Obserwacje mgławic a magnitudo.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostJanusz_P. | 05 Paź 2016, 08:15

Coś koło 22,5 mag/s² ale to było zimą jakieś 8 lat temu...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postlolak89 | 05 Paź 2016, 08:38

Hmm czyli mając te karty wybieram sobie jakiś obszar z tych kart i liczę ile widzę gwiazd w jego obrębie włącznie z gwiazdami które go wyznaczają, później zaglądam do drugiej tabeli i do liczby widocznych gwiazd gołym okiem przypisany jest zasięg mag?
W porządku, wiem o co chodzi, dziękuje za informację.

Pozdrawiam
lolak89
 

Postwaldi1 | 05 Paź 2016, 09:17

No to ładnie.Trochę km mam,ale na pewno Bieszczady odwiedzę.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Posttowerfox | 05 Paź 2016, 12:42

Tutaj masz kawałek Małej Niedźwiedzicy z zaznaczoną jasnością gwiazd. Wydrukuj sobie mapkę i sprawdzaj :wink:
https://darkskydiary.files.wordpress.co ... .jpg?w=595
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postpiotrekguzik | 05 Paź 2016, 16:40

Janusz_P. napisał(a):Coś koło 22,5 mag/s² ale to było zimą jakieś 8 lat temu...


To chyba niestety był jednak błąd. Wszystkie znane mi źródła twierdzą, że jasność naturalnie ciemnego nieba w okolicy minimum słonecznego w zasadzie nigdy nie jest lepsza niż 22,0 mag/"² (w paśmie V, a z grubsza w tym paśmie pracuje SQM-L). Producent miernika (Unihedron) też twierdzi, że pomiary z wynikiem większym niż 22,0 są mało prawdopodobne.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postlolak89 | 07 Paź 2016, 07:40

Czy słaby seeing polega na tym, że nie można wyostrzyć obrazu? Wczoraj nawet na księżycu (była mała przerwa w chmurach) nie byłem w stanie go wyostrzyć, obraz mi pływał i raz było ostro raz nie. Ile czasu potrzebuje teleskop na wychłodzenie? Wystawiłem go 20 minut przed zerkaniem na księżyc.

Pozdrawiam
lolak89
 

PostKarol | 07 Paź 2016, 08:32

Rozogniskuj gwiazdę, jeśli "bulgocze" to wychłodzenie jest słabe. Jak dobre to powinieneś zobaczyć "czysty" (jak świetlisty talerz) krążek światła. Seeing to gdy obraz US lub gwiazd faluje, zachowuje się niestabilnie.

Image

(https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8)
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postlolak89 | 07 Paź 2016, 08:55

No to wczoraj nie dane mi było mieć dobrych warunków ale 30 minut podglądania nieba i tak było fajne, co najlepsze nawet Żona zaczyna się interesować.
Karolu pamiętam o Twojej propozycji:) Jak będziesz wybierał się na jakieś obserwacje którejś pięknej nocy daj mi znać.

Dziękuję i pozdrawiam.
lolak89
 

PostKarol | 07 Paź 2016, 09:09

Trzeba ogarnąć sprawę. Pewnie bym z kolegą przyjechał. Może jakaś pogoda będzie - bo ile można ? Co prawda, teraz nie mam głowy do astro ale na spotkanie zawsze znajdę trochę miejsca w niej :mrgreen: Może da się zaprosić Marcin z Łukowa.
Zapewne tu byśmy się spotkali - viewtopic.php?f=36&t=34026

PS. Pasują tylko weekendy ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postlolak89 | 07 Paź 2016, 09:20

Tylko weekendy niestety, nie potrafię sobie wyobrazić siebie samego w pracy po krótkim śnie.
Nie naciskam silnie na spotkanie, jak nie masz czasu czy ochoty na astrozabawę i tłumaczenie zielonemu o co w tym chodzi to nie ma sprawy, każdy ma swoje życie i obowiązki:) wystarczy mi info na priv, że któregoś dnia wybierasz się z kolegą w fajne miejsce i jak chcę to mogę też wpaść a ja się dostosuję:)

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz Grzymała
lolak89
 

Postmichal-500 | 10 Paź 2016, 07:48

karol napisał(a):Trzeba ogarnąć sprawę. Pewnie bym z kolegą przyjechał. Może jakaś pogoda będzie - bo ile można ? Co prawda, teraz nie mam głowy do astro ale na spotkanie zawsze znajdę trochę miejsca w niej :mrgreen: Może da się zaprosić Marcin z Łukowa.
Zapewne tu byśmy się spotkali - http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=34026

PS. Pasują tylko weekendy ?


Cześć, jeśli zaplanujecie jakieś spotkanko to Karolu daj znać na priv. to może też wpadnę na wspólne obserwacje i wtedy ocenimy organoleptycznie jak to jest z tymi jasnościami. Tylko nie 22 października.
SCT C8, BM 102x460(ED) EQ5 GOTO
Bino SW
Nikon Action EX 8x40, DO 10x50, SM 15x70
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Paź 2014, 18:57
Miejscowość: Puławy

 

PostKarol | 10 Paź 2016, 08:30

Jasne Michał ! Pamiętam o Tobie. Jak coś się zmienni w pogodzie to trzeba będzie się ustawić. Może uda się skrzyknąć większą grypę (z podobnych okolic ze mną to 6 osób). Zobaczymy co przyniesie Nam los.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJanusz_P. | 10 Paź 2016, 16:44

piotrekguzik napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Coś koło 22,5 mag/s² ale to było zimą jakieś 8 lat temu...


To chyba niestety był jednak błąd. Wszystkie znane mi źródła twierdzą, że jasność naturalnie ciemnego nieba w okolicy minimum słonecznego w zasadzie nigdy nie jest lepsza niż 22,0 mag/"² (w paśmie V, a z grubsza w tym paśmie pracuje SQM-L). Producent miernika (Unihedron) też twierdzi, że pomiary z wynikiem większym niż 22,0 są mało prawdopodobne.

Owszem mało prawdopodobne ale nie nie możliwe w Bieszczadach w idealnych warunkach, wyświetlacz jest cyfrowy, to nie analogową wskazówka że popatrzenie na nią z boku przekłamuje wynik pomiaru na tle skali jak w selenowych światłomierzach :wink: a swoja drogą miernik wtedy strasznie długo dokonywał pomiaru więc jego dokładność zapewne nie była wielka bo to są prawdopodobnie pomiary przy końcu jego zakresu możliwości pomiarowych...
Ciekawe ile by wyszło tej pamiętnej zimowej nocy w Bieszczadach w stanie wojennym gdzie przy 20 stopniu zasilania prąd był wyłączony w całej południowej Polsce i gołym okiem było widać w gromadzie Praesepe w drugiej części nocy jak wyszła wysoko pojedyncze gwiazdy o jasności 8-8,2 mag a naliczyłem ich wtedy kilkanaście w tej gromadzie a mgławica Rozeta była wtedy wyraźnie widoczna gołym okiem :arrow: :idea:
Tej samej nocy wieczorem Alamakiem Maksutowa na optyce Ludesa 150/1500 widać było dobrze Kwintet Stefana pomimo że Pegaz był już na zachodzie nad Rosochą czyli jakieś kilkadziesiąt ° od zenitu ale wtedy pewnie nie było jeszcze tego miernika na świecie...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotrekguzik | 10 Paź 2016, 20:35

Poszukałem jeszcze raz i z tego, co widzę, to ludzie obserwujący w najciemniejszych miejscach na świecie (Australia, Mauna Kea itp.) dostają wartości rzędu 21.9 - 22.0. Wyjątkowo ktoś raportował 22.05 - 22.15.
Kiedyś na jakimś zagranicznym forum (chyba cloudynights) znalazłem informację o kilku odczytach rzędu 22.5 - 23.0 (o ile dobrze pamiętam), ale tam jak się okazało było to wynikiem tego, że w mierniku była słaba, niemal zupełnie rozładowana bateria.

Janusz_P. napisał(a):Owszem mało prawdopodobne ale nie nie możliwe w Bieszczadach w idealnych warunkach


Tak naprawdę, jeśli mówimy o pomiarach w zenicie, to w Bieszczadach LP stanowi w najlepszym razie jakieś 10% jasności nieba, resztę stanowią źródła naturalne (głównie airglow i światło zodiakalne), których zmienność jest dość spora.
Innymi słowy, gdybyśmy znaleźli się w bezchmurną, bezksiężycową noc w Bieszczadach i SQM-L pokazywałby np. 21.7 (albo 21.8, albo 22.0), to gdyby nagle zgasły wszystkie sztuczne światła na całym świecie, to wynik poprawiłby się w najlepszym razie o jakieś 0.1.

Ja ostatnio na Przełęczy Wyżniańskiej (jedno z najciemniejszych miejsc w Bieszczadach) w piękną noc o doskonałej przejrzystości odczytałem miernikiem SQM-L jasność nieba 21.55, choć aby zobaczyć jakikolwiek ślad LP (tylko i wyłącznie nad północnym horyzontem) trzeba było się nieźle postarać. Gołym okiem było co prawda widać lekkie rozjaśnienie nieba nisko nad horyzontem w każdym kierunku, jednak zielony kolor tego rozjaśnienia widoczny na zdjęciach zdecydowanie wskazywał na to, że źródłem tego dość jasnego jak na Bieszczady pomiaru jest airglow.
W inne noce w Beskidzie Niskim, w miejscach gdzie LP jest znacznie więcej niż w Bieszczadach (ale ciągle bardzo mało) miernik pokazywał mi wyniki nieco lepsze od 21.60.


Janusz_P. napisał(a): a swoja drogą miernik wtedy strasznie długo dokonywał pomiaru więc jego dokładność zapewne nie była wielka bo to są prawdopodobnie pomiary przy końcu jego zakresu możliwości pomiarowych...


no, to może być jakiś "trop", choć byłoby to trochę dziwne (bo jednak tam gdzie miernik, przynajmniej mój, pokazuje wartości rzędu 21.5 - 21.6, to są one bardzo powtarzalne i zwykle nie różnią się między sobą o więcej niż 0.05).


Janusz_P. napisał(a):Ciekawe ile by wyszło tej pamiętnej zimowej nocy w Bieszczadach w stanie wojennym gdzie przy 20 stopniu zasilania prąd był wyłączony w całej południowej Polsce i gołym okiem było widać w gromadzie Praesepe w drugiej części nocy jak wyszła wysoko pojedyncze gwiazdy o jasności 8-8,2 mag a naliczyłem ich wtedy kilkanaście w tej gromadzie a mgławica Rozeta była wtedy wyraźnie widoczna gołym okiem


Jeśli było wtedy tak ciemno, to raczej nie brak prądu był tego przyczyną (wyjaśnienie na początku postu), a jakaś anomalia jeśli chodzi o airglow.

Jeśli chodzi o jasność nieba w tamtej okolicy, to nigdy się nie dowiemy jaka wtedy była, ale możemy spróbować pobawić się w oszacowanie nieosiągalnego z powierzchni Ziemi maksimum (czyli tego, co mógłby pokazać SQM-L poza atmosferą).
I tak, okazuje się, że gdyby równomiernie "rozlać po niebie" światło wszystkich gwiazd, to dałoby to około 22.8 mag/sekundę łuku do kwadratu. Drugim bardzo ważnym składnikiem jest światło zodiakalne, które w okolicach bieguna ekliptycznego ma jasność około 23.3 mag/sekundę łuku do kwadratu (bliżej ekliptyki jest wyraźnie jaśniejsze). Sumarycznie oba te źródła dają jasność nieba rzędu 22.3 mag/sekundę łuku do kwadratu. Do tego dochodzi jeszcze naturalne świecenie naszej atmosfery, czyli airglow. Jasność airglow w okolicy minimum słonecznego to około 22.4 mag/sekundę łuku do kwadratu. W sumie więc rzadko powinniśmy widzieć pomiary lepsze niż 21.6. Spora część światła gwiazd jest zgromadzona w okolicy Drogi Mlecznej, dzięki temu zapewne możliwe są pomiary rzędu 22.0.

Jednak nawet w przestrzeny kosmicznej, w okolicy bieguna ekliptycznego z okolic naszej planety nigdy nie powinniśmy zmierzyć jasności tła nieba mniejszej (ciemniejszej) niż około 23.3 mag/sekundę łuku do kwadratu (już po odjęciu światła gwiazd).

Więcej na ten temat można poczytać tu:

http://www.ing.iac.es/Astronomy/observi ... .html#airg
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostJanusz_P. | 10 Paź 2016, 21:23

Nigdy nie mierzę miernikiem w Drodze Mlecznej tylko tam gdzie jest najciemniej na niebie, jak masz dostęp do materiałów fotometrycznych UJ ze stacji Roztoki to możesz sprawdzić że w latach 80-tych tło nieba sięgało tam 23 mag w najlepsze noce a ja tam byłem tylko gościem raz do roku z kilka losowych nocy :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotrekguzik | 10 Paź 2016, 23:03

Janusz_P. napisał(a): jak masz dostęp do materiałów fotometrycznych UJ ze stacji Roztoki to możesz sprawdzić że w latach 80-tych tło nieba sięgało tam 23 mag w najlepsze noce a ja tam byłem tylko gościem raz do roku z kilka losowych nocy :arrow: :idea: 8)


Widziałem kiedyś artykuł na podstawie tych danych (nie potrafię go teraz znaleźć) i jestem bliski pewności, że jasności, którymi tam operowano były wyznaczane w paśmie fotograficznym, które z grubsza odpowiada pasmu B. W paśmie B jasność tła naturalnie ciemnego nieba podawana w literaturze wynosi 22.9 mag/sekundę łuku do kwadratu około minimum słonecznego. I to by było zgodne z tym co pisałem wcześniej (w źródle, które linkowałem wyżej podają 22.7 w paśmie B, ale jeszcze przed minimum słonecznym, przy czym w niektóre noce mierzyli około 23.0). Ja wcześniej wszędzie odnosiłem się do jasności w paśmie V, bo z grubsza w takim właśnie działa SQM-L.


Janusz_P. napisał(a):Nigdy nie mierzę miernikiem w Drodze Mlecznej tylko tam gdzie jest najciemniej na niebie


Ja też unikam Drogi Mlecznej jak ognia ;). Właśnie doczytałem jeszcze parę ciekawych rzeczy (w tej pracy, którą linkowałem w poprzednim poście). Średnia jasność gwiazd przypadająca na jednostkę powierzchni nieba w zależności od szerokości galaktykcznej dana jest przybliżonym wzorem:

~ 25 + 250 exp(|b|/20 stopni)

gdzie b to szerokość galaktyczna, czyli kątowa odległość od płaszczyzny Drogi Mlecznej, przy czym jednostką w tym wzorze jest równa 27.78 mag/sekudnę łuku do kwadratu.
z drugiej strony jasność światła zodiakalnego z dala od ekliptyki (dalej niż 60 stopni od płaszczyzny ekliptyki) wynosi około 60 wyżej zdefimiowanych jednostek.
Najciemniejszego nieba powinniśmy się zatem spodziewać w miejscu, które będzie jednocześnie daleko od płaszczyzny ekliptyki i daleko od płaszczyzny Drogi Mlecznej. Takie miejsce znajdziemy w okolicy północo-zachodniej części Wolarza, niedaleko od M 101. Tam zarówno odległość od płaszczyzny Drogi Mlecznej jak i od płaszczyzny ekpliptyki wynosi około 60 stopni. Korzystając ze wzorów podanych w tej publikacji można obliczyć, że jasność tamtej części nieba przy pominięciu atmosfery ziemskiej wynosi 22.8 mag/sekundę łuku do kwadratu. Tyle, że świecenia atmosfery ziemskiej pominąć nie możemy, bo ona nigdy nocą zupełnie nie gaśnie. W minimum słonecznym jasność airglow (jak już wcześniej pisałem) spada do około 22.4 mag/sekundę łuku do kwadratu. Po dodaniu do policzonej wcześniej jasności nieba poza atmosferą, daje to około 21.8 mag/sekundę łuku do kwadratu jako średnią dla okolic minimum słonecznego. Nie jestem pewien co z ekstynkcją atmosferyczną, choć ekstynkcja raczej spowoduje tylko to, że światło gwiazd będzie po prostu rozproszone w atmosferze, więc koniec końców na mierzoną jasność nieba zapewne w ogóle to nie wpłynie. Według licznych pomiarów z La Palmy, w idealne noce ta jasność tła nieba może zejść jeszcze o 0.2 - 0.3 mag poniżej tej teoretycznej, co zapewne wynika z fluktuacji w jasności airglow.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostMateuszW | 11 Paź 2016, 19:49

Piotrze, tak przy okazji, może znalazłeś jakieś informacje na temat nierównego rozkładu airglow na kuli ziemskiej? To, o czym Ci mówiłem, jak rozmawialiśmy przed wakacjami, że trafiłem gdzieś na mapę tego rozkładu? Być może te różnice w intensywności airglow mogą jeszcze w istotny sposób zmodyfikować skrajne jasności tła nieba, o których mówisz?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postpogrzex | 11 Paź 2016, 20:18

W obrębie anomalii południowo-atlantyckiej airglow jest chyba większy niż przeciętnie. Dotyczy to niestety Mekki nowoczesnej astronomii, czyli Chile... gdzie paradoksalnie airglow jest dodatkowym problemem w obserwacjach i powoduje, że niebo wcale nie jest tak ciemne jak to głoszą legendy. Dodatkowo dookoła pustynie, jasny piasek rozprasza, odbija światło nieba jeszcze bardziej uwydatniając ogólną "jasność" otoczenia w nocy - to już ja sobie dopisałem na chłopski rozum. Ciekawi mnie jaka "ciemność ogólna" w nocy panuje w lasach Syberii w zimowe noce z krystaliczną przejrzystością powietrza, podczas gdy jeszcze nie ma śniegu. :D Się rozmarzyłem - chciałbym zobaczyć jak wtedy kontrastuje z tłem M42 gołym okiem :D
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat