Letni Obóz Obserwacyjny "PERSEIDY 2015"

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostMateuszW | 01 Cze 2015, 23:59

Wzorem lat ubiegłych, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne organizuje po raz dwunasty Letni Obóz Obserwacyjny „PERSEIDY” dla młodzieży od lat 12 do 19, chcącej rozwijać swoje astronomiczne zainteresowania i pasje.
Tegoroczny obóz odbędzie się w terminie od soboty 1 sierpnia do piątku 21 sierpnia (czas trwania obozu 3 tygodnie). Miejscem obozu będzie Gospodarstwo Agroturystyczne „Lajkonik”, Lewałd Wielki 31, 14-120 Dąbrówno. Miejscowość Dąbrówno jest położona na Mazurach nieopodal pól grunwaldzkich, w okolicy są piękne lasy i czyste jeziora, a niebo nocne jest wolne od łuny miejskiej.
Do dyspozycji obozowiczów oddany zostaje sprzęt obserwacyjny MOA – teleskopy, lunety, kamery, sprzęt fotograficzny i akcesoria, ale własne wyposażenie jest mile widziane. Biblioteczka dysponuje bogatym zestawem książek i czasopism, zaś sieć WiFi zapewnia możliwość korzystania z zasobów Internetu. Na terenie obozu są boiska do piłki siatkowej i nożnej, a na jeziorze Mała Dąbrowa czeka 5 kajaków i łódź żaglowa typu Omega. Kierownictwo obozu od roku 2004 spoczywa w rękach jego pomysłodawcy, nauczyciela MOA Grzegorza Sęka, zaś kadrę stanowią nasi wychowankowie, posiadający stosowne kwalifikacje.
Impresje z poprzednich obozów, w postaci galerii zdjęć i filmików, można znaleźć stronie internetowej moa.edu.pl. W trakcie obozu odbędzie się całodzienna wycieczka autokarowa do Obserwatorium i Planetarium w Olsztynie. Oprócz tego odbędą się krótsze wycieczki: do Parku Krajobrazowego „Dylewska Góra” oraz do rezerwatu „Sosny Taborskie” koło Ostródy.
Dla uczestników z Krakowa i okolic zorganizowany będzie bezpłatny dojazd i powrót autokarem z Niepołomic, pozostali uczestnicy dojeżdżają własnym sumptem. Po uzgodnieniu możliwe jest zorganizowanie bezpłatnego dowozu uczestników ze stacji kolejowej Działdowo.
Całkowity koszt obozu wynosi 1700 zł od osoby.
Zaliczka w kwocie 200 zł powinna wpłynąć na konto Rady Rodziców MOA
Bank Spółdzielczy w Wieliczce:
09 8619 0006 0011 0200 8774 0001

do dnia 26 czerwca br.

Zgłoszenia prosimy wpisywać przy użyciu formularza: https://docs.google.com/forms/d/14OzXxX ... =send_form lub słać mailem na adres gsek@moa.edu.pl.

http://moa.edu.pl/news.php?readmore=418
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostMateuszW | 02 Cze 2015, 00:00

Jeszcze od siebie dodam, że jest to obóz absolutnie wyjątkowy. Byłem na nim już 4 razy i zawsze stanowi to najważniejszy punkt moich wakacji. Na obozie panuje po prostu niesamowita atmosfera, z jednej strony cały czas serwowane są liczne atrakcje, jak np pływanie żaglówką, kajakami, wycieczki, gry sportowe, a z drugiej można oddać się całkowicie swoim astronomicznym pasjom. W każdą pogodną noc trwają intensywne obserwacje licznym sprzętem wizualnym i fotograficznym (LX200 12", NEQ6, HEQ5, newtony 8", dobson 10" i wiele innych), aż do białego rana. W dzień natomiast podziwiamy Słońce m.in za pomocą Coronado 60 mm. Ilość materiału jest po prostu przytłaczająca, nie da się z tym wyrobić. Każdy, kto chce nauczyć się obserwacji nieba ma idealną okazję do porozmawiania z zaawansowanymi fotografami, czy wizualowcami, oraz użycia dostępnego sprzętu.
Niezależnie od pogody zawsze bawimy się świetnie. Bywałem wcześniej na różnych obozach, ale w porównaniu z "perseidami" zostają one daleko w tyle. Tutaj tworzy się po prostu idealnie zgrana społeczność, jakby wielka rodzina. Nasz kierownik, pan Grzegorz to wyjątkowa osoba, po prostu stworzona do pracy z młodzieżą. Nie jest on "tyranem", dyktującym zasady, jak to wygląda na innych obozach, tylko stanowi część naszej wspólnej "rodziny". Tutaj nie trzeba jakiś strasznych regulaminów itp, po prostu każdy zachowuje się w porządku wobec innych i bezproblemowo.

Warto również wspomnieć, że Lewałd Wielki to jedno z najlepszych miejsc obserwacyjnych w Polsce. Oczywiście to nie bieszczady, ale nie wiele mu do nich brakuje. Niebo jest nieporównywalnie lepsze, niż np na popularnych Kudłaczach.

Rozumiem, że dla większości osób 3 tygodnie na obozie mogą się wydawać za długim czasem. Wystarczy jednak pojechać i od razu zmienia się to zdanie. Czas leci bardzo szybko, jest tyle rzeczy do zrobienia, że cały czas go brakuje. Na koniec każdy stwierdza, że 3 tygodnie to zdecydowanie za krótko :) Do obozu w 2012 jeździliśmy na 2 tygodnie. Ale w kolejnym roku uznaliśmy, że to zdecydowanie za krótko i wydłużyliśmy do 3 tygodni, co było doskonałą decyzją. Ja wiem, że wydaje się, że to prawie pół wakacji. Ale uwierzcie mi, że to najlepiej spędzone 3 tygodnie, jakie można mieć w wakacje :) Gdybym mógł, to jechałbym tam na całe wakacje.

Jeśli chcesz wspaniale spędzić wakacje, poznać wspaniałych ludzi, obserwować pod wspaniałym, czarnym niebem aż do nieprzytomności, to nie zwlekaj! Jedź z nami! To będą najwspanialsze chwile Twojego życia!

PS. Mój awatar, powstały na zeszłorocznym obozie, pokazuje malowniczy wschód Słońca nad Dąbrową Małą, na której pływamy widoczną na drugim planie żaglówką :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostHellraiser | 05 Cze 2015, 19:42

Byłem kilka lat temu i szczerze polecam :!: :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 152
Rejestracja: 27 Sie 2007, 17:56
Miejscowość: Wlck

 

PostMateuszW | 05 Cze 2015, 20:28

O, kiedy dokładnie? Kilka lat, to mogło być dawniej, niż ja jeździłem :) A może zapiszesz się w tym roku? Choć sądząc po wieku 104 lata z profilu, to już za stary jesteś :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostHellraiser | 06 Cze 2015, 15:54

O ile dobrze pamiętam to Perseidy 2007 więc już kilka lat minęło. :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 152
Rejestracja: 27 Sie 2007, 17:56
Miejscowość: Wlck

 

Postdaniel | 12 Cze 2015, 17:32

Byłem w 2011r. NIEZAPOMNIANE WAKACJE! Mega przeżycie, szkoda, że się zestarzałem :(
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat