Uderzenie w Księżyc

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postwyvar | 01 Kwi 2015, 11:40

Witam!
Nie wiem czy dobry dział wybrałem. Mam takie pytanko, czy jest możliwym zaobserwować teleskopem z lustrem od 8" do 16" uderzenie planetoidy albo meteorytu w nasz Księżyc? ^^
Może ktoś widział kiedyś coś takiego, o ile takie zdarzenia miały miejsce w ostatnich latach? Czy jest możliwym przewidzieć / wcześniej wykryć takie sytuacje żeby się przygotować na obserwacje?
W sumie to wyszło kilka pytań :D Ale bardzo chciałbym zobaczyć jak powstaje jakiś nowy, nawet niewielki krater. Sytuację utrudniają oczywiście fazy księżyca no i.. pogoda :D Słyszałem też, że w ostatnich latach coś podobnego można było zaobserwować na Jowiszu, tylko nie wiem czy amatorskim sprzętem.
Pozdro!
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postdziki_rysio_997 | 01 Kwi 2015, 12:06

Tak, jest to możliwe, tzn. można zaobserwować błysk.

Tutaj przykład takiego uderzenia zarejestrowanego 17.03.2013.:

http://www.universetoday.com/107305/sma ... er-update/

Szacuje się, że obiekt miał ok. 0.3-0.4 metra i utworzył krater o średnicy około 18m.
W przypadku tak małych obiektów raczej trzeba mieć po prostu szczęście.

Z tego, co widzę, niektórzy próbują polować na takie trafienia w okolicach maksimów rojów meterów. Nie mam czasu teraz się wczytać, ale wygląda na to, że w podczerwieni łatwiej zarejestrować trafienie:
http://alpo-astronomy.org/lunarupload/classicalerts.htm

Myślę, że jak poszukasz w obrazach Google po frazach typu: lunar meteor impact to trafisz do zdjęć i relacji z podobnych uderzeń jak powyższe.

Pozdrawiam,
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

Postwyvar | 01 Kwi 2015, 21:42

A dziękuje Ci bardzo. Czyli to kwestia farta :D I polowanie podczas max. rojów meteorów. Cóż, może mi kiedyś to szczęście dopisze ^^
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postwyvar | 01 Kwi 2015, 21:43

A już niedługo (4 kwietnia) "krwawy Księżyc" czyli jego zaćmienie. Niestety niewidoczne z Europy :<
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 68 gości

AstroChat

Wejdź na chat