Pięć planet plus Księżyc na porannym niebie

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postpaweł25 | 24 Sty 2016, 15:39

W ciągu najbliższych dni będzie można zaobserwować na porannym niebie aż pięć planet równocześnie, pięknie rozstawionych wzdłuż linii ekliptyki. Za kilka dni dołączy do nich jeszcze Księżyc, którego malejący sierp będzie się przesuwał pomiędzy planetami.
Mnie się udało wczoraj zobaczyć i zarejestrować jedynie cztery planety jeszcze bez Merkurego, który teoretycznie już był na niebie w chwili robienia zdjęcia. Niestety nie widziałem Merkurego nawet wizualnie przez lornetkę. Nie zarejestrował się też ani na tym zdjęciu zrobionym o godzinie 6:31, ani na późniejszych zdjęciach. Jego jasność jest jeszcze mała i niknie w blasku poranka. Najlepsza widoczność Merkurego będzie pomiędzy 28 stycznia a 1 lutym. Będzie miał wtedy większą jasność i oddali się bardziej od Słońca.
Zachęcam wszystkich do obserwacji i rejestracji tego pięknego układu planet, oczywiście jak tylko pogoda na to pozwoli.
Zdjęcie robiłem w okolicy Radomska, którego światła widać na zdjęciu. Temperatura powietrza wynosiła tylko -16*C :icon_smile:
Aparat Canon EOS 450D, obiektyw Samyang 8 mm, ISO 400, czas 13s, przysłona F-8. Lekki crop i zmiana formatu kadru na 16:9.
Link do pełnej rozdzielczości
http://images72.foto...afdc97adf78.jpg
Załączniki
Pięć planet plus Księżyc na porannym niebie: IMG_8201crop_filtered z nazwami fb.jpg
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

Postmargor55 | 24 Sty 2016, 16:27

Ladne. Jak bedzie pogoda to zapoluje :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postbajastro | 30 Sty 2016, 23:12

Dzisiaj rano zapolowałem na Merkurego, gołym okiem nie udało mi się go zobaczyć. W lornetce 10x50 za to jest łatwym celem. Widoczny między 6:30 a 7:00, jakieś 8 stopni na lewo od Wenus i nieco w dół. Ta okazja długo nie potrwa.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 728
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Postfrancix | 01 Lut 2016, 00:00

ależ widok, o kurde. :D nigdy mi się takiego cudnego nie udało złapać.. :(
 
Posty: 3
Rejestracja: 31 Sty 2016, 23:05

 

Postpaweł25 | 09 Lut 2016, 14:33

W nocy z soboty na niedzielę była piękna pogoda, tak więc postanowiłem jeszcze raz zapolować na tą "karawanę planet" na niebie. Ponieważ akurat pracowałem na nocną zmianę do godz. 6:00 rano, to urwałem się z pracy piętnaście minut wcześniej i za dziesięć szósta już byłem w domu. Szybko sprzęt na ramię, wsiadłem na rowerek i pięć po szóstej byłem już za miastem w szczerym polu. Dobrze że Radomsko to małe miasto :) Dziesięć minut po szóstej miałem ustawiony sprzęt i już robiłem pierwszą fotkę. Niestety pomimo bardzo dobrych warunków nie udało mi się zarejestrować Merkurego w jednym kadrze z pozostałymi planetami. Zrobiłem sporo zdjęć z różnymi czasami, różnym ISO i różnymi przysłonami, i na żadnej fotce nawet nie ma śladu Merkurego. Dopiero jak odpiąłem rybie oko i założyłem kitowca, to na 55-ciu mm zarejestrował się Merkury jako słaba kropeczka. Dostałem jednak od natury gratis w postaci wschodzącego bardzo starego Księżyca, który to był w fazie zaledwie 2,5% i był na 33 godz. przed nowiem.
Nie wiem jak innym fotografom na świecie udało się zrobić pojedynczą fotkę, na której widać wszystkie pięć planet razem. Może mój Samyang 8mm ma za małą rozdzielczość, albo warunki u nas są za słabe, albo po prostu trzeba wymienić fotografa :wink: Pomimo wszystko to i tak jestem zadowolony że udało się złapać pięć planet jeszcze z Księżycem. Co prawda nie w jednym kadrze, ale są wszystkie.
Załączniki
Pięć planet plus Księżyc na porannym niebie: IMG_8280 crop_filtered opis p fb.jpg
Pięć planet plus Księżyc na porannym niebie: IMG_8250 portret Crop_filtered opis fb.jpg
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

Postmargor55 | 09 Lut 2016, 15:12

Ladne fotki. Niestety, u mnie nad horyzontem ciagle cos sie dzieje, wiec tym razem nawet nie widzialem Merkurego :( .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostKarol | 09 Lut 2016, 19:17

Ja miałem okazje na planetarny poranek w sobotę. Obudziłem się jak często wczesnym ranem, o 5.19 i tradycyjnie zaglądam za okno. Pogoda :) Bije się chwile z myślami - wyjść czy spać ? Jednak wychodzę. Do 6 patrzę na Jowisza Skyluxem. Z ciekawości. Zobaczyć co nim zobaczę. Powiększenie 80-90x to już max na planety (Księżyc nawet 175x). Z zachodu naciągają chmury. Przegapiłem Marsa i Saturna w teleskopie. Jedynie naocznie. Jedna i druga planeta w "koniunkcji" z jasnymi gwiazdami - Alfa Wagi i Alfa Skorpiona. Idę po lornetkę. Patrzę, jest już Księżyc. Odpalam mobilne stellarium i sprawdzam jak wygląda sytuacja z pozostałymi planetami. Po pewnym czasie widzę Wenus. Ładnie się komponuje z Łysym. Czekam jeszcze na Merkurego, będzie na 3,5 stopnia około 6.15. Martwią mnie małe chmury nad horyzontem ale zgodnie z przewidywaniami o 6.17 widoczny w 10x50. Do 6.30 próby wyłapania go gołym okiem, niestety nie udane.
I tak wyglądał planetarny poranek w moim wykonaniu :)
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat