Obserwacje Księżyca - błysk na powierzchni?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postfreak78 | 06 Lut 2017, 16:21

Witam, tak jak w temacie, proszę ze mnie się nie śmiać, nie zamierzam tutaj rozpowszechniać żadnych teorii spiskowych, ale wczoraj nie mogąc spać obserwowałem nieco przed północą ponieważ niebo się rozpogodziło, Księżyc, użyłem do tego celu powiększenia 130 x oraz 90 x, i zauważyłem w miejscu czy też rejonie wskazanym strzałką (tak zapamiętałem i narysowałem sobie widok na kartce) biały nie za jasny piksel, który zaświecił się i tego jestem pewien, że na czarnej części tarczy Księżyca, a nie na czarnym niebie (wszak w odległości jakiejś zaledwie 1/3 średnicy tarczy Księżyca od południowego bieguna wczoraj były 3 niebieskie słabe gwiazdki, a nad północną częścią tarczy w odległości też niewiele, jakieś 40 procent średnicy tarczy świeciła jaśniejsza żółta gwiazda, okazja do obserwacji zakrycia była, ale to nie było zakrycie), na jakieś 0,7 sekundy i potem zgasł, przypominał bardzo błyski odłamków komety Levy 9 wpadających w atmosferę Jowisza które widziałem na filmie, i nie wiem co to mogło być, czy to jakieś gejzery gazów o których rzekomych już kiedyś czytałem, że Księżyc ma jakąś znikomą aktywność tektoniczną, czy też może jakiś "niewielki" odłamek czegoś spadł na Księżyc, (ostatnio tłoczno jest w okolicach Ziemi, latają asteroidy dość blisko) nie wiem, wiem że widziałem coś na tarczy a nie wiem co, i tu pytania do braci astromaniackiej: czy wczoraj ktoś z Was obserwował Księżyc przypadkiem nieco przed północą, około północy i kilka minut po? I czy coś takiego widział? I czy w ogóle Panowie i Panie w czasie waszej kariery obserwacyjnej Księżyca natknęliście się na cokolwiek ciekawego na jego tarczy w tym rodzaju, to znaczy, może meteor spadł na jego powierzchnię, lub coś w tym stylu? Piksel który się zaświecił i zgasł był nieruchomy względem tarczy Księżyca.

Obserwacje Księżyca - błysk na powierzchni?: Księżyc1.jpg


Zdjęcie które zamieszczam to poglądowe zdjęcie Księżyca w fazie bardzo zbliżonej jak był wczoraj, oraz w orientacji w której go oglądałem, leżałem sobie mianowicie na wyrku, i kątówkę lustrzaną miałem skierowaną w dół i okular zwisał a ja miałem głowę na poduszce i się gapiłem na Łysego kręcąc co ileś sekund mikroruchami aby podążać za uciekającym globem...

PS. Zjawisko miało miejsce może około północy, bo zafrapowany nim przyglądałem się tarczy Księżyca jeszcze dłuższa chwilę w nadziei że może zjawisko się powtórzy, potem spojrzałem na zegarek w telefonie, była godzina 0:11..

Nie była też to flara od szyby ani niczego innego, w momencie zauważenia błysku nie kręciłem gałkami od mikroruchów, a piksel był nieco może jaśniejszy od tych niebieskich gwiazdek, ale był wyrażny jak szczyty gór na terminatorze Księżyca, nie rozmyty.
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

PostJanusz_P. | 06 Lut 2017, 18:06

Nie bardzo rozumiem :roll: piszesz że piksel to był czyli patrzyłeś na ekran lustrzanki w Live View ? czy te okiem przez okular ?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotr K. | 06 Lut 2017, 18:58

Może to był szczyt jakiejś wyższej góry, na moment oświetlony promieniami Słońca? Nieraz już takie jasne punkty widziałem, ale były raczej blisko terminatora. Nie piszesz ile trwało to zjawisko. Sekundę, 10 sekund, czy np. minutę?
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2868
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postfreak78 | 06 Lut 2017, 19:40

Patrzyłem okiem przez okular, napisałem wcześniej że zjawisko trwało krócej niż sekundę, a określenie piksel pasuje tu w ten sposób, że wyglądało to jak słaba biała gwiazda na czarnym tle, żadnych szczegółów tego "piksela", po prostu kropka zapaliła się na około 0,7 sekundy i zgasła, coś takiego jak tu: http://innemedium.pl/wideo/powierzchni-ksiezyca-widac-wciaz-jakies-blyski-naukowcy-probuja-wyjasnic tulko słabszy, nieco dłużej trwający i tak, dość daleko od terminatora ale w takim miejscu, że wiem, że to było na czarnej części tarczy Księżyca, nie na niebie, napisałem też że punkt był wyraźny jak szczyty gór, co może sugerować chwilowe oświetlenie Słońcem, ale jednak dość daleko od terminatora, w tamtym miejscu było już czarno całkiem .
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

PostJanusz_P. | 06 Lut 2017, 21:04

No to wygląda na to że miałeś szczęście oglądać upadek meteorytu na Księżyc, tam nie ma atmosfery i każda cząstka materii osiąga powierzchnię i ginie w kinetycznym rozbłysku gdzie jej energia kinetyczna zamienia się w światło, ciepło i kolejny niewielki krater uderzeniowy o średnicy co najmniej kilkunastu metrów jeśli jest obserwowany amatorskim teleskopem z Ziemi :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotr K. | 06 Lut 2017, 21:23

A faktycznie, freak78, pisałeś że ok. 0,7 sekundy. Sorrki, nie doczytałem uważnie :oops:

Kurczę, to jeśli jest szansa dostrzeżenia takich upadków od czasu do czasu, to jest to bardzo fajne wzbogacenie księżycowych obserwacji :) Super, będę próbował :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2868
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostAndrzej.Ch63 | 06 Lut 2017, 21:31

Jeśli było tak jak pisze Janusz , że był to upadek meteorytu , to nie pozostaje nic , tylko pogratulować Ci szczęścia .
Ja nieraz wpatrywałem się w popielate światło Księżyca w poszukiwaniu rozbłysków , ale z mizernym skutkiem .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostMateuszW | 06 Lut 2017, 23:18

Również jestem zdania, że to upadek meteorytu. Takie zjawiska się zdarzają i są możliwe do obserwacji. Jednak nie mam pojęcia, jak częste są to wydarzenia, jaką szansę mamy na zobaczenie czegoś takiego w życiu. Obstawiałbym, że to raczej dość sporadyczne zjawiska.

Gratulacje dla kolegi za niezmierne szczęście! I drugie gratulacje za naukowe podejście do tematu. Jakby to zobaczył jakiś spiskowiec, to zaraz by było głośno o ufo :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJurek Ł. | 07 Lut 2017, 01:24

Jeśli to był meteoryt to kierujący projektem MIDAS (stały monitoring powierzchni Księżyca przy pomocy naziemnych teleskopów) powinni niebawem coś ogłosić. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Do tej pory, takie bardziej spektakularne spadki powodujące rozbłyski kilku magnitudowe (kraterki o średnicy 15-30 metrów) były ogłaszane.
MAK 6", ATM CassegrainRC 9", Refraktor achromatyczny TS 152/900, Lumix G3, ASI 290 MM CMOS.
Awatar użytkownika
 
Posty: 232
Rejestracja: 19 Lip 2012, 08:42
Miejscowość: Częstochowa

 

Postfreak78 | 07 Lut 2017, 16:39

Witam, dziękuje za słowa uznania, i też chciałbym aby się to potwierdziło, że był to meteoryt, miałbym przynajmniej dowód, że nie zdurniałem, tylko cosik rzeczywiście spadło na Księżyc, i to widziałem, na razie nie wiemy czy był to meteoryt, czy jakiś inny hucuł... Zajrzałem z ciekawości na stronę MIDAS, to tam za wiele tych newsów nie ma, a mniemam, iż meteoryty spadają jednak na Księżyc od czasu do czasu choć ten piksel na Księżycu widziałem po raz pierwszy a też setki razy oglądałem Księżyc, i nigdy się nie nudził... Owszem, minął już okres tworzenia się Układu Słonecznego kiedy tego skalnego gruzu latało na potęgę, ale i tak co jakiś czas zanurzamy się choćby w roje meteorów, i Księżyc też jest przez to co rusz na ich drodze, a że nie ma tam atmosfery, to upadki meteorytów mogą być tam porównywalnie częste co na Ziemi przeloty "spadających gwiazd" w atmosferze, jakiś meteor na naszym niebie w zasadzie można zobaczyć co noc... Na YT jest sporo nagrań z amatorskich sprzętów że niby błysk czy coś tam, połowa tych filmików jest "robiona" na pewno, ale i tak oryginały są częstsze niż newsy na MIDAS...

Co do UFO, jeśli podejść do tego racjonalnie to na dobrą sprawę również nie można takich rzeczy wykluczyć, ale mam na myśli rzeczywiście coś a nie radosną twórczość fanatyków i twórców teorii spiskowych, ale by były jaja gdyby astroamatorzy jak my wypatrzyli w kosmosie coś co nie byłoby jednak meteorytem...
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

PostJurek Ł. | 07 Lut 2017, 18:24

Hm... na stronie MIDAS jest mało newsów, bo ogłaszane są tylko te jasne zdarzenia - statystycznie 1-2 w roku. Ponad 300 zauważonych daje od początku monitorowania statystycznie 1 na tydzień. Spodziewałeś się jakiegoś deszczu meteorytów?
Hiszpanie (jest jeszcze w USA sieć monitorująca) podają kontakt do siebie. Napisz do nich z prośbą o potwierdzenie zjawiska, wtedy będziesz miał pewność i satysfakcję.
MAK 6", ATM CassegrainRC 9", Refraktor achromatyczny TS 152/900, Lumix G3, ASI 290 MM CMOS.
Awatar użytkownika
 
Posty: 232
Rejestracja: 19 Lip 2012, 08:42
Miejscowość: Częstochowa

 

Postfreak78 | 07 Lut 2017, 21:00

Witam ponownie, a więc wystosowałem (czyt. nasmarowałem) maila do Hiszpanów na adres podany na stronie MIDAS, opisałem rzecz, i dołączyłem stosowne foto, i zobaczymy jak kij popłynie, śledztwo ruszyło :) Trochę się jednak wstydzę jeśli się to nie potwierdzi, że niepotrzebnie narobiłem szumu na forum bo coś tam widziałem, ale z drugiej strony niezależnie od wyników śledztwa, problem upadku meteorytów na Księżyc i obserwacji tego zjawiska jest ciekawy, i warto obserwować Księżyc także w tym celu, aby poszukiwać i naocznie przekonać się jak wygląda impakt, i uzmysłowić sobie jakie to ma znaczenie dla nas taki upadek, gdyby to się zdarzyło u nas a nie na Księżycu...
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

PostPiotr K. | 07 Lut 2017, 23:21

freak78 napisał(a):Trochę się jednak wstydzę jeśli się to nie potwierdzi, że niepotrzebnie narobiłem szumu na forum bo coś tam widziałem

Nigdy, ale to NIGDY! nie wstydź się tego, że chcesz zaspokoić swoją ciekawość. Że udało Ci się zaobserwować coś, co Cię skłoniło do zastanowienia i poszukiwania odpowiedzi. To jest niezwykle cenna, rzadko występująca cecha, dzięki której ludzie są jedynym znanym nam gatunkiem który dokonuje odkryć i wynalazków :) Nawet jeśli czasem ktoś zada głupie czy śmieszne pytanie, to i tak jest to sto razy lepsze, niż gdyby - w obawie o śmieszność - tego pytania nie zadał, i przez to umknęłoby jakieś ważne odkrycie czy obserwacja.

Krótko mówiąc - lepiej narobić szumu i niech się okaże, że to było złudzenie, niż zmilczeć i spowodować, że ludzie przegapią coś ciekawego :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2868
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Post•Fish3r• | 08 Lut 2017, 01:25

Piotr K. napisał(a):Nigdy, ale to NIGDY! nie wstydź się tego, że chcesz zaspokoić swoją ciekawość. Że udało Ci się zaobserwować coś, co Cię skłoniło do zastanowienia i poszukiwania odpowiedzi. To jest niezwykle cenna, rzadko występująca cecha, dzięki której ludzie są jedynym znanym nam gatunkiem który dokonuje odkryć i wynalazków :) Nawet jeśli czasem ktoś zada głupie czy śmieszne pytanie, to i tak jest to sto razy lepsze, niż gdyby - w obawie o śmieszność - tego pytania nie zadał, i przez to umknęłoby jakieś ważne odkrycie czy obserwacja.

Krótko mówiąc - lepiej narobić szumu i niech się okaże, że to było złudzenie, niż zmilczeć i spowodować, że ludzie przegapią coś ciekawego :)


Pięknie powiedziane Piotr. Także nie warto milczeć i nie przyklasnąć gdy się słyszy takie dojrzałe słowa.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postjaros1 | 08 Lut 2017, 11:13

A mnie najbardziej zainteresowało:
leżałem sobie mianowicie na wyrku, i kątówkę lustrzaną miałem skierowaną w dół i okular zwisał a ja miałem głowę na poduszce i się gapiłem na Łysego kręcąc co ileś sekund mikroruchami aby podążać za uciekającym globem...
. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że obserwowałeś teleskopem przez okno, a pod oknem masz łóżko? Leżałeś tyłem do okna? Przydałoby się zdjęcie albo chociaż szkic poglądowy, dla tych którzy chcieliby skorzystać z tego typu konfiguracji obserwacyjnej.
 
Posty: 56
Rejestracja: 03 Sty 2017, 02:40

 

Postfreak78 | 08 Lut 2017, 15:54

Witam, cytuję odpowiedź od Pana Jose Maria Madiedo ze strony MIDAS:

"Hi. Thank you for your email. Unfortunately, because of bad weather conditions, our telescopes could not monitor the Moon on Feb. 5/6. So, I cannot confirm if the event you report was an impact flash or not."

Szkoda, bardzo szkoda, że akurat nie mogli tego sprawdzić, dziwi mnie jedna rzecz, w takim razie nie monitorują wszystkiego co do joty i nie mają sieci teleskopów tak rozległej, że zawsze jakiś teleskop będzie miał na Ziemi pogodną noc, bo przecież nie jest nigdy pochmurno na całym globie, a Księżyc nawet uwzględniając librację to jest w takiej samej fazie dla wszystkich mieszkańców globu, no nic, trudno, może uda mi się znaleźć gdzieś ślad innych obserwacji tej nocy, ale wiem że widziałem, tylko nie wiem co :)

Co do obserwacji to teleskop stał obok łóżka po mojej prawej stronie, i patrzył w okno po prawo, a kątówkę w wyciągu obróciłem wylotem w dół, tak że wystarczyło się położyć na łóżku pod okular teleskopu i sobie wygodnie leżąc lukać :)


na fotce tak to wygląda:

Obserwacje Księżyca - błysk na powierzchni?: teleskop.jpg




PS. Po długim czasie dopisuję do posta co wytropiłem:

Po pierwsze: tu:
http://www.virtualtelescope.eu/2017/01/31/5-feb-2017-aldebaran-occultation-by-the-moon/

Jest artykuł o zakryciu Aldebarana przez Księżyc właśnie z 5 na 6 luty tego roku, swoją drogą jakoś cicho było o tym zjawisku na portalach astro, i ta żółta gwiazda którą widziałem i opisałem w pierwszym poście to był Aldebaran, ale jak pisałem, był niedaleko tarczy;

A tu:
https://www.youtube.com/watch?v=q85i2oR4lEg

jest prawie 3 godzinny filmik do przeanalizowania z tego zakrycia :) Więc nie wszędzie było pochmurno :) Może na filmie się cos wyłapie oprócz zakrycia gwiazdy :)
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

PostKristoffer | 22 Lut 2022, 01:57

 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKonczako | 16 Gru 2022, 13:25

Bardzo ciekawy temat:)...czy udało się potwierdzić, że był to meteoryt??
DO-GSO 10"; Okulary: Pentaxy XW 10/14mm ; ES82°Ar 4.7 / 6.7 / 11 / 24 / 30 mm; Morpheus 17.5 mm,
...
Foto: Nikon D750, Tamron G2 24-70mm F2.8, Tamron G 14-30mm F2.8, Tamron G2 150-600mm, Manfrotto MT055CXPRO4...
 
Posty: 70
Rejestracja: 20 Maj 2006, 09:41
Miejscowość: Koło

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat