Księżyce Kordylewskiego

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostJaLe | 10 Gru 2005, 22:05

Pyłowe Księżyce Ziemi.

Obłoki powstały jako zagęszczenie materii międzyplanetarnej w punktach libracyjnych układu Ziemia - Księżyc. Ich istnienie, przewidywane od XIX w., potwierdził Kordylewski w 1961 r., dokumentując lokalne pojaśnienie tła nieba w miejscach odpowiadających położeniu punktów libracyjnych, pochodzące od rozproszonego światła słonecznego na zagęszczeniu pyłu. Z czasem potwierdziły to badania sond kosmicznych rejestrujące skupiska okruchów materii obiegające Ziemię w odległości kątowej około 60 stopni od Księżyca. Podobno były obserwowane.

Czy ktoś dotarł do zdjęć. Czy wogóle takie istnieją ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSzymon R. | 10 Gru 2005, 22:08

:shock: dobre, pierwszy raz o tym słysze i tez jestem żądny informacji :shock: Skąd masz takie wiadomości :?:
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Lis 2005, 18:08
Miejscowość: Zambrów

PostJanusz_P. | 11 Gru 2005, 11:05

To ciekawy temat i sporo wręcz pozorom o nim wiadomo.
W latach 60-tych została zorganizowana Polska ekspedycja do Afryki celem ich obserwacji pod naprawdę czarnym niebem bliżej równika ale paradoksalnie zarejestrowano je wizualnie ze statku na środku Morza Czerwonego a Afryka okazała sie zbyt zapylona aby je stamtąd uwiecznić instrumentalnie.
W późniejszych latach powstała też do tego miedzy innymi celu stacja astronomiczna UJ w Roztokach Górnych i zarejestrowano je na kliszach astrografu Ernostar 300/2 który był w tym czasie tam zainstalowany.
W Archiwum UJ leży praca dr Macieja Winiarskiego z OAUJ na ten temat, opublikowana w czasopiśmie "Earth, Moon, and Planets" nr 47, 193-215, z 1989roku, myślę że warto do niej dotrzeć 8)
Poza tym warto się zastanowić dlaczego są tak trudne do obserwacji ?
Aby były dobrze widoczne musi być idealnie czyste, np Bieszczadzkie niebo bez Księżyca i cząsteczki w obłokach muszą być w Pełni a że są zawsze tylko 60* od Księżyca to widzimy że obserwować z równika moglibyśmy je najwyżej do pięćdziesieciu paru stopni nad horyzontem zanim nie wzejdzie lub jak już zajdzie Księżyc, na naszych szerokościach geograficznych oznacza to około połowę tej wartości czyli nigdy nie obserwujemy ich wyżej niż jakieś 30* nad horyzontyem i po to właśnie w zamierzeniu była ta Afrykańska wyprawa bliżej równika.
Jako że technika poszła bardzo do przodu od tamtych czasów a czułość naszych detektorów CCD wzrosła nieomal 100 krotnie w stosunku do kliszy to obecnie np z Bieszczad powinno się je dać zarejestrować amatorskim sprzętem z wysokosprawną kamerką z dużym chipem i obiektywem fotograficznym o ogniskowej około 100mm.
Innymi słowy zachęcam wszystkich do podjęcia pałeczki bo zima to najlepszy czas z wysoką ekliptyką do ich obserwacji z naszych szerokości geograficznych 8)

Ps. W światku astronomicznym nazywają się Obłokami a nie Księżycami Kordylewskiego bo nie mają stałej powierzchni ani odpowiedniej masy aby pretendować do miana Księżyców, to tylko lekko zaśmiecona próżnia w punkcie libracyjnym, pamietajmy o tym i stosujmy odpowiednie nazewnictwo.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostArkady | 11 Gru 2005, 13:00

Ze zdjęciami jest chyba trudno. Znalazłem jednak kilka rysunków i mapek nieba obserwatorów Obłoków Kordylewskiego.
Są one na tej stronie.
http://ods.schule.de/schulen/wfs/pages/Mondbeobachter/ZweiterMond/ZweiterMond.html
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostJaLe | 11 Gru 2005, 19:33

Arkady napisał(a):Ze zdjęciami jest chyba trudno. Znalazłem jednak kilka rysunków i mapek nieba obserwatorów Obłoków Kordylewskiego.
Są one na tej stronie.
http://ods.schule.de/schulen/wfs/pages/Mondbeobachter/ZweiterMond/ZweiterMond.html



Zachęcam wszystkich do takich poszukiwań i wykonania ewentualnych zdjęć.
Dlatego też chciałem "odświeżyć" ten temat .
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSzymon R. | 11 Gru 2005, 19:38

Heh to nie dla mnie. Z moim sprzętem to i nasz Księżyc ciężko fotografować ;/
Ale kto wie, może kiedyś.....
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Lis 2005, 18:08
Miejscowość: Zambrów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

AstroChat

Wejdź na chat