Jaka tam u Was pogoda?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 15 Lis 2017, 20:16

Cześć.

Nie jest dobrze , oby nie było tak jak zeszłej zimy , kiedy dosłownie M42 oglądałem raptem może trzy razy. :?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPstrykaczkosmosu | 16 Lis 2017, 15:37

Dziś rano było bezchmurnie i udało się zobaczyć gołym okiem wąziutki sierp księżyca. Ale o wykładaniu sprzętu nie ma mowy, do tego już doszło, żebym musiał wyczekiwać obserwacji chociaż gołym okiem. :|
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostPiotr K. | 16 Lis 2017, 16:48

Panowie, weźcie wy wreszcie wszyscy przyjmijcie do wiadomości, że pogoda obserwacyjna w Polsce po prostu się skończyła. Mam wrażenie, że część z was jest wciąż na etapie zaprzeczania - "to tylko chwilowo", "poczekamy, za miesiąc na pewno będzie lepiej", "w przyszłym roku poszalejemy", itp., itd.

A prawda jest taka, że nie poszalejemy, bo to co jest teraz - stało się normą. I tyle, trzeba to wziąć na klatę, i przestać biadolić, bo nic to nie da.

Wyjścia są dwa - albo nadal bez końca czekać na chociażby 15 minut czystszego nieba, co wg mnie jest poniżające, albo znaleźć sobie inne zajęcia, a astronomię zawiesić na kołku. Proste :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostKarol | 16 Lis 2017, 18:31

Piotr K. napisał(a):Panowie, weźcie wy wreszcie wszyscy przyjmijcie do wiadomości, że pogoda obserwacyjna w Polsce po prostu się skończyła. Mam wrażenie, że część z was jest wciąż na etapie zaprzeczania - "to tylko chwilowo", "poczekamy, za miesiąc na pewno będzie lepiej", "w przyszłym roku poszalejemy", itp., itd.

A prawda jest taka, że nie poszalejemy, bo to co jest teraz - stało się normą. I tyle, trzeba to wziąć na klatę, i przestać biadolić, bo nic to nie da.

Wyjścia są dwa - albo nadal bez końca czekać na chociażby 15 minut czystszego nieba, co wg mnie jest poniżające, albo znaleźć sobie inne zajęcia, a astronomię zawiesić na kołku. Proste :)


... nie powiedział tego nigdy pasjonat 8)
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostSoczi | 17 Lis 2017, 12:19

od czego mamy planetaria na PC :mrgreen: zawsze to jakieś pocieszenie.... a i owszem inne pasje i zajęcia też są i całe szczęście.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKrzysztof_P | 17 Lis 2017, 14:12

Witam.

Patrzyć tylko jak spadną ceny sprzętu , Naglery będą po 150 zł. :D Będzie raj dla koneserów i kolekcjonerów sprzętu jak ten post dotrze tylko do szerokiej rzeszy miłośników nocnego nieba. :D
Tak piszę na wesoło przy tej naszej polskiej pogodzie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 17 Lis 2017, 16:21, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 17 Lis 2017, 16:16

Jaka u nas pogoda? Astro depresja. Dobrze że są ludzie z którymi można pogadać bo bym zwariował!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostOrzech | 17 Lis 2017, 16:26

Niestety ale klimat mamy jaki mamy. Do tego ciągnie cały czas coś z zachodu a tam wiadomo co o tej porze roku, niże, orkany i ogólny syf. Z drugiej strony jakby przyszła jakaś wyżowa pogoda ze wschodu to bezwietrzna aura zaraz spotęguje smog i niby będzie bezchmurnie ale co z tego. Jedynie wiać gdzieś wysoko na 800-1000 m npm.
Ciężki okres dla nas ale trzeba wierzyć :D
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Post_blendzior_ | 18 Lis 2017, 01:24

Warszawa to taka czarna dziura, przyciąga wszystkie chmury z kraju xD Nawet jak pół Polski ma git pogodę to tutaj pochmurno jak zawsze :)
Załączniki
Jaka tam u Was pogoda?: Screenshot 2017-11-18 00-26-18.jpg
EQ3-2, Canon 450d, Tair 3s, Sonnar 135/3,5, Antares ALP
Awatar użytkownika
 
Posty: 89
Rejestracja: 25 Wrz 2017, 14:33
Miejscowość: Warszawa, Mazowieckie

 

PostPiotr K. | 18 Lis 2017, 11:58

Karol napisał(a):
Piotr K. napisał(a):Wyjścia są dwa - albo nadal bez końca czekać na chociażby 15 minut czystszego nieba, co wg mnie jest poniżające, albo znaleźć sobie inne zajęcia, a astronomię zawiesić na kołku. Proste :)

... nie powiedział tego nigdy pasjonat 8)

Chodziło Ci o to, że pasjonat nigdy BY czegoś takiego nie powiedział?

Tak czy siak - pasjonat czy nie pasjonat, fakty są takie jakie są. W czasie całego ostatniego ROKU były na Dolnym Śląsku, nie wiem, może ze 4 porządne noce obserwacyjne...? Max może ok. 7. Takie pewne, bez zachmurzenia, że nie trzeba było celować w jakieś zapowiadane na czas 1-2h dziury w chmurach, które albo nie nadchodziły wcale, albo było zacirrusowane i trwały krócej niż to podawały serwisy meteo.

A w latach 2015 i 2016, wtedy gdy zaczynałem zabawę z astro, to średnio biorąc siedziało się w terenie raz na TYDZIEŃ, niezależnie od pory roku. Konkretnych statystyk oczywiście nie prowadziłem, ale na pewno wyjeżdżało się na obserwy częściej niż teraz.

A obecnie, po tych wszystkich rozczarowaniach, gdy człowiek tylko patrzył, żeby złapać trochę czystego nieba, czekał, miał nadzieję, cieszył się że będą obserwy, a tu znowu - jeb! I d...pa, bo dobra prognoza sprzed 2 dni zamieniała się w prognozę 100% zachmurzenia, i znowu nic z tego, i znowu czekanie, i znowu nadzieja, i potem znowu - jeb chmurami prosto w ryj, no powiedzcie sami, ile tak można? :evil:

Przypomina to trochę sytuację gdy człowiek zabuja się w jakiejś ładnej lasce, czeka jak żebrak na każde spotkanie, jest na każde zawołanie i leci jak wariat, gdy tylko ona akurat z nudów ma kaprys się spotkać. A ona tak naprawdę ma to w d...pie i kolesia totalnie olewa.

Tak samo było ze mną, z obserwacjami, i z pogodą w czasie ostatnich kilku miesięcy - czekałem jak żebrak i leciałem w teren gdy tylko była szansa na czyste niebo, rzucając inne, zaplanowane wcześniej aktywności. W końcu dotarło do mnie, że to jest nieszanowanie siebie i swojego czasu, i doszedłem do wniosku, że to chrzanię - nie będę chodził jak pies na smyczy pogody.

Dlatego zmieniłem podejście. Teraz to JA decyduję o tym, kiedy jadę w teren, a nie pogoda. Jeśli mam już coś innego zaplanowane, to się tego trzymam, nawet jeśli akurat nieoczekiwanie robi się czysta noc. Wziąłem się za różne inne aktywności, rozbudowuję tematy akwarystyczne, a łaskę i niełaskę pogody po prostu zacząłem olewać, z korzyścią dla własnego zdrowia psychicznego :mrgreen:

Oczywiście, jeśli meteo zapowiada z wyprzedzeniem, że za dzień czy dwa ma być dobra, pewna noc, to planuję wyjazd i - jeśli prognoza się sprawdzi - jadę na obserwy. Ale tylko wtedy, jeśli to JA mam akurat ochotę i czas, bo nie będzie mi jakaś durna kapryśna pogoda dyktować warunków i ustawiać życia. Trzeba się szanować :twisted:

I tyle :)

A żeby dodać jeszcze coś optymistycznego - wczoraj na spotkaniu PTMA o/Wrocław przypomniano mi, że poziom zachmurzenia może być też związany z aktywnością Słońca. Im niższa aktywność tym większe zachmurzenie, tu znaleziona na szybko bardziej szczegółowa i (mam nadzieję :) ) miarodajna prezentacja na ten temat:

http://www.geo.uni.lodz.pl/files/jandegir/Wyk_1.pdf

Teraz kończy się kolejny cykl słoneczny, i mamy bardzo niską aktywność (o ile nie najniższą od lat), więc to co się dzieje z chmurami może być z tym związane i odwracalne. Dlatego, jak tu ktoś powyżej napisał - trzeba wierzyć, bo nie można wykluczyć, że jednak za jakiś czas będzie lepiej :) Ale szanować się i tak trzeba - zarówno wobec pogody, jak i wobec bab, zwłaszcza ładnych! ;)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostKarol | 18 Lis 2017, 23:23

Piotr,
Fakty są faktami. Czy komuś się to podoba czy nie. Jest tak a nie inaczej. Problem w tym, że każdy inaczej je interpretuje czy postrzega. Każdy też inaczej do tego podchodzi. Pasjonatowi astronomi starczy nawet jedna noc w roku.

Postrzeganie jakości pogody może zmieniać się wraz ze wzrostem doświadczenia. Na początku gdy zaczynamy wydaję się Nam, że każda pogodna noc jest super. Z czasem lepiej ją oceniamy i zaczynamy "wybrzydzać". Moim znajomi często mówią coś w stylu - "ale ładnie widać gwiazdy" gdy ja widzę zasięg 4 mag i mgłę.

Jeśli chodzi o mnie to ja się nie napinam. Jest pogoda to patrzę a jak nie ma to nie. Mi wystarczą 3-4 sensowne, dobre obserwacje na rok. DSowych nocy nawet jedna. Do tego kilka nocy z "doskoku"; kilka miłych akcentów np. koniunkcja widziana gołym okiem idąc do "mordoru" czy M42 widziana lornetką przez okno w środku noc gdy wstanę wiadomo w jakim celu.

PS. Czytałem coś o relacji zachmurzenie - aktywność słoneczna i może coś w tym być.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postkurp | 20 Lis 2017, 19:52

Cześć. Od wielu tygodni panują " idealne " warunki pogodowe do obserwacji słupa energetycznego oddalonego od mojego domu o jakieś 400 metrów. Szkoda gadać. Podobno w tym tygodniu ma być lepiej ale jakoś tego na SAT 24 nie widać.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postdefaa | 22 Lis 2017, 08:22

Dokładnie, zależy od interpretacji. W 2009 roku zaczynałem przygodę z astronomią i pamiętam, że było pochmurnie, to nawet, jesli było 15 min przebłysku czystego nieba to teleskop wystawiałem i dzięki takiej przerwie w chmurach pierwszy raz ujrzałem m13 ( to były wrażenia :D ). Teraz w niedziele również wypogodzilo się, wystawilem Synte, poszedłem sie przebrać. Gdy wrocilem niestety było juz zachmurzone, ale na pewno nie nazwał bym tego wyciągania teleskopu na chwilę PONIŻAJĄCYM, ponieważ gdy komuś brakuje obserwacji to nawet ta chwila potrafi zadowolić.
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

PostTomek 76 | 22 Lis 2017, 11:39

Pogoda,jednym słowem do bani-nie bardzo pamiętam kiedy widziałem błękit nieba-o gwiazdkach na niebie nawet nie wspominam :lol: Częściej na zdjęciach z forum widzę.
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

PostOrzech | 22 Lis 2017, 12:45

Wczoraj wieczorem poszedłem wyrzucić śmieci, wracam, patrzę nad blok a tam Orion. Aż mnie zatkało. Gapiłem się ze 20 sekund po czym przyszły chmurwy...
Wniosek? Matko, żeby się podniecam 20 sekundowym popatrzeniem na niebo - dramat. Dobrze, że fotki wrzucacie to sobie choć można popatrzeć.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Post_blendzior_ | 27 Lis 2017, 15:44

Święto w Warszawie, przypomniałem sobie jak wygląda niebo bez chmur :D Gdyby nie tragiczny seeing byłaby całkiem przyjemna noc, obejrzany Mars i Jowisz, tylko niemiła sytuacja z uwięzieniem na mrozie: ojciec wychodząc do pracy zamknął drzwi frontowe na zamek i był problem z dostaniem się z powrotem do domu bez kluczy xD Ale pomimo tego humor poprawiony na wieele dni :lol:
EQ3-2, Canon 450d, Tair 3s, Sonnar 135/3,5, Antares ALP
Awatar użytkownika
 
Posty: 89
Rejestracja: 25 Wrz 2017, 14:33
Miejscowość: Warszawa, Mazowieckie

 

PostKrzysztof z Bagien | 29 Lis 2017, 02:59

Eh, wczorajsza noc dała jakąś nadzieję na poprawę sytuacji. Plan był taki, żeby dziś w nocy sfocić ISS na tle Księżyca, bo akurat tranzyt się zdarzył.
No i **** :(
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postkurp | 29 Lis 2017, 17:24

Cześć. Dzisiaj u mnie pada mokry śnieg i jest totalna kicha. Powiem szczerze, że tak długiego okresu bezgwiazdowego to już dawno nie było.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostOrzech | 29 Lis 2017, 17:58

A u mnie w poniedziałek było całkiem nieźle, choć wiał lekki ale mroźny wiaterek. Głód obserwacyjny został zażegnany na kilka dni ;-)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostSoczi | 30 Lis 2017, 21:15

___
Ostatnio edytowany przez Soczi 03 Gru 2019, 20:20, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKrzysztof_P | 30 Lis 2017, 21:23

Witam.

W Krakowie piękna pogoda , cały dzień opady mokrego śniegu w postaci dużych płatów , tak nasypało że jest Cudownie Biało jak w zimie.Atmosfera prawie Świąteczna , szkoda tylko że jest ciepło i zaraz wszystko stopnieje i zamieni się w ciapę.Gdyby był mały mrozik to dzieci miały by frajdę na sankach a Mikołaj nie brzęczał by saniami sunąc po asfalcie. :D
Niebo cały czas w chmurach dlatego powoli zaczynam się zastanawiać czy nie zajmę się lepiej radioastronomią , zbuduję jakiś mały radioteleskop i coś tam zawsze człowiek bez względu na pogodę podziała.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwaldi1 | 30 Lis 2017, 21:29

U mnie jak u Krzyśka.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postkurp | 30 Lis 2017, 22:30

Cześć. U mnie sypie cały dzień z różną intensywnością. Łopata do odśnieżania już była w ruchu w przeciwieństwie do teleskopu, który stoi w całkowitym bezruchu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 30 Lis 2017, 22:33

Takie czasy Panowie , takie czasy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 01 Gru 2017, 23:10

Cześć. Te nasze spory i dyskusje wynikają już z głodu obserwacyjnego i braku " pogapienia " się poprzez swój ulubiony teleskop na obiekty sfery niebieskiej. Dawno już nie czułem oddechu wielkiego kosmosu a tylko człowiek patrzy z nadzieją na SAT24 a tam jak zwykle, jeden wał chmur odchodzi aby ustąpić miejsca następnemu. I tak bez końca.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat