Przymiarka do zmian. Pomocy !!!

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postcwic | 21 Wrz 2017, 13:40

Pomocy !!! Co dalej robić z wizualem?
Zdecydowałem co zrobię dalej jeśli chodzi o astrofo, ale mam ogromy problem ze sprzętem obserwacyjnym:
1/ Astrofotografia - zostaje z EQ3-2 i ogniskowymi 50mm i 135mm i strzelam ile się da dopóki nie będzie mnie stać na porządnym montaż z guidingiem i solidne szkło APO.
2/ Wizual - tutaj mam dylemat, w obecnej sytuacji wygląda to tak że posiadam lornetkę bużetową nikona vii 10x50 oraz GSO 10 (piękny okaz wyczerniony flockiem i z podniesionym lustrem). Duża tuba niestety "nie jest ze mną", tylko stacjonuje 100km ode mnie i mogę tam pojechać na weekend i to nie każdy + plus pogoda = od 2ch miesięcy praktycznie nie używana. Strasznie mnie boli że nie mogę używać tych 10 cali więc zastanawiam się nad sprzedażą tuby... no właśnie i co dalej ?!
Chciałbym coś mobilnego, ale coś co mi wynagrodzi bolesną stratę 10 cali.
Zastanawiałem się nad bino TS z kątowymi okularami (czy 45 czy 90 do roważenia), tylko czy wystarczy TS semi-APO 70mm czy może celować od razu w 100mm? Moje rozważania na temat obu:

70mm:
- waga 4,2 kg z montażem widłowym mogło by siedzieć na mocnym statywie foto i jeździć prawie wszędzie ze mną.
- cena 3500zł czyli praktycznie tyle ile miałbym po sprzedaży GSO, ale czy rzeczywiście tyle warte? Czytałem gdzieś że za tą cenę nie ma sensu tego brać.

100mm:
- waga 6,4kg wydaje mi się że tutaj już nie pojadę na statywie foto i konieczne jest targanie czegoś większego. Czy aluminium np. LT1 dźwignie tą lornetę z montażem widłowym? Czy obserwacje będą w miarę wygodne?
- cena 4600zł to już sporo, ale w stosunku do apertury 100mm wygląda bardziej przyjaźnie niż 3500 za 70mm. Oczywiście tutaj brakuje mi trochę kasy.

Szczerze powiem że męczy mnie ciągłe kombinowanie jak trafić w pogodę i chwycić chwilę na wyjeździe z GSO, jest to ciężka próba dla mojego związku i powoduje więcej problemów niż radości. I w cale nie chodzi o to że żona męczy tylko po prostu sam widzę że to nie działa :/

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostPiotr K. | 21 Wrz 2017, 15:57

Sprzedaj żonę, kup Taurusa 12". Proste :mrgreen:
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postcwic | 21 Wrz 2017, 16:06

Piotr K. napisał(a):Sprzedaj żonę, kup Taurusa 12". Proste :mrgreen:


Piotrek, Twoje teorie na temat kobiet sa już powszechnie znane... ale tu ważą się losy mojego "wizuala" :)

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostPiotr K. | 21 Wrz 2017, 16:58

Dobra, to teraz na poważnie :)

A czemu nie przywieziesz GSO 10" do Wrocka?

Wbrew pozorom można ten teleskop uznać za "mobilny", błyskawicznie się go rozstawia i składa, o wiele szybciej niż jakikolwiek refraktor albo lornetkę na żurawiu. Niech się jeszcze inni wypowiedzą, ale wg mnie ciężko będzie czymkolwiek zastąpić te 10".

Mały refraktor daje niedosyt, średni refraktor (typu 120/600 na AZ4) to takie trochę ni to, ni sio, duży refraktor to już grzmot do targania. Podobnie z lornetkami - duża kątowa daje małe pole i jest upierdliwa w noszeniu razem z montażem (vide ta ATMka u robiego), prosta TS 28x110 na statywie video jaki ma Aertes też nie wystarcza, bo daje za małe pole (wg mnie) i trzeba się męczyć w zenicie, a mała rzędu 10x50 - zostawia niedosyt.

Krótko mówiąc - dla mnie zestaw (chyba) idealny i mobilny to dwie lornetki (10x50 i 16x70) na żurawiu stale wożonym w aucie, i do tego Newton 10" lub być może Taurus 12" (ale nie wiem, czy to rozkładanie i składanie nie stanie się szybko upierdliwe; GSO biorę pod pachę, rzucam na ziemię, i obserwuję w 10 sekund :) ).

Dodatkowo, częste obserwacje lornetkowe po jakimś czasie budzą w człowieku chętkę na Newtona. Właśnie wczoraj wywlokłem mojego GSO na taras, i - mimo tego, że wkręciłem się w lornetki - jednak mi się wyrwało "kurde, jednak co duży Newton, to duży Newton". Czad, dwie gromady w Strzałce spokojnie widoczne nawet na moim zaświetlonym niebie, ładnie rozbite, piękne kolory gwiazd dookoła, no ekstra, mimo, że jednoocznie. Od czasu jak mam Fuji to zacząłem zwracać większą uwagę na kolory gwiazd, i z zaskoczeniem stwierdziłem, że Newton daje bardzo ładne radę; np. Albireo - extra! :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostKarol | 21 Wrz 2017, 16:59

Tak serio to kratownica 10" nie była by rozwiazaniem ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostPiotr K. | 21 Wrz 2017, 17:04

Albo ósemka Flex? Świetnie działa z ESem 30/82*, obraz trochę ciemniejszy niż w 10", ale daje radę, można obserwować z bino bez Barlowa bo da się opuścić LW, i na dodatek jest mała i łatwiejsza w przenoszeniu od 10". Dokupujesz torbę na tubę i latasz z tym na 1 raz do auta, a w domu nie zajmuje dużo miejsca. Miałem przez jakiś czas Synty 8", i Flex i pełną tubę, i bardzo miło je wspominam (pełną tubę miał Aertes, i chyba chciał się pozbyć :) ).
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postcwic | 22 Wrz 2017, 09:09

Piotr, Karol ... Oboje macie rację, zrobię tak:
1/ Przywożę GSO do Wrocka i będę go targał ze sobą na obserwy.
2/ Jak wożenie pełnej tuby okaże się zbyt upierdliwe to wtedy sprzedam i dozbieram na flexa.
Do tego w tej opcji zostają mi pieniążki na już niezłej jakości lornetkę 15x70 lub zaczepka na lepszy sprzęt astrofoto.

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

Postszelka | 22 Wrz 2017, 13:01

"piękny okaz wyczerniony flockiem" miło się czyta ;)

moim zdaniem...
Lorneta jak najbardziej - jak wygram w totka ;)
http://www.astrokrak.pl/lornetki/1617-l ... tywem.html

Osobiście z lornetek posiadam tylko Nikona 7x35 - fajne duże pole - (Lutnię w całości obejmuje)
Kolejna lornetka to może egzotyczna Vixen bino 2x42 - potężne pole i teoretycznie + 1,5 Mag zasięgu

A taka 15x70 to już małe pole, a dalej z DS'ami słabiutko w porównaniu do newtona
Do tego dochodzi upierdliwość obserwowania - bez dobrego dedykowanego statywu/żurawia/leżaka ciągła walka z drganiami

Ta 10" tubka i dobson osobno:
-do przechowywania
-do targania
-do transportu autem
..nie jest jakaś tragiczna

Flex to żadnen plus w mobilności dla mnie... dobson ten sam, tylko trochę krótsza tuba...
Jeśli mobilność to tylko Taurus - 12" jest wręcz ultramobilna - a mechanika i jakość lustra (figuryzacja i powłoki) to kolejny b.ważny plus
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

PostMariusz1980 | 23 Wrz 2017, 15:35

Cześć,
Ja miałem podobne problemy z GSO 10''.
Nie wybrałem jeszcze sprzętu ale możliwe że będzie to SCT 6'' albo 8'' (to muszę zobaczyć w praktyce).
SCT 6'' jest naprawdę małe i lekkie.

Mariusz
Celestron Advanced VX 8''SCT
Orion Stratus 21mm, Celestron Ortho 25, kiedyś:LVW 13mm, 8mm
Tele Vue UHC 2'', TPL Polaryzacyjny 1-49% 2''
DO Titanium 10x56 ROH, Helios 28x110 (BA8)
kiedyś GSO Dobson 10''
 
Posty: 101
Rejestracja: 15 Lut 2015, 18:08
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 13 Paź 2017, 09:21

Podpowiem jak było ze mną a przy okazji wspomnę też o koledze z tego forum.

Ja miałem syntę 12" używałem sporadycznie. Mimo bajkowych obrazów, niezbyt często ją wyciągałem bo po prostu się nie chciało. Co gorsza mieszkam na wsi w domu jednorodzinnym i dla mnie to był dramat że mam takie cacko a nie chce mi się wytargać 5m przed garaż. Rozwiodłem się (też uważałem ją za żonę... )

Kupiłem syntę 10" flex. I jestem bardzo zadowolony. Nie żałuję. Jest mobilna co nie oznacza że lekka.

Ale zabrakło mi w niej tego czegoś do planet. Po pół roku kupiłem EDka 100 miałem go na statywie SABA ST 50 którego ciężko dostać. Ale w końcu kupiłem montaż AZ4 na stalowych nogach 1.75. Mam jeszcze Asiole zbudowałem na podstawie starego teleskopu. Jakie to daje obrazy. Maleństwo a wariactwo ma w sobie (jak to dziecko hahaha)
Teraz ona jest na statywie SABA ST 50. I używam jej najczęściej. Zawsze gdy jest luka w chmurach!

Kolega z kolei przesiadł się z 6" na 8". Mieszka w mieście a synte ma u rodziców w tym samym mieście. Dokupił EDka 80 i powiem uczciwie. Takiego zastosowania- super ostre gwiazdki, bajkowe pola w meade UWA 20 to po prostu czysta przyjemność! Do planet ma okular 4.7 i też daje radę na planetach. I też używamy nasze EDki najczęściej. Moje uzasadnienie jest takie że ja jestem planeciarzem. Ale te szerokie pola w edkach do przeglądu nieba... I te gwiazdki szpilki do diafragmy w niedrogich nawet okularach.
Ja polecam Ci EDka 80 na AZ4 wydasz może łącznie 2000 ale będziesz mieć porządny teleskop.

Zanim podejmiesz decyzję musisz wiedzieć co chcesz obserwować. Powodzenia
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkurp | 13 Paź 2017, 12:59

Cześć. Daniel dobrze prawi, Edek 80mm do tego AZ-4. Szybkie to,sprawne i daje piękne obrazy planet i nie tylko.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJanusz_P. | 14 Paź 2017, 13:57

Owszem, planety gwiazdki i Księżyc wyglądają w Edku ostro i ładnie ale średnica 80 mm i mikra powierzchnia zbierająca światło powodują że zwykła Sunia 8" deklasuje go w przedbiegach na obiektach DS bo zbiera ponad 6x więcej światła co czyni obiekty mgławicowe dużo jaśniejszymi i wyrazistszymi bo w DS rządzi apertura i ciemne niebo oraz do kompletu okulary szrokokątne z dobrą korekcja własnego astygmatyzmu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkomprez | 20 Paź 2017, 00:01

To i ja dożucę swoje 5 groszy ...

Na niebo już patrzę bite 20 lat (nawiasem mówiąc 20 lat mienie w okolicach maja) ... zaczynaliśmy z kolego od poczciwej lunety ZRT-457M
TO BYŁ WYCZYN ... mapy drukowane na kartkach i szukanie obiektów na mrozie -20 ... to były czasy ... jak się zobaczyło 5-6 obiektów za nocke to był odlot..
Wtedy jakbym powiedział do kumpla ... ej za 20 lat bedziemy jezdzić tu na miejscówkę z laptopami i teleskopami z prowadzeniem i bazą obiektów to by
chyba mnie oddał do lecznicy ;)

Dziś faktycznie tak jest ... co prawda po drodze trafił się nam dobson którego do dziś mam bo odkupiłem ten poczciwy sprzęt od kumple i czasem
przez niego patrze bo daje rewelacyjne obrazy (Orion XT8) ale sprawiłem sobie Celestrona C8N na CG5GT .. dla mnie to był przeskok technologiczny masakra...
Kumpel ze 2 lata wcześniej kupił sobie C8-SGT na takim samym moncie ....

Po około 6 latrach kiedy wypadamy ze sprzętami razem mogę śmiało powiedzieć że najlepiej jest mieć jednak C8N ... fajna tuba i jak Janusz wspomniał
bije na głowę C8-SGT gdzie focenie staje się już problemem ... zbyt małe pole widzenia i do tego guiding musi być lepszy ...
Nie twierdze że ta tuba jest do kitu ale jak dla mnie ... z moim Canonem ... się po prostu nie nadaje ...

Jedyny mankament tego jest właśnie rozmiar ... i to całe rozkładanie .. no ale jak sie nie ma co sie lubi to się lubi co się ma ...

Oczywiście prawie na pewno kupiłbym zamiast tego co mam jakieś RC ale ceny są kosmiczne wręcz więc ....

Jedynie co bym zmienił u siebie to zakupiłbym NEQ6 ... niestety zdupczył mi tu na forum ...
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 65 gości

AstroChat

Wejdź na chat