Mglawica ameryka z miasta

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postjerzej | 11 Paź 2015, 22:32

Czy z dużego miasta jest szansa zobaczyc np. mgławice ameryka 8 calowym sct? Wczoraj spędziłem trochę czasu ale nie mogłem nic dostrzec. M76 też nie jestem w stanie wypatrzyc. Za to jasna m27 jest piękna :)
Pozdrawiam
Tomek
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostMateuszW | 12 Paź 2015, 00:02

Myślę, że z miasta amerykę będzie trudno, bo to bardzo rozległy obiekt i powierzchniowo nie jest zbyt jasny. Zresztą, trudno zdefiniować, kiedy się go tak na prawdę widzi, a kiedy nie, bo jest tak duży i jest tam takie zagęszczenie gwiazd.

Co do M76, to jak mam nadzieję, że wiesz, jest to najsłabszy obiekt z katalogu Messiera :) Pod dobrym niebem w 8" newtonie widziałem ją słabo, tzn było jasne, że się ją widzi, ale była bardzo słaba zerkaniem. Tak więc z miasta może być problem.

Miasto miastu nierówne. Jeśli mówisz o Warszawie, to raczej możesz zapomnieć o tych obiektach :(
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostKarol | 12 Paź 2015, 08:24

Jak ja odkrywałem Amerykę prze lornetkę 10x50 opisałem tu:
http://www.forumastronomiczne.pl/index. ... ent-109031
Czyli ze wsi jak się wie na co się patrzy to się widzi :P

MateuszW napisał(a):Co do M76, to jak mam nadzieję, że wiesz, jest to najsłabszy obiekt z katalogu Messiera :) Pod dobrym niebem w 8" newtonie widziałem ją słabo, tzn było jasne, że się ją widzi, ale była bardzo słaba zerkaniem. Tak więc z miasta może być problem.


Serio ? Ostatnio jakoś tak przypadkiem zwróciłem na nią uwagę w atlasie i postanawiałem odnaleźć. Nie wiem jakie masz Mateusz niebo i doświadczenia w zerkaniu ale u mnie w 8" to obiekt przy 57x łatwo zauważalny a przy 125x jasny i nie do pominięcia. Przy 125x kształtem przypomina mi orzech ziemny :lol: (https://image.freepik.com/darmowe-zdjec ... 317065.jpg). Jedynie szkoda, że tak mały jest bo gdyby nie to dorównywał by M27.
Mówimy o tym https://pl.wikipedia.org/wiki/Mg%C5%82a ... 82e_Hantle tak ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postjerzej | 12 Paź 2015, 10:25

Mateusz
Dzięki za info! Obserwuje z zachodniej cześci Warszawy, potwierdziłeś moje przypuszczenia i spróbuje poszukać tych obiektów w odpowiednich warunkach.

Karol,
Jak dobre masz warunki dfo obserwacji?
Trudno mi się odnieść bo nie szukałem jeszcze M27 pod prawdziwie ciemnym niebem.
Lornetka 10x50 daje rade w przypadku Ameryki?
Brzmi zachęcająco - poszukam na wyjeździe, choć z moim doświadczeniem będzie trudno..
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postpiotrekguzik | 12 Paź 2015, 11:37

jerzej napisał(a):Lornetka 10x50 daje rade w przypadku Ameryki?
Brzmi zachęcająco - poszukam na wyjeździe, choć z moim doświadczeniem będzie trudno..


Na ciemnym niebie mgławicę Ameryka Północna widać nawet gołym okiem. Jeśli niebo jest dość umiarkowanie ciemne (ale jednak daleko od dużych miast), widać ją w lornetce. Jeśli niebo jest jasne (np. w dużym mieście) jej dostrzeżenie jest praktycznie niemożliwe.

Skoro mieszkasz w zachodniej części Warszawy, to dość ciemne niebo powinieneś znaleźć pomiędzy Wyszogrodem a Płońskiem (mniej więcej w połowie drogi).
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postjerzej | 12 Paź 2015, 12:01

Piotrekguzik,
Czego mam sie spodziewać w lornetce 10x50? (mam WO ED)
To jest jakaś delikatna mgiełka, jaki jest jej rozmiar?

Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postpiotrekguzik | 12 Paź 2015, 12:22

jerzej napisał(a):Piotrekguzik,
Czego mam sie spodziewać w lornetce 10x50? (mam WO ED)
To jest jakaś delikatna mgiełka, jaki jest jej rozmiar?


W lornetce 10x50 mgławica ta jest całkiem spora (ma rozmiar rzędu 1/3 pola widzenia), i wygląda jak pojaśnienie nieba o mniej więcej trójkątnym kształcie, upstrzone wieloma niezbyt jasnymi gwiazdkami.
Najlepiej widać ją z filtrem UHC - wtedy zamiast "delikatnej mgiełki" widać jasne, wyraźnie odcinające się od tła pojaśnienie.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostKarol | 12 Paź 2015, 12:33

jerzej napisał(a):Karol,
Jak dobre masz warunki dfo obserwacji?
Trudno mi się odnieść bo nie szukałem jeszcze M27 pod prawdziwie ciemnym niebem.
Lornetka 10x50 daje rade w przypadku Ameryki?
Brzmi zachęcająco - poszukam na wyjeździe, choć z moim doświadczeniem będzie trudno..


Ja mam raczej nienajgorsze warunki do obserwacji. Uśredniając mam zasięg w zenicie 5,8 mag (dochodzi czasami do ponad 6,5 mag - M13 gołym okiem widać na wprost). Po za tym jedna duża łuna na południu. Z 8" da radę w zenicie prawie wyciągnąć wszystko - granica jest np. Kwintet Stephana.
Miejsce które Ci Piotr zasugerował będzie pewnie gorsze od mojego ale raczej Amerykę zobaczysz.
I tak jak Piotr pisze, kształt owszem trójkątny ale i co z tego ? Musiałem kilka razy próbować by sobie uświadomić, że tam jest. Była tam pierwszy raz ale nie umiałem na nią spojrzeć.

I co do M27. Jeśli ją dobrze widzisz z miasta to raczej M76 tez powinna być widoczna (a może się mylę - nigdy nie obserwowałem z miasta).
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postpiotrekguzik | 12 Paź 2015, 12:43

Karol,

karol napisał(a):Miejsce które Ci Piotr zasugerował będzie pewnie gorsze od mojego ale raczej Amerykę zobaczysz.


Jeśli jako Twoje miejsce masz na myśli okolice Dęblina , to jednak spodziewałbym się, że tam (między Wyszogrodem a Płońskiem) będzie zauważalnie lepiej...
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostKarol | 12 Paź 2015, 12:46

Nie będę się kłócił. Może być tak ale najlepiej zawsze sprawdzić w nocy jak jest ;) A łuny od Warszawy, Płońska i Płocka i jeszcze inne ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postpiotrekguzik | 12 Paź 2015, 12:53

karol napisał(a):Nie będę się kłócił. Może być tak ale najlepiej zawsze sprawdzić w nocy jak jest ;) A łuny od Warszawy, Płońska i Płocka i jeszcze inne ?


No pewnie, że będą te łuny widoczne, ale ze względu na stosunkowo duże odległości od tych miast, nie będą one tragiczne i sumarycznie będą mniej przeszkadzać niż u Ciebie łuna od pobliskiej Stężycy :(. Tu jest mapa, która pozwala całkiem nieźle zorientować się, gdzie możemy znaleźć niebo lepsze niż u siebie:

http://djlorenz.github.io/astronomy/lp2 ... /dark.html

Co prawda powstała ona na podstawie danych z 2006 roku, ale całkiem nieźle zgadza się z tym, co możemy zobaczyć obecnie (sprawdziłem w wielu miejscach miernikiem SQM-L).
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostMateuszW | 12 Paź 2015, 13:54

karol napisał(a):
MateuszW napisał(a):Co do M76, to jak mam nadzieję, że wiesz, jest to najsłabszy obiekt z katalogu Messiera :) Pod dobrym niebem w 8" newtonie widziałem ją słabo, tzn było jasne, że się ją widzi, ale była bardzo słaba zerkaniem. Tak więc z miasta może być problem.


Serio ? Ostatnio jakoś tak przypadkiem zwróciłem na nią uwagę w atlasie i postanawiałem odnaleźć. Nie wiem jakie masz Mateusz niebo i doświadczenia w zerkaniu ale u mnie w 8" to obiekt przy 57x łatwo zauważalny a przy 125x jasny i nie do pominięcia. Przy 125x kształtem przypomina mi orzech ziemny :lol: (https://image.freepik.com/darmowe-zdjec ... 317065.jpg). Jedynie szkoda, że tak mały jest bo gdyby nie to dorównywał by M27.
Mówimy o tym https://pl.wikipedia.org/wiki/Mg%C5%82a ... 82e_Hantle tak ?

Dokopałem się do moich zdjęć, które robiłem zaraz po obserwacji tej mgławicy (sprzed 3 lat) i okazuje się, że widziałem ją tak słabo, bo... obserwowałem krótko przed pełnią :lol: . Tak więc pewnie z miasta da się ją wyhaczyć w czasie nowiu, a pod ciemnym niebem bez księżyca powinna być nieźle widoczna, tak jak piszesz :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostKarol | 12 Paź 2015, 14:04

piotrekguzik napisał(a): i sumarycznie będą mniej przeszkadzać niż u Ciebie łuna od pobliskiej Stężycy :(. Tu jest mapa, która pozwala całkiem nieźle zorientować się, gdzie możemy znaleźć niebo lepsze niż u siebie:

http://djlorenz.github.io/astronomy/lp2 ... /dark.html

Co prawda powstała ona na podstawie danych z 2006 roku, ale całkiem nieźle zgadza się z tym, co możemy zobaczyć obecnie (sprawdziłem w wielu miejscach miernikiem SQM-L).


Jak na warunki zaraz za drzwiami domu nie można narzekać ;)
Patrząc na tą mapę to lepiej wcale nie patrzeć :lol: Pół świata zaświetlona :evil: Ja jestem na czerwono/żółtym ale nie jest źle. Jeśli da radę łapać Kwintet w 8" to chyb nie może być źle. Myślę co szukać by wyznaczyć granice w 8" u mnie z podwórka.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postpiotrekguzik | 12 Paź 2015, 16:29

karol napisał(a):Jak na warunki zaraz za drzwiami domu nie można narzekać ;)


No pewnie. Według tej mapy, średnia jasność tła nieba w zenicie u Ciebie powinna wynosić około 20.5 mag/minutę kątową do kwadratu. W najlepsze noce będzie pewnie troszkę lepiej. Pod moim rodzinnym domem w Krośnie w tym roku notowałem średnio 20.0, ale dwa czy trzy razy trafił mi się wynik 20.3, a parę lat temu sporo tam widziałem właśnie w 8" teleskopie.


karol napisał(a):Jeśli da radę łapać Kwintet w 8" to chyb nie może być źle. Myślę co szukać by wyznaczyć granice w 8" u mnie z podwórka.


Jeśli chcesz wyznaczyć granice, to raczej na jakichś gwiazdach. Jeśli chodzi o obiekty mgławicowe, to sporo będzie zależeć od ich jasności powierzchniowej i struktury, więc trudno tu będzie postawić jakąś ostrą granicę. Zresztą jeśli chodzi o gwiazdy, to Twój zasięg też będzie się z nocy na noc zmieniał...
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostKarol | 13 Paź 2015, 08:40

piotrekguzik napisał(a):
karol napisał(a):Jeśli da radę łapać Kwintet w 8" to chyb nie może być źle. Myślę co szukać by wyznaczyć granice w 8" u mnie z podwórka.


Jeśli chcesz wyznaczyć granice, to raczej na jakichś gwiazdach. Jeśli chodzi o obiekty mgławicowe, to sporo będzie zależeć od ich jasności powierzchniowej i struktury, więc trudno tu będzie postawić jakąś ostrą granicę. Zresztą jeśli chodzi o gwiazdy, to Twój zasięg też będzie się z nocy na noc zmieniał...


Zgadza się. Ale Kwintet to było tylko taki przykład. Np. IC 2574 dla mnie jest trudna. Szukam G1 w M31 ale na razie bez skutku.
A co do zasięgu gwiazdowego, nawet nie wiem na czym bym miał go wykonać. Nikonem 10x50 udało mi się zobaczyć Gwiazdę Barnarda (9,54 mag) ale to nie jest granica tej lornetki u mnie.

Zrobił się trochę off-topic 8)
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJanusz_P. | 13 Paź 2015, 17:53

jerzej napisał(a):Piotrekguzik,
Czego mam sie spodziewać w lornetce 10x50? (mam WO ED)
To jest jakaś delikatna mgiełka, jaki jest jej rozmiar?

Pozdrawiam

Widać ją w zasadzie w jednym kompleksie z Pelikanem i zajmuje moim zdaniem 2/3 pola widzenia, oczywiście dużo lepiej i zdecydowanie wyraźniej je widać z filtrem H-Beta lub UHC bo z miasta lornetką 10x50 bez filtrów mgławicowych jej nie zobaczysz :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjerzej | 13 Paź 2015, 22:31

Dziękuję za wskazówki. Pozostaje zatem wypad poza miasto. Swoją drogą szkoda że w mojej lornetce nie ma gwintów filtrowych.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostPluton75 | 13 Paź 2015, 23:27

jerzej napisał(a):Dziękuję za wskazówki. Pozostaje zatem wypad poza miasto. Swoją drogą szkoda że w mojej lornetce nie ma gwintów filtrowych.


No nie wiem. Co z tego, że w Fujinonie istieje możliwość założenia filtrów, skoro do tej lornetki kosztują kosztują one (parka) 650 zł.

Czy jakaś lornetka pozwala założyc standardowe 1,25 alb 2-calowe filtry?
 
Posty: 76
Rejestracja: 08 Maj 2012, 23:29

Postmarko7 | 17 Paź 2015, 01:38

Ja Amerykę widzę refraktorkiem 120/600 z filtrem Ultrablock z miasta tylko, że małego miasta;)
SW 120/600 az4
Awatar użytkownika
 
Posty: 106
Rejestracja: 28 Gru 2014, 02:53
Miejscowość: Wlkp

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 92 gości

AstroChat

Wejdź na chat