Kompleks Taurydów i "rój bolidów"

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postpiotrekguzik | 05 Lis 2015, 12:35

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale obserwowana w ostatnich dniach "wzmożona aktywność bolidowa" została przewidziana wcześniej i nie jest niczym niespodziewanym.

Taurydy są rojem należącym do większego kompleksu, do którego należy m.in. kometa 2P/Encke, kilka niewielkich planetoid oraz kilka rojów meteorów. Około 20 lat temu David Asher z Wielkiej Brytanii zauważył, że w niektóre lata obserwuje się więcej bolidów z roju Taurydów niż w inne. Astronom ten zajmował się później badaniem tego tematu w ramach swojej pracy doktorskiej, a później te badania kontynuował (miałem nawet okazję porozmawiać z nim na ten temat osobiście podczas konferencji IMC organizowanej przez PKiM w 2002 roku we Fromborku).

W efekcie tych badań opracował model, z którego wynikało, że w roju Taurydów znajduje się pewien "strumień" większych cząstek, które przy spotkaniu z Ziemią stają się jasnymi bolidami. Im bliżej środka tego strumienia się znajdziemy, tym większej ilości bolidów możemy się spodziewać. David Asher obliczył, że najbliższe spotkania będą mieć miejsce w latach 1998 i 2005 i rzeczywiście w tych latach obserwowano końcem października i początkiem listopada znacznie więcej bolidów niż w pozostałe lata. Później w latach 2008 i 2012 miały miejsce mniej korzystne spotkania, za to teraz, w 2015 roku mamy najbliższe spotkanie z tym rojem po 1988 roku.

Nieco więcej na ten temat można poczytać tu:

http://star.arm.ac.uk/~dja/taurid/swarmyears.html

Warto odwiedzić też prace linkowane na tej stronie, w szczególności tą:

http://articles.adsabs.harvard.edu/cgi- ... etype=.pdf

W tym roku bolidów z roju Taurydów leci naprawdę dużo. Na spaceweather.com pojawiło się dziś zdjęcie Martina Popka z Czech, na którym widać ile tego (jasnych meteorów i bolidów) leci:

http://spaceweathergallery.com/full_ima ... 648555.jpg

zdjęcie to to złożenie zdjęć z jednej tylko nocy.

Z tego, co pisze Asher, to okres wzmożonej aktywności trwa mniej więcej od 25 października do 11 listopada. Pogoda (przynajmniej na południu Polski) jest przyzwoita, więc jeśli ktoś ma ochotę na zobaczenie bolida, to w najbliższych dniach jest na to największa szansa. Kolejne tak bliskie spotkanie z "rojem bolidów" czeka nas wg prognoz dopiero w 2032 roku. Wcześniej, w latach 2022 i 2025 też może być nienajgorzej, choć raczej nie aż tak jak teraz.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostOrzech | 05 Lis 2015, 13:15

Wczoraj ok godz 21 kolejny bolid przeleciał obok Małej Niedźwiedzicy w stronę konstelacji Smoka, i przeleciał przez niego. Siedziałem akurat tyłem i widziałem mocne odbicie na teleskopie. Szybko się odwróciłem i widziałem tylko końcowe stadium rozbłyśnięcia i zaniku. Zostawił po sobie świecący ślad przez ok 10-30 sekund. Wyjąłem szybko lornetkę i wydawało mi się, że obserwowałem ślad jeszcze z kilka minut ale pewien nie jestem, sporo chmur na niebie i mogłem je z nimi pomylić. Całość oceniłbym spokojnie na minimum -5 mag.
Sporo też innych meteorów. Niektóre naprawdę jasne. Warto wyjść i po zmroku i popatrzeć w niebo, jeżeli ktoś ma szczęście i coś u niego widać.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postpiotrekguzik | 05 Lis 2015, 14:01

orzeszek1916 napisał(a):Sporo też innych meteorów. Niektóre naprawdę jasne. Warto wyjść i po zmroku i popatrzeć w niebo, jeżeli ktoś ma szczęście i coś u niego widać.


Trzeba jechać na południe - w góry, żeby uciec od smogu i mgieł. Mnie dziś kusi Koskowa, albo jakieś inne miejsce w górach.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postdaniel | 05 Lis 2015, 15:06

Wczoraj ze wschodu w kierunku zachodu błysnął piękny bolid w w zenicie i mimo sporej mgły doskonale było go widać. Eh gdyby właśnie nie mgła to byłoby zdecydowanie ciekawiej
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postmax337 | 05 Lis 2015, 19:35

Północ Polski rozpacza :(
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Sie 2011, 17:40

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 45 gości

AstroChat

Wejdź na chat