Astro-Baza w Radomiu

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostJimoch | 14 Paź 2014, 10:56

Witam, niezmiernie miło mi poinformować, że w Polsce powstanie kolejna astrobaza, na wzór tych kujawsko-pomorskich :)
Próbowaliśmy wygrać w budżecie obywatelskim w zeszłym roku, ale niestety się nie udało. W tym roku osiągnęliśmy niesamowity sukces :) Zdystansowaliśmy inne projekty :) Widać, że radomianie potrafią być nie tylko wiecznymi malkontentami, ale potrafią myśleć "szerzej" :)

http://www.rdc.pl/informacje/radom-zagl ... astrobaza/

http://mojradom.pl/content/view/14363/81/

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/astr ... omia/1dy5p

Aktualnie jesteśmy wraz z kolegami na etapie wybierania lokalizacji astro bazy. Głównie skupiamy sie na południowej części miasta. Nie jest łatwo, bo próbujemy wybrać taką lokację, która posiadałaby małe light pollution, dobre skomunikowanie, dostępność mediów, zaś działka należałaby do miasta... W kwestii wyposażenia - chcemy zakupić teleskop Meade LX 600 (preferowane 14 lub 16 cali). Dysponujemy budżetem na kwotę 700 tys zł. więc droższy teleskop jest w naszym zasięgu. Oczywiście dodatkowo zakupimy teleskop słoneczny, kamera ccd, mini planetarium, stację prognozowania pogody.

Stąd m.in. moja prośba do Szanownych Forumowiczów. Na jakim osprzęcie możemy się skoncentrować? Chodzi nam głównie o filtry,kamery, etc. do teleskopu?
Wszelka pomoc będzie mile widziana.

J. Krajewski
 
Posty: 36
Rejestracja: 21 Maj 2014, 12:41
Miejscowość: Radom

 

Postdominikrd | 14 Paź 2014, 20:13

Tak spoglądając na mapę LP wydaje się, że najmniejsze zanieczyszczenie będzie w stronę Zwolenia i na Kozienice też nie wygląda źle.

Teleskop - może http://www.astromart.com/classifieds/de ... _id=868371 ?
Teleskop słoneczny - tutaj Pablito jest potrzebny lub Renims
Montaż: ASA albo Losmandy ?
Filtry - Lumicon'a ?
Kamera - Atik / SBIG, który producent i model to może już wypowiedzą się użytkownicy danego modelu.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postrobert_sz | 14 Paź 2014, 23:17

Południe miasta to tylko Kończyce lub okolice ul Walentego Jastrzębskiego
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostJimoch | 15 Paź 2014, 09:12

Dziękuję za wskazówki :) Proszę o więcej :)

Co do teleskopu - wybór padł na Meade serii LX600, gdyż ten sprzęt jest już eksploatowany przez powstałe wcześniej astro-bazy i jest uważany za sprzęt bardzo dobry. Przy czym zwrócę uwagę na to, że używają one sprzętów 14-calowych. My posiadamy na chwilę obecną budżet większy o ok. 200 tys. zł, więc zastanawiamy się nad sprzętem 16-calowym :)

Co do lokalizacji - UM zaskoczył nas swoją propozycją usytuowania astro bazy przy którejś z radomskich szkół średnich, nie zważając na zanieczyszczenie światłem (wszystkie znajdują się praktycznie w centrum miasta...) Preferowana przez nich lokalizacja to któraś ze szkół radomskich. Chodzi o łatwość podpięcia się do mediów (prąd, woda, etc.), skomunikowanie z miastem, dostępność bazy dla młodzieży szkolnej. My staramy się wziąć pod uwagę wszystkie zagadnienia. Dlatego cały czas szukamy odpowiedniej lokalizacji.

Dotychczas rozważane lokalizacje to Zespół Szkół Agrotechnicznych (minus - duże zanieczyszczenie światłem wschodniej strony nieba, słaba strona południowa) oraz... Seminarium Duchowne (plus - o wiele czystsze niebo, oprócz małego wycinka północno-wschodniego nieba, minus - pojawiająca się mgła z rzeczki Mlecznej). Niestety nie wiadomo czy ostatni pomysł wypali, gdyż jest to prywatna parcela...

Okolice ul. Banacha, Jastrzębskiego również bierzemy pod uwagę, ale problemem może być skomunikowanie z miastem oraz podciągnięcie mediów, które może pochłonąć większość budżetu. Innymi rozważanymi okolicami są Malenice oraz okolice lotniska.

Zapraszam do dyskusji na ten temat i podzielenia się uwagami :)
 
Posty: 36
Rejestracja: 21 Maj 2014, 12:41
Miejscowość: Radom

 

Postdominikrd | 15 Paź 2014, 10:15

No tak to jest z urzędnikami. Aby było prościej ale nie zważają na inne aspekty. A parametr jak LP jest bardzo ważny i trzeba go brać pod uwagę.
Właśnie tak patrzyłem no i okolice lotniska też wydają się być niegłupim pomysłem.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postdopopi | 28 Paź 2014, 00:31

Witam,
Gratulacje! Mieszkam w Radomiu i teraz łapię się za głowę ,że przeoczyłem tę wspaniałą wiadomość.

Dobierając sprzęt do fotografii i video proszę wziąć pod uwagę nowy bezlusterkowiec sony: A7S.
Czułość ISO od 50 do 409 600.
Jego możliwości nagrywania w czasie rzeczywistym oddaje chociażby ten film: http://www.youtube.com/watch?v=UUzLJ-M2Z_I
lub ten: http://www.youtube.com/watch?v=ZRzXgSMbBu0

Sam przymierzam się do jego zakupu w celach astro filmowania, więc niedługo będę mógł testować i powiedzieć coś więcej.

jeszcze raz gratuluję
Dominik.
T330, Tento 12x40; 10x50, Szkła: 6, 14, 31, Filtry: O-III
http://www.dominikpoplawski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 18 Cze 2009, 19:39

 

PostJimoch | 08 Gru 2014, 12:24

Panowie mam ogromną prośbę. Jesteśmy w trakcie kompletowania listy sprzętu dla astrobazy i chcielibyśmy się skonsultować w tej kwestii. Wiadomo, że sprzęt należy brać z "wysokiej" półki i tak staraliśmy się działać. Astrobaza ma działać głównie w trybie wizualnym (jako najbardziej namacalnym aspektem astronomii), ale nie będą nam obce także działania w kwestii astrofotografii, a także wypady poza miasto. Chciałbym zaprezentować sprzęt, jaki wybraliśmy. Proszę Was o konstruktywną krytykę i ewentualne wskazówki w kwestii akcesoriów.

Chciałbym także ruszyć środowisko astromaniaków z radomskiego i okolic - czy możliwe byłoby spotkanie się z Wami Panowie w okolicach świąt? Mielibyśmy okazję porozmawiać, wymienić się poglądami, pomysłami... Porozmawiamy również o astrobazie. Co o tym sądzicie?

Ok wracając do tematu :)

1) Teleskop Meade LX600 16" (główny, alternatywa teleskop Meade LX600 14")
- Okular TeleVue Nagler 31 mm, Okular Televue Ethos - 21mm, Okular Televue Ethos - 10mm, Okular Televue Ethos - 6mm (alternatywa Okular Explore Scientific - 20mm, Okular Explore Scientific - 14mm, Okular Explore Scientific - 5,5mm)
- filtr UHC (np. Lumicon), filtr Baader Planetarium UHC-S 2", filtr Baader Planetarium O-III 2", Filtr Baader Planetarium H-Beta, Filtr Baader Planetarium UV/IR-Cut 2"
- koło fitrowe,
- jakie jeszcze filtry i akcesoria?

2) teleskop słoneczny Lunt (alternatywa teleskop słoneczny Coronado pst 40)
- Statyw fotograficzny Pentaflex WT-6308
- Kamera ATIK 314L+

3) Refraktor Sky Watcher ED80 + statyw HEQ5 PRO Goto (podstawy astrofotografii)
- reduktor ogniskowej i flattener
- kamera ATIK 383L kolorowa
- ATIK Off Axis Guider
- Koło filtrowe ATK-MFW
- Filtr Baader Planetarium neutralny szary 1,25", Filtr Orion Ultra Block 1,25", Filtr mgławicowy Baader Planetarium UHC-S 1,25", Filtr Baader Planetarium O-III (wizualny) 1,25", Filtr Baader Planetarium H-Beta, Filtr Baader Planetarium S-II Narrowband (8nm) CCD, Filtr Baader Planetarium UV/IR-Cut 1,25"
- jakie jeszcze filtry i akcesoria?

4) Teleskop Sky-Watcher "Flex" Synta 10" Goto + mikrofocuser (może MAK 127 - na wypady poza miasto?)
Teleskop Sky-Watcher Synta 10" Goto + mikrofocuser

- Okular Vixen LVW 22 mm (x2), Okular Vixen LVW 8 mm (x2),
- Filtr Baader Planetarium neutralny szary 1,25" (x2), Filtr mgławicowy Baader Planetarium UHC-S 1,25" (x2), Filtr Baader Planetarium O-III (wizualny) 1,25", Filtr Baader Planetarium H-Beta, Filtry Baader Planetarium kolorowe (6 szt.) (x2), Filtr słoneczny (x2)

5) Teleskopy Sky Watcher 150/750 (x2) z podstawowym oprzyrządowaniem i podstawowym zestawem filtrów (np. zestaw kolorowych filtrów Celestron Nr 1)

6) lornetki Delta Optical 15x70 (x2)
lornetki Delta Optical 10x50 (x5)
filrty słoneczne do lornetek (x7)

7) plakaty
stacja meteo - Oregon WR200
meteoryty w ekspozycjach (cel wizualno-edukacyjny)
osuszacz powietrza (np. MiniDry 160)
power tank 17 (x2)

Projektor (HDMI, USB)
MINIMAPKI NIEBA (introligartornia)
KOMPUTERY klasy PC (min. 2 szt)
Oprogramowanie (TheSky, Cartes du Ciel)
 
Posty: 36
Rejestracja: 21 Maj 2014, 12:41
Miejscowość: Radom

 

PostPiotr Brych | 08 Gru 2014, 23:01

Jak już Astrobaza będzie stała to przypomnijcie się a dorzucę Wam darmową prenumeratę Astronomii.
 
Posty: 63
Rejestracja: 01 Gru 2009, 22:24

 

PostJimoch | 09 Gru 2014, 08:57

Dziękujemy, na pewno się przypomnimy :)

Odnośnie punktu 3 - Kamera ATIK 314L+ - usłyszałem opinię, że jednak warto brać wersję monochromatyczną, jako lepszą. Wtedy można dodać filtry wąskopasmowe zamontowane na kole filtrowym z filtrami referencyjnymi RGB Baadera... Jeśli backfocus pozwoli, to można zastosować automatyczne podwójne koło filtrowe 2 cale (jedno - filtry wąskopasmowe, drugie - filtry RGB). W każdym z filtrów jeden slot wolny...

PS. Miejcie Panowie na uwadze, że mamy spory budżet do wydania :) Oszczędności mogą się nam później odbić czkawką :)
 
Posty: 36
Rejestracja: 21 Maj 2014, 12:41
Miejscowość: Radom

 

PostMateuszW | 10 Gru 2014, 00:18

Postaram się doradzić co nieco, na ile pozwala moja wiedza :)
1) Teleskop ciekawy, w katalogu wydaje się, że to świetna maszynka, ma w zasadzie wbudowany guiding, więc nie powinien wymagać praktycznie dodatkowego osprzętu - taki "all in one". Bezwzględnie powinniście wybrać wersję z klinem paralaktycznym. Ciężko jednak powiedzieć, czy ta tuba będzie dobra do astrofoto. Na pewno do wizuala wspaniała, choć nie zaoferuje tutaj nic ponad to, co zwykły dobson 16" z goto, który jest niewspółmiernie tańszy. Sens kupowania takiej tuby jest moim zdaniem, jeśli będzie ona też używana niekiedy do astrofoto. Jeśli montaż podoła (nie znam żadnych testów, więc nie mam pojęcia, co do tego), to powinien produkować świetne obrazy. Myślę, że warto dokupić do tego reduktor ogniskowej, w celach astrofoto DS (jeśli istnieje, to dedykowany).
Jeśli chodzi o okulary, to myślę, że można by wybrać troszkę dłuższe. Tj Nagler 31, Ethos 21, 13, 8. Powiększenie 400x z 8 mm to i tak już na granicy sensowności, nie mówiąc o tym z 6 mm. Do takiej ogniskowej teleskopu trzeba wybierać okulary z dużą rozwagą :) Brakuje mi tu okularu o ogniskowej ok 50 mm, co by dało powiększenie ok 70x przy źrenicy 6 mm do większych obiektów, no ale czegoś takiego się raczej nie produkuje :) Szerokie pola to nie na ten teleskop.

2) Tutaj brałbym coś większego, skoro budżet jest duży. Najlepiej pewnie Coronado SM 90 mm DoubleStack, a jak nie, to chociaż 60 mm zwykły. PST ma już troszkę małą aperturę i do tego mechanicznie to bardzo dziwna konstrukcja. Nie wiem, czy wieszanie tego na statywie to dobry pomysł. Raczej nie będzie to stabilne i wygodne. Do wizuala jeszcze ujedzie, ale zdjęcia się tak dobrego nie zrobi. Tutaj wziąłbym jakiś niewielki montaż paralaktyczny, może EQ5 z goto? Sam nie wiem, co tu polecić, bo montaż powinien być na tyle mały, żeby się go wygodnie nosiło, a na tyle stabilny, żeby się wygodnie używało.
Napisałeś w tym punkcie o kamerze Atuk 314L+. Czy to znaczy, że zamierzasz ją użyć do fotografii Słońca? Jeśli tak, to jest to zły wybór. To kamera typowo do DS. Na waszym miejscu kupiłbym jakąś mocną dedykowaną kamerę planetarno/ słoneczno/ księżycową. Np którąś z kamer PointGrey z USB 3.0 o dużej rozdzielczości + mocny laptop. Może Riklaunim mógłby coś tu podpowiedzieć. Takie obserwatorium powinno być wyposażone w dobrą kamerę planetarną, bo fotografia planet to będzie pewnie najczęstsze z zajęć (z uwagi na względną prostotę i nieistotność zaświetlenia w mieście). Taka kamera będzie świetnie współpracować z głównym teleskopem 16". Najlepiej brać wersję mono + koło filtrowe z filtrami LRGB + IRPass + Longpass 610 nm (i może coś jeszcze). Do tego jakieś powermate, może wystarczy 2x (bo główna tuba i tak jest długa).

3)Zestaw mniej więcej ok, choć na pewno będzie wymagał ręki kogoś z doświadczeniem w sprzęcie (ogarnięcie złączkologii, żeby podłączyć OAGa i resztę toru optycznego). Brakuje mi tu kamery do guidingu - jest OAG, a nie ma kamery. Może Atik Titan?
Jeśli chodzi o kwestię głównej kamery do astrofotografii, za jaką wybrałeś jak widzę Atika 383L+. Wybór dobry, choć ja bym się mocniej zastanowił nad kwestią kolor, czy mono. Wiadomo, że kolor jest dużo łatwiejsza do uzyskania z niej kolorowego zdjęcia, więc lepsza w palcówce, gdzie wiekszość osób będzie pewnie początkującymi. Ale mono daje możliwość stosowania filtrów wąskopasmowych Ha, OIII, i SII, które to dadzą świetne obrazy w mieście. Są one prawie nieczułe na LP, które będzie wam na pewno dokuczać w RGB. Dlatego też z filtrów wąskopasmowych można uzyskać znacznie lepszy obraz, choć jest to trudniejsze. Dlatego też wybrałbym raczej kamere mono + koło filtrowe (np Atik EFW2) + filtry Baader LRGBHaOIISII. To będzie świetna opcja do miasta, choć na pewno trudniejsza w opanowaniu. Dodatkowo zakupiłbym filtr IDAS LPS P2 do walki z LP w przypadku fotografii RGB (zakładałoby sie go dodatkowo przed jednym z filtrów LRG lub B).

Jimoch napisał(a):Jeśli backfocus pozwoli, to można zastosować automatyczne podwójne koło filtrowe 2 cale (jedno - filtry wąskopasmowe, drugie - filtry RGB). W każdym z filtrów jeden slot wolny...

Nie widzę sensu na stosowanie podwójnego koła filtrowego. Filtrów RGB i wąskopasmowych nie stosuje się nigdy razem, zawsze tylko jeden z nich. Tak więc brałbym koło Atik EFW2 z 7 slotami, które akurat pomieszczą zestaw LRGBHaOIIISII. Do tego kupić IDASa LPS P2 2", który byłby wkręcony na stałe przed kołem filtrowym. Jeśli chodzi o rozmiar filtrów, to do kamery Atik 383L+ wystarczą 36 mm, a do Atik 314L+ 1,25". Ale jeśli Atik 314L+ miałby być drugą kamera DSową, to ja brałbym raczej coś innego. 314 to strasznie mała matryca, nie wiem, czy jest sens się w to bawić.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJimoch | 19 Gru 2014, 13:45

Mam prośbę do radomskich astromaniaków - może moglibyśmy się jakoś spotkać w jakimś lokalu w okresie przed/po- świątecznym?
 
Posty: 36
Rejestracja: 21 Maj 2014, 12:41
Miejscowość: Radom

 

Postdopopi | 28 Gru 2014, 17:13

4) Teleskop Sky-Watcher "Flex" Synta 10" Goto + mikrofocuser (może MAK 127 - na wypady poza miasto?)
Teleskop Sky-Watcher Synta 10" Goto + mikrofocuser

Interesującą opcją dla teleskopu mobilnego byłby wybór pomiędzy dwoma rodzimymi produkcjami: Taurus i Columbus.
Ich zaletami w stosunku do masowo produkowanych skywatcherów, lightbridge'ów czy gso są genialna mobilność przy większych aperturach oraz jakość wykonania lustra głównego.

Zakładając, że astrobaza będzie jednak umiejscowiona w obrębie miasta - warto aby taki teleskop mobilny dawał maksymalnie dużo w warunkach ciemnego nieba poza miastem.

...no i nie zaszkodzi wpierać rodzimej produkcji :)

D.
T330, Tento 12x40; 10x50, Szkła: 6, 14, 31, Filtry: O-III
http://www.dominikpoplawski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 18 Cze 2009, 19:39

 

Postdominikrd | 23 Sty 2015, 12:18

Są jakieś nowie wieści? :)
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostJimoch | 13 Mar 2015, 12:15

Z nowych wieści - od miesiąca mamy aktualną decyzję lokalizacyjną, ustanowiona została komisja przetargowa, przetargi na budowę budynku ruszają najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu :)
 
Posty: 36
Rejestracja: 21 Maj 2014, 12:41
Miejscowość: Radom

 

PostDeepTrance | 07 Sty 2016, 22:29

Testowaliście już sprzęt w naszej Astro-bazie ??
Teleskop: SCT 8'' i modyfikowany SW 80/400 ;
Okulary 2": SWAN 40, E-lux 26, TS 17, TS HR Planetary 9
Montaż: EQ5
 
Posty: 17
Rejestracja: 06 Mar 2014, 14:42
Miejscowość: Radom

 

PostJimoch | 04 Lut 2016, 11:54

Witam, chciałbym zaprosić wszystkich Astromaniaków z Radomia i okolic do spotkania OSSA-II w naszej Astro Bazie. Spotkanie i obowiązkowe zwiedzanie odbędzie się 06.02.2016 r. o godz. 17:00. Miejsce - PSP nr 17 przy ul. Wierzbickiej :) Zapraszamy :)
 
Posty: 36
Rejestracja: 21 Maj 2014, 12:41
Miejscowość: Radom

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 135 gości

AstroChat

Wejdź na chat