Przyczyny nieczystych obrazów.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postdaniel | 24 Kwi 2016, 22:57

Witam. Musiałem założyć swój wątek. Mam powoli dosyć ciągłego poprawiania kolimacji luster w swoich newtonach. Na litość, wiem na co stać moje newtony bo niejednokrotnie skrobałem swoją szczękę z Ziemi.
Przemyłem niedawno lustra. Tak jak zwykle.
Wkręciłem i lipa...
Jestem skazany na kolimowanie. Aż mnie coś bierze jak piszę słowo kolimacja. Niby jest idealna a obrazy Jowisza wydają się być zanurzone w jakiejść dziwacznej mgiełce/ poświacie. Często przy jednej krawędzi. Wtedy oczywiście kręcę śrubami kolimacyjnymi dosłownie na styk i bardzo ostrożnie obserwując jak zmienia się obraz. I załóżmy jest idealna ostrość ustawiona. Jowisz zejdzie z pola widzenia, steruję teleskopem by znów był na srodku i już wraca rozmazany.
Oczywiście warunki tutaj wykluczam. Niewychłodzenie również gdyż teleskopy stały od samego rana na dworze. Wszelkie śrubki są na styk dokręcane. Obrazy są często ostre ale mają wstrętną poświatę. Wygląda jak aberracja sferyczna ale po raz pierwszy się to pokazało po umyciu luster w obu syntach 8 i 10. Kolimowanie LG pomaga ale na chwilę... zerknę pod kątem i wygląda już źle. Muszę się domyślać jak mam patrzeć by ucelować ten ostry punkt...
Problem wygląda podobnie jak tu:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=2474
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postpasionat nieba | 25 Kwi 2016, 17:43

Mam podobnie. Jest poświata, czy jasne niebo dookoła jasnego obiektu- Księżyca czy planety. Raczej to akceptuję, nie przeszkadza mi to. Szczególnie widać poświatę jak jest dużo wilgoci w powietrzu. Takie są Newtony. Daniel jeśli chcesz mieć super obrazy planet to najlepiej mieć jakiś dobry Refraktor APO.
Coś napiszę. Zmieniłem jakiś czas temu wyciąg na GSO w Newtonie 6'', f/8, bo ten stary miał luzy, był bez micro, no taki zwykły wyciąg jaki był w zestawie z teleskopem. I po pierwszych obserwacjach zauważyłem, że tło pojaśniało, planety z taką poświatą są. Ogólne mniej przyjemny w odbiorze jest obraz. Ale tylko na jasnych obiektach. No bo tak to jest super, jak masełko chodzi. Później obejrzałem ten stary wyciąg, a on ma wbudowaną diafragmę. A w tym nowym brak, jest tylko żłobiony w środku.
Raczej się przyzwyczaiłem do tego obrazu w nowym wyciągu. Po prostu jest większa poświata i już.
Piszę o tym, może wystarczy zamocować jakąś diafragmę w wyciągu. Sam spróbuję. Wytnę z tektury odpowiedni krążek i wmontuję. Zobaczę efekty. Napiszę jak się poprawi coś w obrazie.
Dzięki więc Daniel za temat :)

Nie wiem czy mamy ten sam problem z obrazem, ale chcę jakoś pomóc.

Wklejam fotki obu wyciągów, ich środków.
Załączniki
Przyczyny nieczystych obrazów.: Stary wyciąg0.jpg
Przyczyny nieczystych obrazów.: Stary wyciąg1.jpg
Przyczyny nieczystych obrazów.: Stary wyciąg2.jpg
Ostatnio edytowany przez pasionat nieba, 25 Kwi 2016, 17:54, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Postpasionat nieba | 25 Kwi 2016, 17:47

I fotki nowego.
Załączniki
Przyczyny nieczystych obrazów.: Nowy wyciąg0.jpg
Przyczyny nieczystych obrazów.: Nowy wyciąg1.jpg
Przyczyny nieczystych obrazów.: Nowy wyciąg2.jpg
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Postkaczor_ks | 25 Kwi 2016, 18:39

A może coś nie tak z LW. Z offsetem. Jakim kolimatorem robiłeś kolimację. Na zwykłym punktowym możesz tego nie wychwycić. Może przez położenie LW powstają jakieś odblaski.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Posttomeczz | 25 Kwi 2016, 19:11

pasionat nieba napisał(a):Daniel jeśli chcesz mieć super obrazy planet to najlepiej mieć jakiś dobry Refraktor APO.


jak wiesz w newtonach poswiata bedzie, szczegolnie w SW na standardowych pająkach przy jasnych obiektach.
Rady ode mnie:
1) Co do kolimacji wyciag tez lubi trzymac okular "nie w osi swiatła", a to na metodzie "pudelko od kliszy" nie wyjdzie.
2) poczytaj ten watek, jest o spajkach przy foceniu, ale mozna sie pobawic w wizualu (niestety zwiekszamy obstrukcje). Moze cos da....eksperyment nic nie kosztuje.
http://astropolis.pl/topic/52361-spajki/
3) zmienic pająka LW. Niedawno ogladalem przez newtona na łukowym uchwycie LW i lekko mi szczeka opadla. Jowisz, lustro 16'', spajkow nie doswiadczylem, poswiat niewiele. Falowalo no ale taki mamy seeing w PL na duze lustra. Jak bym kiedys kupowal newtona to tylko na takim pająku.
4) Mimo fajnych widoków w teleskopie z pkt 3) nie zamienilbym sie na mój refraktor 4 calowy do obserwacji planet. Sprzedaj jedną synte i kup ed100 na planety. Podpisuje sie pod tym co ww cytuję.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostJanusz_P. | 25 Kwi 2016, 22:15

Ludziska kochane, w jasnym Newtonie to wolne od komy jest tylko kilka mm od osi i tam trzeba obserwować planety i nie ma co popadać w paranoję kolimacyjną tylko dokupić napęd i obserwować planety jak pan Bóg przykazał na osi optycznej teleskopu gdzie jest pełna rozdzielczość obrazu Newtona bez korektora komy :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmichael99 | 25 Kwi 2016, 22:24

Tomeczz, Panie Januszu, ale Daniel widział ładnie przez swój teleskop kiedyś, więc nie może tu chodzić chociażby o wymienionego przez Ciebie pająka. Oczywiście mogłaby być to dobra zmiana (jak i inne, chociażby porządne wyczernienie), ale nie o to chodzi.

Kiedyś też miałem tak problem. Poczytaj, może coś pomoże (ja już nie pamiętam, o co tam dokładnie chodziło i jakie było rozwiązanie, wydaje mi się, że do rozwiązania nie doszedłem): viewtopic.php?f=10&t=31164

A obserwujesz cały czas tymi samymi okularami/barlowem/itp (przykład z wyciągiem)? Bo np. z tego co pamiętam, to jakaś soczewka barlowa (z lepszych), przez którą patrzyłem wprowadzała wielką poświatę, większą i mocniejszą nawet chyba od tych od pająka LW. Poznałem to po tym, że kręcąc samym barlowem poświata się przesuwała, a reszta nie.

Pozdrawiam!
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

PostJanusz_P. | 26 Kwi 2016, 08:47

Już się zaczął czas pylenia roślin i nawet przy czystym niebie zasłoń palcem Słońce a zobaczysz wokół niego mglistą chmurę, tak samo widać to teleskopem przy jasnych obiektach i to niezależenie czy to będzie Newton, Achromat czy Apochromat bo to światło rozproszone w atmosferze a nie w teleskopie, robiłem gwiazdowe testy lustra 200/1000 po figuracji i też otrzymałem tego typu efekt świetlnego halo który sam zniknął dwa dni potem po deszczowym dniu który wypłukał pyłki roślinne z atmosfery :
Załączniki
Przyczyny nieczystych obrazów.: _MG_1528-200-1000-nowe lustra.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postrambro | 26 Kwi 2016, 09:48

Jeżeli oba teleskopy mają ten sam problem to prawdopodobna jest przyczyna zewnętrzna. Ja też obstawiam słabą przejrzystość powietrza. Ostatnio pogodne noce właśnie takie u mnie były. Seeing był średni, momentami dobry ale przejrzystość atmosfery słaba. Myślałem że to delikatna mgiełka w powietrzu ale możliwe, że to inne źródła które wymienia pan Janusz. Jeżeli obserwujesz z miasta i w pobliżu są domki jednorodzinne to niestety spadek temperatury przy pogodnym niebie w nocy oznacza mocne palenie w piecach.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Postwaldi1 | 26 Kwi 2016, 11:36

Najlepiej widać w nocy ile świństwa fruwa w powietrzu z tego pylenia pod mocną latarką skierowaną w niebo.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postdaniel | 26 Kwi 2016, 15:37

Dzięki za rady.
Obstrukcja od spajków- rzecz normalna i mi nie przeszkadza. Przeszkadza ta poświata przy jednej krawędzi. zwykle skierowana ku górze. Chyba źle troszkę opisałem jeśli chodzi o oba teleskopy. Więc wyjaśniam:
Kiedyś synta 12" miała podobny problem po umyciu luster - wyrównałem pająki tak by były idealne na środku osi, skolimowałem ją- problem się rozwiązał.
Potem służyła na prawdę długo bez kolimowania. Ale jak to w Polsce bywa, dziur pełno więc się rozkolimowała -niewiele postanowiłem umyć lustra i skolimować ją ale i zadziwia mnie fakt, że co do milimetra okręcam śrubami kolimacyjnymi na spodzie lustra głównego i ma to kolosalne znaczenie. Dzisiaj synta 12" daje ostre obrazy po kilkugodzinnym kolimowaniu.
Postanowiłem przemyć potem lustro 8" i z pięknych czystych obrazów ukazała się poświata KTÓREJ NIE BYŁO
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postmirasty | 26 Kwi 2016, 20:02

Ja kiedyś po myciu źle przykręciłem to żelastwo z lustrem- tzn obróciłem to tak, że szef tuby nie był w wycięciu, w którym powinien być... Przez jakiś czas teleskop był tak złożony i wydaje mi się, że przez to źle ostrzył.
Synta 10'', jakaś lornetka, lunetka Turist 3 :P
ES 4,7 mm 82*, ES 6,7 mm 82*, ES 14 mm 82*,ES Maxvision 82° 24mm 2", Vixen LVW 8 mm, Meade QX Wide Angle 26mm, SWA 32mm, barlow gso 2x, parę filtrów, mikroskop
Awatar użytkownika
 
Posty: 13
Rejestracja: 25 Mar 2013, 13:08
Miejscowość: Białogard

 

Postmirasty | 26 Kwi 2016, 20:52

Sorry za dublet.
pasionat nieba napisał(a):Coś napiszę. Zmieniłem jakiś czas temu wyciąg na GSO w Newtonie 6'', f/8, bo ten stary miał luzy, był bez micro, no taki zwykły wyciąg jaki był w zestawie z teleskopem. I po pierwszych obserwacjach zauważyłem, że tło pojaśniało, planety z taką poświatą są. Ogólne mniej przyjemny w odbiorze jest obraz. Ale tylko na jasnych obiektach. No bo tak to jest super, jak masełko chodzi. Później obejrzałem ten stary wyciąg, a on ma wbudowaną diafragmę. A w tym nowym brak, jest tylko żłobiony w środku.


Tak na moje oko, to ten nowy wyciąg jest gorzej wyczerniony... Ja od tego bym zaczął.
A diafragma pewnie przyciemni obraz, ale też straty będą- jeśli przysłoni światło lustra, to tak, jak by zmniejszyła się średnica lustra.
Synta 10'', jakaś lornetka, lunetka Turist 3 :P
ES 4,7 mm 82*, ES 6,7 mm 82*, ES 14 mm 82*,ES Maxvision 82° 24mm 2", Vixen LVW 8 mm, Meade QX Wide Angle 26mm, SWA 32mm, barlow gso 2x, parę filtrów, mikroskop
Awatar użytkownika
 
Posty: 13
Rejestracja: 25 Mar 2013, 13:08
Miejscowość: Białogard

 

Postdaniel | 26 Kwi 2016, 21:07

mirasty napisał(a):Sorry za dublet.
pasionat nieba napisał(a): to tak, jak by zmniejszyła się średnica lustra.

A co za tym idzie minimalnie poprawi to jakość obrazów...
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postmirasty | 26 Kwi 2016, 21:34

No tak, tylko po co kupować duże lustro a później je przysłaniać?
Poza tym, bafel (bafl?) w wyciągu nie powinien pełnić roli diafragmy, bo on jest tam jako bafel "wyczerniający" i nie powinien wchodzić w światło lustra.
Synta 10'', jakaś lornetka, lunetka Turist 3 :P
ES 4,7 mm 82*, ES 6,7 mm 82*, ES 14 mm 82*,ES Maxvision 82° 24mm 2", Vixen LVW 8 mm, Meade QX Wide Angle 26mm, SWA 32mm, barlow gso 2x, parę filtrów, mikroskop
Awatar użytkownika
 
Posty: 13
Rejestracja: 25 Mar 2013, 13:08
Miejscowość: Białogard

 

Postdaniel | 30 Kwi 2016, 22:21

Dzisiaj znów wykręciłem lustra obu teleskopów. Po lekturze o kolimowaniu napisanej przez "HAMALA" . Powiedziałem sobie, że dopóki nie uzyskam dobrego obrazu dopóty będę walczył!
Czasem warto być upartym. Wziąłem się za offset! akurat nie wiem dlaczego ale dopiero dzisiaj wyczytałem, że można go ustawić mając przysłonięty wlot wyciągu od strony tubusu. Na środku takowej przysłony należy zrobić małą dziurkę by widzieć w niej odbicie znacznika z LG. I to wreszcie pomogło! OBIE SYNTY MIAŁY DZISIAJ DZIEŃ DOBROCI I POŚWIĘCIŁEM IM AŻ 6 h (nie żartuję- od 16:00 do 23:00)
Wreszcie sprawdzając obrazy Jowisza doznałem szoku- piękny czysty obraz bez jakichkolwiek odblasków. No może minimalnie górna krawędź - co już było powodem dalszej kolimacji. Synta 8" powaliła mnie wreszcie swoją ostrością obrazów a synta 12" ilością detalu.
Z pozornie dobrze ustawionej kolimacji wyszło, że tutaj problem leżał w offsecie. Dzięki Wam za pomoc.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postpogrzex | 01 Maj 2016, 06:49

Ach te Newtony....
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Postkaczor_ks | 02 Maj 2016, 15:40

daniel napisał(a):Dzisiaj znów wykręciłem lustra obu teleskopów. Po lekturze o kolimowaniu napisanej przez "HAMALA" . Powiedziałem sobie, że dopóki nie uzyskam dobrego obrazu dopóty będę walczył!
Czasem warto być upartym. Wziąłem się za offset! akurat nie wiem dlaczego ale dopiero dzisiaj wyczytałem, że można go ustawić mając przysłonięty wlot wyciągu od strony tubusu. Na środku takowej przysłony należy zrobić małą dziurkę by widzieć w niej odbicie znacznika z LG. I to wreszcie pomogło! OBIE SYNTY MIAŁY DZISIAJ DZIEŃ DOBROCI I POŚWIĘCIŁEM IM AŻ 6 h (nie żartuję- od 16:00 do 23:00)
Wreszcie sprawdzając obrazy Jowisza doznałem szoku- piękny czysty obraz bez jakichkolwiek odblasków. No może minimalnie górna krawędź - co już było powodem dalszej kolimacji. Synta 8" powaliła mnie wreszcie swoją ostrością obrazów a synta 12" ilością detalu.
Z pozornie dobrze ustawionej kolimacji wyszło, że tutaj problem leżał w offsecie. Dzięki Wam za pomoc.


A nie mówiłem :) :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postdaniel | 02 Maj 2016, 15:45

Mówiłeś, mówiłeś, ja nie czytałem nigdy o metodzie by przysłaniać wlot wyciągu
http://astrofotografia.republika.pl/Kol ... eskopu.htm - czyt. suplement
POZDRAWIAM
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkaczor_ks | 02 Maj 2016, 15:48

Czytałem to właśnie kiedyś jak miałem 150/750 i też trochę walczyłem z kolimacją.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postkaczor_ks | 02 Maj 2016, 15:55

Swoją drogą pamiętam jaki detal na Jowiszu mi pokazało moje byłe GSO 8" na ortho 6mm. Musiał być wtedy nadzwyczaj dobry seeing no i chyba akurat był okres bliski opozycji w zeszłym roku. Raczej mi się nie wydawało ale widziałem zawirowania w pasach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostPawlik | 02 Maj 2016, 19:55

daniel napisał(a):Z pozornie dobrze ustawionej kolimacji wyszło, że tutaj problem leżał w offsecie. Dzięki Wam za pomoc.


Przed umyciem luster obraz był ok, po umyciu był zły a wina leżała po stronie offsetu- czyli że do mycia lustra wtórnego odkleiłeś je od oprawy?
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

Postdaniel | 03 Maj 2016, 12:57

Pawlik napisał(a):
daniel napisał(a):Z pozornie dobrze ustawionej kolimacji wyszło, że tutaj problem leżał w offsecie. Dzięki Wam za pomoc.


Przed umyciem luster obraz był ok, po umyciu był zły a wina leżała po stronie offsetu- czyli że do mycia lustra wtórnego odkleiłeś je od oprawy?


Nie, po prostu wykręcając LG koniecznie musiałem ustawić kolimację i błąd w tym, że kolimowałem także poprzez LW
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 03 Maj 2016, 15:03

kaczor_ks napisał(a):Swoją drogą pamiętam jaki detal na Jowiszu mi pokazało moje byłe GSO 8" na ortho 6mm. Musiał być wtedy nadzwyczaj dobry seeing no i chyba akurat był okres bliski opozycji w zeszłym roku. Raczej mi się nie wydawało ale widziałem zawirowania w pasach.

JA takowe zawirowania widziałem w okularze meade UWA 4.7. Z kolei w 12" były wręcz oczywiste...
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostPawlik | 03 Maj 2016, 18:57

daniel napisał(a):
Pawlik napisał(a):
daniel napisał(a):Z pozornie dobrze ustawionej kolimacji wyszło, że tutaj problem leżał w offsecie. Dzięki Wam za pomoc.


Przed umyciem luster obraz był ok, po umyciu był zły a wina leżała po stronie offsetu- czyli że do mycia lustra wtórnego odkleiłeś je od oprawy?


Nie, po prostu wykręcając LG koniecznie musiałem ustawić kolimację i błąd w tym, że kolimowałem także poprzez LW


W takim razie problem nie leżał w offsecie tylko w prawidłowym ustawieniu LW względem wyciągu / LG.
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat