Problem z LP, czyli z jak daleka widać łunę Aglomeracji Śląs

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postpiotrekguzik | 09 Paź 2014, 01:22

Ze względu, że nie mam teraz chwilowo dostępnego teleskopu, wybrałem się jednej nocy (28 września przed świtem) na krótkie obserwacje z lornetką 10x50. Oprócz obserwacji zrobiłem też serię zdjęć statywowych z myślą o zarejestrowaniu LP w tamtej miejscówce, położonej dokładnie tu:

http://goo.gl/maps/btgzc

Ze względu, że wszystkie zdjęcia zostały wykonane z tymi samymi parametrami, w domu złożyłem je w panoramę obejmującą 360 stopni horyzontu (co niespodziewanie zajęło całkiem dużo czasu - dopiero po manualnym zaznaczenie ponad 300 punktów udało się panoramę złożyć tak, aby był z niej zadowolony).

Kiedy już złożyłem panoramę, pomyślałem sobie, że fajnie byłoby zidentyfikować źródła światła. W tym celu skorzystałem z tej mapy:

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom ... s=0BTFFFTT

w celu zlokalizowania położenia (i zasięgu) największych źródeł światła oraz z narzędzia:

http://www.udeuschle.selfhost.pro/panor ... mas_en.htm

którego użyłem do wyznaczenia azymutów, w których tych źródeł światła można się spodziewać. Mając te azymuty, zaznaczyłem je na panoramie, orientując się po gwiazdach. To, co zaznaczyłem na mapie, to kierunki, w których spodziewać się można łuny od danych miast (zaznaczałem je z dokładnością około 0.5 stopnia, czyli około 10 px na zdjęciu, które można pobrać poniżej). Nie dopasowywałem ich tu w żaden sposób do tego, co wyszło na zdjęciach. Pomimo tego, okazało się, że spodziewane kierunki dokładnie pokrywają się z tym, co zarejestrowało się na zdjęciach.

Miałem problem z zamieszczeniem gdzieś tej panoramy tak, aby nie została ona nadmiernie skompresowana, w końcu udało mi się to na imageshack.com. Panoramę można pobrać klikając na poniższy link:

http://imageshack.us.../661/ot7BP6.jpg

Tam, gdzie do czynienia mamy z kilkoma miastami świecącymi z grubsza w tym samym kierunku, podpisy organizowałem tak, aby podpis miasta znajdującego się najbliżej miejsca obserwacji był najwyżej.

To, co mnie poważnie zaskoczyło, to fakt że łuna od Aglomeracji Śląskiej jest tu potężna, zważywszy na fakt, że do jej centrum miałem około 100 km w linii prostej!!! Łuna ta jest w tamtym miejscu całkiem uciążliwa i ustępuje jedynie łunie oddalonego o 37 km w linii prostej Krakowa (odległość od centrum miasta).

Drugim dużym zaskoczeniem było to, że odległa o 105 km Częstochowa też jest widoczna (choć jako bardzo mała "kopułka"). W przypadku tej łuny nie jestem jednak pewien, czy jest to rzeczywiście Częstochowa, bo jak później sprawdziłem, dokładnie w tym samym kierunku znajduje się niewielka miejscowość Pałecznica (niecałe 4 tysiące mieszkańców), która także generuje jakieś światło zgodnie z mapą, którą linkowałem wyżej. Z drugiej strony, ze względu na to, że odległość do tej miejscowości była mniejsza od 5 km, generowana przez nią łuna, choć słaba, powinna się jednak rozciągać znacznie wyżej. Na zdjęciu sięga ona nie wyżej niż 2 stopnie ponad prawdziwy horyzont. Oznaczałoby to, że "świecąca warstwa powietrza" nie rozciąga się tu wyżej niż na około 200 metrów. Gdyby wtedy były jakieś zamglenia, pewnie miałoby to sens, jednak podczas tamtej nocy było całkiem sucho i o żadnych zamgleniach mowy nie było.

W najbliższym czasie, kiedy Księżyc już trochę zmaleje, a pogoda i czas na to pozwolą, spróbuję chyba zrobić coś podobnego dla innych miejscówek, w których obserwuję niebo...

Pozdrawiam
Piotrek Guzik


P.S. Łuna od miejscowości Kazimierza Wielka jest poważnie "wzmocniona" przez światło zodiakalne ;).
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postaltanka | 09 Paź 2014, 03:56

Po pierwsze - próba otwarcia linku kończy się komunikatem o niemożności znalezienia serwera imageshack.
Po drugie to dziwię się, że Autor postu tak się dziwi. Stąd rzeczywiście trzeba odjechać około 100 km. żeby mieć dobre niebo i to bynajmniej nie w dowolnym kierunku. Aglomeracja Śląska świeci tak, że nie sposób jej nazwać jednym z wielkich miast w Polsce tylko czymś zupełnie specjalnym. Bywałem w okolicach Poznania, Wrocławia, Trójmiasta czy Warszawy i stanowczo twierdzę, że najjaśniejsze z nich to co najwyżej 20 % tego zaświecenia co Śląsk.
Dlatego pisałem tu już jaki gorzki śmiech mnie ogarnia nieraz, kiedy się czyta wypowiedzi w rodzaju "niebo było niezłe ale już mocno przeszkadza łuna od miasta ..... w odległości kilku kilometrów i wielkości np. 10 tys. ludzi.
Ja w miejscu zamieszkania najlepsze niebo mam jak mogę blisko zenitu dostrzec gołym okiem np. główne gwiazdy Kasjopei.
Jeszcze ze 30 lat wstecz nie było aż tak źle. Trochę mnie to dziwi, bo co prawda zaświetlenie potężnie wzrosło ale za to z powodu upadku przemysłu radykalnie zmalało zadymienie i zapylenie. Myślałem, że się wyrówna, ale jakoś nie.
Równie podle wygląda też temat konwekcji w atmosferze. Jakieś 30 lat temu w przypadku planety na wysokiej ekliptyce w ostrą zimę można było czasami użyć i 450 x powiększenia. Wtedy też widziałem chyba przez wielki refraktor przerwę Encke'go.
I zresztą nie tylko. Szkoda gadać.
Dzisiaj powyżej 100 x to już jakbyś lał wodą po szkle. W zasadzie przywalić trochę więcej można tylko na Księżycu, wyczekując na krótkie chwile łapania ostrości.
Zapewne Koledzy zrozumieją więc, że w zeszłym roku w Bieszczadach byłem w szoku.
Oczywistym jest więc, że tu głównym wymaganiem dla teleskopu jest mobilność.
I pogodzenie się z faktem, że obserwuje się np. raz na miesiąc albo i rzadziej.
Przeważnie jak można wyjechać to akurat są chmury...
W zamian za to jest blisko do marketów, nie znamy tu zjawiska powodzi itd. :lol:
Takie coś za coś.
Pozdrowienia dla wszystkich.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

PostKrater | 09 Paź 2014, 09:01

Piotr, kapelusz z głowy :!: .

Panorama cud, miód :D :D :D .

(Bez problemu ściągnąłem ją z FA, tutaj mam to samo co altanka, "nie odnaleziono serwera").

Amatorska astronomia i powodu tego co się dzieje w pobliżu naszych miejsc zamieszkania oraz wymagań pod względem nieba zrobiła się taka sama jak żeglarstwo, narciarstwo, lotniarstwo i inne dziedziny, które zazwyczaj wymagają dalekich wyjazdów.
Już dla mieszczuchów taka uroda tego "sportu".......

Są jeszcze nieliczni szczęśliwcy zamieszkujący lepsze miejsca ale dla większości z nas nadeszła era bliższej (codziennej) lub dalszej (urlopowej, odświętnej) turystyki astronomicznej.

A kluczowym, najbardziej podstawowym wyposażeniem stał się samochód........ :( .
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postpiotrekguzik | 09 Paź 2014, 10:11

altanka napisał(a):Po pierwsze - próba otwarcia linku kończy się komunikatem o niemożności znalezienia serwera imageshack.


Dzięki za zwrócenie uwagi. Tamtego posta nie mogę już edytować, więc poprawny link daję tutaj:

http://imageshack.us/download/661/ot7BP6.jpg


altanka napisał(a):Po drugie to dziwię się, że Autor postu tak się dziwi. Stąd rzeczywiście trzeba odjechać około 100 km. żeby mieć dobre niebo i to bynajmniej nie w dowolnym kierunku. Aglomeracja Śląska świeci tak, że nie sposób jej nazwać jednym z wielkich miast w Polsce tylko czymś zupełnie specjalnym. Bywałem w okolicach Poznania, Wrocławia, Trójmiasta czy Warszawy i stanowczo twierdzę, że najjaśniejsze z nich to co najwyżej 20 % tego zaświecenia co Śląsk.


Dziwię się o tyle, że to jest 100 km w linii prostej, a ta łuna jest tam na tyle duża, że jest odpowiedzialna za sporą część LP w tej miejscówce (która choć niezła, to jednak naprawdę daleka od ideału). To, że z centrum Śląska trzeba odjechać w 100 km w odpowiednim kierunku, to jest jasna sprawa - wszędzie dookoła są też inne miasta. To samo jest z Krakowem. Cóż z tego, że odjadę 50 km na wschód, jeśli 30 km dalej jest świecący jasno Tarnów. Pojadę kolejne 50 km na wschód, żeby minąć Tarnów, a tam już łuna od Rzeszowa zacznie mieć znaczenie...
Nie zgodzę się za to z tym, że Warszawa to najwyżej 20% tego zaświecenie co Śląsk. W okolicach centrum Warszawy niebo nie jest lepsze niż w okolicach Chorzowa czy Katowic. Inna sprawa, że z Warszawy być może łatwiej (oczywiście jadąc w odpowiednim kierunku) znaleźć przyzwoite niebo.

Pozdrawiam
Piotrek Guzik
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postrobert_sz | 09 Paź 2014, 12:09

piotrekguzik napisał(a):Dzięki za zwrócenie uwagi. Tamtego posta nie mogę już edytować, więc poprawny link daję tutaj:

http://imageshack.us/download/661/ot7BP6.jpg


Jak zobaczyć tą fotkę? Po wejściu w link pojawia się czarny pasek z napisem "Download Image" a po kliknięciu w niego tylko odświeża się strona ale nic się nie ściąga ani nie wyświetla fotki
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postpiotrekguzik | 09 Paź 2014, 13:16

robert_sz napisał(a):Jak zobaczyć tą fotkę? Po wejściu w link pojawia się czarny pasek z napisem "Download Image" a po kliknięciu w niego tylko odświeża się strona ale nic się nie ściąga ani nie wyświetla fotki


Mi po kliknięciu w link wyświetla się okno pobierania pliku, w którym mogę go albo zapisać na dysku, albo otworzyć w przeglądarce obrazów...
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostRobert41 | 09 Paź 2014, 13:19

robert_sz napisał(a):Jak zobaczyć tą fotkę? Po wejściu w link pojawia się czarny pasek z napisem "Download Image" a po kliknięciu w niego tylko odświeża się strona ale nic się nie ściąga ani nie wyświetla fotki


U mnie jest identycznie :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostWhyDuck | 09 Paź 2014, 13:24

Cześć!
Ja mam dokładnie ten sam problem jak robert_sz. Po kliknięciu na download - odświeża mi się strona i nie mogę dostać się do pliku. Popracuj Piotr nad możliwością ściągnięcia, bo jestem ciekaw efektu.

Pozdrawiam
 
Posty: 23
Rejestracja: 19 Sty 2014, 21:22
Miejscowość: Legnica

 

Postpiotrekguzik | 09 Paź 2014, 13:30

Jeśli macie jakieś wskazówki, gdzie zamieścić tę panoramę, to chętnie z nich skorzystam. Sporo czasu straciłem na szukanie takiego miejsca. Prawdę powiedziawszy, nie wiem z czego wynika problem, może coś z przeglądarką (?).
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postmax337 | 09 Paź 2014, 13:35

Problem najprawdopodobniej występuje w przeglądarce Firefox (np. u mnie)
Spróbuj wrzucić na speedyshare.com lub zippyshare.com :)
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Sie 2011, 17:40

 

PostQbszon | 09 Paź 2014, 13:37

imgur.com przyjmie wszystko. A mi na firefoxie akurat działa ;) W każdym razie panorama super :mrgreen:
Awatar użytkownika
 
Posty: 220
Rejestracja: 16 Paź 2013, 12:37
Miejscowość: Kraków / Częstochowa

 

PostWhyDuck | 09 Paź 2014, 13:40

U mnie w Google Chrome nie działa, ale jak wkleiłem link do Internet Explorera, to poszło ładnie. Właśnie przeglądam zdjęcie.
Spróbujcie w IE.

Pozdrawiam
 
Posty: 23
Rejestracja: 19 Sty 2014, 21:22
Miejscowość: Legnica

 

PostWhyDuck | 09 Paź 2014, 13:49

Piotr!
Zdjęcie w ciekawy sposób przedstawia zaświetlenie na tej miejscówce. W jakim stopniu zdjęcie jest realne, to znaczy, czy tak jak na zdjęciu wygląda horyzont widziany "własnymi oczyma"? Czy łuna np. od Krakowa na zdjęciu nie wychodzi jaśniej niż w rzeczywistości?
 
Posty: 23
Rejestracja: 19 Sty 2014, 21:22
Miejscowość: Legnica

 

Postpiotrekguzik | 09 Paź 2014, 13:50

Ok, w takim razie wrzucam w jeszcze jedno miejsce:

http://www3.zippyshare.com/v/39174660/file.html

Nie wiem tylko, jak długo to tam pozostanie.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postpiotrekguzik | 09 Paź 2014, 13:54

WhyDuck napisał(a):Zdjęcie w ciekawy sposób przedstawia zaświetlenie na tej miejscówce. W jakim stopniu zdjęcie jest realne, to znaczy, czy tak jak na zdjęciu wygląda horyzont widziany "własnymi oczyma"? Czy łuna np. od Krakowa na zdjęciu nie wychodzi jaśniej niż w rzeczywistości?


Oczywiście, zdjęcie wygląda inaczej niż to, co widać "własnymi oczyma", gdyż oko ma inną charakterystykę niż detektor w aparacie. Czy na zdjęciu łuna od Krakowa wygląda jaśniej niż w rzeczywistości? Nie potrafię powiedzieć. To, co mogę powiedzieć, to to że w kierunku Krakowa do wysokości około 20-30 stopni obserwacje DSów nie mają żadnego sensu, a łuna jest oczywista i całkiem jasna.
W ogóle wszystkie te łuny, które widać na zdjęciu, widać też wizualnie, nawet te niewielkie w kierunku Miechowa czy Częstochowy.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postmax337 | 09 Paź 2014, 13:57

na zippyshare pliki na serwerze trzymane są przez 30 dni od ostatniego pobrania, czyli wejścia w pełny rozmiar tego zdjęcia
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Sie 2011, 17:40

 

Postmarianowski | 09 Paź 2014, 14:47

Co do Częstochowy to jest ona daleko widoczna jako łuna ze względu na mocno zaświetlone i zarazem wysoko położone osiedla na wzgórzach,takie jak np.Błeszno,czy leżące już na Jurze Właściwej czyli też wysoko walcownie i hutę szkła Guardian.Tam nawet w nocy jest widno jak w dzień. Czy to na zdjęciu jest na pewno coś pochodzącego od Częstochowy czy jakiś inny zajączek trudno jednoznacznie stwierdzić,ale byłby to nowy rekord o jakim słyszałem.
Natomiast z północy Śląsk kozaczy niesamowicie,wystarczy w wspomnianym już wcześniej Błesznie iść na wzgórza w kierunku Wrzosowej aby bez większych problemów byle lornetką zobaczyć wysokie oświetlone kominy Zagłębia.Ktoś powie że Zagłębie a Śląsk to dwie różne sprawy,ale dla mnie to jedna wielka kraina wiecznego światła,wcale nie jest jaśniej w Zabrzu,Bytomiu czy Katowicach niż w Dąbrowie Górniczej pod Hutą Katowice.
Również jak Altanka uważam że nie ma się czemu dziwić,to chyba jedno z najlepiej rzucających się w oczy miejsce z kosmosu :lol: Mur Chiński zdetronizowany.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postrobert_sz | 09 Paź 2014, 18:32

Ile stopni nad horyzontem mają gwiazdki przy górnej krawędzi fotki?
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostWhyDuck | 09 Paź 2014, 18:45

Z prostego pomiaru wyszło mi, że to około 41-42 stopnie. ciekawe co odpowie Piotr.
 
Posty: 23
Rejestracja: 19 Sty 2014, 21:22
Miejscowość: Legnica

 

Postpiotrekguzik | 09 Paź 2014, 19:50

Tak naprawdę, to mają od około 44 do około 48 stopni. Właśnie to sprawdziłem po gwiazdach. Zdjęcie zostało wykonane pomiędzy godziną 4:30 a 4:34.

W programie do składania panoram musiałem sam wyrównać "horyzont" panoramy (automatycznie program zrobił mi panoramę w postaci takiej wielkiej "sinusoidy") i jak widać, nie wyszło to idealnie, stąd różna wysokość gwiazd na górnym brzegu zdjęcia.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postmarianowski | 09 Paź 2014, 22:26

są lepsze i szybsze składaki,ale widzę że lubisz się męczyć
A imagesnack jest płatny o niemal roku
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postpiotrekguzik | 09 Paź 2014, 22:29

marianowski napisał(a):są lepsze i szybsze składaki,ale widzę że lubisz się męczyć
A imagesnack jest płatny o niemal roku


Co do składaków, to wziąłem Hugina. Nigdy wcześniej nie składałem żadnej panoramy, więc nie mam w tym doświadczenia i rzeczywiście sporo mi to czasu zajęło. Jeśli możesz polecić coś lepszego, to chętnie wypróbuję przy okazji robienia takiej panoramy dla kolejnej miejscówki ;).
Tak samo, jeśli znasz jakiś ciekawy hosting zdjęć, to daj znać.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostKrater | 09 Paź 2014, 23:19

Piotr, dwie sprawy:

1/ Mam wszystko czego potrzeba aby iść w Twoje ślady z fotografowaniem LP i planuję prowadzić wyjazdowe obserwacje, także nie wykluczam szukania nowych ciekawych miejsc chociaż zapewne będę bazował na sprawdzonych miejscówkach.
Podaj parametry na jakich robiłeś panoramę bo wyszła świetnie.
Czekając kiedyś na zorzę robiłem próbne zdjęcia i złapało się LP. Ale zdjęcia były zbyt jasne, niebo było prawie jak w dzien tyle , że pomarańczowe.
Gdyby ujednolicić parametry to dałoby się porównywać tak uzyskane wyniki, także inni chętni mogliby przyłączyć się do gromadzenia materiałów.
Sądzę, że kluczowe to czas ekspozycji, czułość, przysłona, ogniskowa obiektywu (może się przydać) i ewentualnie format zapisu.

2/ Odnoszę wrażenie, że aparat umieszczony był bardzo nisko. Na pierwszym planie chyba widać trawe i inne roślinki (np kier. Wieliczka, Niepołomice).
Jeżeli jest tak jak napisałem to myślę, że lepiej byłoby umieścić aparat na wysokości oczu, linia horyzontu byłaby bardziej "ludzka".
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postmarianowski | 09 Paź 2014, 23:31

co do hostingu to nic nie będę polecał,ale nie wrzucaj na płatne stronki bo jest potem problem z pobraniem fotki w pełnym wymiarze.
Hugin automatycznie składa świetnie fotki jeśli nie zachwiejesz paralaksy,robione ze statywu i z tej samej ogniskowej program składa z błędem do trzech pikseli automatycznie,więc dla takiej fotografii gdzie chcesz utrwalić zaświetlenie nieba chyba dokładniejszych myków nie trzeba.
Piotrek ja się nie czepiam Twojej roboty,chodzi mi o to że ten program automatycznie dużo potrafi,jak coś to wal na pw.
Pozrawiam :)
którą wersję używasz :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postpiotrekguzik | 09 Paź 2014, 23:53

krater napisał(a):Podaj parametry na jakich robiłeś panoramę bo wyszła świetnie.


Aparat: Nikon D5200
Obiektyw: Nikkor 18-55VR
Ogniskowa: 18 mm
Przesłona: 3.5
Czas naświetlania: 6s
ISO: 3200

Zdjęcia zapisywanie jako JPEG, w rozdzielczości 6000x4000. Tutaj panorama jest pomniejszona i dodatkowo skompresowana - oryginalna zajmuje ponad 120 MB.

Niestety, obawiam się, że z takich panoram nie uda się jednoznacznie porównywać miejscówek. To, jak wyraźnie widoczna jest łuna znacząco zależy od warunków atmosferycznych. W wilgotne noce z zamgleniami bliskie łuny będą znacznie wyraźniejsze. W przejrzyste noce niebo będzie wyglądać na zdecydowanie ciemniejsze, za to mogą być widoczne łuny z odległych miast, których w wilgotne noce nie zauważymy...


krater napisał(a):2/ Odnoszę wrażenie, że aparat umieszczony był bardzo nisko. Na pierwszym planie chyba widać trawe i inne roślinki (np kier. Wieliczka, Niepołomice).
Jeżeli jest tak jak napisałem to myślę, że lepiej byłoby umieścić aparat na wysokości oczu, linia horyzontu byłaby bardziej "ludzka".


To prawda. Za to kiedy robiłem te zdjęcia, jeszcze nie wiedziałem, że zrobię z nich panoramę ;). Tak naprawdę wtedy bawiłem się aparatem, próbując zarejestrować m. in. światło zodiakalne oraz kilka łun, które nie bardzo potrafiłem zidentyfikować. Później "tak na wszelki wypadek" cyknąłem kilka fotek dookoła, a na pomysł panoramy wpadłem dopiero w domu.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 120 gości

AstroChat

Wejdź na chat