"Księżyc z lotu ptaka - 6 dni po nowiu" (VIDEO)

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostAstroLife | 17 Mar 2017, 01:35

Witam :mrgreen: Zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka na AstroLife. Tym razem pooglądamy Księżyc z bliska :)
https://www.youtube.com/watch?v=YUFL7N7QQKo
 
Posty: 71
Rejestracja: 14 Sty 2017, 23:13

 

Postdaniel | 19 Mar 2017, 19:09

Człowieku! To co robisz jest bardzo dobre! Nie mi oceniać lecz delektować się tym co robisz! A jak coś jest bardzo dobre to tylko życzyć dalszych sukcesów. Pozdrawiam
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJanusz_P. | 19 Mar 2017, 19:24

Nic dodać nic ująć rób swoje bo jest to przepiękna i wartościowa dydaktyka :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrater | 20 Mar 2017, 09:02

AstroLife

Bardzo dobra robota, poproszę o więcej, więcej, więcej....... :D
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Post•Fish3r• | 20 Mar 2017, 11:46

BARDZO DOBRY pomysł, aby teleskopem na żywo zwiedzać ksiezyc po kwadrach. Jednak bardzo zmarnowany, przykro mi ale nie dotrwałem do końca odcinka.. Jedyne czego się można dowiedzieć to kolejna wyliczanka nazw i średnicy krateru - gdzie po entym razie jest to już nudne, a tam gdzie mogłoby być ciekawiej jest już nie rozwinięte.

Oczywiście zależy jaki jest cel tych odcinków bo jeśli tylko przedstawienie jakby ruchomego atlasu ksiezyca on Line to ok - ale ci chyba chodziło o coś więcej?

ps. podkład muzyczny trochę za głośny na mój gust. i wytlumacz co to jest wzniesienie centralne skoro to odcinki dla totalnie zielonych w temacie.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostAstroLife | 20 Mar 2017, 13:09

Dziękuję bardzo za opinie :mrgreen: Zarówno te pozytywne jak i negatywne bo chociaż •Fish3r• nie dotrwałeś do końca to właśnie zrobiłeś to o co poprosiłem na końcu - czyli jakieś sugestie jak mogę ulepszyć tą serię ponieważ jest to pierwszy i dość spontaniczny odcinek :) W nim wytłumaczyłem lunację i troszkę skąd wzięły się "morza". W kolejnym zajmę się kraterami. Cel był taki jak powiedziałem "pooglądamy sobie Księżyc, trochę powiemy o jego powierzchni" - opisy postaram się urozmaicić :)
Dziękuję wszystkim raz jeszcze :)
 
Posty: 71
Rejestracja: 14 Sty 2017, 23:13

 

Post•Fish3r• | 20 Mar 2017, 14:20

Moja propozycja jest taka, abyś podczas jazdy wybrał przedtem ciekawsze obiekty i opowiedział o nich kilka słów/ciekawostek wiecej -mozesz także dołączyć jakieś obrazki czy rysunki np. z LPI przedstawiajace przekrój krateru w 2D, lub jakąś historię - przy apollo powiedziałes z 3 zdania, a mogłeś dać tu popis bardziej nakreslając ta misję na mapie, czy powiedzieć czy można zobaczyć przez teleskop cokolwiek z tego - takie własnie rzeczy ludzi fascynują i się napalają później. Jako że głowną rolę odgrywają kratery to możesz steoretyzować trochę o nich itd po trochu by nie przenudzić, może kilka zdań o warunkach obserwacji seeingu co to jest...tak aby urozmaicić.

Oczywiście to by wymagało większej pracy przed zrobieniem odcinka (i wiedzy), przygotowań, ale by ci sie opłacało - przecież jak kazdemu YTuberowi chciałbyś mieć mnóstwo łapek w górę i subskrypcji. Nagrodą byłoby takze zrobienie czegoś oryginalnego - bo w taki sposób przedstawienie wiedzy o księżycu byłoby bardzo nowatorskie dla początkujących. A tak.. jak piszę...jeżdżenie kamerą z góry na dół cytując prawie tylko nazwy kraterów i ich szerokość - to dobre na 2 minuty góra i to dla tych co nigdy nie wiedzieli niczego.

Jeśli chciałbyś zrobić to w taki extra sposob to moge ci podrzucić ksiażkę o moonie w ang. własnie pod kątem kwadr - tak zebrane informacje i pokazanie tego na żywo mogłoby byc hitem na YT. Ale nie stresuj się : ) ja wiem jak trudno i ile wysiłku wymaga zrobienie czegokolwiek - ale ulepszyć coś czasem też warto jeśli można i czas pozwala ;)



ps. obecnie możesz dodać pod opisem filmu..nazwy kraterów które pokazujesz wraz z dokładnym czasem - taki podział mógłby byc dość przydatny :idea: Zbiegiem czasu powstałaby malutka video encyklopedia kraterów i nie tylko.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostAstroLife | 20 Mar 2017, 14:35

Dzięki wielkie za świetne sugestie :) Właśnie rozbujałeś moją wyobraźnię co do kolejnych odcinków. A książkę poproszę na astrolife88@gmail.com :D Będę mega wdzięczny :)
 
Posty: 71
Rejestracja: 14 Sty 2017, 23:13

 

Postsston | 25 Mar 2017, 16:28

A ja pozwole sobie zapytac Was koledzy.Teleskopem z ziemi,powiedzmy 10"-12" jakduze obiekty na Ksiezycu jestesmy w stanie zaobserwowac?Ile km.?Da sie to obliczyc jakos?
Taurus(ek)13''.Es 30mm.TV Nagler 12mm. Tmb 7mm. Kit 25mm, Eos5D, 50d, 30/2.0, 50/1.8 .I inne szkielka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 111
Rejestracja: 19 Lut 2015, 11:51
Miejscowość: Zamosc

 

PostPrzemysław93 | 25 Mar 2017, 18:03

Ciężko z wyliczeniami bo tutaj jednak rolę odgrywają warunki i stabilna atmosfera. Swego czasu podczas zabawy na Ptolemeuszu w 10'' obserwowałem 1,5-2 km kratery - i nie były to jakieś mega warunki. Ogólnie to jest bardzo ciekawa zabawa - gdzieś kiedyś na angielskojęzycznym forum widziałem fajną grafikę, własnie z Ptolemeuszem i jego kraterami, gdzie można było się zmierzyć z tym wyzwaniem :wink:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 66 gości

AstroChat

Wejdź na chat