* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: Obserwacje wczesnym rankiem...
PostWysłany: Pią Wrz 20, 2019 6:22 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Liverpool
...albo bardzo późną nocą. Co wybrać?

Przy okazji Księżyca, będącego wysoko dopiero nad ranem, a także z powodu zmienionego setupu, chciałbym spróbować obserwacji i focenia o tak nieludzkiej porze. Czy powinienem pozostawić do rana sprzęt wystawiony przed północą? Nie mam jeszcze grzałek, więc nad ranem wszystko będzie mokre od rosy. A może wstać o 4.00, wystawiać i chłodzic sprzęt, żeby być gotowym na 5.00-5.300? Wilgoć u mnie jest spora.

Jak Wy to robicie? Podzielcie się, proszę, doświadczeniami.

Pozdrawiam

Bresser Messier 10" F/5 "kAZik" + autorskie GoTo @ RPi
astrovroobel.wordpress.com
https://www.youtube.com/channel/UC9AMgm ... uP65-SghPA

Ostatnio edytowany przez Vroobel, Nie Wrz 22, 2019 12:44 pm, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Obserwacje wczesnym rankiem...
PostWysłany: Pią Wrz 20, 2019 7:25 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Ja zostawiam graty na balkonie o ile pogoda nie zapowiada deszczu i przykrywam jakimiś roboczymi ciuchami :) Czy to był refraktor cz Mak, Newtona jeszcze nie przykrywałem bo nie zostawiałem go na noc na obserwacje tylko czasami zostawiałem go na balkonie po obserwacjach ale pewnie od góry nakrył bym żeby nie zbierał wilgoci.
Moim zdaniem szkoda czasu wystawiać go w nocy żeby potem znowu wstać i oglądać.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Wrz 20, 2019 7:57 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Liverpool
Dzięki.

Nie mam balkonu, tylko ogródek za domem, więc musiałbym spać w namiocie, przywiązując teleskop do dużego palca od nogi. :)

Abstrahując od tego, czy do przykrycia lepiej zastosować przewiewne tkaniny, na których osadzi się rosa (będą mokre, ale nadal sprzęt może oddawać ciepło), czy lepiej coś nieprzemakalnego, jak np. pokrowiec na rower, czy skuter (teleskop w poziomie ma zblizony rozmiar)?

A co z okularami i aparatem? Okulary lepiej mieć ciepłe, kiedy jeszcze nie mam grzałek, ale aparat powinien być jak najbardziej chłodny, nieprawdaż?

Bresser Messier 10" F/5 "kAZik" + autorskie GoTo @ RPi
astrovroobel.wordpress.com
https://www.youtube.com/channel/UC9AMgm ... uP65-SghPA

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Wrz 20, 2019 8:26 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Ja głównie obserwuję z bino więc siłą rzeczy razem z teleskopem wystawiam walizkę z gratami do wychłodzenia (zamkniętą)... w sensie, że bino musi się wychłodzić, wyniesione prosto z domu popsuje obraz.
Gdy mi jakiś okular zaparuje a na dobrą sprawę to jak ja w niego chuchnę przypadkiem to zwyczajnie biorę go do ręki i trzymam przez minutę, zazwyczaj pomaga :) ewentualnie do kieszeni. Nic więcej nie opowiem.
W sumie zaczyna się sezon wilgotnych nocy więc warto chyba pomyśleć o podgrzewaniu gratów :)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Werni74 oraz 53 gości