Dział obserwacji wizualnych

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostDamian P. | 26 Sty 2016, 00:50

Hej,

Chciałbym się zapytać astromaniaków co sądzicie o dziale obserwacyjnym tego forum. Osobiście mam wrażenie, że dział ten trzyma się bardzo słabo (szczególnie w porównaniu z innymi tematami) mimo, że czasem przewijają się jakieś relacje, bądź luźniejsze wpisy. Wchodzę na to forum bardzo często ale zaczynam odczuwać od pewnego czasu niechęć.

Dział obserwacji wizualnych: f.jpg

Dział obserwacji wizualnych: ff.jpg


Wcześniej tego tak nie dostrzegałem, swoją drogą już mi się nawet wyrobił jakiś sentyment do tego forum mimo, że jestem tu tylko dwa lata. Ostatnio jednak wchodząc tutaj coraz częściej czuję niesmak. Czy coś mi się ubzdurało tylko i jestem z tym odczuciem sam?
Jakiś czas temu zostały przerwane na tym forum publikacje obiektu tygodnia. Cykl nawet dostał od Janusza osobny dział i co? Długo się zastanawiałem czemu już nikt tutaj nie wrzuca OT, nawet sam myślałem by wziąć to na siebie i wrzucać tu każdy nowy obiekt ale teraz chyba rozumiem czemu tak się stało. Nie było prawie odzewu, więc komu to tutaj potrzebne? Czy ktoś jeszcze odczuwa upadającego ducha obserwacji na tym forum?
 
Posty: 363
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

Postchondryt | 26 Sty 2016, 01:00

Damian P. napisał(a):Hej,

Chciałbym się zapytać astromaniaków co sądzicie o dziale obserwacyjnym tego forum. Osobiście mam wrażenie, że dział ten trzyma się bardzo słabo (szczególnie w porównaniu z innymi tematami) mimo, że czasem przewijają się jakieś relacje, bądź luźniejsze wpisy. Wchodzę na to forum bardzo często ale zaczynam odczuwać od pewnego czasu niechęć.

f.jpg

ff.jpg


Wcześniej tego tak nie dostrzegałem, swoją drogą już mi się nawet wyrobił jakiś sentyment do tego forum mimo, że jestem tu tylko dwa lata. Ostatnio jednak wchodząc tutaj coraz częściej czuję niesmak. Czy coś mi się ubzdurało tylko i jestem z tym odczuciem sam?
Jakiś czas temu zostały przerwane na tym forum publikacje obiektu tygodnia. Cykl nawet dostał od Janusza osobny dział i co? Długo się zastanawiałem czemu już nikt tutaj nie wrzuca OT, nawet sam myślałem by wziąć to na siebie i wrzucać tu każdy nowy obiekt ale teraz chyba rozumiem czemu tak się stało. Nie było prawie odzewu, więc komu to tutaj potrzebne? Czy ktoś jeszcze odczuwa upadającego ducha obserwacji na tym forum?



Witam.
Myślę że za ten stan rzeczy winę ponosi brak pogody.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostJoker7 | 26 Sty 2016, 01:22

To prawda, dział obserwacji stoi. Samo forum jest bardzo dobre i siedzą tu profesjonalisci ale lubią sie skupiac na sprzęcie, taki a nie inny teleskop wytestowac to i owo opisac jak było, poeksperymentować ze szkłem zobaczyć czy gwiazdki punktowe i ostre :D co taka zajawka :lol: znowu opisać, porównac znowu czy ostre w całym polu :lol: hiii dobrze jest. Jeszcze dział astrofoto coś sie tam dzieje.

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

PostMateuszW | 26 Sty 2016, 01:29

Szczerze mówiąc również w astrofoto nie ma rewelacji. Zarówno w kwestii zdjęć, jak i sprzętu. Może nie jest źle, ale na pewno więcej tematów tego typu pojawia się na Astropolis. Pojawiają się tam również tematy bardziej zaawansowane i prowadzona jest często dyskusja o rzeczach trudniejszych i bardziej egzotycznych. Tutaj jest tego mniej. Trudniej uzyskać poradę w zakresie zaawansowanego astrofoto. Smutno mi, ale taka jest prawda.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postmakower | 26 Sty 2016, 02:37

MateuszW napisał(a):Szczerze mówiąc również w astrofoto nie ma rewelacji. Zarówno w kwestii zdjęć, jak i sprzętu. Może nie jest źle, ale na pewno więcej tematów tego typu pojawia się na Astropolis. Pojawiają się tam również tematy bardziej zaawansowane i prowadzona jest często dyskusja o rzeczach trudniejszych i bardziej egzotycznych. Tutaj jest tego mniej. Trudniej uzyskać poradę w zakresie zaawansowanego astrofoto. Smutno mi, ale taka jest prawda.


Taka prawda. Również FA po facelifting nabiera rumieńców. Jesteś teraz tu teraz jednym z najbardziej doświadczonych astrofotografów. Oprócz kilku jeszcze. Tobie się chce jeszcze zabierac głos i coś poradzić mniej zaawansowanym. W przeciwieństwie do innych. A mało czasu mineło jak pytałeś jak wykonać biasa do Atika 383. Wtedy coś ci doradzono. A czy teraz by ktoś potrafił to wątpię. Warto zawsze się dzielic wiedzą, zwłaszcza tą co sie od innych dostało i chwała ci za to.
A pogoda beznadziejna.
W zeszłym roku były dwa wspaniałe okienka w styczniu i w lutym koło nowiu -13.01 i potem 14.02. Ciepło, pogodnie i fotogafowało się kometę C2014 Q2 Lovejoy
Może marzec i kwiecień będzie taki pomyślny jak w roku 2012. Pamiętam - wszystkie weekendy przez dwa miesiące było ostra jak brzytwa.
Dum Spiro Spero
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postlukost | 26 Sty 2016, 10:36

Obiekt tygodnia żyje i ma się dobrze - tyle, że na sąsiednim forum. Tutaj, niestety, odzew w tematach był minimalny, a niekiedy żaden, dlatego zaprzestaliśmy publikowania kolejnych odcinków.
Sam czuję sentyment do tego forum, ale wizual (i czołówka astrofoto) publikuje gdzie indziej. Powiedzmy sobie szczerze - Maniak jest silny działem sprzętowo - giełdowym, reszta leży...
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postpiotrekguzik | 26 Sty 2016, 12:21

Pewnym problemem są te dziwne ograniczenia co do długości postu... Oczywiście nie jest to wyjaśnienie, dlaczego tematów obserwacyjnych jest tu tak mało, ale na pewno ta sprawa nie pomaga.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Post•Fish3r• | 26 Sty 2016, 13:44

Damian P. napisał(a):Czy coś mi się ubzdurało tylko i jestem z tym odczuciem sam?


Nie tylko Tobie, ale to się jeszcze nie przebija. Zwracałem uwagę niejednokrotnie że AM "umiera" wolno ale systematycznie - wystarczy rozszerzyć horyzont czasowy aby to zobaczyć wyraźnie. Oczywiście nie chodzi tylko o wizual. Nie chodzi o akurat brak pogody.
AM nie licząc spraw personalnych nie przyciąga młodych, jest statyczne, kruszeje, poświęcone coraz bardziej własciwie tylko sprzętowi i giełdzie (giełda stanowi lwią cześć wszystkich postów)- a mniej czy bardziej luźne wątki które czasem pobudzają dyskusję w wolnych i stanowiłyby rozluźnienie na forum są kasowane. To całość "klimatu" stanowi o zakotwiczeniu się usera na danym forum i udzielaniu się w nim. Nie ma młodych - nie ma przyszłości i nic się nie rozwija - tak jak w każdej cywilizacji - a ile "stare kapcie" liczone na palcach jednej ręki mogą wciaż pisać od nowa i od nowa o obserwacjach ?
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostDamian P. | 26 Sty 2016, 14:40

lukost napisał(a):Tutaj, niestety, odzew w tematach był minimalny, a niekiedy żaden, dlatego zaprzestaliśmy publikowania kolejnych odcinków.
Powiedzmy sobie szczerze - Maniak jest silny działem sprzętowo - giełdowym, reszta leży...

Niestety taka jest prawda. Od czasu do czasu pojawiają się tu wpisy, które nie pojawiają się gdzie indziej ale to rzadkość.

piotrekguzik napisał(a):Pewnym problemem są te dziwne ograniczenia co do długości postu... Oczywiście nie jest to wyjaśnienie, dlaczego tematów obserwacyjnych jest tu tak mało, ale na pewno ta sprawa nie pomaga.

Zgadzam się w pełni. Też nie rozumiem po co są te ograniczenia.
 
Posty: 363
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

PostKarol | 26 Sty 2016, 15:20

Moja optymistyczna strona powiedziałaby - "Nie jest tak źle. Przecież pojawiają się wpisy, czasem nawet większe relacje - przecież nie może być źle. Mam racje ? .. mam ?".
A prawda jest taka, że moim zdaniem jest tak, że Astromniak to forum sprzętowe, Astropolis fotograficzne a FA trochę tak trochę tak ale i również z silny wizualem. Sam chętniej zaglądam na FA jako wizualowiec bo często są jakieś wpisy. Bardzo się cieszę jak ktoś napisze tu, na tym forum. Sam z chęcią publikowałem relacje ale teraz jakoś straciłem motywacje do ich pisania gdziekolwiek (a mam w zasadzie mam o czym napisać bo się tego nazbierało). Może dlatego, że rzadko jest jakikolwiek komentarz, czy negatywny, czy pozytywny.
Część ludzi obserwuje tylko z przyjemności, tzn. jasne i znane obiekty więc po co mają pisać po raz setny o tym samym ?
Co innego reszta obserwatorów. Tylko ta reszta poszła na FA 8)

a ile "stare kapcie" liczone na palcach jednej ręki mogą wciaż pisać od nowa i od nowa o obserwacjach ?


Jeśli jest to pasja albo mocne hobby to piszą ;) Jest tylko obiektów do zobaczenia, że życia nie starczy.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrater | 26 Sty 2016, 15:39

Ciekawy temat, skłaniający do refleksji.
Co do oceny, niestety zgadzam się z przedmówcami.
Dlaczego tak jest?
Ano „zapracowaliśmy” na to wspólnymi siłami.
Każde forum to ludzie a nie nazwa przy czym rdzeniem (przynajmniej niektórych) for jest grono stałych bywalców, którzy tworzą niepowtarzalny klimat i decydują o poziomie merytorycznym.
Tymczasem gołym okiem widać migracje aktywności userów AM na inne fora. I to właśnie tej dotyczącej obserwacji i astrofoto ale też młodzieży (nawet w sprawach sprzętu równolegle pytają np. na FA i obiektywnie patrząc dostają wartościowsze informacje).
A jak wspomniał Fish3r kto ma młodzież ma przyszłość i z tym się zgodzić trzeba.
Gdybym musiał krótko scharakteryzować specyfikę AM to (za poprzednikami) powiedziałbym, że przeważa bazar i w mniejszym stopniu sprzęt przy czym najczęściej poziom dyskusji (wszelkich) mówiąc delikatnie pozostawia wiele do życzenia. Nawet w poradnictwie dominuje bicie piany i jatki, które najczęściej u pytającego pozostawiają większy zamęt w głowie niż był na początku.
Dzielenie włosa na czworo, czepialstwo, krytykanctwo, wskazywanie miejsca innym, kpiny, w tym jesteśmy dobrzy – potrafimy bardzo skutecznie odstraszać.
(Na innych forach nie jest doskonale ale jest dużo lepiej. Chciałbym doczekać na rodzimych forach takiego tonu dyskusji jaki panuje chociażby na Cloudy Nights i innych zagranicznych forach)
Czy można/ powinniśmy temu przeciwdziałać?
To zależy jak komu zależy a przede wszystkim czy chcemy tutaj zaglądać dla bazaru czy także dla innych spraw.
Nasza dyskusja ani żadne sztuczne zabiegi nic też nie pomogą, nie zawróci się Wisły kijem.
Każdy ma wolny wybór, ja też zanim gdziekolwiek osiadłem obserwowałem czas jakiś środowisko. Odwiedzam te fora , które mi oferują to czego szukam. Innych już nie bo czasu brakuje a niektóre omijam z daleka.
Może idzie wszystko w kierunku specjalizacji forów?
Albo, któremu z nas nie marzyło się (chociażby przelotnie) jedno silne forum zamiast obecnego rozdrobnienia, skakania po kilku, kilkunastu miejscach oraz przedzierania się przez gąszcz zwielokrotnionych informacji aby wycedzić to co nas interesuje?
(Wiadomo, że to jest niemożliwe ponadto konkurencja musi być…)

Może to smutne ale po prostu na naszych oczach i naszymi rękami dokonuje się ewolucja, zostaną najlepiej przystosowani.
Ostatnio edytowany przez Krater, 26 Sty 2016, 20:27, edytowano w sumie 1 raz
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostDamian P. | 26 Sty 2016, 16:35

Krater, w sumie to podpisuję się pod wieloma zdaniami Twojej wypowiedzi. Może ludzie po prostu powoli się dopasowują i wybierają odpowiednie dla nich miejsce - w sumie to normalne. W zasadzie każdy ze swojej dziedziny wybierze odpowiednie dla niego forum. Jeśli chodzi o mnie to wiem gdzie wizual stoi bez wątpienia najlepiej i że tak powiem ma czym oddychać. Niemniej trochę szkoda, że tutaj znowu dzieje się w tym zakresie bardzo nie wiele bo jak wspomniałem jest jakiś sentyment, od tego forum zaczynałem. Szkoda by ten dział upadł całkowicie. A wiem, że są jeszcze tu osoby, które jeśli piszą to tylko tutaj.

karol napisał(a):Może dlatego, że rzadko jest jakikolwiek komentarz, czy negatywny, czy pozytywny.

To jest prawda. Każdy odzew na pewno wpływa na chęć i mobilizację do pisania kolejnych.
 
Posty: 363
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

Postzloty_2000 | 26 Sty 2016, 17:06

Hmmm... tak czytam Wasze wypowiedzi i zastanawiam się, dlaczego mamy tyle zarzutów dotyczących (ogólnie nazywając) jakości forum?

Padają zarzuty o rozdrabnianie się, pieniactwo czy niski poziom merytoryczny odpowiedzi.

Może by tak pomyśleć, że to My jako współtwórcy forum sprowadzamy je do takiego poziomu jakościowego?

Bynajmniej nie chcę nikogo krytykować czy napominać, ale czasem warto może się zastanowić po napisaniu postu, przeczytać go raz czy dwa, by na spokojnie samemu stwierdzić, czy takie informacje chciałbym sam przeczytać. Mam wrażenie, że czasem zbyt szybko i na gorąco coś piszemy i puszczamy na forum.

Ten temat jest trochę jak temat o ortografii na forum - chcemy coś poprawić jakościowo a jednak pojawiał się tam i opór poza słowami poparcia. Boję się, że tu będzie podobnie. Do czasu aż sami siebie nie będziemy pilnować do tego momentu będzie się pojawiać powolna degradacja i stagnacja w niektórych działach/tematach.

Tak myślę o tym dzieleniu włosa na czworo i wychodzi mi, że to nasza wina. Często gęsto bywa, że pada konkretne pytanie o konkretne rzeczy a wokół tego pytania rośnie praktycznie cały, można by powiedzieć, sklep w którym każdy ma swoje zdanie i swoje "ale". Rozumiem, by "wybijać z głowy" komuś kupowanie teleskopu typu Op-coś tam coś tam czy innych wynalazków. Jednak ile to razy przeglądając tematy sprzętowe czyta się, że ktoś zakłada X złotych na sprzęt który nie jest badziewiem a za chwilę pojawia się hasło, że może dorzuć parę groszy to będzie lepiej. Rozumiem, że w ten sposób można myśleć i działać, ale tak to będzie się kwotę która padła podwyższać w nieskończoność, bo przecież może być tak, że dokładając 5-10% będzie sprzęt lepszy o te 5-10%. Pytanie tylko czy to dla kogoś warte tego skoku jakości i czy to zauważy a najważniejsze czy ma z czego dołożyć.

Nasze pieniactwo (też tu padło to słowo) - być może czasem warto nic nie odpowiadać lub nie unosić się honorem by zachować czystość dyskusji. Wiem, iż czasem to trudne ale może warto zacząć od nas samych? Jak to mówią "nie karmić trolli" i samemu ważyć słowa a będzie lepiej..

Chyba właśnie z tego ostatniego powodu pojawia się tak mało odpowiedzi, część z nas albo nie ma ochoty na zbędną polemikę albo boi się reakcji jeśli coś skrytykuje.

Tak na koniec tego przydługiego tekstu - może zacznijmy sami siebie kontrolować, prosić również o to innych a da się podnieść jakość tego wartościowego forum.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Posttowerfox | 26 Sty 2016, 17:47

Również zgadzam się z wieloma zdaniami moich przedmówców, a w zasadzie przedpiszców? (jest w ogóle takie słowo :mrgreen: ?), ale faktem jest, że praktycznie w każdy, a przynajmniej w sporej większości tematów o sprzęcie, zazwyczaj toczy się "gównoburza". Zamiast doradzić konkretnie, to często dyskusja schodzi na zupełnie inny tor i są sprzeczki o wyższość Newtona nad refraktorem, MAK'a nad SCT i tak dalej i tak dalej. Rozumiem, że większość poleca sprzęt, który sama używa i z którego jest zadowolona, ale nie tędy droga. Jeżeli zabieramy się za doradzanie, to wypadałoby doradzić biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, np. finanse, warunki, zdrowie, typ obiektów, które dana osoba chce obserwować, itd.. Co do wizuala, to faktycznie pogoda ostatnio nie dopisuje i praktycznie od 3 miesięcy nie ma warunków, przynajmniej u mnie. Ilość nocek z czystym niebem w tym czasie można w moim przypadku policzyć na palcach jednej ręki, więc to też poniekąd ma wpływ na relacje z obserwacji.
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostJoker7 | 26 Sty 2016, 18:06

Na mój umysł detektywa wygląda mi to na pewien rozwój wypadków powtarzającego sie schematu> na początku kupując teleskop dokonujemy progresu obserwacyjnego widzimy dużo nowych rzeczy,natomiast już na poziomie sredniozaawansowanym cieżko jest zobaczyć coś nowego cały czas trzeba pakowac kase w nowy sprzet np takim etapem jest kupno Dopsona 8 lub 10 cali potem 12 lub 14, 16 cali i koniec 16 cali mało kto ma daleko z tym nie zabiegniesz :lol: jak poskładasz kilka razy do roku to wszystko wiec już na tym poziomie sredniozaawansowanym wielu zamiast kupowac wieksze i wieksze lustra przechodzi do astrofoto, mniejszy gabarytowo sprzęt dużo widać a fotke mozna dla kumpli pokazać, mniej pracują bicepszy a wiecej głowa :lol: swiat cudownego technologicznego wypasu, astrofotograf ,kameka, biureczko, komputer, silniczek, montaż, i to wszystko na raz :!: , dlatego 16tki stają sie niemodne wypierane przez astrofoto. To forum jest bardzo dobre ale mało ludzi generalnie obserwuje gwiazdy a jak ktoś lornetke ma to juz jest coś. Fejzboka oglądają.

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

PostKarol | 26 Sty 2016, 18:41

zloty_2000 podoba mi się Twój tok myślenia :D To My mamy wpływ na to jakie jest forum. Jeśli ktoś pyta dlaczego wizual jest słaby na forum ? Dlaczego nie ma relacji ? A powinniśmy spytać - dlaczego ja nic nie robię by było lepiej ? Trzeba pisać relacje co zachęci innych.

Joker7
Serio ? Obiektów jest tyle, że jak pisałem nie starczy życia na to by wszystkie zobaczyć. Dlaczego "pakowac kase" ? Niektórzy mają taka synta 8, dobre okulary i nic już nie zmieniają tylko obserwują.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJanusz_P. | 26 Sty 2016, 19:52

Do tej pory było default-owo 3 strony maszynopisu po 1800 znaków każda, rozszerzyłem długość pojedynczego postu na 10 stron maszynopisu czyli 18 tyś znaków a to już małą nowelę można napisać :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post•Fish3r• | 26 Sty 2016, 20:12

karol napisał(a):A powinniśmy spytać - dlaczego ja nic nie robię by było lepiej ? Trzeba pisać relacje co zachęci innych.


Nie, powinniśmy spytać - dlaczego inni jak wchodzą to niedługo potem zaraz odchodzą? Dlaczego migrują na inne fora? Dlaczego inne fora w ogóle nie muszą pisać takich wątków jak ten, któryś raz z rzędu? Dlaczego jacyś "inni" ludzie są tam? Co maja teraz inne fora, że jednak im "idzie" ,że "przyciąga"? Ktoś pisze że to forum sprzętowe...ale czy pamięta np z 6-7 lat temu jak to wyglądało? Twierdzenie "piszmy relacje aby zachęcić innych" po prostu choć zacne nie zadziała w praktyce a jesli już to na b. krótko. Bo to jest zła diagnoza problemu i sztuczne rozwiązanie.

AM po prostu przestał być portalem społecznościowym - nie ma w obecnej formie ani środków, ani chęci (a cheć idzie od "góry" i 10 stron maszynopisu już tego nie naprawi) ani pomysłu na to jakie ma być - aby oferować nowo przybyłym i stałym userom coś więcej niż odpowiedź na to jaki wybrać okular i giełdę czyli receptę na to, aby zostali na dłużej. Jak się nic nie zmieni to sprawdzicie za kolejnych 6 lat jak wrócicie do tego wątku - że teraz to nawet był spory ruch i dużo aktywności.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postmateo6 | 26 Sty 2016, 21:23

Pozdrawiam wszystkich.

Jestem na tym forum dość krótko, jednak przypadło mi do gustu. Proszę mi wierzyć, czerpię z niego sporo informacji, dowiaduję się o rzeczach , o których wcześniej nie miałem pojęcia. Forumowicze, których tu spotkałem, dzielili i dzielą się nie tylko ze mną swoją wiedzą. Może nie jest tak źle jak piszecie?.

Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba.
Tadeusz
 
Posty: 17
Rejestracja: 19 Cze 2013, 15:57
Miejscowość: Kędzierzyn-Koźle

 

PostPiotr K. | 26 Sty 2016, 22:39

Tak zachwalacie to FA, że aż tam zacznę zerkać od czasu do czasu ;) Odstrasza mnie od FA głównie przekombinowany interfejs, o czym zresztą pisałem wielokrotnie. Na komputerze to jeszcze jakoś wygląda, natomiast na komórce wygląda inaczej, i jest mi bardzo trudno ogarnąć całość. Na AM wszystko jest dokładnie takie samo i na kompie i na komórce, wszystkie opcje są w tych samych miejscach, i nie ma tyle niepotrzebnej pustej przestrzeni jak na FA. Choć być może jest to kwestia przyzwyczajenia - na AM bywam co najmniej kilka razy dziennie, na FA nie byłem od dawna, z powodów wyżej wymienionych. Poza tym nowa zawartość AM jest łatwa do ogarnięcia w parę minut - loguję się, jedno kliknięcie "Zobacz nowe posty", ciach-bach i pojawia się lista tematów, wystarczy to przelecieć wzrokiem, niemal jednym rzutem oka, i od razu wiadomo co i jak. Na FA tak łatwo to nie działa - a przynajmniej u mnie na komórce nie wygląda to tak przyjaźnie i czytelnie jak AM (a sprawdzam fora głównie "w locie" na komórce, w krótkich przerwach w trakcie pracy, gdy nie mam czasu na odpalanie kompa i na dłuższe posiedzenia oraz czytanie kilometrów tekstu :) ).

Poza tym prawdą jest, że AM nie tworzy czegoś w rodzaju "portalu społecznościowego". Jakoś nie mogę sobie wyobrazić zlotu użytkowników AM - mam wrażenie, że wszyscy jesteśmy jakoś tak trochę od Sasa do lasa, każdy indywidualnie coś tam sobie skrobie, i pomimo tego, że są osoby bywające tu często (sam się do nich zaliczam :) ), to mimo tego nie tworzymy, że tak powiem, jednej drużyny. Oprócz chłopaków z Wrocławia, z którymi jeździmy na obserwacje, i pana Janusza u którego byłem w sklepie, nikogo z użytkowników AM nie znam osobiście. A na FA widać, że są tam ludzie, którzy masę czasu spędzili razem w terenie, i znają się może nie jak łyse konie, ale znają się. Nie wiem z czego ta różnica wynika, ale tak czy siak mnie to jakoś szczególnie nie przeszkadza :) Mam teleskop, mapę, jeżdżę sobie w teren pogapić się na to i owo, lubię przy tubie czasem podłubać, żeby popróbować wycisnąć lepsze osiągi (nota bene, obserwowanie krążków dyfrakcyjnych i gotującej się na ich tle atmosfery sprawia mi przynajmniej tyle samo frajdy, co obserwacja DSów :mrgreen: , więc może jestem bardziej "sprzętowcem" niż "wizualowcem" ;) ), a na dobre przygotowanie się przed obserwacjami oraz na pisanie relacji zwyczajnie nie mam czasu :)

Tak czy siak, AM po prostu lubię, za przejrzystość i "ogarnialność", a i profil tematów też mi w jakiś sposób pasuje - inaczej bym tu nie zaglądał po kilka razy dziennie :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postmarko7 | 26 Sty 2016, 22:53

Piotrze K. Pod Twoja wypowiedzią podpisuje się obiema rękoma. :) Chociaż na FA też jest opcja zobacz nowe posty :)
SW 120/600 az4
Awatar użytkownika
 
Posty: 106
Rejestracja: 28 Gru 2014, 02:53
Miejscowość: Wlkp

 

Postastropalik | 26 Sty 2016, 23:08

Hej,

Podobnie jak Piotr K. powyżej: FA mi nie pasuje głównie za brak przejrzystości, w zasadzie pod każdym względem. Natomiast AM, za przyjazność dla użytkownika ma u mnie ocenę maks z maks. Portalowość społecznościowa jest mi obca, więc trudno odnieść mi się do tego aspektu. Moim skromnym zdaniem narzekać nie ma co. No chyba, że w ślad za tym idzie konkretne działanie zmierzające do: a) definitywnej ewakuacji z danego forum lub b) zakasania rękawów, włączenia mózgu i działania na rzecz nadania forum wymarzonego kształtu.
A tak w ogóle, to pomijając poziom przyjazności interfejsów, z każdego forum można wyciągnąć wiele ciekawych info odpowiadających konkretnym potrzebom tu i teraz. Uwielbiam ludzi dzielących się wiedzą, pasją czy doświadczeniem i to niezależnie od forum, na którym się udzielają oraz ich jakichkolwiek innych, związanych z astro lub nie, preferencji. Wybieram więc podejście live and let live. Live and let die jest mi zdecydowanie obce.
100 lat dla AM i FA!

Pozdro,
P
 
Posty: 169
Rejestracja: 06 Paź 2013, 17:14

 

PostJoker7 | 27 Sty 2016, 00:23

Dla mnie forum oceniam na 9/10 wszystkiego mnie tu nauczyli od zera, zawsze pomogą , wytłumaczą ,pokażą wiec absolutnie niema co narzekać. Szczególne podziękowania dla Maxx bo to jest konkretny fachowiec i dużo mi pomógł. Pan Janusz trzyma forum w należytym ladzie i porządku ze spokojnie można sie rozwijać. Co tu mowić na forum jest dużo ludzi z ogromnym doświadczeniem i potrafią wytłumaczyć lopatologicznie W temacie prawie wszystko. Dla mnie super. Czasem mało aktywności ale jakby wszyscy 1 posta dziennie napisali to by sie rozruszalo. Testerów sprzętu może z 60 % a jak obserwują to testują , testują nawet jak nie obserwują. Astronomia to trudne hobby bez forum sam by nie poradził było by bardzo trudno.

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Postacardia | 27 Sty 2016, 01:42

Za wiele rzeczy ponosi odpowiedzialność sam właściciel forum. Przyzwyczaił userów, że na Astromaniaku można uzyskać informację o sprzęcie, produkcie, usłudze. Jako handlowiec traktuje takie tematy jako swoisty PR, czyni to (jeśli nie w bezpośredniej ofercie to w marginalnym zagajeniu ;) ) . Rozmowy o produktach i usługach są mu też na rękę. Skoro sprzedaje w sklepie to forum musi na ten sklep zarabiać - to oczywiste. Tematy tu prócz pisania o "dupie Maryni" rozbijają się o asortyment i usługi a że można przy tym zareklamować Astrokraka to spory plus. Wizual i inne ambitne astrofoto, wymagają mozolnych nakładów czasu i doświadczenia a to się tu zwyczajnie nie przebije, bo po co? Jak pisanie o słabych obiektach na niebie ma pomóc w sprzedaży teleskopu na komunie?
Jednorazowe zakupy za sporą gotówkę są priorytetem. Kiedy wyłowi się już klienta resztę załatwia się pewnie na PW. Ważne, że ktoś szukając informacji w google zaczepi się tu na chwile i dokona zakupu. Reszta ma charakter wtórny. Gadanie wciąż o tym samym jest wpisane w politykę sklepu i forum. Pozostanie przy archaicznej prostocie i uważanie jej za plus nie generuje potężnych kosztów, a cel handlowy i tak zostaje w końcu osiągnięty. Ludzie gadają o niczym, pogodzie, religii, UFO lub o wyższości jednego okularu nad innym. Po za tym Maniak skupia wszelkich malkontentów, konserwatystów i starych pierników, którzy psioczą na media społecznościowe, komercjalizację życia, wodotryski i zwykle nie mają konta w banku :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 9
Rejestracja: 07 Lis 2014, 14:11

 

Postadam_bie | 27 Sty 2016, 08:52

Ja uważam że nie ma na co narzekać.
Fakt - dział obserwacyjny na AM ledwo zipie, ale dla mnie AM zawsze było forum bardziej 'sprzętowym' i bardzo je za to cenię. W tej chwili obserwacje najlepiej się mają na FA gdzie zadomowili się 'najwięksi wizualowcy'.
Tutaj jest kilka osób które znają się dobrze na sprzęcie i tą wiedzą się dzielą, Pan Janusz również często się udziela a jego wiedzy i doświadczenia chyba nikt nie kwestionuje. Myślę że powyższe w połączeniu z najaktywniejszą wśród forów giełdą zapewnia Maniakowi spokojną pozycję wśród innych forów. I ja nie widzę w takim stanie nic złego. Każde forum ma swoje miejsce.
APM100ED/45*, Fujinon 10x70 FMTR-SX
 
Posty: 51
Rejestracja: 11 Sty 2014, 22:54

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 75 gości

AstroChat

Wejdź na chat