* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ] 
 Temat postu: Moje opisanie widzianego nieba
PostWysłany: Pią Maj 20, 2016 10:39 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Założyłem ten temat aby napisać z jakim powiększeniem udało mi się rozbić konkretne gwiazdy podwójne na poszczególne składniki.
Dzisiaj na prędkiego zerknąłem na Epsilony w Lutni. Warunki - Księżyc praktycznie w pełni i świecił jak wściekły pogarszając obserwowanie bo nie dość, ze widno na niebie to jeszcze z boku dawał po oczach. Refraktor 102/1000/F10 . Rozłożyłem Epsilony przy powiększeniu x 90 ES-11mm, ale muszę poczekać, aż będzie ciemno bez Księżyca i zobaczę czy ES-14mm da radę je rozdzielić.

Ostatnio edytowany przez kurp, Śro Lut 28, 2018 6:17 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Gwiazdy podwójne
PostWysłany: Sob Maj 21, 2016 6:50 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zgorzelec
Dużo też zależy od warunków. Ostatnio jak byłem na szybkich obserwacjach u Piotrka, to Epsilony elegancko rozbite w powerze 100x. Jakiś czas po tym będąc na polu miałem problem z całkowitym rozdzieleniem w 100x.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 21, 2016 7:11 am 
Awatar użytkownika

Wczoraj również był nie najlepszy seeing i też utrudniał obserwacje, ale powiem tak, że jednak do wyszukiwania takich słabszych obiektów i różnego rodzaju gwiazd potrzebny jest szukacz kątowy dający dobry, nieodwrócony obraz ziemski.

Ostatnio edytowany przez kurp, Śro Lut 28, 2018 6:18 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 09, 2017 7:20 am 
Awatar użytkownika

Cześć. Co prawda Jowisza na razie nie ma o sensownej porze ale dzisiaj po obfitym deszczu wieczorem zrobiły się dziury w chmurach i zerknąłem przez swojego DO Silvera. Powiem szczerze, Andromeda w lornetce była olbrzymia. Całe jądro wraz z dyskiem było o wiele większe od tarczy Księżyca. Było ją pięknie widać bo niebo było takie czyste i wyprane z kurzu. Bardzo ładnie też prezentowała się kulka M 13 . Fajnie jest wiedzieć, że patrzę się na gromadę kulistą jedną z większych na północnym niebie. Na niebioskłonie pięknie przemknęła stacja kosmiczna ISS Zarya, była jak świecący, jasny brylant. Trafiłem też na moment kiedy niebo przecięła błyskawica spalającego się meteoru w atmosferze Ziemi. Trwa to dosłownie 1 sekundę , jak błysk słabego pioruna ale widok jest piękny. Około 20.00 zaczęła pojawiać się mgiełka i chmury w atmosferze, które utrudniły tak fajne oglądanie nieba, ale warto było. Kosmos jest piękny, fascynujący i nieodgadniony. :D

Ostatnio edytowany przez kurp, Śro Lut 28, 2018 6:18 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 09, 2017 4:02 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
towerfox napisał(a):
Dużo też zależy od warunków. Ostatnio jak byłem na szybkich obserwacjach u Piotrka, to Epsilony elegancko rozbite w powerze 100x. Jakiś czas po tym będąc na polu miałem problem z całkowitym rozdzieleniem w 100x.

Pamiętaj prosze że zdolność rozdzielcza zależy silnie od średnicy czynnej teleskopu a nie od jego powiększenia więc w opisach operuj przede wszystkim średnicą i dodatkowo powiększeniem a nie tylko powiększeniem bo jest to bardzo nie miarodajne :arrow: :roll:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Paź 10, 2017 9:25 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zgorzelec
Zarówno obserwacje u Piotrka, jak i na polu prowadzone były przy użyciu EDka 100 :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 14, 2017 1:02 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
No to wrzucam ciekawą obserwację z przedwczoraj, ED 102/460 Bressera z Naglerem 31 przy powiększeniu około 15x spokojnie rozdziela Mizara na ładną parkę gwiazd :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 14, 2017 3:17 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Co prawda nie refraktorem tylko Newtonem ale w 13" rozbijam epsilony przy powiększeniu 69x z ES24mm a przy 127x z LVW 13mm to już bezproblemowo nawet przy kiepskim seengu. O powiększeniu 330x już nie wspominam.

ES4.7, 6.7, 8.8, 11, 14, 18, 24, 30
Vixen LV10, NLV6
Lumikony OIII/2" i UHC/2"

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Paź 24, 2017 8:16 pm 
Awatar użytkownika

Od dobrego tygodnia totalna kicha jeżeli chodzi o pogodę i kompletnie nie zanosi się na jej poprawę w najbliższym czasie. Z żałością tylko patrzę na teleskop i z głodu obserwacyjnego biorę lornetkę i patrzę na światła pozycycjne wieży telewizyjnej. :(

Ostatnio edytowany przez kurp, Śro Lut 28, 2018 6:19 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 25, 2017 7:29 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
A ja dzisiaj śniłem o rozdzielaniu Miazara choć nigdy na niego nie patrzyłem przez teleskop. Pogoda może doprowadzić do obłędu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 25, 2017 11:11 am 
Awatar użytkownika

lolak89 napisał(a):
A ja dzisiaj śniłem o rozdzielaniu Miazara choć nigdy na niego nie patrzyłem przez teleskop. Pogoda może doprowadzić do obłędu.

Najgorsze, że nie zanosi się na jakąś znaczną poprawę. Sprzęt chyba sobie odpocznie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 30, 2017 5:40 pm 
Awatar użytkownika

Ciąg dalszy pogodowych " perepałów ". Od sobotniego poranka wiatr mało głowy nie urwie i jest piekielnie zimno. Rankiem momentami było 1* C i co chwila deszcz, grad a nawet jakiś śnieg.

Ostatnio edytowany przez kurp, Śro Lut 28, 2018 6:19 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 06, 2017 9:39 pm 
Awatar użytkownika

Wczoraj wieczorem było nawet niezłe niebo. Co prawda mocno świecił Księżyc ale jego widok w nowo nabytym Maxvisionie 28mm 68* 2" był zajefajny. Na obrzeżach Łysego pięknie prezentowały się góry i kratery Księżycowe pływające w niestabilnej atmosferze. Okular pięknie pokazywał niebo a widok Plejad był bardzo ładny i niesamowicie wyraźny. Gwiazdy w refraktorze z tym okularem to prawdziwe szpileczki i nie mogłem uwierzyć , że nawet jasne gwiazdy schodziły do poziomu ostrych igieł. Skierowałem też refraktor na epsilony w Lutni, ES-8,8 mm pięknie je rozdzielił na czynniki składowe.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 08, 2017 10:05 am 
Awatar użytkownika

Cześć. Wczoraj około godziny 20.00 pojawiło się czyste niebo i nastały niezłe warunki obserwacyjne. Z każdą godziną było coraz lepiej i można było studiować powierzchnię Księżyca. Po godzinie 23.00 zniknęła delikatna mgiełka oraz cirrusy a obraz zaczął być naprawdę ostry. Można było na spokojnie potestować okulary i nowego ED-ka. To był udany wieczór. Nastał czas na wyciągnięcie sprzętowych wniosków.

Ostatnio edytowany przez kurp, Śro Lut 28, 2018 6:20 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 08, 2017 10:28 pm 
Awatar użytkownika

Cześć. Koledzy i koleżanki jest dziura w niebie. Wlaśnie się gapię na Oriona i jego wspaniałe mgławicowe skrzydła oraz na Plejady. Jak się na nie patrzy to widać gwiazdy w takich refleksyjnych smugach. Robię sobie gorącą herbatę bo zmarzłem. Wlaśnie Łysy się pojawił i biorę go na rozkład. Lekki mgielny poblask był ale co to dla harcerza-astromaniaka. ED-ek ogrzał się w garażu i abarot na montaż. Księżyc był zamglony i w takim mlecznym poblasku ale oglądać się dało. Po wielu tygodniach bez żadnej pogody dobre i to. Wypiłem sporo gorącej herbaty ale warto było. Na dzisiejsze obserwacje najlepsze okulary to 2" Maxvision 28mm/68* i Erfl Burgess Optical 12mm.

Ostatnio edytowany przez kurp, Śro Lut 28, 2018 6:20 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 10, 2018 10:15 pm 
Awatar użytkownika

Ostatnimi dniami wieczorem była nawet niezła pogoda Astronomiczna. Wyciągałem ED-ka i obserwowałem tak na spokojnie wszystko co losowo wpadło w zasięg soczewy. W 2" calowym Maxvisionie 28mm pokryte gwiazdami niebo wyglądało bardzo ładnie. Jak zawsze niezapomniany widok to Orion i Plejady. Miałem też zabrać się za inne obiekty ale nadjechały chmury i sprzęt trzeba było odstawić na półkę. Po paru tygodniach obserwacyjnego bezrybia to i tak były świetne wrażenia.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Moje opisanie widzianego nieba
PostWysłany: Śro Lut 28, 2018 7:52 am 
Awatar użytkownika

Witam. Wdniu wczorajszym około godziny 18.00 posadziłem ED-ka na montażu i chociaż przez chwilę oglądałem naszego naturalnego satelitę. Co prawda Księżyc robi się coraz większy i obraz staje się mniej plastyczny bo linia terminatora przesuwa się ku jego krawędzi ale jeszcze można było się popatrzeć na szczegóły jego tarczy. W powiększeniu x150 pięknie było widać kratery Krieger, Herodotus i Aristarchus oraz dolinę Schróters Valley. Widać było mnóstwo pagórków i drobnych kraterów skupionych wokół Schróters Valley. Co prawda powietrze falowało i momentami pokazywały się cienkie Cirrusy a cały widok był bardzo ostry. Wytrzymałem około 1 godziny i zebrałem się do domu bo było -15*C i wiał wiatr co jeszcze potęgowało wrażenie zimna. Pozdrawiam.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 8:05 pm 
Awatar użytkownika

Cześć. Dzisiaj u mnie były doskonałe warunki obserwacji. Co prawda jest silny wiatr i około -9* mrozu ale około 2 godzin byłem z teleskopem na dworze. Obraz żyleta a gołym okiem widoczne dziesiątki gwiazd co jak na warunki podmiejskie nie jest złym wynikem. Co prawda wieczorem nie ma Księżyca ani planet ale można poobserwować gromady gwiazd i jaśniejsze DS-y. Doskonale widoczny Merkury razem z Wenus. Gołym okiem widok bardzo dobry. Nawet moim Nikonem D50 zrobiłem zdjęcie obydwu planet. Co prawda szum ale widoczek chyba nie jest zły.

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 10:15 pm 

Miejscowość: Sosnowica
Ja też właśnie wróciłem z obserwacji, przejrzystość jest naprawdę dobra. Krab i Sowa wyraźne mimo zaświetlenia nieba, a zimowe gromady otwarte prezentują się niesamowicie :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 10:44 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Okolice Dęblina/Sochaczew
U mnie bez większych zmian. Jest bezchmurnie ale widać ewidentnie, że coś wisi w powietrzu. Teraz to nawet prawie pewne, że to cirrusy - widać tylko jaśniejsze gwiazdy. Trochę szkoda bo myślałem, że zrobię pierwsze porównanie Newtonów ale może i dobrze. Jest zimno, wieje a ja coś czuję, że mnie może wziąć jakieś przeziębienie. Oby nie. Choć dla pewności nastawiam budzik na 3 z nadzieją, że popatrzę na Jowisza.

PostWysłany: Nie Mar 18, 2018 8:37 am 
Awatar użytkownika

Cześć. Nad ranem o 3.00 próbowałem obserwować Jowisza inne planety. Musiałem wyjść na otwartą przestrzeń a tam wiał taki wiatr przy -10*, że dałem sobie spokój z obserwacjami. Targało teleskopem i wszystko trochę tańczyło a i ziąb błyskawicznie zaczął się do mnie dobierać. Jest pioruńsko zimno przy takiej temperaturze i wietrze.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 21, 2018 9:17 pm 
Awatar użytkownika

Cześć. Dzisiaj na spokojnie załadowałem ES-a 11mm i gapiłem się na Księżyc. W powiększeniu 81 razy wyglądał zjawiskowo. Po kilkuset a może i tysiącu obserwacjach powiem tylko, że dobry teleskop z dobrą rozdzielczością nie oznacza , że musicie ładować takie okulary aby wycisnąć z niego jakieś niebotyczne powiększenia. Dobry telep w mniejszym powiększeniu pokaże wam i tak doskonały obraz. Warto o tym pamiętać.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Kwi 17, 2018 9:26 pm 
Awatar użytkownika

Dzisiaj wieczorem około godziny 20.30 wyciągnąłem składany leżak turystyczny na zewnątrz i zaopatrzony w ciepłe buty oraz kurtkę rozstawiłem się do lornetkowego oglądania nieba. Przejrzystość powietrza nie była najlepszych lotów ale nocne , rozgwieżdżone niebo pięknie się prezentowało w DO Silver 10x50. Kręciłem się w okolicy wielkiego Wozu, gdzie pięknie prezentował się Mizar i Alkor. Najładniej jednak wyglądała gromada M44-Żłobek. Gwiazdy gromady niczym klejnociki osadzone na niebie ładnie współgrały blisko siebie tworząc zbiorowisko gwiazd. Chyba czas na dłuższe lornetkowanie po rozgwieżdżonym niebie bo jest to szybka forma oglądania nocnego firmamentu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 14, 2018 5:00 pm 
Awatar użytkownika

Ostatnio wpadł mi w ręce starszy Japończyk ( lornetka ) Asahi Pentax 7x50 w stanie nieomal sklepowym. Zobaczymy co ta maszynka potrafi. Napiszę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 9:39 pm 
Awatar użytkownika

Cześć. Dzisiaj Księżyc pomiędzy chmurami, krótko ale w oknach, pomiędzy szybkimi chmurami bajka. W lornetce 10x50 rogal jak szybkie i ostre marzenie. Aż żal było kończyć bo pogoda się zepsuła. Lubię jak jest widoczny cały Łysy pomimo " wąskiej fazy ". 8)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: dark, dawid1508 oraz 31 gości