Rabka-Zdrój. Szukam miejscówki.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostFilip_ | 01 Mar 2016, 14:39

Witam

Jestem przez miesiąc w Rabce w sanatorium. Jakimś cudem udało mi się zabrać teleskop :D a jesteśmy całą rodzinką...
Mam więc pytanko, czy jest tutaj ktoś z okolic i zechciał by mi wskazać jakieś dobre miejsce do obserwacji?
Może ktoś miał by ochotę na wspólny wypad?

Pozdrawiam
Filip
MEADE 8" LX200-ACF, EQ5
WO Megrez ED 102/714 , AZ-4
Nasadka bino WO
Canon EOS 350D
Nikon Action 10x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 22
Rejestracja: 07 Mar 2013, 18:56
Miejscowość: Pabianice

 

PostSnejk | 01 Mar 2016, 16:22

Cześć,

Swego czasu, kolega Piotr Guzik polecił mi miejscówkę w Wilczycach. Z tego co czytałem, ma ona bardzo dobrą sławę wśród astromaniaków i jest częstym miejscem spotkań grupy krakowsko-nowosądeckiej. :)

Cytując wspomnianego wyżej kolegę:
Dojazd dobrą drogą asfaltową, z Krakowa nieco ponad godzinę. Sama miejscówka to jest gruntowa droga z przylegającą łączką. Dookoła nic nie świeci bezpośrednio, poza przejeżdżającymi (na szczęście niezbyt często) samochodami. Niebo jak na Małopolskę całkiem ciemne, wyraźnie lepsze niż na Kudłaczach i trochę lepsze niż na Koskowej Górze. Podczas dwóch nocek obserwacyjnych SQM-L pokazywał tam 21.44 i 21.25, kilka dni temu niedaleko od tego miejsca było 21.23. Na północy widoczna łuna od Krakowa - nie jest ona bardzo uciążliwa, choć jest całkiem wyraźna. Na zachodzie łuna od Mszany Dolnej, podobna do tej "krakowskiej". Na wschodzie (lekko na północ od wschodu) widoczna też łuna od Limanowej. Na południowym zachodzie delikatne rozjaśnienia, chyba od Rabki i Nowego Targu. Południowy i południowo wschodni horyzont niemal zupełnie czarny.

Północ i północny zachód obcięte na wysokości około 10 stopni. Zachód i wschód widoczne niemal "na zero", południe obcięte na wysokości około 5 stopni.

Ogólnie jest to jedna z przyjemniejszych miejscówek w szeroko pojętej okolicy Krakowa.

Możesz też użyć bardzo przyjaznej mapy: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=z6gkjuXHkB6Q.kiTbk7D7xeNc :)

Astropozdrówko,
Snejk
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postlukost | 01 Mar 2016, 16:51

Zdecydowanie Wilczyce. Ale cudów się nie spodziewaj, szczególnie gdy zalega śnieg, a stoki narciarskie są oświetlone (choć z rabczańskich stacji chyba tylko Polczakówka teraz działa).
Alternatywnie rozważ przełęcz Rydza Śmigłego.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostFilip_ | 02 Mar 2016, 00:04

Bardzo dziękuję kolegą za miejscówki. Na bank, jeśli pogoda pozwoli, sprawdzę te Wilczyce. Mam do nich ok 25 min. Więc warto sprawdzić ;)

Pozdrawiam
Filip
MEADE 8" LX200-ACF, EQ5
WO Megrez ED 102/714 , AZ-4
Nasadka bino WO
Canon EOS 350D
Nikon Action 10x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 22
Rejestracja: 07 Mar 2013, 18:56
Miejscowość: Pabianice

 

Postpiotrekguzik | 02 Mar 2016, 00:17

Filip_ napisał(a):Bardzo dziękuję kolegą za miejscówki. Na bank, jeśli pogoda pozwoli, sprawdzę te Wilczyce. Mam do nich ok 25 min. Więc warto sprawdzić ;)


Ja na razie jeszcze nie znalazłem lepszej miejscówki na południe od Krakowa ;), a sporo czasu spędziłem zarówno analizując mapy jak i włócząc się nocami po potencjalnie dobrych miejscach.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostQbszon | 02 Mar 2016, 11:46

Od siebie dodam, że o ile miejscówka w Wilczycach jest super pod względem nieba i dojazdu to trzeba pamiętać, że jednak jest 'przy drodze' . Jak preferuje się 'oglądactwo' :mrgreen: po północny to nie ma problemu, ale jak pod koniec grudnia spróbowaliśmy pooglądać coś wcześniej to cinżko... co 5 minut drogą przejeżdżają samochody na długich, + wśród okolicznej młodzieży miejsce jest znane jako 'polana miłości' :wink: I często wizytę składają panowie w niebieskich mundurach, ale do tej pory trafiałem na bardzo miłych i zainteresowanych astronomią :D

Aaa no i jeszcze mały tip dla ludzi z Krakowa - to że u nas jest od dwóch tygodni +10 stopni i śnieg oglądamy tylko w telewizji, to nie znaczy, że 40km na południe jest to samo :P Niby oczywistość, ale ja np jakieś 3 tygodnie temu BARDZO się zdziwiłem - to że na polance był metr śniegu jeszcze można było przewidzieć, ale to że na drodze pomiędzy wilczycami a przełęczą r-ś było lodowisko.. NO CÓŻ x)
Awatar użytkownika
 
Posty: 220
Rejestracja: 16 Paź 2013, 12:37
Miejscowość: Kraków / Częstochowa

 

Postr.ziomber | 05 Mar 2016, 07:18

6 marca bedzie tranzyt ISS na tle Slonca, widoczny z terenu Rabki!
http://betelgeza.ziomber.eu/photo/16/iss-chabowka.png

Mieszkam w tej miejscowosci i z checia dolacze :)
Mam troche sprzetu optycznego, np
EQ-6 SynScan
Bresser MON-2
AZ-4
Newtony 200/1000, 150/750 (paralaktyk), 320/1500 (Dobson)
fluorytowe APO 80/555
achro 120/1000
MTO 11CA
jakies okulary i kupe sprzetu fotograficznego.

W razie czego, pisz na adres Image
Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
www.astrofizyka.info
Awatar użytkownika
 
Posty: 97
Rejestracja: 05 Sie 2012, 22:13

 

PostFilip_ | 05 Mar 2016, 13:40

r.ziomber napisał(a):6 marca bedzie tranzyt ISS na tle Slonca, widoczny z terenu Rabki!
http://betelgeza.ziomber.eu/photo/16/iss-chabowka.png

Mieszkam w tej miejscowosci i z checia dolacze :)
Mam troche sprzetu optycznego, np
EQ-6 SynScan
Bresser MON-2
AZ-4
Newtony 200/1000, 150/750 (paralaktyk), 320/1500 (Dobson)
fluorytowe APO 80/555
achro 120/1000
MTO 11CA
jakies okulary i kupe sprzetu fotograficznego.

W razie czego, pisz na adres Image


Cześć

To raczej ja dołączę do Ciebie :)
Ponieważ przyjechałem z całą rodzinką, miałem
duuuuże ograniczenia co do ilości zabieranego sprzętu :D
Wysyłam wiadomość na podany przez Ciebie adres ;)

Pozdrawiam
Filip
MEADE 8" LX200-ACF, EQ5
WO Megrez ED 102/714 , AZ-4
Nasadka bino WO
Canon EOS 350D
Nikon Action 10x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 22
Rejestracja: 07 Mar 2013, 18:56
Miejscowość: Pabianice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat