Almanach Astronomiczny 2016

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostTomasz Ściężor | 13 Gru 2015, 01:14

Informuję, że ukazał się nowy "Almanach Astronomiczny na rok 2016" mojego autorstwa. Można go znaleźć na stronie Uranii: http://www.urania.edu.pl/almanach
Aktualna edycja jest znacznie poszerzona w stosunku do poprzednich, w szczególności wzrosła liczba ilustracji. Mam nadzieję, że się spodoba.
Tomek Ściężor
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 Sty 2006, 13:47
Miejscowość: Kraków

 

Postrobert_sz | 13 Gru 2015, 01:20

Pobrałem, dzięki.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postpiotrekguzik | 13 Gru 2015, 01:33

Pozycja jak zwykle ciekawa i bardzo przydatna.
Jednak (podobnie jak i w poprzednim roku) pozwolę sobie na uwagę w kwestii komet:

1. P/2010 V1 (Ikeya-Murakami) - ta kometa została odkryta w 2010 roku w trakcie wybuchu. Później bardzo szybko osłabła. Obecnie nie została jeszcze zaobserwowana, choć podejmowano próby jej sfotografowania z użyciem teleskopów mających całkiem niezły zasięg. Zgodnie z prognozą w Almanachu, za kilkanaście dni powinna ona mieć jasność około 10 mag. Tymczasem dziś jest ona prawdopodobnie znacznie słabsza od 15 mag (a może i 20 mag) i jeśli tylko nie wybuchnie, to będzie o co najmniej 5 (a może o 10) mag słabsza niż w tej prognozie.

2. C/2013 US10 (Catalina) - tu uwaga bardziej kosmetyczna, kometa ma obecnie jasność około 6.0 - 6.5 mag i jeśli w ogóle jeszcze pojaśnieje, to raczej niewiele i można sądzić, że jednak będzie o około 1 mag słabsza niż w przedstawionej w Almanachu prognozie.
Do tego tekst nie jest spójny z tabelką. W tekście jest napisane, że kometa w maksimum osiągnie około 9.5 mag, w tabelce jest około 4.5 mag.

Pozdrawiam
Piotrek Guzik
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostTomasz Ściężor | 13 Gru 2015, 14:30

Dzięki za uwagi. Tak to jest z prognozami kometarnymi. Jak oddawałem Almanach do recenzji, trudno było cokolwiek powiedzić o zgodności prognoz z realiami. Niemniej jednak, dopisałem kilka słów do istniejącego tekstu. Co do komety Catalina, poprawiłem oczywistą literówkę (i też dopisałem kilka słów).


piotrekguzik napisał(a):Pozycja jak zwykle ciekawa i bardzo przydatna.
Jednak (podobnie jak i w poprzednim roku) pozwolę sobie na uwagę w kwestii komet:

1. P/2010 V1 (Ikeya-Murakami) - ta kometa została odkryta w 2010 roku w trakcie wybuchu. Później bardzo szybko osłabła. Obecnie nie została jeszcze zaobserwowana, choć podejmowano próby jej sfotografowania z użyciem teleskopów mających całkiem niezły zasięg. Zgodnie z prognozą w Almanachu, za kilkanaście dni powinna ona mieć jasność około 10 mag. Tymczasem dziś jest ona prawdopodobnie znacznie słabsza od 15 mag (a może i 20 mag) i jeśli tylko nie wybuchnie, to będzie o co najmniej 5 (a może o 10) mag słabsza niż w tej prognozie.

2. C/2013 US10 (Catalina) - tu uwaga bardziej kosmetyczna, kometa ma obecnie jasność około 6.0 - 6.5 mag i jeśli w ogóle jeszcze pojaśnieje, to raczej niewiele i można sądzić, że jednak będzie o około 1 mag słabsza niż w przedstawionej w Almanachu prognozie.
Do tego tekst nie jest spójny z tabelką. W tekście jest napisane, że kometa w maksimum osiągnie około 9.5 mag, w tabelce jest około 4.5 mag.

Pozdrawiam
Piotrek Guzik
Tomek Ściężor
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 Sty 2006, 13:47
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 126 gości

AstroChat

Wejdź na chat