Meteor, samolot?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Posttowerfox | 02 Gru 2016, 17:16

Witam.
Ostatnio byłem na obserwacjach, a było to we wtorek 29.11.2016 r. i między godziną 19:30, a 20:00 podczas obserwacji gromady podwójnej w Perseuszu prze okular przeleciało to "coś". Tak jakby 2 równoległe zielone i żółte. Po jednym (chyba tym zielonym) został ślad, który utrzymał się w okularze coś koło sekundy, może lekko ponad. Byłem w dość mocnym szoku, tak że nawet nie spojrzałem na dokładna godzinę. Jak oderwałem oko od okularu, usiadłem na krześle, to po kilkunastu minutach dotarło do mnie, że warto by spojrzeć na godzinę, ale nie miało to już większego sensu, bo jednak trochę czasu minęło od przelotu. Pierwsza myśl to meteor, tym bardziej, że został ślad jak po meteorze. Później pomyślałem, że być może był to samolot, ale samoloty "świecą" na czerwono. Z zielonymi lampkami na samolocie się jeszcze nie spotkałem. Poza tym lampki na samolocie migają. Tutaj nie widziałem żadnego migania, tylko 2 pasy, które w ogóle nie migały. I tak od tych kilku dni zastanawiam się, czy rzeczywiście miałem tyle szczęścia że udało mi się zobaczyć meteor w okularze na tle gromady podwójnej? :) A może ktoś z astromaniaków obserwował w tym samym czasie co ja gromadę podwójną i również widział to co ja? :mrgreen:
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postpogrzex | 02 Gru 2016, 18:07

Paradoksalnie meteory przelatujące przez pole widzenia nie są aż takim egzotycznym zjawiskiem. Chodzi o to, że meteorów w atmosferę wpada cała masa lecz w większości są to bardzo słabe małe drobinki, zbyt słabe by były widoczne gołym okiem. Dlatego kiedy obserwujemy przez sprzęt, to owszem zawężamy pole widzenia, ale za to zwiększamy zasięg. W efekcie choć pewnie znacznie rzadziej niż gołym okiem to jednak nadal powinniśmy obserwować całkiem sporo meteorów w okularach, szczególnie lornetek.
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Postwaldi1 | 02 Gru 2016, 18:10

Gdyby to był samolot to powinieneś go widzieć też gołym okiem.Było tak?
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Posttowerfox | 02 Gru 2016, 18:47

Gołym okiem samolotu nie widziałem, ale muszę dodać, że od okularu oko oderwałem po dłuższej chwili. W okularze były to 2 jasne pasy w kolorze zielonym i żółtym. Zwątpiłem, bo leciało to tak jakby równolegle. Zielony od góry i na prowadzeniu, żółty od dołu, bardziej z tyłu. Zielony dodatkowo zostawił po sobie wspomniany ślad.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostJanusz_P. | 03 Gru 2016, 14:45

Widziałeś klasyczny rozpad słabego meteoru w teleskopie o czym świadczy znikający do sekundy ślad a barwy żółtozielone i pomarańczowe są dla nich wręcz klasyczne :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkurp | 04 Gru 2016, 22:26

Wczoraj gołym okiem widziałem dwie piękne, świecące krechy na niebie. Każde ze zjawisk trwało około 1-2 sekundy ale widok był wspaniały. Niestety dziury pogodnego nieba w chmurach trwały dość krótko i pogoda powróciła do swojego zwykłego stanu - zachmurzonego nieba.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat