Rigiel

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postnikto | 16 Gru 2014, 15:50

Witam. Jestem świeżynką w kwestii obserwacji astronomicznych. Stąd proszę z góry o wyrozumiałość.

Mam za zadanie poobserwować Rigiel i wyznaczyć dobę gwiazdową. W tym celu muszę określić momenty przejścia tej gwiazdy przez południk z tego samego miejsca. I w zadaniu jest coś takiego "Skonstruuj urządzenie lub wykorzystaj zabudowę terenu przy pomocy której będziesz mógł zaobserwować przejście przez południk uwzględniając fakt, że Rigel przecina południk stosunkowo wysoko nad linią horyzontu" - może mi ktoś wytłumaczyć o jakie urządzenie chodzi i w czym ono ma mi pomóc?
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Gru 2014, 15:32

 

PostJanusz_P. | 16 Gru 2014, 18:54

Jeśli masz okno na południe i jakiś blok lub Komin za który Rigel będzie zachodził to przykładasz głowę do futryny i jednym okiem określasz o jakiej godzinie minucie i sekundzie zniknął, nazajutrz powtarzasz procedurę i różnica czasu pomiędzy takimi dwoma zniknięciami w kolejne noce będzie zmierzoną przez Ciebie dobą gwiazdową :arrow: 8)
Aby wynik był dokładniejszy może zmierzyć różnicę czasu pomiędzy obserwacjami oddalonymi od siebie o 10 dni i wynik różnicy upływających godzin podzielić przez 10 :arrow: 8)

Powodzenia w pomiarach :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postnikto | 16 Gru 2014, 19:34

Dziękuję :D
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Gru 2014, 15:32

 

Postmarianowski | 16 Gru 2014, 21:44

Ciekawość nie wytrzymała :wink: kto Wam daje takie fajne zadania,ktoś uzdrowił system czy cóś :mrgreen:
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postnikto | 16 Gru 2014, 23:01

Nie do końca może uzdrowiony system.... Lubię fizykę i biorę udział w konkursie, który zwie się Fizyka i astronomia - konkurs dla gimnazjalistów. W związku z tym, że udało mi się przejść I etap - do rozwiązania były zadania zamknięte i otwarte (teoria i obliczanie różnych zadań) przeszłam do kolejnego etapu. I w II etapie jest zadanie obserwacyjne tak jak powyżej napisałam. Co ciekawe w I etapie też było - naręczny zegar słoneczny. Z każdego zadania obserwacyjnego trzeba zdać sprawozdanie i praca jest oceniana pod kątem wykonania i wniosków. Drugie zadanie obserwacyjnie jest niemniej ciekawe jak pierwsze.
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Gru 2014, 15:32

 

Postmarianowski | 17 Gru 2014, 00:00

No to powodzenia w konkursie i pamiętaj że im dłużej patrzysz w gwiazdy tym trudniej o nich zapomnieć,a tanie to hobby nie jest :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 78 gości

AstroChat

Wejdź na chat