Polska kometa odkryta przez Miłośników Astronomii !

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostJanusz_P. | 27 Mar 2015, 11:12

Mamy polską kometę! Odkrywcami obiektu C/2015 F2 Polonia są czterej Polacy – amatorzy, którzy od kilku lat zajmują się obserwacjami nieba i poszukiwaniem nowych obiektów w Układzie Słonecznym. Autorzy odkrycia to Marcin Gędek (przedsiębiorca), Michał Kusiak (student), Rafał Reszelewski (uczeń technikum) oraz Michał Żołnowski (lekarz).
Odkrycia dokonali przy pomocy zdalnie sterowanego obserwatorium znajdującego się na pustyni Atacama w Chile.
MPC W98 Polonia Observatory
MPC W98 Polonia Observatory
Michał Żołnowski opowiada Crazy Nauce:
Kupiliśmy to obserwatorium niedawno, w grudniu, od Rosjan, którzy praktycznie go nie używali. Nawet nie widzieliśmy go jeszcze na oczy – dostaliśmy informację, że można kupić taki sprzęt i szybko się zdecydowaliśmy. Atacama to rejon, gdzie niebo jest niesamowite – ciemne i doskonale widoczne. Stwierdziliśmy, że znajdujący się tam teleskop jest za mały, by coś więcej nim zdziałać i zdecydowaliśmy się na zakup nowego. Ale naszą kometę znaleźliśmy jeszcze przy pomocy tego starego sprzętu.
Kometa nosi nazwę C/2015 F2 Polonia – zaproponowali ją sami odkrywcy nawiązując do nazwy ich obserwatorium – MPC W98 Polonia Observatory. Odkrycia dokonali w poniedziałek, 23 marca, przeglądając zdjęcia przesyłane przez internet z obserwatorium. Wśród nich znalazły się trzy klatki, na których widać obiekt przesuwający się na tle gwiazd.
To na tych zdjęciach Polacy znaleźli kometę.
To na tych zdjęciach Polacy znaleźli kometę C/2015 F2 Polonia.
Film pokazuje zmieniający się obiekt – to właśnie nasza kometa:

Po stwierdzeniu, że nie jest znane żadne ciało niebieskie, które mogłoby się w tym czasie i miejscu znajdować, Polacy zgłosili swoje odkrycie do Minor Planet Center na Harvardzie – organizacji zajmującej się rejestrowaniem takich odkryć. Początkowo oczekiwali potwierdzenia w ciągu kilkunastu godzin, ale wszystko przeciągnęło się do kilku dni.
To wina dwóch rzeczy – wyjaśnia Michał Żołnowski – po pierwsze w tych dniach nad Chile panowała gorsza pogoda, więc obserwacje były utrudnione. Po drugie nasza kometa ma dość specyficzną orbitę, która utrudnia określenie jej przebiegu. Dlatego wciąż czekamy na stwierdzenie, czy C/2015 F2 Polonia to kometa okresowa, która powraca do Słońca czy przelatuje koło niego tylko raz.
W tej chwili trwają obserwacje, na podstawie których zostanie określonych więcej szczegółów. Wiemy, że kometa C/2015 F2 Polonia znajduje się 137 mln km od Ziemi, najbliżej Słońca (181 mln km) będzie przelatywała 28 kwietnia, a z Polski będzie widoczna w maju. Trudno na razie określić jej maksymalną jasność, ale do obserwacji potrzebny będzie większy teleskop.
To odkrycie jest tym ważniejsze, że to zaledwie 4 kometa odkryta przez Polaków po wojnie. Oraz pierwsza od 90 lat odkryta przez amatorów.

Zaczerpnięte z: http://www.crazynauka.pl/polacy-odkryli ... 2-polonia/

Z mojej strony szczere i skromne gratulacje za przełamanie lodów, teraz kolejne odkrycia powinny posypać się jak z rękawa czyli nie spoczywajcie na laurach :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwaldi1 | 27 Mar 2015, 11:35

He.zastanawiałem się gdzie tom wstawić,no ale Szef mnie wyprzedził.I dobrze bo jest tam gdzie ma być.http://wyborcza.pl/1,75476,17666222,Polacy_odkryli_nowa_komete___nazwali_ja_Polonia.html
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

PostBenedykt | 27 Mar 2015, 11:39

Panowie - gratulacje!
Dzięki za odkrycie komety i dzięki za nadanie jej wspaniałej nazwy.
Jest to pierwsza odkryta przez Was kometa, ale wierzę, że nie ostatnia. Przy tych następnych nadajcie jednej z nich nazwę "Maksym".

Jeszcze raz gratulacje!
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postpiotrekguzik | 27 Mar 2015, 12:08

Gratuluję i ja!
Już kilka miesięcy temu rozmawiając z Michałem Kusiakiem mówiłem mu, że odkrycie przez nich komety to kwestia max. roku ;). W najbliższych latach prawdopodobnie jeszcze nie raz o nich usłyszymy.

Benedykt napisał(a):Dzięki za odkrycie komety i dzięki za nadanie jej wspaniałej nazwy.
Jest to pierwsza odkryta przez Was kometa, ale wierzę, że nie ostatnia. Przy tych następnych nadajcie jednej z nich nazwę "Maksym".


Tylko że jeśli chodzi o komety, to odkrywca nie ma nic do gadania w kwestii nazwy, więc komety "Maksym" raczej niestety nie zobaczymy (chyba, że ktoś o tym nazwisku odkryje kometę).
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postriklaunim | 27 Mar 2015, 18:59

Albo obserwatorium o takiej nazwie.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostMichalKusiak | 30 Mar 2015, 21:57

Witajcie,
W imieniu Kolegów serdecznie dziękuję za miłe słowa. Wielu z Was jest zapewne ciekawych jak to wyglądało.

Animacja z kometą:
https://www.youtube.com/watch?v=6l1yXxIYq9Q

Okoliczności odkrycia:

Obserwatorium Polonia działa od trzech miesięcy. W jego zainicjowanie zaangażowani byli Marcin Gędek i Michał Żołnowski którzy odkupili sprzęt od rosyjskich miłośników astronomii kończących swoje działania w San Pedro de Atacama.

Oprócz wspomnianej dwójki która co noc nie śpi i zajmuje się dopieszczaniem działania sprzętu, nocnym monitoringiem pracy i uzyskiwaniem zdjęć, jest Rafał Reszelewski ze Świdwina (współodkrywca komety TOTAS w ub. roku, odkrywca kilku komet SOHO w wieku 13 lat, wspolodkrywca planetoid) oraz ja [:)] .

Każdy z nas wkłada w pracę w obserwatorium swoj potencjał. Wraz z Rafałem zazwyczaj analizujemy zdjęcia. W moim zakresie jest zaproponowanie i pomoc w przygotowywaniu planów obserwacji na kolejne noce w oparciu o dane obecnie mapowanych miejsc przez duże surveye i zrobienie krotkich skryptów do programu.

Polonia do niedawna wykorzystywała gajder w celu wydluzenia ekspozycji. W pierwszych miesiącach w San Pedro de Atacama seeing był dość slaby (2-2.5") i zdjęcia 10 minutowe dawały ok 19-19.5 mag zasięgu. Niestety dzialanie gajdera i automatyczne sprawdzanie przez soft warunkow gajdowania opóźnialy nieco konkretne ekspozycje przez co w ciagu nocy uzyskiwaliśmy 14-15 pól. Marcin Gędek dopracował niedawno konfigurację montażu pod długie ekspozycje bez gajdowania w oparciu o wykonanie pointingu na poszczególnych gwiazdach i zbadania prowadzenia teleskopu w różnych miejscach na nieboskłonie.
Pozwoliło to znacząco zwiększyć naszą efektywność, a poprawa seeingu (który w chwili obecnej wynosi ok 1.5" i sie jeszcze poprawia) pozwoliła na skrócenie ekspozycji do 8 minut przy zachowaniu podobnego zasięgu. Wykonujemy obecnie 20-22 pola za noc i co ważne w sposób bardzo szczelny.

Poniedziałek był bardzo stresujący. Zapowiadano załamanie pogody, ponadto ok 6 rano teleskop zgubił orientację i trzeba było na nowo mechanicznie i software'owo skonfigurować działanie. Wszystko ponownie ruszyło ok 7 rano i wówczas na jednym z pierwszych pól zarejestrowała się C/2015 F2 Polonia.
Ok 11 kiedy konczylismy obserwacje zacięła się kopuła. Prawo serii można rzec.
Ogarnęła nas frustracja, ale... przerwał ją fakt, że udało się znaleźć rozmyty dość szybki obiekt (2.5"/minute ruch kątowy na niebie). Sprawdziliśmy czy obiekt jest autentyczny
-poprzez kontrolę wcześniejszego zdjęcia czy w miejscu gdzie zarejestrowalismy kometę nie była wcześniej jasna gwiazda co świadczyłoby wówczas o obecności szczątkowego sygnalu po prześwietleniu matrycy
-poprzez możliwości istnienia odblasku od jasnych gwiazd które pojawiają się czasem przy wykorzystywaniu układów korekcyjnych

Astrometria skompilowana przeze mnie i Rafała przesłana została do MPC i CBAT o 17:00 a ok 2 godziny później pojawiły się obserwacje potwierdzające z Nowej Zelandii. Na oficjalny cyrkularz oczekiwaliśmy aż do czwartku i wraz z wcześniejszą wypowiedzią nt nazwy, w związku z pytaniami Daniela Greena (z CBAT) przesłaliśmy propozycję nazwy POLONIA która została oficjalnie nadana w czwartek. Dodamy dodatkowo że w poniedziałek dosłownie o włos byliśmy od odkrycia drugiej komety.
Okazało się że 4' łuku poza brzegiem jednym z pól które wykonywaliśmy znajdowała się druga kometa. We wtorek nadeszły ulewy, a w piątek kiedy u nas z warunkami nie było najlepiej, zgłosił ją Cristovao Jacques z SONEAR w Brazylii.

Kod: Zaznacz wszystko
Cytując za CBET 4083:
COMET C/2015 F2 (POLONIA)
     Rafal Reszelewski, Swidwin, Poland; and Michal Kusiak, Zywiec, Poland,
report the discovery of a diffuse comet with diameter 7"-10" and no tail on
CCD images (pixel size 3".5) obtained by Marcin Gedek (Oborniki, Poland),
Michal Zolnowski (Krakow, Poland), and themselves on Mar. 23.3 UT (discovery
observations tabulated below) with a remote-controlled 0.1-m f/5 astrograph
of the Polonia Observatory at San Pedro de Atacama, Chile, in the course of
their comet-search program.

     2015 UT             R.A. (2000) Decl.       Mag.
     Mar. 23.29317   18 28 51.82   -51 32 12.8   16.8
          23.29884   18 28 53.95   -51 32 05.1   17.5
          23.30451   18 28 55.91   -51 31 59.6   17.0

After the object was posted on the Minor Planet Center's NEOCP and PCCP
webpages, other CCD astrometrists have commented on its cometary appearance.
H. Sato (Tokyo, Japan; eight 20-s exposures obtained remotely using an
iTelescope 0.70-m f/6.6 astrograph + luminance filter at Siding Spring) found
the comet to be strongly condensed with a round coma 10" in diameter, with
magnitude 16.8 as measured within a circular aperture of radius 5".4 on Mar.
23.76 UT.  E. Guido and N. Howes (fourteen stacked 30-s exposures obtained
remotely using an iTelescope 0.43-m f/6.8 astrograph at Siding Spring) note
an ill-defined central condensation surrounded by a diffuse irregular coma
15" in diameter on Mar. 23.8.  Ten stacked 60-s images taken remotely by C.
Jacques, E. Pimentel, and J. Barros using an iTelescope 0.70-m f/6.6
astrograph at Siding Spring show a diffuse coma with diameter 18", slightly
elongated towards p.a. 263 deg.  E. Bryssinck, Kruibeke, Belgium, stacked
nine 60-s images taken remotely on Mar. 26.7 with a Tzec Maun 0.15-m f/7.2
refractor at Siding Spring, revealing a diffuse object with central
condensation and a coma diameter of 33".
     The available astrometry, the following preliminary parabolic orbital
elements by G. V. Williams, and an ephemeris appear on MPEC 2015-F120.

     T = 2015 Apr. 28.7729 TT         Peri. = 351.9757
                                      Node  = 262.8944  2000.0
     q = 1.215539 AU                  Incl. =  28.8750
Postaci bogów, którzy wszystkim rządzą.
kiedy stworzenia inne w ziemię patrzą,
Dał człowiekowi postać wzniosłą, kazał
Oczy ku niebu podnosić, ku gwiazdom.

Owidiusz - Przemiany
Awatar użytkownika
 
Posty: 353
Rejestracja: 19 Mar 2006, 19:39
Miejscowość: Żywiec / Kraków

PostMaPa | 31 Mar 2015, 14:39

Warto wracać do tego wątku. Tak realizują się marzenia :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 28 Kwi 2015, 21:40

Z kręgów zbliżonych do... ;)
Panowie Odkrywcy (zakładam że w komplecie) będą popularyzować temat w porannym programie Dzień dobry TVN w ten czwartek 30go.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostMichalKusiak | 01 Maj 2015, 13:26

Kometa Polonia sfotografowana 29 kwietnia 2015 r.
Załączniki
Polska kometa odkryta przez Miłośników Astronomii !: polonia29apr.jpg
Postaci bogów, którzy wszystkim rządzą.
kiedy stworzenia inne w ziemię patrzą,
Dał człowiekowi postać wzniosłą, kazał
Oczy ku niebu podnosić, ku gwiazdom.

Owidiusz - Przemiany
Awatar użytkownika
 
Posty: 353
Rejestracja: 19 Mar 2006, 19:39
Miejscowość: Żywiec / Kraków

PostAstro-Kamil | 01 Maj 2015, 14:00

To ta mała kropeczka na środku tak? A dlaczego ona nie jest poruszona jak reszta ?
 
Posty: 85
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 21:57
Miejscowość: Slask / Katowice

 

Postchondryt | 01 Maj 2015, 14:05

Astro-Kamil napisał(a):To ta mała kropeczka na środku tak? A dlaczego ona nie jest poruszona jak reszta ?


Witam.
Bo prowadzenie nie było ustawione na gwiazdy.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostAstro-Kamil | 01 Maj 2015, 14:06

Aha No i wszystko jasne :-P
 
Posty: 85
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 21:57
Miejscowość: Slask / Katowice

 

PostApollo75 | 29 Wrz 2017, 14:39

Super!! Brawa dla odkrywców!
 
Posty: 1
Rejestracja: 29 Wrz 2017, 14:08

 

PostBlondas | 29 Wrz 2017, 19:01

Apollo, dostajesz złotą łopatę :-)
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

PostJanusz_P. | 30 Wrz 2017, 11:38

Mówisz i masz, oto ona:
Załączniki
Polska kometa odkryta przez Miłośników Astronomii !: pobrane.jpg
pobrane.jpg (7.44 KiB) Obejrzany 14622 razy
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Raptor1981 oraz 75 gości

AstroChat

Wejdź na chat