Tłumaczenie podręczników obserwacyjnych AAVSO

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_K | 14 Lut 2016, 17:21

Szanowni miłośnicy gw. zmiennych i nie tylko!

Poradniki obserwacyjne wydane przez Association of Variable Star Observers (AAVSO) to cenione przewodniki poruszające tematykę obserwacji wizualnych, technik CCD oraz DLSR. Te kompendia wiedzy są jednak dostępne głównie w języku angielskim i właśnie ten fakt okazuje się sporym wyzwaniem nie tylko dla początkujących, ale także dla wielu bardziej zaawansowanych miłośników gwiazd zmiennych, pragnących pogłębiać i poszerzać swoją wiedzę np. w zakresie technik CCD czy DLSR.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom chcielibyśmy nawiązać kontakt z osobami znającymi dobrze język angielski, aby wspólnie i etapami przetłumaczyć następujące pozycje:

- Manual for Visual Observing of Variable Stars (uaktualniona wersja z marca 2013 r., obecnie istnieje wersja polska z 2007 r.)

- CCD Photometry Guide (v.1.1)

- DSLR Observing Manual (v.1.3)

W związku z tym, że w/w podręczniki są stosunkowo obszerne, chcielibyśmy ciężar pracy rozłożyć na większą ilość osób. W ten sposób, wspólnymi siłami i mniejszym nakładem czasu moglibyśmy sprawniej i szybciej je przetłumaczyć. Chcielibyśmy, aby dzięki temu przedsięwzięciu do biblioteki AAVSO wkrótce trafiły także polskie (i aktualne) wersje tych podręczników!
Osoby, które chciałyby się przyłączyć do projektu prosimy o kontakt na adres email: redakcja@proxima.org.pl lub sygnał w wątku na forum.

Pozdrawiamy
Zespół Proximy
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

Postpuls | 17 Lut 2016, 08:32

Krzysztof, a da się tam gdzieś umieścić logo na końcu przy współpracownikach? Jak tak to PulsKosmosu też może wziąć na siebie część ciężaru. :)
Radek
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 19 Lut 2015, 23:37
Miejscowość: Poznań

PostJanusz_P. | 17 Lut 2016, 18:14

Zawsze można dodać linijkę do nowego PDF że przetłumaczył w czynie społecznym właściciel Portalu Puls Kosmosu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_K | 17 Lut 2016, 18:33

Nie wyobrażam sobie żeby nie było informacji o osobach, które zrobiły przekład, to oczywiste, ale co do samego loga to na chwilę obecną nie potrafię odpowiedzieć, musielibyśmy ustalić to z AAVSO.

Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

Postpuls | 17 Lut 2016, 21:09

To było pytanie czysto zaczepne :) Tak czy inaczej - count me in :)
Radek
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 19 Lut 2015, 23:37
Miejscowość: Poznań

PostKrzysztof_K | 21 Lut 2016, 16:16

Witam.
Chciałbym wszystkich poinformować, że na nasz apel o pomoc w przetłumaczeniu kilku manuali AAVSO odpowiedziało kilkanaście osób. Cieszymy się, że projekt ten spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Jesteśmy w stałym kontakcie z tymi osobami i trwają ostatnie ustalenia odnośnie podziału zadań. W przyszłym tygodniu przystępujemy do prac, które bez wątpienia za kilka tygodni zaowocują polskimi wersjami wyżej wspomnianych podręczników, o czym oczywiście niezwłocznie poinformujemy na największych forach astronomicznych oraz naszej stronie internetowej www.proxima.org.pl :)

Serdecznie dziękujemy :)

KK
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

PostKrzysztof_K | 25 Lut 2016, 19:46

Witam. 
Z prawdziwą przyjemnością informuję, że właśnie rozpoczęliśmy tłumaczenie dwóch z trzech zaplanowanych podręczników: CCD Photometry Guide oraz Manual for Visual Observing of Variable Stars. Po więcej informacji zapraszam na naszą stronę http://www.proxima.org.pl

Pozdrawiam
Krzysztof Kida
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

PostKrzysztof_K | 12 Maj 2016, 09:24

Miło mi poinformować, że nowa polska wersja "The AAVSO Manual for Visual Observing of Variable Stars" jest już dostępna na stronie AAVSO pod linkiem:

https://www.aavso.org/visual-observing-manual-polish

lub

http://proxima.org.pl/index.php/obserwa ... znik-aavso

Jednocześnie, w imieniu Zespołu Proximy oraz naszych współpracowników ze strony AAVSO (otrzymaliśmy od strony amerykańskiej duże słowa uznania i wdzięczności) chciałbym złożyć ogromne podziękowania dla osób, które poświęciły swój czas i włożyły dużą pracę w tłumaczenie tego podręcznika. Osobami tymi są: Ariel Majcher, Bogdan Kubiak, Marcin Biskupski, Michał Kwieciak i Piotr Guzik.
Z mojej strony również dziękuję Maciejowi Nowaczykowi, który podjął się koordynowania prac zespołu i składu podręcznika.
Wielkie dzięki!

Chciałbym zapewnić, że nie spoczywamy na laurach, lecz przystępujemy do prac nad pierwszymi polskimi wydaniami podręczników dla obserwacji CCD oraz DSLR. :)

Pozdrawiam
Krzysztof Kida
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

PostKrzysztof_K | 16 Wrz 2016, 13:10

Witam.
Długo nie pisaliśmy w temacie, ponieważ początkowo prace nad podręcznikami szły w dobrym tempie, niestety w ostatnich tygodniach sprawy nieco się skomplikowały. Czekaliśmy, mając nadzieję, że to tylko poślizg w czasie, ale zbyt długo to trwa, czas zadziałać ponownie.

W związku z powyższym poszukujemy osoby lub dwóch, które podjęłyby się pomocy w przetłumaczeniu ostatnich fragmentów podręcznika "CCD Photometry Guide".

Sporo pracy zostało już zrobionej, nie chcemy jej zaprzepaścić. Dlatego jeszcze raz zwracamy się do forumowiczów z prośbą o pomoc. Zostało do końca niewiele, a AAVSO czeka na polską wersję podręcznika, wielu polskich miłośników obserwacji gwiazd zmiennych zapewne też :)

Chętnych zapraszam na PW.

Pozdrawiam
Krzysztof Kida
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat