Problem z LP, czyli z jak daleka widać łunę Aglomeracji Śląs

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postpiotrekguzik | 10 Paź 2014, 00:11

marianowski napisał(a):Hugin automatycznie składa świetnie fotki jeśli nie zachwiejesz paralaksy,robione ze statywu i z tej samej ogniskowej program składa z błędem do trzech pikseli automatycznie,więc dla takiej fotografii gdzie chcesz utrwalić zaświetlenie nieba chyba dokładniejszych myków nie trzeba.


Ja właśnie zacząłem od próby automatycznego złożenia tych zdjęć, ale Hugin niestety sobie z tym nie poradził. Ja prawdopodobnie w trakcie robienia tych zdjęć ruszyłem statyw (nie pamiętam, może nawet go przesunąłem o kilka metrów), a że część horyzontu była bardzo blisko (jak krater zauważył, w niektórych miejscach widać trawy na tle nieba), to być może właśnie tu pojawił się problem...


marianowski napisał(a):którą wersję używasz :?:


To jest chyba 2010.4.0

Ja po prostu ściągnąłem pierwszy lepszy, darmowy program do składania panoram i sprawdziłem co wyjdzie. Ze względu, że nie wyszło tak, jak chciałem, ściągnąłem trialową wersję jakiegoś programu płatnego. Ten program złożył mi panoramę całkiem nieźle, choć dopiero po manualnym zaznaczeniu punktów kontrolnych. Wtedy wróciłem do Hugina (bo jak doczytałem, używa tego samego "silnika", co tamten płatny program) i postanowiłem "pobawić się" w manualne punkty kontrolne. Planowałem spędzić nad tym max. kilkanaście minut, jednak ze względu na fakt, że nie chciało zadziałać, spędziłem znacznie więcej ;).
Przy robieniu fotek do kolejnych panoram postaram się o więcej dyscypliny i może wtedy nie będzie problemów.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postmarianowski | 10 Paź 2014, 13:24

piotrekguzik napisał(a):Przy robieniu fotek do kolejnych panoram postaram się o więcej dyscypliny i może wtedy nie będzie problemów.

Pewnie wówczas będziesz dużo bardziej zadowolony z trybu automatycznego.
Ja "Hugina"pobrałem trzy może cztery lata temu i na początku nie byłem z niego jakoś specjalnie zadowolony,bo również robił mi różne psikusy,do momentu gdy fotki przeznaczone do składania zacząłem wykonywać sumienniej,czyli gdy doszedłem do podobnego wniosku jak Ty.
Obecnie używam tej wersji,chyba nigdy nie aktualizowana,ale po co skoro spełnia w stu procentach wszystkie moje oczekiwania.
Załączniki
Problem z LP, czyli z jak daleka widać łunę Aglomeracji Śląs: hug.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostJanusz_P. | 11 Paź 2014, 11:33

Bez problemu widać ją z Kudłaczy , jesiennymi wieczorami słoneczko zachodzi za jakieś kominy lub szyby kopalniane widoczne z Kudłaczy na zachodnim horyzoncie.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotrekguzik | 11 Paź 2014, 14:37

Janusz_P. napisał(a):Bez problemu widać ją z Kudłaczy , jesiennymi wieczorami słoneczko zachodzi za jakieś kominy lub szyby kopalniane widoczne z Kudłaczy na zachodnim horyzoncie.



Na zachodzie, to chyba raczej Bielsko Biała, Andrychów, Wadowice...
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostPstrykaczkosmosu | 11 Paź 2014, 19:35

No cóż, tak się składa, że ja akurat mieszkam w aglomeracji śląskiej w Katowicach. LP jest tutaj potężne, jak byłem dwa lata temu w Gorcach i testowałem HS 30 w zdjęciach nocnych i zobaczyłem Drogę Mleczną to zacząłem się interesować astronomią. :mrgreen: Cały następny rok czekałem na kolejny wyjazd, szczęśliwie już z teleskopem. Widok gołym okiem nocnego nieba, szczęka opadał w dół, potem całą noc patrzyłem w okular 130/900, po prostu tak sobie w gwiazdy.
No, a na co dzień to jest oczekiwanie na kolejne wakacje i kolejny wyjazd. :mrgreen:
To nieco śmieszne, że człowiek czeka, aby zobaczyć coś naturalnego. :|
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostJanusz_P. | 12 Paź 2014, 12:51

piotrekguzik napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Bez problemu widać ją z Kudłaczy , jesiennymi wieczorami słoneczko zachodzi za jakieś kominy lub szyby kopalniane widoczne z Kudłaczy na zachodnim horyzoncie.


Na zachodzie, to chyba raczej Bielsko Biała, Andrychów, Wadowice...


No niech bedzie PN-Zach i bardziej w lecie podczas zlotów na Kudłaczach bo wtedy Słonko zachodzi w tych azymutach że widać na jego tle kominy i szyby kopalniane, nie mam w oczach kompasu :arrow: :wink:
Sporo osób to widziało i pewnie zaraz to w wątku potwierdzi :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmarianowski | 12 Paź 2014, 15:00

Spoko Janusz ja tam nie obserwowałem,ale sieć jest pełna różnych zdjęć robionych przez Ślązaków,Beskidy,Tatry itp.Skoro można w jedną to i w drugą też.Aglomeracja jest pełna wysokich industrialnych budowli.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 63 gości

AstroChat

Wejdź na chat