Nieostra Wenus, Synta Skywatcher 8"

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostAquila | 31 Sty 2017, 18:33

Dzień dobry wszystkim

Przepraszam jeśli to zły dział.

Mam Syntę 8", kupioną dawno temu ale używaną dość sporadycznie. Dziś chciałem obejrzeć sobie Wenus. Wystawiłem teleskop z domu na balkon pół godziny wcześniej (zapewne za krótko na odpowiednie wyrównanie temperatury). Księżyc widać dobrze, na okularze 25 mm dołączonym do zestawu przy kupnie jak i z Barlowem (też z zestawu) widać go wyraźnie i bez problemów. Ale Wenus widać mniej więcej tak:

Nieostra Wenus, Synta Skywatcher 8": venus.png
venus.png (31 KiB) Obejrzany 6088 razy


Jest jakby jedna Wenus w środku a dookoła niej kilka takich jej "klonów". Nie da się sprawić aby te "klony" znikły, wraz z ustawianiem ostrości one też łapią ostrość lepiej lub bardziej (idealnej ostrości w ogóle nie mogę złapać) albo się rozmazują. Z tego co kojarzę to teleskop jest sprawny i dobrze skolimowany (tak mi się wydaje, że to ten termin, wybaczcie, jestem w temacie żółtodziobem). Lustra i soczewki są czyste i nie wyglądają na zaparowane.

Czy ktoś z doświadczonych obserwatorów mógłby mi podpowiedzieć w czym może tkwić problem i jak go można wyeliminować?

Mała aktualizacja - po pewnym czasie klony zaczynały znikać (więc to chyba kwestia zbyt krótkiego czasu na wychłodzenie sprzętu była), w końcu została sama Wenus ale wciąż nie da się złapać ostrości. Dookoła jest taka poświata a sam obraz zarówno Wenus jak i Marsa jest rozmyty. Czy to może być kwestia warunków atmosferycznych?
Ostatnio edytowany przez Aquila, 31 Sty 2017, 18:45, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2
Rejestracja: 31 Sty 2017, 18:21

 

PostJanusz_P. | 31 Sty 2017, 18:43

Abo teleskop patrzy przez oczka siatki lub barierki lub firanki albo nie wiem jakie licho multiplikuje tak symetrzycznie obraz :arrow: :roll: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAquila | 31 Sty 2017, 18:57

Nie, żadnej barierki ani siatki nie było. Firanki też nie, bo to balkon. Uaktualniłem wcześniejszy wpis - po dłuższym czasie na balkonie sytuacja się poprawiła sama z siebie i te "klony" znikły, ale ostrości wciąż nie da się ustawić bo dookoła jest taka poświata. I zastanawiam się czy to kwestia sprzętu czy może niebo nie jest idealnie czyste i to sprawka jakiejś niewidocznej gołym okiem mgiełki albo delikatnych chmur.
 
Posty: 2
Rejestracja: 31 Sty 2017, 18:21

 

Postgoldlukas | 31 Sty 2017, 19:05

Może okular Ci zaparował albo ma jakies zabrudzenia ze generuje cos takiego?
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

Posttowerfox | 31 Sty 2017, 19:26

Za ostrość to ja bym winił seeing.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostSnejk | 31 Sty 2017, 19:58

Widziałem bardzo podobny, bo wielokrotny obraz niezogniskowanej planety, ale patrzyłem wtedy przez niewychłodzonego Maka z włożona weń, niewychłodzoną nasadką bino. Skąd taki efekt w Syncie? Ciężko powiedzieć. Wydaje się to bardzo zagadkowe.
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postzbyszek | 31 Sty 2017, 20:36

Spotkałem się z tym ze pod celą LG na śrubkach kolimacyjnych były podkładki, LG z góry dociśnięte łapkami do tych podkładek, do tego nie dało się go łatwo wyciągnąć z celi bo z boków zaklinowane było . Może podobnie masz ? LG musi leżeć w celi, nawet powinno się dać przekręcić , wtedy wiemy, że nic go nie uciska i obrazu nie deformuje .
Popatrz może na LW , czy aby miedzy szkłem a mocowaniem nie widać kropelek kleju ?
Wiesz o tym, ze ruszając LG ponownie trzeba skolimować telep, najlepiej zaznacz jak względem tuby dolna część z LG była ustawiona, aby potem tak samo ustawić . Mniej do regulacji będzie
Możesz zrobić pokrywę na telep z ok 7 cm otworem z boku i popatrzeć na Wenus, potem tą przysłoną przekręcać by z innych obszarów LG zobaczyć Wenus. Jak ok w jakies pozycji będzie, to LG za mocno zamocowane. Jak nie to może LW kropelkami klejone . W sumie trudno powiedzieć
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Posttomeczz | 31 Sty 2017, 22:13

jak wenus migocze i pojawia sie co chwile w innym miejscu zaznaczonym na focie - to raczej falowanie atmosfery lub niewystudzona tuba

jak wenus non stop jest w kilku miejsciach to moze jakis wielki paproch na lustrze wtornym albo kopniety okular.


z drugim przypadkiem (jesli swiatlo nie biegnie przez wspomniana firanke) nigdy sie nie spotkalem
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostJanusz_P. | 01 Lut 2017, 11:54

Jak się na spokojnie zastanowić to obraz musi być nieostry skoro każda soczewka turbulentna atmosfery przed aperturą daje swój obraz, jak go wyostrzysz aby Wenus była najmniejsza z możliwych powstanie tylko jeden obraz planety :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Raptor1981, Senior_Toledo oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat