Gromady kuliste

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostGioStars | 16 Lip 2015, 22:31

Witam. Mam parę pytań. Wczoraj wyszedłem na dwór z moim teleskopem mianowicie Syntą 8". Kupiłem ten sprzęt stosunkowo niedawno. Noc pogodna i gwieździsta. Godzina była gdzieś po 23. Chciałem zobaczyć kilka gromad gwiazd. Zacząłem więc od Wielkiej Gromady w Herkulesie. Szukam i szukam a w okularze nadal tylko jakieś pojedyncze gwiazdki :( . Pomyślałem, że coś robię nie tak no więc skierowałem teleskop na M92 i nadal nic. Byłem coraz bardziej pewny, że coś jest nie tak. Szukałem metodą star-hopping i naprawdę nie mogłem się pomylić (oczywiście przy sobie miałem włączone Stellarium). Odpuściłem tą M92. Włożyłem okular 10mm (wszystko inne było "nie-obserwowane" 25mm) i zerknąłem na Saturna. Bezproblemowo znaleziony w szukaczu i jak zawsze piękny, ale nadal miałem ochotę na jakąś gromadę. Skierowałem sprzęt na dość charakterystyczną gwiazdę (ponieważ lekko pomarańczową) w tym momencie lekko w dół i na lewo od Saturna a mianowicie Antares. Jej okolica jest naprawdę ciekawa. Troszeczkę w prawo od niej znajduję się M4. Niestety znowu ta sama sytuacja po prostu nie widzę jej ani w szukaczu ani w okularze. Stąd moje pytanie. Gdzie popełniam błąd? i dlaczego nie widzę gromad gwiazd? Nadmienię jeszcze że te gromady mają nie więcej niż 6.50 mag z uwzględnioną ekstynkcją. Niebo było naprawdę ciemne bo udało mi się jeszcze dostrzec (bez żadnego problemu w odnalezieniu) M31. :arrow: :idea:
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 Lip 2014, 19:28
Miejscowość: 60km na południe od Wrocławia

 

Postgoldlukas | 16 Lip 2015, 22:43

Jak masz lornetkę to spróbuj najpierw nią odnaleźć M13. i wtedy skieruj w to miejsce teleskop.Ja tak robię. Obraz w teleskopie jest tez odwrócony co stanowi pewną trudność w orientacji. W Stellarium jest opcja w oknie konfiguracji gdzie można zaznaczyć przyciski odwracajace obraz. Wtedy jest łatwiej, dla mnie przynajmniej. Moja rada. Skieruj teleskop na Strzelca bo ładnie go widać. Gromad masz tam dostatek :)
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

PostGioStars | 16 Lip 2015, 22:50

Na pewno wypróbuje to z lornetką nawet wcześniej na to nie wpadłem i strzelca też muszę zobaczyć. Dzięki! Może ktoś jeszcze jakieś pomysły? :)
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 Lip 2014, 19:28
Miejscowość: 60km na południe od Wrocławia

 

Postfrugo | 16 Lip 2015, 23:03

Kolego miałem ten sam problem na początku, nic nie mogłem znaleźć, kup sobie zielony laser i póki jest ciepło będziesz miał najlepszy szukacz. Z laserem znajduje gromady w 10 sekund, z samym szukaczem nie mogłem w 10 minut i też się zniechęcałem:| Na początek szukacz wystarczy że przyłożysz do rury teleskopu lub szukacza.
Dla mnie nie ma lepszego szukacza niż laser, jeszcze reddota nie próbowałem ale póki jest ciepło zostaje przy laserze :D
GSO Dobson 8"
LVW 5mm, ES 6.7mm, ES 14mm, ES 34mm/2", Barlow GSO 2x 2"/1,25"
Orion UltraBlock 2", Orion OIII 1.25", Folia Baader ND 5.0
Złączka projekcyjna + EOS 600D
Awatar użytkownika
 
Posty: 41
Rejestracja: 01 Lut 2015, 22:43

 

PostŁukasz_M | 17 Lip 2015, 09:34

GioStars napisał(a):Witam. Mam parę pytań. Wczoraj wyszedłem na dwór z moim teleskopem mianowicie Syntą 8". Kupiłem ten sprzęt stosunkowo niedawno. Noc pogodna i gwieździsta. Godzina była gdzieś po 23. Chciałem zobaczyć kilka gromad gwiazd. Zacząłem więc od Wielkiej Gromady w Herkulesie. Szukam i szukam a w okularze nadal tylko jakieś pojedyncze gwiazdki :( . Pomyślałem, że coś robię nie tak no więc skierowałem teleskop na M92 i nadal nic. Byłem coraz bardziej pewny, że coś jest nie tak. Szukałem metodą star-hopping i naprawdę nie mogłem się pomylić (oczywiście przy sobie miałem włączone Stellarium). Odpuściłem tą M92. Włożyłem okular 10mm (wszystko inne było "nie-obserwowane" 25mm) i zerknąłem na Saturna. Bezproblemowo znaleziony w szukaczu i jak zawsze piękny, ale nadal miałem ochotę na jakąś gromadę. Skierowałem sprzęt na dość charakterystyczną gwiazdę (ponieważ lekko pomarańczową) w tym momencie lekko w dół i na lewo od Saturna a mianowicie Antares. Jej okolica jest naprawdę ciekawa. Troszeczkę w prawo od niej znajduję się M4. Niestety znowu ta sama sytuacja po prostu nie widzę jej ani w szukaczu ani w okularze. Stąd moje pytanie. Gdzie popełniam błąd? i dlaczego nie widzę gromad gwiazd? Nadmienię jeszcze że te gromady mają nie więcej niż 6.50 mag z uwzględnioną ekstynkcją. Niebo było naprawdę ciemne bo udało mi się jeszcze dostrzec (bez żadnego problemu w odnalezieniu) M31. :arrow: :idea:


M13 jest wysoko. Jeśli nie masz szukacza z pryzmatem to ciężko szukać (ale oczywiści się da) podstawa to namierzyć gwiazdy kwadratu Herkulesa a następnie te dwie pomiędzy którymi jest M13. Trudno przegapić w dobrą noc jak tylko mignie się w okularze to wiesz że to to. Oczywiście wcześniej trzeba dobrze ustawić szukacz z centrum pola widzenia teleskopu (na dalekim drzewie lub kominie).
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostPrzemysław93 | 17 Lip 2015, 15:04

Kolego, moim zdaniem aby osiągnąć sukces mówisz po prostu próbować :) StarHopping to podstawa w obserwacjach, a jeżeli w przyszłość będziesz szukał malutkich NGC/IC czy innych to laser nie wiele pomoże :) Musisz odszukać gwiazdę "eta" Her, założyć okular 25mm i szukać. M13 jest na tyle łatwym i jasnym obiektem, że szukając wyraźnie ci mignie w oku :)

Również polecam Strzelca, którego wczoraj sam przeglądałem :) ogromna ilość gromad kulistych, otwartych - pełna dowolność :)
Aż szkoda, że taka M22 czy inne są tak nisko nad horyzontem :)

Powodzenia.
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postwyvar | 21 Lip 2015, 13:47

Ja mam dokładnie tak samo jak przedmówcy. M13 widać nawet w szukaczu jako taką jasną, skupioną plamkę.
Ale mam ostatnio ten sam problem co Ty z galaktykami M102 i M51. Podchodziłem do nich chyba ze 3 razy i nic. Ale będę szukał dalej :D
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat