"Moja dziewczyna kupiła mi teleskop."

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postdraver | 23 Gru 2015, 00:13

Cześć.
Tak jak w temacie napisałem, moja dziewczyna kupiła mi teleskop, który powinien do mnie przyjść za dwa dni. Wie, że uwielbiam patrzeć w niebo i potrafię spędzać godziny siedząc na balkonie ze szklaneczką czegoś dobrego i po prostu gapić się w gwiazdy, pokazywać jej co jest czym więc stwierdziła, że skoro i tak to robię to może wciągnie mnie to jeszcze bardziej jak kupi mi teleskop.

Model który dostanę to:
Thomas-Olivers 700-76 Reflector Telescope - Normalna cena to ok 120 funtów (ok 700 zł), kupiony w promocji za 42 F (ok 250 zł).
Link na ebaya: http://bitly.pl/MJweT (Kliknij "zamknij" w prawym górym rogu i przejdziesz do oferty.

Przyznam szczerze, że sprzętem do obserwacji nieba w ogóle się wcześniej nie interesowałem, a moja wiedza na temat tych urządzeń ogranicza się do kilku programów które wczoraj na szybko obejrzałem/artykułów które przeczytałem.

Chciałbym zapytać co myślicie o tym sprzęcie. Czy wystarczy do obserwacji dla początkującego? (Mapę nieba znam dosyć dobrze) Domyślam, się, że szału nie będzie ale zgodziłem się z nią, że to hobby wymaga czasu i w razie gdyby mi się znudziło (a często tak mam niestety, choć w nocnym niebie jest coś takiego, że patrzę w nie codziennie) to nie zmarnować zbyt dużych pieniędzy na teleskop, który za miesiąc wyląduje w piwnicy.
Kolejne moje pytanie to czego mogę się spodziewać jeśli chodzi o to co będę w stanie nim zobaczyć. Próbowałem wprowadzić jego dane do programu Stellarium ale nawet nie wiem czy wszystko dobrze wprowadziłem i czy pokazuje mi faktycznie to co będę w stanie zobaczyć. Podejrzewam, że nie.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady.

Pozdrawiam :)

PS. W załączniku screeny z tego co pokazuje mi Stellarium, przy ustawieniach które wybrałem.
Załączniki
"Moja dziewczyna kupiła mi teleskop.": Moon2.png
"Moja dziewczyna kupiła mi teleskop.": Moon1.png
"Moja dziewczyna kupiła mi teleskop.": myoc 3.png
"Moja dziewczyna kupiła mi teleskop.": myoc 2.png
Tutaj kompletnie nie wiedziałem co ustawić. Wszystko domyślne.
"Moja dziewczyna kupiła mi teleskop.": myoc 1.png
 
Posty: 6
Rejestracja: 22 Gru 2015, 23:56

 

PostJanusz_P. | 24 Gru 2015, 12:11

W Polsce te plastikowe zabawki są w podobnej cenie:
http://allegro.pl/teleskop-newton-76-70 ... 96605.html
tak więc nie licz że będzie to stabilnie stało i dawało z kitowymi okularami wyraźny i ostry obraz :arrow: :roll: :oops: , weź dziewczynę na premierę do Opery to może zrewanżuje się prezentem za choćby równowartość 2 biletów, wtedy takim teleskopem z lustrem co najmniej 130 mm minimum na EQ-2 lub soczewką co najmniej 90 mm minimum na AZ-3 będziesz mógł coś sensownie zobaczyć :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postatrix | 24 Gru 2015, 16:42

draver napisał(a):Cześć.
Tak jak w temacie napisałem, moja dziewczyna kupiła mi teleskop, który powinien do mnie przyjść za dwa dni. Wie, że uwielbiam patrzeć w niebo i potrafię spędzać godziny siedząc na balkonie ze szklaneczką czegoś dobrego i po prostu gapić się w gwiazdy, pokazywać jej co jest czym więc stwierdziła, że skoro i tak to robię to może wciągnie mnie to jeszcze bardziej jak kupi mi teleskop.

Model który dostanę to:
Thomas-Olivers 700-76 Reflector Telescope - Normalna cena to ok 120 funtów (ok 700 zł), kupiony w promocji za 42 F (ok 250 zł).
Link na ebaya: http://bitly.pl/MJweT (Kliknij "zamknij" w prawym górym rogu i przejdziesz do oferty.

Przyznam szczerze, że sprzętem do obserwacji nieba w ogóle się wcześniej nie interesowałem, a moja wiedza na temat tych urządzeń ogranicza się do kilku programów które wczoraj na szybko obejrzałem/artykułów które przeczytałem.

Chciałbym zapytać co myślicie o tym sprzęcie. Czy wystarczy do obserwacji dla początkującego? (Mapę nieba znam dosyć dobrze) Domyślam, się, że szału nie będzie ale zgodziłem się z nią, że to hobby wymaga czasu i w razie gdyby mi się znudziło (a często tak mam niestety, choć w nocnym niebie jest coś takiego, że patrzę w nie codziennie) to nie zmarnować zbyt dużych pieniędzy na teleskop, który za miesiąc wyląduje w piwnicy.
Kolejne moje pytanie to czego mogę się spodziewać jeśli chodzi o to co będę w stanie nim zobaczyć. Próbowałem wprowadzić jego dane do programu Stellarium ale nawet nie wiem czy wszystko dobrze wprowadziłem i czy pokazuje mi faktycznie to co będę w stanie zobaczyć. Podejrzewam, że nie.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady.

Pozdrawiam :)

PS. W załączniku screeny z tego co pokazuje mi Stellarium, przy ustawieniach które wybrałem.


Ja tam takiego tematu bym nie założył. Bom facet z krwi i kości i kobiecy gest potrafię docenić.
Jak sam piszesz na sprzęcie optycznym do obserwacji nieba zbytnio się nie znasz, to twoja kobieta ma się znać?
Zrobiła Ci prezent to się ciesz, a nie pytaj co to za cudo. :lol:
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postdraver | 24 Gru 2015, 18:49

Janusz_P. napisał(a):W Polsce te plastikowe zabawki są w podobnej cenie:
http://allegro.pl/teleskop-newton-76-70 ... 96605.html
tak więc nie licz że będzie to stabilnie stało i dawało z kitowymi okularami wyraźny i ostry obraz :arrow: :roll: :oops: , weź dziewczynę na premierę do Opery to może zrewanżuje się prezentem za choćby równowartość 2 biletów, wtedy takim teleskopem z lustrem co najmniej 130 mm minimum na EQ-2 lub soczewką co najmniej 90 mm minimum na AZ-3 będziesz mógł coś sensownie zobaczyć :arrow: :idea:


No cóż, tak myślałem. Liczę na to, że będe mógł nauczyć się obsługi, lokalizacji obiektów i ogólnego przebywania z i posługiwania się teleskopem. A jeśli mi się nie znudzi to za 2-3 miesiące kupię coś lepszego. Polecisz coś konkretnego?


atrix napisał(a):Ja tam takiego tematu bym nie założył. Bom facet z krwi i kości i kobiecy gest potrafię docenić.
Jak sam piszesz na sprzęcie optycznym do obserwacji nieba zbytnio się nie znasz, to twoja kobieta ma się znać?
Zrobiła Ci prezent to się ciesz, a nie pytaj co to za cudo. :lol:


To nie jest tak, że nie doceniam. Jak najbardziej doceniam, nie uważam też, że ma się znać. W końcu to dla mnie poczytała odrobinę na ten temat, ba, w ogóle tematem się zainteresowała. A ciekaw jestem co to za sprzęt - nie znam się, więc pytam. Ona sama chciałaby wiedzieć czy dobrze wybrała. I cieszyć się tym razem ze mną, pomóc w składaniu, ustawianiu i tak dalej. Więc doceniam wielce - a zwłaszcza jeśli nie będzie to trwało tygodnia czy miesiąca. Wtedy najbardziej się ucieszy. Stąd pytania tutaj i setki zadanych wujkowi google :)
 
Posty: 6
Rejestracja: 22 Gru 2015, 23:56

 

Postmarianowski | 24 Gru 2015, 20:38

Kratery na Księżycu zobaczysz,z planetami to taka apertura pokarze dwa pasy na Jowiszu i fazy Wenus,reszta to za małe rozmiary kątowe w połączenui z plastykową optyką.
Dziś nie ma sensu kupowania czegoś podobnego,zadawanie pytań widać owocne nie było.
Gdybym miał dziś coś kupić to z lustrem co najmniej 6 cali,na giełdach w bardzo dobrych cenach na montażu dobsona.Soczewkowy refraktor to minimum 9cm szkiełko,choć te znacznie droższe np.ED mimo że malutkie sporo więcej pokażą.
Obserwujesz na balkonie pewnie na jakimś osiedlu więc o lornetce truł nie będę,ale jeśli kiedyś będziesz się wybierał tam gdzie jest ciemno pożycz sobie od kogoś lornetkę, a jestem pewny że po takim lukanku szybko staniesz się właścicielem lornetki.DSy mają spore rozmiary kątowe,chyba lornetki z tego powodu lepiej wypadają niż telepki o ile w ogóle można to jakoś porównywać.
Zwyczajnie zapytaj następnym razem na tym czy innym forum co wybrać,bo zabawki nie ułatwiają życia,a jeśli jesteś mało cierpliwy teleskop może wylecieć przez barierkę :mrgreen:
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postbolid25 | 24 Gru 2015, 21:39

Nie przesadzajmy,nawet taki teleskop ma potencjał i można nim sporo zobaczyć zaczynając przygode z obserwacjami astronomicznymi.Tak jak pisze autor wykorzysta maksymalnie teleskop który dostał,a potem kupi coś lepszego.Sam dawno temu zaczynałem przygode z astronomią Newtonem Uniwersał 90/900 i poznawanie nieba dla kogoś kto nie miał wcześniej styczności z teleskopem było fascynujące :!:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Posttowerfox | 24 Gru 2015, 22:18

Prawda jest taka, że jak kogoś to rajcuje, to będzie czerpał przyjemność z obserwacji lornetką z bazaru za 20 zł. I na początek wcale nie trzeba nie wiadomo jak super sprzętu. Bo ważne jest poznanie nieba i obycie się ze sprzętem. Jak dostajesz prawo jazdy, to od razu nie kupujesz Ferrari, tylko z reguły bujasz się jakimś tryplem, żeby się nauczyć jeździć, bo na kursie się tego nie nauczysz. A jak Kolega się zaznajomi ze sprzętem i dalej będzie go to pasjonować, to zmieni sprzęt na coś lepszego :wink:
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postwaldi1 | 24 Gru 2015, 23:01

Jak dla mnie takie ''daszenie''gościa na starcie,że do niczego taki teleskop się nie nadaje,to tylko zniechęca nowicjusza do dalszych działań i mobilizacji.Też zaczynałem newtonem 70mm a teraz jest 16''.Nie każdego od razu stać na konkretny sprzęt.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postatrix | 25 Gru 2015, 00:11

draver napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):W Polsce te plastikowe zabawki są w podobnej cenie:
http://allegro.pl/teleskop-newton-76-70 ... 96605.html
tak więc nie licz że będzie to stabilnie stało i dawało z kitowymi okularami wyraźny i ostry obraz :arrow: :roll: :oops: , weź dziewczynę na premierę do Opery to może zrewanżuje się prezentem za choćby równowartość 2 biletów, wtedy takim teleskopem z lustrem co najmniej 130 mm minimum na EQ-2 lub soczewką co najmniej 90 mm minimum na AZ-3 będziesz mógł coś sensownie zobaczyć :arrow: :idea:


No cóż, tak myślałem. Liczę na to, że będe mógł nauczyć się obsługi, lokalizacji obiektów i ogólnego przebywania z i posługiwania się teleskopem. A jeśli mi się nie znudzi to za 2-3 miesiące kupię coś lepszego. Polecisz coś konkretnego?


atrix napisał(a):Ja tam takiego tematu bym nie założył. Bom facet z krwi i kości i kobiecy gest potrafię docenić.
Jak sam piszesz na sprzęcie optycznym do obserwacji nieba zbytnio się nie znasz, to twoja kobieta ma się znać?
Zrobiła Ci prezent to się ciesz, a nie pytaj co to za cudo. :lol:


To nie jest tak, że nie doceniam. Jak najbardziej doceniam, nie uważam też, że ma się znać. W końcu to dla mnie poczytała odrobinę na ten temat, ba, w ogóle tematem się zainteresowała. A ciekaw jestem co to za sprzęt - nie znam się, więc pytam. Ona sama chciałaby wiedzieć czy dobrze wybrała. I cieszyć się tym razem ze mną, pomóc w składaniu, ustawianiu i tak dalej. Więc doceniam wielce - a zwłaszcza jeśli nie będzie to trwało tygodnia czy miesiąca. Wtedy najbardziej się ucieszy. Stąd pytania tutaj i setki zadanych wujkowi google :)



Teraz na serio. :lol:
Szoku przy obserwacjach takim ustrojstwem nie będzie. Lepszy był by refraktor, aniżeli Newton o takich parametrach.
Jednak można zobaczyć Księżyc i jego kraterki, da się dostrzec również planetki - Jowisz, Saturn.
Najlepiej wybrać się pod nocne niebo i poszperać. Skoro się zabawa spodoba wtedy można się pokusić o tzw " prawdziwy" teleskop.
Zabawę w obserwację zaczynamy od minimum 90mm obiektywu i 150mm lustra.
Pozdrawiam.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postdraver | 25 Gru 2015, 01:12

Dziękuję wszystkim za opinie. Podejrzewam, że będę zachwycony samym widokiem księżyca "z bliska", a jeśli uda mi się planetę jakąkolwiek zobaczyć to już w ogóle będę miał pełne gacie. :) Domyślałem się, że szału nie będzie ale tak jak mówiłem planuję maksymalnie wykorzystać jego potencjał - do nauki podstaw, czytania nieba bardziej "profesjonalnie" od rozpoznawania poszczególnych obiektów i konstelacji, oraz namierzania ich teleskopem. Jeśli nie zniechęci mnie to po jakimś czasie (zwykle przechodzi mi po tygodniu jeśli ma przejść) to zainwestuję w porządniejszy sprzęt. A wtedy nie będę szczędził i przed zakupem na pewno zwrócę się o pomoc w wyborze. Z tego co wyczytałem różne teleskopy pozwalają na obserwację różnych obiektów. Nie pamiętam dokładnie kto, przepraszam najmocniej, ale doradził mi na czacie kupno lornetki, która również pomoże w nauce - to też mam zamiar zrobić. Do ok 100F powinienem dostać dobrą lornetkę, która pozwoli mi bardziej się w to zaangażować.
Kolejnym plusem, który dostarcza (już w tej chwili, a jeszcze na niego czekam) ten teleskop to to, że moja kobieta również zaczyna inaczej patrzeć na niebo. Myślę, że podzieli moje zainteresowanie. Zwłaszcza, że stwierdziła, że nawet jeśli ona nie będzie się znała na wszystkich technicznych rzeczach to chętnie obejrzy wszystko co uda mi się namierzyć.
A teraz czas wracać do rozszyfrowywania map nieba :)
 
Posty: 6
Rejestracja: 22 Gru 2015, 23:56

 

Postatrix | 25 Gru 2015, 01:52

draver napisał(a):Dziękuję wszystkim za opinie. Podejrzewam, że będę zachwycony samym widokiem księżyca "z bliska", a jeśli uda mi się planetę jakąkolwiek zobaczyć to już w ogóle będę miał pełne gacie. :) Domyślałem się, że szału nie będzie ale tak jak mówiłem planuję maksymalnie wykorzystać jego potencjał - do nauki podstaw, czytania nieba bardziej "profesjonalnie" od rozpoznawania poszczególnych obiektów i konstelacji, oraz namierzania ich teleskopem. Jeśli nie zniechęci mnie to po jakimś czasie (zwykle przechodzi mi po tygodniu jeśli ma przejść) to zainwestuję w porządniejszy sprzęt. A wtedy nie będę szczędził i przed zakupem na pewno zwrócę się o pomoc w wyborze. Z tego co wyczytałem różne teleskopy pozwalają na obserwację różnych obiektów. Nie pamiętam dokładnie kto, przepraszam najmocniej, ale doradził mi na czacie kupno lornetki, która również pomoże w nauce - to też mam zamiar zrobić. Do ok 100F powinienem dostać dobrą lornetkę, która pozwoli mi bardziej się w to zaangażować.
Kolejnym plusem, który dostarcza (już w tej chwili, a jeszcze na niego czekam) ten teleskop to to, że moja kobieta również zaczyna inaczej patrzeć na niebo. Myślę, że podzieli moje zainteresowanie. Zwłaszcza, że stwierdziła, że nawet jeśli ona nie będzie się znała na wszystkich technicznych rzeczach to chętnie obejrzy wszystko co uda mi się namierzyć.
A teraz czas wracać do rozszyfrowywania map nieba :)


Lornetka jest dobra na plażę. Co pokaże byle jaki telep, lornetka nie da rady.
Ja zaczynałem od 60/700 i widziałem wiele cudów kosmosu.
Zainstaluj sobie program Stellarium i masz wszystko gdzie jest jak na tacy.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postrobert_sz | 25 Gru 2015, 08:40

atrix napisał(a):Lornetka jest dobra na plażę. Co pokaże byle jaki telep, lornetka nie da rady.
Ja zaczynałem od 60/700 i widziałem wiele cudów kosmosu.
Zainstaluj sobie program Stellarium i masz wszystko gdzie jest jak na tacy.

Tani teleskop jest dobry na pokaz przy kominku w salonie. Co pokaze byle lornetka na szkłach 50mm za 100 zł, tani telep nie da rady.
Ja zaczynalem od taniej ruskiej lornetki berkut 10x50 i widzialem wiele cudów kosmosu.
Zainstaluj sobie program Stellarium i masz wszystko gdzie jest jak na tacy.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postmarianowski | 25 Gru 2015, 10:33

Robert_sz,dokładnie,porównywanie lornetki i teleskopu niema sensu,to jak obserwacja absolutnie innych światów.Teleskop pokazuje wszechświat przez dziurkę od klucza,lornetka to jak patrzenie przez okno.Uroku ciemnego nieba w szerokim polu nie pokarze żaden telep.
Co do ruskich lornetek to znowu nie były to takie trupy jak niektóre dzisiejsze marketowe"lornetki"
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postmargor55 | 25 Gru 2015, 10:41

Najlepiej miec teleskop i lornetke. Ja lornetke mam zawsze po reka. Nawet jezeli sa to budzetowe instrumenty.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postmarianowski | 25 Gru 2015, 11:06

Margor55 i tak się właśnie powinno polecać rozpoczynanie przygody z obserwacjami :)
Tyle że teleskopem łysola i planetki czy gromady otwarte polukasz,a lornetka opad szczeny gwarantuje pod ciemnym niebem na DSach.
Komety też dla mnie wypadają lepiej w lornetce oczywiście te jaśniejsze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postzbyszek | 25 Gru 2015, 17:11

A może pogadaj z dziewczyną, powiedz jej, że 76/700 zbiera za mało światła aby obrazy zadawalały i jakby zgodziła się na zwrot sprzętu, dołożysz i znacznie użyteczniejszy będzie. Taki minimum to 114/900, nie kupuj 114/500 czy takiego co ma długość tuby z połowę ogniskowej, tam jakiś kolektor i przez to gorszy obraz...
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJoker7 | 25 Gru 2015, 20:52

zbyszek napisał(a):A może pogadaj z dziewczyną, powiedz jej, że 76/700 zbiera za mało światła aby obrazy zadawalały i jakby zgodziła się na zwrot sprzętu, dołożysz i znacznie użyteczniejszy będzie. Taki minimum to 114/900, nie kupuj 114/500 czy takiego co ma długość tuby z połowę ogniskowej, tam jakiś kolektor i przez to gorszy obraz...


Noo, 114/900 sw dobra maszyna, warto by było wymienić to maleństwo 76/700 choć kuna gdzieś na forum pisali ze nim już paseczki na Jowiszu widzieli pierścień saturna coś napewno tam wykuka. Pow 60x wrzuci i jak da rady wyostrzyć to coś tam zobaczy. Oby tylko dało radę wyostrzyć, martwił bym się o jego wykonanie :?: jak się będzie kupy trzymał i da się uzyskać ostry obraz to już będzie wielki sukces.

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Postdraver | 26 Gru 2015, 16:38

Podjąłem następującą decyzję - teleskopu zwracać nie będę, wykorzystam go maksymalnie do nauki i zobaczenia tego co da się nim zobaczyć. Zaopatrzę się w porządną lornetkę, podrukuję mapy i nauczę się ich czytać. Jeśli moje zainteresowanie tematem nie opadnie, a utrzyma się na obecnym poziomie lub też wzrośnie - kupię dużo lepszy sprzęt, a wtedy na cenę patrzeć nie będę. Mam nadzieję, że do tego dojdzie :)
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie się tematem oraz wszelkie rady i wskazówki zarówno w temacie jak i na czacie.

Adminów i modów prosiłbym o nie zamykanie/usuwanie tematu. Gdy teleskop dotrze i będę w stanie go przetestować to chciałbym podzielić się wrażeniami.
 
Posty: 6
Rejestracja: 22 Gru 2015, 23:56

 

Postzbyszek | 26 Gru 2015, 19:12

Miałem taki telep, wcześniej nie patrzyłem w inny, z miesiąc zadowalał, wystarczyło że na Wenus go skierowałem i lepiej gołym okiem było widać . MA fizyczne ograniczenie, za mało światła zbiera. Tego nie przeskoczysz, minimum to 114/900. Jak za mało światła zbiera to w powiększeniu ok 100x obraz jasnych planet będzie nieostry, tak nasze oko odbierze . TAk jest w 76/700, a w 114/900 już dobrze widać . Księżyc jest jasny i ok powinno być, z lekka Saturn, Jowisz z ksiezycami i w zasadzie tyle , na M-ki nie nastawiaj sie, bo nawet mgławo tym telepem nie wyłapiesz. To dopiero od 114/900
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postpogrzex | 26 Gru 2015, 19:16

zbyszek napisał(a):Miałem taki telep, wcześniej nie patrzyłem w inny, z miesiąc zadowalał, wystarczyło że na Wenus go skierowałem i lepiej gołym okiem było widać .


Czyżbyś obserwował Wenus na ciemnym niebie? A fuj! Toż to ohydne jest :D Wenus tylko za dnia
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Postzbyszek | 26 Gru 2015, 22:40

Szaro było, do tego znajomi i porażka na maxa, ale dzięki temu szybko telep wymieniłem . NA pewno lustro 76 mm zbiera za mało światła aby użyteczne w obserwacjach planet powiększenie mieć .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postmkowalik | 27 Gru 2015, 00:53

Przesadzacie. Z własnego doświadczenia wiem, że w refraktorze (lunecie) o średnicy 66mm można podziwiać pasy na Jowiszu, księżyce Jowisza i zjawiska z nimi związane tj. np. cień księżyców Jowisza na tarczy Jowisza (na pewno tego największego Ganimedesa), widać Wielką Czerwoną Plamę, w powiększeniu około 60x ładnie widoczny jest pierścień Saturna. Wenus chyba w żadnym teleskopie szału nie zrobi, bo jedynie co obserwujemy to jednolitą pokrywę chmur, od taki to po prostu miniaturowy księżyc (widać sierp). Co do mgławic i galaktyk to pod ciemnym niebem nawet taki mały teleskop da dużo radości i pokaże więcej niż 15cm teleskop pod słabym niebem. Uważam, że śmiało można zaczynać przygodę z astronomią od takiego maleństwa o ile jest ono jako tako wykonane
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postzbyszek | 27 Gru 2015, 01:33

To szkiełko PZO ? Nie ma porównania . W popularnych chińskich refraktorach aberacja chromatyczna tarczę Jowisza grubym pierścieniem otacza i tyle z obserwacji, w środku widać pasy, ale brzegów tarczy nie zobaczysz jak i pasów co tam. 76/700 zbiera za mało światła, objawia się to tym, że obraz co uzyskujemy wydaje się nie ostry . Ten sam okular a większy telep i ostry będzie
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postmargor55 | 27 Gru 2015, 08:00

Nie rozumiem dlaczego teleskop /chodzi pewnie o Newtona / 76/700 mialby dawac nieostry obraz. Mialem kiedys takie malenstwo Newton Alkor 65mm ogniskowa 508mm. Dawal bardzo ostre obrazy do pow. okolo 100x. Wiec gdzie problem?.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostKarol | 27 Gru 2015, 10:06

zbyszek napisał(a):To szkiełko PZO ? Nie ma porównania . W popularnych chińskich refraktorach aberacja chromatyczna tarczę Jowisza grubym pierścieniem otacza i tyle z obserwacji, w środku widać pasy, ale brzegów tarczy nie zobaczysz jak i pasów co tam. 76/700 zbiera za mało światła, objawia się to tym, że obraz co uzyskujemy wydaje się nie ostry . Ten sam okular a większy telep i ostry będzie


Ale w linku jest Newton ;) Może nie jakiś szał ale coś tam da się zobaczyć a lepszy jest od refraktora bo nie ma aberry,
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat