Dział obserwacji wizualnych

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostSnejk | 27 Sty 2016, 10:24

Nie wiem na ile moje uwagi okażą się cenne, biorąc pod uwagę fakt, że jestem - jak by nie patrzeć - młodym użytkownikiem forum. I to nie tylko jeśli chodzi o staż, ale także o wiek. Mam jednak wrażenie, że niektóre opinie tutaj zaprezentowane są napisane... w nieco złym tonie oraz że początkujący forumowicz patrzy inaczej na kwestie związane z funkcjonowaniem forum, wiodącymi działami i strukturą użytkowników niż Wy - zaprawieni w bojach astromaniacy. :) Można wręcz powiedzieć, że w ogóle na to nie patrzy...

Na początku liczy się przecież sprzęt. Liczy się dobór odpowiedniego telepa, okularów, etc. Pod tym względem, pozycja AM wydaje się niepodważalna. Osobiście nie spotkałem się też z "pieniactwem", o którym piszecie powyżej, choć faktycznie bywa, że zamiast doradzania rozpoczynamy bezsensowne, rozbuchane dyskusje. Mam na to następującą odpowiedź: AM przyciąga indywidualistów, którzy - w przeciwieństwie do użytkowników pozostałych for - nieco ciężej się "asymilują". :D Wystarczy spojrzeć tutaj na przykład Pana Janusza, prawdziwego człowieka-orkiestry. Jak wiadomo, ciągnie swój do swego i bynajmniej nie jest to wada. Jedyne co trzeba zrobić w takiej sytuacji, to zmienić założenia oraz oczekiwania wobec forum. Nie należy też sztywno kategoryzować for pod względem tematyki (AM - sprzęt, AP - astrofoto, FA - wizual), bo każdy taki podział jest sztuczny, ale dostosować treści do użytkowników-indywidualistów, wkraczając nieco bardziej w ich charaktery. Nie wiem czy jasno opisałem o co mi chodzi - to jest coś w stylu nowoczesnego marketingu, który sięga swoimi mackami coraz dalej i dalej w umysłach konsumentów. :D

Co jednak zrobić, by zatrzymać na dłużej młodego użytkownika, który otrzymał już radę dotyczącą sprzętu? W odpowiedzi na oszałamiającą popularność portali społecznościowych można byłoby np. zreformować dział "Obserwacje astronomiczne" w taki sposób, aby więcej było w nim krótkich i konkretnych informacji w pigułce, zamiast rozwlekłych opisów czy relacji astronomicznych, których często nie ma czasu czytać, a co dopiero pisać. Jeszcze raz podkreślę, że ograniczona liczba długich artykułów nie jest wadą lub porażką. Przynajmniej dla mnie. I w żaden sposób nie skłania mnie ona do przenosin na inne forum.

Skoro jednak umawiamy się, że AM jest społecznością odpowiadającą solidną informacją na precyzyjne pytania, to powinien się tu znaleźć o wiele bogatszy zbiór publikacji pokroju tabeli Wimmera. Marzy mi się wątek z darmowymi (ale nie pirackimi!) PDFami, większą liczbą mapek nieba, etc. Pamiętam, że sam szukałem ich na innych forach, kiedy wracałem do astronomii przeszło rok temu. :) Nie ma nic lepszego dla nowego użytkownika, niż właśnie taki "STARTER". Gwarantuję, że dotychczasowa "sprzętowość" + solidna porcja konkretów obserwacyjnych + większa powściągliwość w niektórych dyskusjach + świadomość docierania ze swoimi postami do indywidualistów, którzy przecież bardzo często tanio odstępują swój sprzęt na giełdzie to cechy, które utrzymają AM na powierzchni jeszcze wiele, wiele lat.

Potrzebne są, jak wspomniałem powyżej, pewne zmiany... ale myśl przewodnia pozostaje wciąż ta sama: po prostu sobie pomagajmy. O to chodzi w forum. A scalona społeczność astromaniaków powstanie przy tym niemal automatycznie. :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postozi25 | 27 Sty 2016, 21:10

Patrząc na ilość postów w poddziałach "Lokalne spotkania i wypady obserwacyjne"
to na ty forum zdecydowanie przeważają grupy z południa Polski (Śląsk Górny i Dolny, Kraków)
Na FA więcej jest z północnej Polski ale aktywność w tych działach chyba podobna na obydwu forach.
Podejrzewam że aktywność na forum w dziale "Lokalne spotkania" na pewno odbiega od rzeczywistej ilości spotkań i wypadów,
bo pewne cześć już dobrych znajomych umawia się innymi metodami komunikacji.
Co do relacji to nie zawsze się chce prowadzić notatki podczas obserwacji,
a i przelać notatki na formę relacji nie zawsze jest czas i ochota.
FA zachęca do aktywniejszego "chwalenia" się swoimi osiągnięciami organizując konkursy na najlepszą relację, fotografię, szkic i inne. To też jakaś metoda na urozmaicenie forum.
lukost napisał(a):Obiekt tygodnia żyje i ma się dobrze - tyle, że na sąsiednim forum. Tutaj, niestety, odzew w tematach był minimalny, a niekiedy żaden, dlatego zaprzestaliśmy publikowania kolejnych odcinków.

A szkoda, obiekt tygodnia był ciekawy do czytania.
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 664
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

Postlukost | 27 Sty 2016, 21:28

ozi25 napisał(a):
lukost napisał(a):Obiekt tygodnia żyje i ma się dobrze - tyle, że na sąsiednim forum. Tutaj, niestety, odzew w tematach był minimalny, a niekiedy żaden, dlatego zaprzestaliśmy publikowania kolejnych odcinków.

A szkoda, obiekt tygodnia był ciekawy do czytania.

A dziękuję za miłe słowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ktoś skopiował i przeniósł tu zaległe odcinki (oczywiście z podaniem autora). Na AP robi tak admin.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostKarol | 28 Sty 2016, 09:32

ozi25 napisał(a):Patrząc na ilość postów w poddziałach "Lokalne spotkania i wypady obserwacyjne"
to na ty forum zdecydowanie przeważają grupy z południa Polski (Śląsk Górny i Dolny, Kraków)
Na FA więcej jest z północnej Polski ale aktywność w tych działach chyba podobna na obydwu forach.
Podejrzewam że aktywność na forum w dziale "Lokalne spotkania" na pewno odbiega od rzeczywistej ilości spotkań i wypadów,
bo pewne cześć już dobrych znajomych umawia się innymi metodami komunikacji.
Co do relacji to nie zawsze się chce prowadzić notatki podczas obserwacji,
a i przelać notatki na formę relacji nie zawsze jest czas i ochota.
FA zachęca do aktywniejszego "chwalenia" się swoimi osiągnięciami organizując konkursy na najlepszą relację, fotografię, szkic i inne. To też jakaś metoda na urozmaicenie forum.
lukost napisał(a):Obiekt tygodnia żyje i ma się dobrze - tyle, że na sąsiednim forum. Tutaj, niestety, odzew w tematach był minimalny, a niekiedy żaden, dlatego zaprzestaliśmy publikowania kolejnych odcinków.

A szkoda, obiekt tygodnia był ciekawy do czytania.


Trzeba zauważyć, przynajmniej takie mam wrażenie że najaktywniejszy temat forum to "Wrocław i okolice". Pojawiają się tam prawie codziennie jakieś wpisy. To dobrze. Pojawiają się tam też jakieś krótkie opisy obserwacji. A dlaczego nie w oddzielnym wątku ? Może dlatego że zakładać nowy temat by napisać 2-5 zdań nie opłaca się ?

lukost napisał(a):
ozi25 napisał(a):
lukost napisał(a):Obiekt tygodnia żyje i ma się dobrze - tyle, że na sąsiednim forum. Tutaj, niestety, odzew w tematach był minimalny, a niekiedy żaden, dlatego zaprzestaliśmy publikowania kolejnych odcinków.

A szkoda, obiekt tygodnia był ciekawy do czytania.

A dziękuję za miłe słowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ktoś skopiował i przeniósł tu zaległe odcinki (oczywiście z podaniem autora). Na AP robi tak admin.


Jak nie będzie chętnego mogę to ja robić (o ile będę potrafił :wink: ). To bardzo dobra inicjatywa i warto ją promować.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostPiotr K. | 28 Sty 2016, 22:40

karol napisał(a):Trzeba zauważyć, przynajmniej takie mam wrażenie że najaktywniejszy temat forum to "Wrocław i okolice".

Ha, bardzo miło coś takiego przeczytać :) Wychodzi na to, że AM to giełda plus Wrocław :mrgreen:
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2887
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostKarol | 29 Sty 2016, 08:59

Takie mam wrażenie :wink: Fajnie jak by się pojawiały od Was czasem jakieś relacje.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdaniel | 13 Lut 2016, 22:28

ja niestety mam podobne odczucia jak założyciel wątku. Kiedyś spędzałem na tym forum dużo czasu. Tutaj się wychowałem. Mam wrażenie, że już nas nie podnieca widok planet etc. Nie iwme dlaczego, ale kiedyś każde spojrzenie w planety budziło we mnie spory zachwyt, a teraz to taka norma. Jak widać duży, dobry sprzęt to nie wszystko. Mając mniejszy sprzęt miałem wrażenie, że wciąż mnie pociągało to, co można zobaczyć większym sprzętem. Dzisiaj ta ciekawość jest już zaspokojona i jakaś mniejsza. No i nie ukrywam- pogody i zjawisk jak na lekarstwo :oops:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKarol | 14 Lut 2016, 13:46

daniel napisał(a):Mając mniejszy sprzęt miałem wrażenie, że wciąż mnie pociągało to, co można zobaczyć większym sprzętem. Dzisiaj ta ciekawość jest już zaspokojona i jakaś mniejsza.


Zawsze może być większy. Masz 12" a nie chcesz wiedzieć jakie są widoki w 20" ? A jak już będziesz miał 20" to trzeba będzie kupić i popatrzeć przez 30" by wiedzieć co widać. Itp. Itp. :mrgreen:
To taki żart ale u mnie nadal jest radość z każdej obserwacji bo pokochałem DS-y i je obserwuje. Dla niektórych to wszystkie one są podobne ale dla mnie nie. Każda nieco inna. Inna sprawa, że jakoś teraz nie mam ochoty do pisania relacji. Nie wiem do końca czemu ale tak jest.

PS. Ja nie wiem ile można patrzeć na te planety, cały czas to samo :twisted:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJoker7 | 14 Lut 2016, 14:08

karol napisał(a):
daniel napisał(a):Mając mniejszy sprzęt miałem wrażenie, że wciąż mnie pociągało to, co można zobaczyć większym sprzętem. Dzisiaj ta ciekawość jest już zaspokojona i jakaś mniejsza.


Zawsze może być większy. Masz 12" a nie chcesz wiedzieć jakie są widoki w 20" ? A jak już będziesz miał 20" to trzeba będzie kupić i popatrzeć przez 30" by wiedzieć co widać. Itp. Itp. :mrgreen:
To taki żart ale u mnie nadal jest radość z każdej obserwacji bo pokochałem DS-y i je obserwuje. Dla niektórych to wszystkie one są podobne ale dla mnie nie. Każda nieco inna. Inna sprawa, że jakoś teraz nie mam ochoty do pisania relacji. Nie wiem do końca czemu ale tak jest.

PS. Ja nie wiem ile można patrzeć na te planety, cały czas to samo :twisted:


DSy są najciekawsze i mają największe wymogi sprzętowe, ale nie ma nic lepszego niż obserwowanie tych obcych swiatów dla mnie najlepsze są galaktyki, ale planety tez są bardzo ciekawe jak widać prawdziwe ich szczegóły. Trzeba też nie oszukujmy się mieć kase na w miarę systematyczne rozbudowywanie sprzętu bo inaczej będzie się czuł znudzony tymi samymi obserwacjami. Daniela to 16ka przywróci do życia satronomicznego w 5min :lol: .

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

PostKarol | 14 Lut 2016, 14:36

Joker7 napisał(a):DSy są najciekawsze i mają największe wymogi sprzętowe


Nie prawda. Sprzęt tu nie ma dużego znaczenia. Największe wymogi dotyczą miejsca z którego obserwujemy je. Możliwe najciemniejsze :wink:
Moim zdaniem, jeśli ktoś nudzi się obserwacjami przez sprzęt znaczy, że nie do końca pasjonuje się niebem. Jeśli ważniejsze jest żeby patrzeć coraz to innym sprzętem nie dziwię się że nudzi kogoś to ....
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdaniel | 14 Lut 2016, 14:41

Nie no mnie wcale nie nudzą sie obserwacje. Po prostu mnie irytują i nieco zniechęcają coraz to gorsze warunki. Nie rozdzielam obserwacji typu co bardziej wolę- planety czy DSy, po prostu lubię oba typy obserwacji. Pamiętam jak na zlocie w Zatomiu ktoś powiedział, że visual jest do d..y z czym się nie zgodzę. Chodziło mu głównie o to, że jaki byś teleskop nie kupił to i tak widzisz szarą mgiełkę. Coś w tym jest, bo ja na 16" za tak nieduże w stosunku do ceny różnice nigdy bym nie kupił... Dlatego przystałem na 12"
Obserwuję niemal każdej pogodnej nocy. Z resztą astronomia stała się też moim zawodem i za każdym razem kiedy prowadzę seans w planetarium zachwycam się "gwieździstym niebem. Mi po prostu do szczęścia brakuje tylko dobrych warunków- nic więcej. A te- zarówno pogodowe jak i świetlne niestety się ostatnio pogorszyły.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJoker7 | 14 Lut 2016, 15:20

daniel napisał(a):Mi po prostu do szczęścia brakuje tylko dobrych warunków- nic więcej.


hahaha, ten kolega znacznie się pomylił bo mgiełka mgiełce nie równa, można widzieć coś jako bez kształtną plamkę a w innym wypadku z plamki mogą wyzierać ramiona galaktyczne różnica ogromna mogąca sięgać aż dobrych kilku tys zł :wink: a nawet kilkunastu. Może dla niego to wszystko jedno, niech księżyc obserwuje, rusza się i jest dużo kraterów ,spełnia wymagania pod względem łatwosci odnalezienia i jest na tyle jasny i widoczny że na pewno jest to obiekt dla niego :lol:

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości

AstroChat

Wejdź na chat