Jacek160 napisał(a):Dzięki za namiary na stronke,niedługo zostanie sprawdzona w boju,ciekawe czy jest bardziej dokładna od poprzedniej w ocenie jasności komet.


Pisałem już kilka razy - strona, którą Ty linkowałeś to NIE SĄ OCENY JASNOŚCI KOMET. Tam masz podane prognozy oparte o obserwacje z czasu około odkrycia.

Co do strony, którą ja Ci poleciłem, to tam jest zawsze zdanie czy dwa o BIEŻĄCEJ sytuacji danej komety, zwykle w połączeniu z jedną z najnowszych ocen jasności.


Jacek160 napisał(a):Tak na chłopski rozum jeśli chodzi o jasność komety to powinno być jak w przypadku obiektów mgławicowych,niezależnie od miejsca obserwacji jasność komety w danej chwili powinna być jednakowa?


Jeśli chodzi Ci o miejsca na powierzchni Ziemi, to z bardzo dużą dokładnością tak właśnie jest.


Jacek160 napisał(a):Tak lotnisko mam na południu,musze się rozstawić ze sprzętem na południe od lotniska by sprawdzić w jakim stopniu i czy w ogóle zmieni się zaświetlenie nieba:-)

[/quote]

Myślę, że to nie jest dobry pomysł - na południe od lotniska będziesz bliżej centrum aglomeracji. Jeśli chcesz mieć lepsze warunki, to odjedź jak najdalej od aglomeracji, jednocześnie unikając okolic innych dużych i średnich miast.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostJacek160 | 07 Wrz 2014, 15:29

piotrekguzik napisał(a):Myślę, że to nie jest dobry pomysł - na południe od lotniska będziesz bliżej centrum aglomeracji. Jeśli chcesz mieć lepsze warunki, to odjedź jak najdalej od aglomeracji, jednocześnie unikając okolic innych dużych i średnich miast.

Tylko gdzie tu w Polsce znaleźć naprawde ciemne niebo oprócz Bieszczad?Szkoda że człowiek nie urodził się murzynkiem Bambo,najlepiej w pobliżu równika.Tam to dopiero są warunki do obserwacji,niebo czarne jak smoła,ekliptyka rozciąga sie od wschodu przez zenit po zachód,bajka:-)
Pozdrawiam | Kruszynka S10"Dob,Asferyk 31mm,ES82-14mm,6.7mm,4.7mm,Orion UB,Lumicon OIII | Tento10x50,SkyMaster15x70,2x Baader UHC-S 1.25" | PalmT5 + Astromist |
 
Posty: 200
Rejestracja: 25 Lis 2013, 20:04
Miejscowość: Górny śląsk

 

Postkamil11111 | 07 Wrz 2014, 15:51

Dokładnie , ale jak u nas (w PL ) było ciemne niebo to tylko można było pomarzyć o jakiejś radzieckiej lornetce .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostJacek160 | 07 Wrz 2014, 19:32

Cytując słowa plantatora papryki"Panie premierze jak żyć?" :D
Pozdrawiam | Kruszynka S10"Dob,Asferyk 31mm,ES82-14mm,6.7mm,4.7mm,Orion UB,Lumicon OIII | Tento10x50,SkyMaster15x70,2x Baader UHC-S 1.25" | PalmT5 + Astromist |
 
Posty: 200
Rejestracja: 25 Lis 2013, 20:04
Miejscowość: Górny śląsk

 

Postkamil11111 | 07 Wrz 2014, 19:34

Dokładnie sory taki mamy klimat :D .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat