* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
 Temat postu: Bino-Leżak - jaki uchwyt ?
PostWysłany: Pią Paź 20, 2017 8:38 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Bobrowniki k.Będzina
Witam, nabyłem leżak z zamiarem przerobienia go do astro obserwacji przy użyciu lornetki. Czy ktoś może mi polecić jak rozwiązać problem uchwytu? Jakiś uchwyt zaciskowy? głowica kulowa
?
W załącznikach:
1. Pierwsza z brzegu opcja na allegro za 30 zl
2. foto leżaka na którym się wzorowałem
3. Foto leżaka który posiadam

Lornetka to Kamakura Wp2 10x50 - waży ok 1100g. więc jakimś super kolosem nie jest

Co sądzicie?

Załączniki:

Temat postu: Re: Bino-Leżak - jaki uchwyt ?
PostWysłany: Sob Sty 27, 2018 8:48 pm 

Wszystko zależy jakiej lornetki chcesz używać, o jakiej wadze. Ten ,,zacisk na rurkę" (fot-1) wydaje się delikatny, ale może dałby radę przy lornetkach klasy 7x35, 10x50. Choć to należałoby ocenić organoleptycznie, po wypróbowaniu i przetestowaniu w polu. Z fotki ciężko ocenić. Z Fot-3 wynika, że w/g mnie należałoby się pozbyć ,,baldachimu", na rzecz jakiejś poprzecznej rurki stanowiącej ,,podstawę" mocowania ,,zacisku" lub podobnego ,,wynalazku".Tylko jest problem, żeby ,,delektować" się ,,obrazami" trzeba co jakiś czas przestawiać ,,stanowisko obserwacyjne"- ruch ,,sfery niebieskiej". To samo mam przy moim ,,leżaku".Ale na razie lornetka jest w moich rękach". które tylko korzystają, z podparcia ,,boków" leżaka, i dlatego jest to tylko ,,w miarę wygodne". Mam w zamyśle taki ,,leżak astro" (fot-2), ale atm. Gdzie lornetka byłaby sztywno przy ,,glazach", a cały leżak poruszałby się na zasadzie montażu Dobsona (z napędami elektrycznymi), sterowanymi joistikiem (coś w rodzaju fot-2, ale na trójnogu). Myślę o tym ponieważ, bardzo lubię obserwować niebo zwłaszcza latem z mojej DO EXTREME 15X70, właśnie z leżaka. W sumie, ogólnie jest to na pewno wygodniejsze rozwiązanie, niż np; jakiś tam ,,żuraw lornetkowy".

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości