Równonoce, o co chodzi?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostSBlog | 27 Cze 2016, 19:26

Dzień dobry wszystkim,
Czy ktoś może mi wyjaśnić na jakiej podstawie wyznacza się momenty Równonocy, zarówno wiosennej jak i jesiennej? Wszędzie podaję się datę 20 marca i godzinę około 5:30 ale dlaczego? Patrząc na kalendarz, na przykład ten http://calendar.zoznam.sk/sunset-pl.php?city=756135 widzimy, że do "zrównania dnia z nocą" dochodzi 18 marca, w innych kalendarzach następuję to nawet 17 marca. Z drugiej strony w różnych kalendarzach podane są różne godziny wschodów i zachodów, czy znacie jakiś miarodajny kalendarz? Wracając do Równonocy, to moment w którym Słońce przechodzi przez punkt Barana, czyli miejsce przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego, tak? W takim razie kiedy to następuję? Czy są jakieś serwisy gdzie można to dokładnie sprawdzić? Skąd zatem data 20 marca 5:30?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
 
Posty: 5
Rejestracja: 27 Cze 2016, 19:15

 

PostJanusz_P. | 29 Cze 2016, 11:04

Godziny wschodów i zachodów Słońca są różne bo różne kalendarze podają je dla różnych współrzędnych geograficznych obserwatora a co do terminu Równonocy i jego wyznaczania to może jakiś teoretyk się wypowie bo za cienki jestem jako praktyk, obserwator w te klocki kalendarzowe :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPaether | 29 Cze 2016, 11:57

Wszędzie podaję się datę 20 marca i godzinę około 5:30 ale dlaczego? Patrząc na kalendarz, na przykład ten http://calendar.zoznam.sk/sunset-pl.php?city=756135 widzimy, że do "zrównania dnia z nocą" dochodzi 18 marca, w innych kalendarzach następuję to nawet 17 marca.


Najczęściej kalendarze podają godzinę rozpoczęcia dnia w momencie gdy Słońce już zahaczy o horyzont ("pierwsze promienie") i końca dnia gdy ostatni fragment tarczy znika pod horyzontem. Dla astronomicznej równonocy liczy się środek tarczy i to właśnie wielkość słonecznej tarczy powoduje, że w zwykłych kalendarzach dzień nieco wcześniej jest równie długi jak noc ;)

W takim razie kiedy to następuję? Czy są jakieś serwisy gdzie można to dokładnie sprawdzić?


Dokładnie wtedy, kiedy podawana data równonocy. W tym roku było to 20 marca o 5:30 i stąd ta data ale każdego roku z powodu niedokładności naszego kalendarza moment przejścia Słońca przez równik przesuwa się o niecałe 6 godzin. Dlatego termin może zahaczyć o 21 marca. Żeby nieco wyrównać te niedokładności mamy lata przestępne w których również termin przesuwa się o ok 6 godzin do przodu, ale wycinając 24 godziny wcześniej dla 29 lutego w rezultacie moment równonocy przypada o ok 18 godzin wcześniej niż w roku poprzednim i tak w kółko.

Bardzo obrazowo może to sprawdzić nawet w...Stellarium :) Nie wspominając o poważniejszych symulatorach nieba ;)
Na załączniku 4:30 bo z racji miejsca zamieszkania używam czasu Greenwich ;)
Załączniki
Równonoce, o co chodzi?: równonoc.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 15 Lip 2014, 20:19
Miejscowość: Krosno/Rugby

Posttomeczz | 29 Cze 2016, 16:35

ta stronka odpowie na Twoje i inne zapytania zw ze sloncem i ksiezycem
http://www.timeanddate.com/calendar/seasons.html
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postdaniel | 03 Lip 2016, 13:25

Problem też opisywałem wcześniej ze znakami zodiaku i gwiazdozbiorami zodiaku. Otóż Ziemia wykonuje ruch precesyjny a co za tym idzie Słońce w pierwszy dzień wiosny tak na prawdę przechodzi nie przez Barana a przez... Ryby. Ktoś ma np. znak Wodnika jak ja a okazuje się, że Słońce świeci jeszcze w Koziorożcu co bardzo mi się nie podoba. Moim zdaniem powinno być to zaktualizowane...
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMateuszW | 11 Lip 2016, 02:23

daniel napisał(a):Problem też opisywałem wcześniej ze znakami zodiaku i gwiazdozbiorami zodiaku. Otóż Ziemia wykonuje ruch precesyjny a co za tym idzie Słońce w pierwszy dzień wiosny tak na prawdę przechodzi nie przez Barana a przez... Ryby. Ktoś ma np. znak Wodnika jak ja a okazuje się, że Słońce świeci jeszcze w Koziorożcu co bardzo mi się nie podoba. Moim zdaniem powinno być to zaktualizowane...

Ciemna masa astrologów nie ogarnia czegoś takiego, jak precesja, stąd te rozbieżności :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postdaniel | 11 Lip 2016, 11:23

Tylko problem w tym, że astronomowie są temu obojętni. A szkoda. Od wróżek zależy czy Słońce świeci w zwrotniku Raka a nie Bliźniąt? Może inaczej- mój nauczyciel od Geografii tłumaczył, że Słońce świeci 21 czerwca w zwrotniku Raka i Koziorożca i wynika to z tego, że świeci w tymże gwiazdozbiorze.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat