Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostDamian P. | 14 Sty 2015, 02:01

No to i ja się pochwale bo i u mnie w końcu pogoda :) Kometa faktycznie piękna,wręcz rzucała się w oczy gołym okiem tworząc z gwiazdami obok literę Y.Słabo dostrzegłem ją gołym okiem także na wprost.W lornetce 15/70 od razu zauważyłem piękny warkocz który po pewnym czasie ciągnął się przez całe pole widzenia.Nawet gdy ustawiłem kometę poza polem około 1 stopień,że była nie widoczna to warkocz wydawał się być podobnej długości chodz im dalej od komety tym subtelniej i podobnie jak napisał Piotr za pomocą prostopadłego przesuwania lornetką względem warkocza.Zatem uwzględniając pole widzenia tej lornetki miałem podobne odczucia co do jego długości.W syncie 12'' również piękna i warkocz widoczny bardzo dobrze w okularach 25 i 14mm.Raz mi się wydało w teleskopie,że warkocz był jakby lekko rozdwojony ale jednak mi się wydawało bo tylko przez chwilę a pózniej już nie.Chodz przyznam,że dłużej ją obserwowałem lornetką.Widok niecodzienny.Gdy tak patrzyłem na nią gołym okiem przypomniała mi się kometa z dzieciństwa z lat 90 :)
 
Posty: 364
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

Postrobert_sz | 14 Sty 2015, 02:42

Kiedy dziś wieczorem opuszczałem mury Politechniki Łódzkiej zobaczyłem piękne bezchmurne niebieskie niebo tuż po zachodzie Słońca. Co za nieoczekiwana zmiana po tej ciągłej szarówce. Wiedziałem że tej nocy w końcu zobaczę kometę w lepszych warunkach. Dzięki miejskiej komunikacji udało mi się dojechać dość blisko zachodniej granicy Łodzi, potem jeszcze trochę drogi z buta i tak oto udało mi się oddalić na około kilometr od granic Łodzi. Obserwacje prowadziłem przez dwie godziny poczynając od 20:20. Niebo było bardzo przejrzyste! NELM w zenicie sięgał około 5.4-5.5 mag (kilometr od granic ŁODZI !!!) Oczywiście w pobliżu komety nie było aż takiego zasięgu :) Ale i tak z łatwością widoczna na wprost. W lornetce 12x50 SE była MAGICZNA. Jasność komety oceniłem na 4.2 mag, średnica głowy 20-25` (piękna ogromna leciutko spłaszczona zielonkawa koma, miodzio). Warkocz widoczny NA WPROST na ok. stopień, zerkaniem był OGROMNY, sięgał na ponad dwa stopnie, momentami nawet trochę więcej bo płynnie zanikał i było ciężko ocenić. Ogólnie nie spodziewałem się takiego widoku, skakałem na polu z radości :D Jest w pierwszej trójce moich komet, lepsze jakie widziałem (jak byłem małym dzieciakiem) to komety Hale-Boppa i Hyakutake, Obecną C/2014 Q2 (Lovejoy) oceniam nawet wyżej niż C 2011/L4 Panstarrs.
Ten kto widział ją dziś pod niebem +6mag w 10x70 ten wygrał w lotka :cry: i już mu zazdroszcze widoków.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostRobert41 | 14 Sty 2015, 02:43

Właśnie zakończyłem obserwacje z balkonu. Nawet na małomiasteczkowym niebie kometa widoczna była gołym okiem na wprost jako niezbyt rzucająca się w oczy ale wyraźna mgiełka. W lornetce 8,5x32 w szerokim polu prezentowała się świetnie. Koloru nie zauważyłem ale obserwować można było wyraźnie widoczny jaśniejszy środek oraz warkocz ( około stopień na wprost, zerkaniem więcej, jakieś 1,5 stopnia. ). Natomiast w obu refraktorach kolorek już wyraźnie widoczny, w 70 mm delikatny zielonkawy, w Celestronie 150 mm przechodzący w zielono-niebieski. Wyraźna centralna kondensacja, warkocz zdecydowanie dłuższy niż w lornetce. Poświęciłem komecie około 1,5 godziny zmieniając sprzęt, powiększenia i sycąc się jej widokiem...na koniec pobuszowałem jeszcze w Orionie, odwiedziłem Plejady i okolice Aldebarana...ale C2014 Q2 (Lovejoy) to w tej chwili Królowa nieba której nic nie przebije :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postmkowalik | 14 Sty 2015, 09:02

Robert41 napisał(a): .... C2014 Q2 (Lovejoy) to w tej chwili Królowa nieba której nic nie przebije :)


Zgadzam się w całej rozciągłości. Wczoraj z okolic AGH z Krakowa było ją znacznie lepiej widać niz Andromedkę. Koloru i ogonka niestety nie było widać.

MK
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostHajduczny | 14 Sty 2015, 10:18

U mnie co prawda niebo dość zaświetlone, więc warkocz był słabo widoczny, ale za to dzięki długiemu okresowi ładnej pogody (dopiero koło północy nadciągnęły chmury) mogłem kometę poobserwować kilka razy w 1-2 godzinnych odstępach, a za każdym razem można było zauważyć wyraźne przesunięcie się na tle gwiazd. Ta szybkość robi wrażenie! Do tej pory nie obserwowałem jeszcze komety, która tak szybko by zasuwała.
Spatřil jsem kometu oblohou letěla
chtěl jsem jí zazpívat ona mi zmizela
Awatar użytkownika
 
Posty: 67
Rejestracja: 02 Lip 2007, 14:03
Miejscowość: Podkrakowska wieś

PostJanusz_P. | 14 Sty 2015, 10:46

Na południe od Krakowa niebo też było dziwnie rozświetlone bo powoli od zachodu nasuwała się cienka warstwa stratusów co było widać po rozrastającym się z każdą godziną obserwacji halo wokół Jowisza i Syriusza, dlatego fotkę komecie cyknąłem na samym początku obserwacji koło 19 h jak było jeszcze w miarę klarowne niebo, jest w dziale astrofotografii w wątku kometarnym...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmichal260189 | 14 Sty 2015, 11:31

Ja też widziałem C/2014 Q2 (Lovejoy), przez lornetkę 10x50. Głowę widziałem, natomiast warkocza nie dostrzegłem. Z terenów wiejskich.
 
Posty: 31
Rejestracja: 21 Maj 2012, 13:42
Miejscowość: Łęki Górne

 

Postmarcecrisco | 14 Sty 2015, 11:55

Dziś się do niej przystawiałem o 5 rano ale niestety zamglenie nad Krakowem bylo takie że nie było szans. Wczoraj niestety nie miałem czasu a niebo było zadziwiająco dobre w centrum krakowa przed 22.
Dziś drugie podejście z balkonu w centrum miasta mam nadzieje że widoczność będzie taka jak wczoraj o 19. Prognozy zachmurzenia dla krakowa na dziś są umiarkowanie optymistyczne http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_ ... e=Krak%F3w
SW 80/400, SM 15X70, Carl Zeiss Jenoptem 10x50W
 
Posty: 32
Rejestracja: 02 Kwi 2012, 23:15
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 14 Sty 2015, 12:09

Również widząc wczorajsze niebo, już o 14 idąc do pracy zapakowałem do plecaka Lidletkę i z nadziejami czekałem końca 8 godzinnej zmiany. W między czasie zostałem "namówiony" na szybki wypad poza miasto przez kolegę Chupacabra. Wyposażeni w lornetki 10x50 i 12x60 na statywie foto rozlokowaliśmy się tuż po 23 ok 10 km od naszego, 40-tysięcznego miasta. Niebo już niestety zaczęły zasnuwać cirrusy i cirrostratusy i nie było już tak super jak o godz 19 o czym zostałem poinformowany przez kolegę po chwili obserwacji. Kometa odszukana po paru minutach, bo nie widzieliśmy jej tydzień i naprawdę szybko pędzi po nieboskłonie. Po chwili widoczna gołym okiem zerkaniem a i w miarę adaptacji oczu do ciemności również na wprost jako, hmm, gromada kulista :) W lornetce widoczny zielonkawy kolor oraz coś jakby warkocz na północnym-wschodzie, który widzieliśmy oboje ale uznaliśmy, że raczej nam się wydaje. Dziś po lekturze astromaniaka okazało się, że jednak go widzieliśmy. Wpływ na to miało chyba to, że kometa była na tle łuny od Jaworzna, oddalonego o ok 18 km. Żal, że nie mieliśmy ciemniejszego nieba :? Tak czy siak kometa piękna :!: Chciało by się aby jeszcze zyskała na jasności ale już się od nas oddala i chyba z tym będzie ciężko. Życzyć wszystkim takiej pogody jak wczoraj.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postpiotrekguzik | 14 Sty 2015, 17:27

marcecrisco napisał(a):Dziś się do niej przystawiałem o 5 rano ale niestety zamglenie nad Krakowem bylo takie że nie było szans.


Nawet przy idealnie przejrzystym niebie nie miałbyś wtedy żadnych szans, bo o 5 rano kometa dawno już była pod horyzontem.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postkamil11111 | 14 Sty 2015, 17:34

Ja też zaliczam się do dosć sporego grona ludzi którzy obserwowali Lovejoy , widoczna gołym okiem lecz jak słaba gwiazda :) , w teleskopie jak zamazana gromada kulista , lekko rozciągnieta z widocznym jądrem, ładniejsza w szukaczu bardziej tak widoczna jak kometa niz jak rozciągnięta plama, moim zdaniem jest odrobine za jasna :lol: :/ , jak by była ciemniejsza to by była dla wybranych :D a tak każdy może na nią popatrzeć nawet bez rzadnych teleskopów i lornetek :) , ale i tak bardzo piękna :)
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postpasionat nieba | 14 Sty 2015, 19:26

Pogoda w środkowej Polsce okazała się wczoraj łaskawa. Piękna przejrzysta noc bliska ideału 9/10, po północy zaczęło się psuć. Zasięg w granicach 6 mag pod domem. Seeing za to koszmarny, ostrzyło przy 100x, na Jowiszu ledwo wyłaziły dwa pasy. Kometa w Byku widoczna gołym okiem. Z początku wieczora koło 18.00 bardziej zerkaniem, z czasem im wyżej na niebie, była widoczna dobrze na wprost, jako szara kulka większa od otaczających gwiazd. Nie marnowałem czasu i porobiłem szkice. Najpierw z lornetki Pentax 20x60 pole 2,2 stopnia z godziny 18.30. Kometa kulista skondensowana w środku, z lewej strony ciągnęła krótki, gruby warkocz, majaczący zerkaniem.
Następnie zrobiłem szkic z Newtona 6'' f/8 z Esem 20 w wyciągu, w powiększeniu 60x z godziny 19.00-19.50. W 1,5 stopniowym polu kometa z ogonem zajmowała ok. 0,7 stopnia. Skondensowana kulista głowa z mglistą gwiazdką w środku-jądrem, była położona w tym czasie na tle kilku gwiazd, niektóre przeświecały przez poświatę głowy, a ona z lewej strony była ostrzej zarysowana. Na komecie praktycznie od razu rzucał się niebiesko-zielonkawy zafarb.
Kolejny szkic powstał gołym okiem. Jest z godziny 20.00-20.30. Starałem się zróżnicować jasność gwiazd. Po lewo ukazałem gromadę Hiady z najjaśniejszym Aldebaranem. Kometa-szara kulka położona w tylnych nogach konstelacji konkurowała jasnością z gwiazdą 4 Tau z przewagą jasności dla komety.
Chwila odpoczynku i próba uwiecznienia Loveloja w dużym 22'' lustrze f/3,7 z Esem 20 w powiększeniu 103 z polem 0,97. Szkic z godziny 21.00-21.50. Tu kometa bardzo świeciła, że chyba aż dawała spajki, więc też są na szkicu. Poświata rozrzucona na dużym obszarze okularu, piękna zwiewna otoczka ziarnistego jądra o kolorze złotym, aż czuło się jak ono syczy topiąc się w skwarze Słońca. W dużym lustrze słabiej dostrzegalny zielonkawo-niebieski kolor głowy. Ogon słabiej odcinał się na tle nieba. Wydawał się pogrubiony na środku i od poświaty głowy był odcięty. Możliwe że gasiła go głowa swoją jasnością. Po ponad godzinie od szkicu z Newtona 6'' głowa komety zauważalnie się przesunęła zostawiając gwiazdki po prawej w okularze.
Załączniki
Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy): kometa gołym okiem.JPG
Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy): kometa przez lornetkę Pentax 20x60.JPG
Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy): '.JPG
Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy): '.JPG
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Postmarcecrisco | 14 Sty 2015, 21:07

Fajne szkice jaka technika robiles ?
SW 80/400, SM 15X70, Carl Zeiss Jenoptem 10x50W
 
Posty: 32
Rejestracja: 02 Kwi 2012, 23:15
Miejscowość: Kraków

 

Posthagenuk | 15 Sty 2015, 00:43

Wczorajsze niebo było jak nagroda po tak długim okresie " betoniku " . Już zachód Słońca wiele obiecywał. Na początek Wenus i Merkury blisko siebie nad południowo - zachodnim horyzontem. Potem już tylko wyczekiwanie na kometę. Zacząłem szukać jej lornetką, ale trochę za nisko i poczułem lekkie rozczarowanie. Potem rzut gołym okiem parę stopni wyżej i jest :D . Wyraźnie widoczna. Mglisty, zbity kłębek. Przez lornetkę 15x 70 - jasna , zielonkawa. Ten kolor wprawił mnie w zakłopotanie, bo nie byłem pewien czy dobrze widzę ,czy to moja wyobraźnia. Teraz już wiem , że to prawda. Jednak kometa rzeczywiście jest zielona. Rozdwojony warkocz również widziałem, ale tego byłem pewien po dłuższej chwili obserwacji. Wyraźna koncentracja wokół jądra. Poświęciłem komecie jakieś 4 godziny, przeskakując w przerwach na jaśniejsze emki. Już dawno tylu nie wyłowiłem w jedną noc. To była prawdziwie "lorneciarska" noc. Powietrze czyściutkie. Nawet świecące nieopodal mnie halogeny nie powodowały aż tak dużego LP. Prosimy o jeszcze :) . Takiej nocy, nie halogenów oczywiście :roll: .
Mak 150 , refraktor 70/500 , mak 70 , TPL 15x70
 
Posty: 205
Rejestracja: 24 Wrz 2011, 00:39
Miejscowość: Niepołomice

 

Postpasionat nieba | 15 Sty 2015, 11:09

Szkice komety są pastelem w ołówku na czarnym papierze A4. Gwiazdki robię małym pędzelkiem białą farbą akrylową.

A się zastanawiałem co to tak na czerwono świeci przy Wenus Wieczorem. Myślałem że może jakaś jasna gwiazda, a to Merkury :)
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Postmarcecrisco | 15 Sty 2015, 11:42

Bardzo ładne szkice jak dla mnie takie surowe nie negatywy mają największy urok


hagenuk napisał(a):Wczorajsze niebo było jak nagroda po tak długim okresie " betoniku " . Już zachód Słońca wiele obiecywał. Na początek Wenus i Merkury blisko siebie nad południowo - zachodnim horyzontem. Potem już tylko wyczekiwanie na kometę. Zacząłem szukać jej lornetką, ale trochę za nisko i poczułem lekkie rozczarowanie. Potem rzut gołym okiem parę stopni wyżej i jest :D . Wyraźnie widoczna. Mglisty, zbity kłębek. Przez lornetkę 15x 70 - jasna , zielonkawa. Ten kolor wprawił mnie w zakłopotanie, bo nie byłem pewien czy dobrze widzę ,czy to moja wyobraźnia. Teraz już wiem , że to prawda. Jednak kometa rzeczywiście jest zielona. Rozdwojony warkocz również widziałem, ale tego byłem pewien po dłuższej chwili obserwacji. Wyraźna koncentracja wokół jądra. Poświęciłem komecie jakieś 4 godziny, przeskakując w przerwach na jaśniejsze emki. Już dawno tylu nie wyłowiłem w jedną noc. To była prawdziwie "lorneciarska" noc. Powietrze czyściutkie. Nawet świecące nieopodal mnie halogeny nie powodowały aż tak dużego LP. Prosimy o jeszcze :) . Takiej nocy, nie halogenów oczywiście :roll: .


Z kąd i w jakich warunkach obserwowałeś? dziś prognoza dla Krakowa jest bardzo dobra na wieczór (Wyż robi swoje) i mam zamiar w końcu zobaczyć te kometę.
SW 80/400, SM 15X70, Carl Zeiss Jenoptem 10x50W
 
Posty: 32
Rejestracja: 02 Kwi 2012, 23:15
Miejscowość: Kraków

 

Postwaldi1 | 15 Sty 2015, 18:05

Odpal sobie stellarium.Tam zobaczysz kiedy i gdzie ją szukać.Najlepiej w godzinach wieczornych od 19 wysoko na południowym niebie.Oczywiście minimum z lornetką.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Posthagenuk | 15 Sty 2015, 21:16

Marcecrisco, obserwowałem z Niepołomic. Tutaj takie warunki zdarzają się może trzy, cztery razy w roku. Sąsiedztwo Wisły (mgły) i rozjarzona do granic możliwości strefa inwestycyjna ( dewastacyjna :) ) nie dają dużych szans na dobre warunki obserwacyjne.
Dzisiaj niestety zachmurzenie duże. Nici z komety. Po południu dobrze się zapowiadało, ale niestety... :(
Mak 150 , refraktor 70/500 , mak 70 , TPL 15x70
 
Posty: 205
Rejestracja: 24 Wrz 2011, 00:39
Miejscowość: Niepołomice

 

PostJoker7 | 16 Sty 2015, 02:27

waldi1 napisał(a):Odpal sobie stellarium.Tam zobaczysz kiedy i gdzie ją szukać.Najlepiej w godzinach wieczornych od 19 wysoko na południowym niebie.Oczywiście minimum z lornetką.


w moim stellarium jej nie ma, znalazlem jakas mapke na necie i dzieki niej zlokalizowalem komete.
Załączniki
Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy): comet.jpg
Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy): 10910.gif

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Posttowerfox | 16 Sty 2015, 14:13

W moim stelarium również nie znalazłem komety, ale przypomniałem sobie o astronomicznym kalendarzyku niesystematycznym, który można znaleźć w dziale "obserwacje astronomiczne". Tam jest opisane co i gdzie będzie widać przez najbliższe dni. Autor odwala kawał dobrej roboty z tym kalendarzykiem i mam nadzieję, że wpisy będą się pojawiały częściej i będą bardziej obszerne :wink:
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostRaduchfoto | 16 Sty 2015, 14:31

Do stellarium trzeba dodać moda obsługującego komety.... Co do samej komety - 14.01.2015r obserwowałem ją ze skraju niewielkiego miasta (Złotów - Wlkp). Wyraźna , zwarta mgiełka w 15x70 , niestety brak koloru i brak warkocza, sening oceeniam na 5/10 czyli średniak i to w przerwach między chmurami. Początkowo szukałem zbyt blisko oriona, znajdowała się wtedy praktycznie pod plejadami i kilkakrotnie do niej wracałem.

Próby ustrzelenia jaj na foto niestety bezskuteczne - Panstars była zdecydowanie wyraźniejsza i łatwiejsza do uchwycenia (patrz mój awatar) :)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostRobert41 | 16 Sty 2015, 14:33

Aby kometa była w Stellarium trzeba ściągnąć jej parametry: należy wejść w okno konfiguracji, wybrać : "wtyczki", później Edytor Układu Słonecznego, kliknąć na "konfiguruj", następnie zakładka Układ Słoneczny i zaimportuj elementy orbitalne.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostJoker7 | 16 Sty 2015, 15:57

Robert41 napisał(a):Aby kometa była w Stellarium trzeba ściągnąć jej parametry: należy wejść w okno konfiguracji, wybrać : "wtyczki", później Edytor Układu Słonecznego, kliknąć na "konfiguruj", następnie zakładka Układ Słoneczny i zaimportuj elementy orbitalne.


Dzieki dziala. Zaladowalem.
Pierwszy raz jak zobaczylem te komete z 60mm lornetki przez tydzien zastanawialem sie co to jest? Myslalem ze to jakas galaktyka ogona nie widac tylko rozswietlone jadro i duszka wkolo ale widok jest bardzo przyjemny.

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

PostPiotr J. | 16 Sty 2015, 21:16

Kometę zaobserwowałem dziś gołym okiem z przedmieść Łodzi. Jasność oceniam na 4,3m. (była mniej więcej tak samo jasna co gwiazda Delta Arietis(4,3m) i wyraźnie jaśniejsza od Epsilon Arietis(4,6m))
Newtony 12" i 6"
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 17 Mar 2014, 08:47
Miejscowość: Łódź

 

Posthagenuk | 16 Sty 2015, 23:45

Od godziny 19.30 niebo u mnie było już praktycznie bezchmurne. Niestety przejrzystość nienajlepsza. To spowodowało bardziej dokuczliwe LP. Do 22.00 próbowałem wyłowić z komety jak najwięcej szczegółów , ale bez większych sukcesów. Kolor wprawdzie wyraźny, ale okolice jądra bardziej rozmyte. Warkocz praktycznie niewidoczny, poza nieco rozciągniętą głową. Przy poruszaniu lornetką zauważałem rozjaśnienie, ale nie był to wyraźny , odcinający się od tła warkocz. Dalsze obserwacje nie miały sensu , gdyż kometa przesunęła się w bardziej rozświetloną część nieba. Jutro , jeżeli aura będzie sprzyjająca poszukam ciemniejszego miejsca obserwacji :roll: .
Mak 150 , refraktor 70/500 , mak 70 , TPL 15x70
 
Posty: 205
Rejestracja: 24 Wrz 2011, 00:39
Miejscowość: Niepołomice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości

AstroChat

Wejdź na chat