Dokładność programów typu CdC czy Stellarium

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Posttsmolinski | 16 Mar 2016, 22:04

Jak zapewne wiecie (lub nie) właśnie odbywa się dość widowiskowy balet księżyców Jowisza na tle i w cieniu jego tarczy. Najpierw na tło tarczy wszedł Ganimedes, teraz chowa się Europa, za chwilę kolej na Io. Obserwuję to sobie i widzę, że w programach jak wymienione w tytule wszystko odbywa się wcześniej o około 30 min. Tzn ja jeszcze spokojnie widzę dany księżyc obok krawędzi tarczy (pow. 150 x), a według programu już dawno tą krawędź minął. Miejsce obserwacji i czas podane naprawdę dokładnie (miejsce co do dziesiątych minuty tj. 182,5 m, czas synchronizowany z komputera). Jakie mogą być przyczyny? Uśrednienie czasu i pozycji do dużo większych wartości przez program? Refrakcja (raczej nie), Zakrzywienie światła w polu grawitacyjnym Jowisza? Czy ktoś ma podobne doświadczenia?
PS Jak to pisałem, to Europa właśnie się schowała.
 
Posty: 29
Rejestracja: 05 Sty 2015, 18:11

 

PostOrzech | 16 Mar 2016, 22:09

Poszukaj w opcjach "lihgt time". Światło od niego do nas jednak trochę leci a Ty ogladasz go w programie jakby z orbity :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Posttsmolinski | 16 Mar 2016, 22:15

orzeszek1916 napisał(a):Poszukaj w opcjach "lihgt time". Światło od niego do nas jednak trochę leci a Ty ogladasz go w programie jakby z orbity :)

Fakt, nie pomyślałem o tym. Jowisz jest od nas w końcu teraz ok. 4,5 j.a. Ale o który z programów chodzi i gdzie tego szukać?
 
Posty: 29
Rejestracja: 05 Sty 2015, 18:11

 

Postrokita | 16 Mar 2016, 22:32

tsmolinski napisał(a):
orzeszek1916 napisał(a):Poszukaj w opcjach "lihgt time". Światło od niego do nas jednak trochę leci a Ty ogladasz go w programie jakby z orbity :)

Fakt, nie pomyślałem o tym. Jowisz jest od nas w końcu teraz ok. 4,5 j.a. Ale o który z programów chodzi i gdzie tego szukać?

Dla US muszą być ustawione współrzędne topocentryczne - jeżeli nie ustawione - obserwujesz programem nie z orbity tylko ze środka ziemi.
CdC wejdź w symulację jak tam wybrałeś zrób screena i wykonaj Menu plik-> zapisz mapę -> zapisz
Załącz screena i plik.cdc3, wtedy mogę zobaczyć w czym problem.
Z góry przepraszam za głupie pytanie: wiesz, że obraz w teleskopie jest odwrócony w zależności od typu w różny sposób?
Pozdrawiam
12" F/5
 
Posty: 400
Rejestracja: 28 Lis 2011, 16:28
Miejscowość: Wrocław

PostOrzech | 16 Mar 2016, 22:34

Miałem na myśli Stellarium. Przy czym używam teraz opcji na telefon i tak na szybko nie znalazłem tej opcji. W wersji na komputer jest na 100% gdzieś w opcjach. Poszukaj. Dokładnie to było chyba "symuluj prędkość światła"
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Posttsmolinski | 16 Mar 2016, 22:44

Dzięki Orzeszku! Teraz wszystko jest na swoim miejscu tzn. Io wyglądała przed chwilą jak "pryszcz" na krawędzi Jowisza i Stellarium teraz tak pokazuje. Swoją drogą to taka opcja powinna być moim zdaniem włączona jako domyślna!
PS Oczywiście obserwuję ten kontredans, ale sobie właśnie uświadomiłem, że obserwując to opóźnienie zupełnie nieświadomie określiłem odległość od Ziemi do Jowisza w minutach świetlnych.
 
Posty: 29
Rejestracja: 05 Sty 2015, 18:11

 

PostMateuszW | 17 Mar 2016, 01:53

tsmolinski napisał(a):Dzięki Orzeszku! Teraz wszystko jest na swoim miejscu tzn. Io wyglądała przed chwilą jak "pryszcz" na krawędzi Jowisza i Stellarium teraz tak pokazuje. Swoją drogą to taka opcja powinna być moim zdaniem włączona jako domyślna!
PS Oczywiście obserwuję ten kontredans, ale sobie właśnie uświadomiłem, że obserwując to opóźnienie zupełnie nieświadomie określiłem odległość od Ziemi do Jowisza w minutach świetlnych.

Też myślę, że to powinno być domyślne, no ale cóż... Pamiętaj, żeby sobie po włączeniu tego zapisać ustawienia, żeby się już automatycznie zawsze włączało. A co do odległości, to masz rację :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 93 gości

AstroChat

Wejdź na chat