GZ Fotozagadka nr 20

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostHenryk | 18 Gru 2005, 18:30

Sporo było miryd z R w nazwie, ale nie chce mi się przeglądać wszystkich wątków, więc spróbuję z pamięci je przytoczyć.
Większość w zagadkach, ale część poza zagadkami.
- R And
- R Cas
- R Cet
- R Cap
- R Boo
- R Aql
- R Ari
- R Ser
- R UMa
Więcej nie pamiętam, czyżby tylko tyle?
To znaczy, że jest jeszcze sporo do pokazania, tylko najpierw muszę te gwiazdki znaleźć i sfotografować.

Tymczasem oto kolejna z serii:

Image

Odpowiedzi proszę przysyłać na priva.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostArkady | 18 Gru 2005, 22:16

Słyszałem, że obliczanie jasności ze zdjęć może być obarczone błędem, ale spróbowałem swoich sił i myślę, że jasność tej mirydki wynosi 11.2 mag. Zastosowałem metodę NBA (według SSW) Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, ale po analizie, chyba nie :P .
Jak myślicie, z jakim błędem oszacowałem jej jasność? Dzięki za pomoc w nauce :)
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostHenryk | 18 Gru 2005, 22:27

:lol:
Nie wiem jaki jest błąd, ale ja ją oceniłem na tyle samo.
Spytam jeszcze dla pewności, czy przed oceną odjąłeś nasycenie koloru, bo tak się to powinno robić.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostArkady | 18 Gru 2005, 22:33

:shock: A jak to się robi??? :roll: I czy trzeba to robić tylko przy czerwonych mirydach? Może dziwne pytania, ale to mój początek :)
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostHenryk | 18 Gru 2005, 23:02

Ach, dużo czasu mi to nie zajęło.
Problem ocen czerwońców był poruszany w wątkach:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=4591.0
Są tu także dla porównania moje fotki w wersji kolorowej i mniej więcej b&w :wink:

http://mira.nwz.pl/phpbb/viewtopic.php?t=132

Myślę, że to powinno wystarczyć do wyjaśnienia zagadnienia :wink: .

Właśnie zauważyłem, że na wstępie wątku zapomniałem o R Lep, do wątku której podałem link... :oops:
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostArkady | 18 Gru 2005, 23:58

Dzięki za materiał do analizy 8).
Rzeczywiście, po odjęciu czerwonego, gwiazdka spadła mi jasnością do ok. 11.5 mag. :lol:
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostJaLe | 19 Gru 2005, 16:57

I znowu można się czegoś ciekawego dowiedzieć.

Ja też próbowałem ocenić jasność tej gwiazdki, ale dawałem jej 11 mag.
Niestety nie mam doświadczenia w tym względzie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHenryk | 21 Gru 2005, 23:31

Prezentowana gwiazdka to miryda R Cyg, ulubiona mojego imiennika, który ma trochę pięknych jej zdjęć w swojej kolekcji.

Odpowiedzi przysłali:
SSW
Antyqjon
Heniek
Domek
Robert Bodzoń
Arkady
JaLe
Dark

Gratuluję i informuję, że jutro (czwartek) około godziny 19 tej (czyli trochę przed chatem o zmiennych...) będzie kolejna zagadka. Jednak nie będzie ona z serii R, te na razie mi się wyczerpały, nie licząć tych na zdjęciach bardzo marnej jakości.


Cieszę się, że i JaLe dołączył do zgadywaczy. Grono się powiększa, dzięki czemu mam bodziec do dalszego Was męczenia :lol: .
JaLe, ocena 11 mag mieści się w granicach błędu pomiaru, jest jak najbardziej poprawna. Spróbujcie przy ladnej pogodzie ocenić na żywca kilka gwiazdek. Tylko zawsze trzeba uważać przy tych mocno czerwonych, bo gdy są jasne, to błędy pomiaru sięgają nawet powyżej 1 mag. Wtedy trzeba więc uwzględniać czynniki, o których była mowa w podanych odnośnikach.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat