Gwiazdy podwojne przy księżycu

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postwyvar | 24 Lis 2015, 11:25

Siema.
Jak w tytule. Dzisiaj od dawien dawna powinienem mieć ładna pogodę nad swoim miasteczkiem a chęć obserwacji która od tygodni we mnie drzemie ciągnie pod niebo. Niestety jest dzień przed pełnią wiec o satysfakcjonującej obserwacji DSów mogę zapomnieć. Nasunela mi się myśl, że w tej sytuacji mógłbym zaspokoić swoją chcice układami podwójnymi gwiazd które aż tak mocno nie tracą na walorach wizualnych przy księżycu a którym nigdy się nie przyglądałem. Kolejną korzyścią wydaje się być fakt, że nie będę musiał wyjeżdżać pod specjalnie ciemne niebo pod ten rodzaj obserwacji. Swoją drogą jest to chyba też dobra okazja do przetestowania kolimacji teleskopu. Zakupiłem nawet specjalnie pod zimowe wypady skarpetki termiczne i rękawiczki :D

Czy takie obserwacje mają sens? Znacie jakieś ciekawe lub szczególne układy gwiazd podwójnych które warto "zaliczyć"? Jeśli tak podajcie proszę nazwę lub gdzie szukać (: narazie wiem tylko tyle że w Łabędziu są dwa takie układy. Jeśli z czymś się mylę to śmiało mnie poprawiajcie.
Pozdrawiam!
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

PostJanusz_P. | 24 Lis 2015, 16:09

W publikowanym tu na forum kalendarzu, almanachu 2015 Tomka Ściężora masz listę gwiazd podwójnych używanych do testowania sprzętu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

AstroChat

Wejdź na chat