* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
 Temat postu: Po 30 latach poszukiwań.
PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 6:44 pm 

Przed chwilą dostrzegłem Merkurego!!!
Po 30 latach poszukiwań pierwszy raz w życiu...
I to gołym okiem i to skąd - ze ścisłego centrum Śląska.
Jakież to musimy mieć w tej chwili wyjątkowe warunki obserwacyjne!
No to został mi jeszcze tylko Pluton.
Pozdrowienia dla wszystkich.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Po 30 latach poszukiwań.
PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 7:16 pm 

Miejscowość: znikam
Pierwszy raz widziałem Merkurego jak byłem u znajomego w Rybniku. Po prostu z zachodu musi być widoczność , nie zasłonięte . U mnie w domu nigdy bym Merkurego nie zobaczył, a tam od razu widoczny .

http://zbig.fora.pl/

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 7:21 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Cześc. Często widziałem Merkurego rano o wschodzie Słońca. Szedłem wtedy do pracy. Akurat tutaj gdzie mieszkam są bardzo dobre warunki obserwacyjne. :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 7:34 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieliczka
Lubię zerknąć na planety, ale Merkurego ostatni raz to widziałem podczas tranzytu przez tarczę Słońca w Luborzycy z forumowym kumplami Krzysztofem i Zbyszkiem, a to było już prawie dwa lata temu. :)
Ale ten czas leci...

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 7:47 pm 

Miejscowość: Sosnowica
Ja Merkurego pierwszy raz widziałem dopiero kilka dni temu. W teleskopie jeszcze nigdy. Teraz jest jego najlepsza widoczność w całym roku 2018, więc lepszej okazji do jego obserwacji w najbliższej przyszłości nie będzie :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 8:35 pm 

Miejscowość: Okolice Dęblina
Ja widziałem go raz. W zimę 2011/2012r czyli po roku od pierwszych obserwacji. Potem nie próbowałem go szukać ponieważ nie przepadam za planetami. A tu opis:

"Merkury: jest ! Powalczyłem o tą planetę. By ją ją zobaczyć poszedłem do sąsiada z syntą a tam gwiazdka na zachodzie ! Patrzę na nią i widać "jej" fazę ! To Merkury ! Warto go zobaczyć nawet po to by mieć komplet planet."

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 10:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Godziesze, Kalisz
Ja przeważnie kiedy merkury jest w wysokiej elongacji ,w okolicy równonocy to nie przepuszczam okazji :) Lubię sobie zerknąć na niego. Taka mała przyjemna gwiazdka co jakiś czas przypominająca o swojej obecności

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 1:20 am 

Znaczy się: chłopaki, jesteśmy lepsi od Kopernika. Mikołaja. On przyznał, że nigdy nie widział Merkurego, a w sumie chciał. Wyczytane u Willego Lee.

Ja pierwszy raz widziałem go przez teleskop jakoś w 2003-2004 r., w polu widzenia razem z Wenus. Fajny widoczek.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 3:44 am 

Tylko że jaki on jest (w sensie astronomicznym) piękny!
Żadne tam nudziarstwo jak Uran np.
Ma toto i płynące z gorąca metale w punkcie przysłonecznym i zamarzniętą wodę na dnie okołobiegunowych kraterów. Żadnego zdechłego zasmrodu jak na Wenus. Żadnej strasznie smutnej historii prawdopodobnego życia, po której został tylko sprzed miliardów lat zamarznięty grób jak na Marsie.
I to cudowne wyzwanie - w końcu tuż koło Słońca, a jednak Merkury trzyma się.
No i te kolory! No i te kolory!
Fascynujące.
W sensie estetycznym i emocjonalnym jedynym konkurentem dla Merkurego jest dla mnie tylko przepiękny Ganimedes.
No bo przecież nie zawalony zapachem g.,, Tytan czy wyglądający jak na ciężko chorego dermatologicznie Tryton. Albo jak sterta rzygowi.... Europa.
Ogólnie rzecz biorąc; to przepraszam całe Szanowne Towarzystwo za mój emocjonalny stosunek do Kosmosu, ale w końcu fakty są takie, że miłośnicy astronomii dawno przecież nie odgrywają już znaczącej roli w sensie rozwoju astronomii jako nauki. My to po prostu tak zwyczajnie ten temat kochamy!
Zawsze będzie nasza cudowna fascynacja Wszechświatem jako zjawisko emocjonalne.
Jako to słusznie powiedział pewien mój kolega (zresztą wcale nie aż taki miłośnik astronomii):
"tylko żaby i szczury patrzą pod nogi, gdzie by znaleźć co do żarcia a człowiek patrzy do góry - właśnie w gwiazdy"
No i bulba!
Pozdro dla wszystkich.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 8:47 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wielkopolska
3 marca 2018, chwile po godz. 18, widok z mieszkania przez okno przy użyciu lornetki 10x50, zdjęcie telefonem :)
Również widziałem go pierwszy raz i do tego razem z Wenus :wink:

Załączniki:

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 9:01 am 

Miejscowość: Poznań
To ja też zapoluję na Merkurego. Dotychczas skupiałam się na łatwiejszych obiektach, ale po Waszych wpisach nabrałam apetytu na więcej :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 9:47 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ornontowice
Wczoraj udało mi się w końcu wyciągnąć sprzęt na 3h, bo warunki od 17 były świetne no i zaraz po zachodzie na pierwszy ogień poszły Wenus i Merkury. Wenus z racji niskiej pozycji mieniła się jak płomień i odpuściłem po 10 minutach, ale Merkury już nieco mniej przez co dostrzegłem ładną "połóweczkę" tarczy. Kto jeszcze nie "upolował" Merkurego to nie ma na co czekać jeszcze trochę i będzie po obserwacjach .

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 11:46 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Mike1345 napisał(a):
Ja przeważnie kiedy merkury jest w wysokiej elongacji ,w okolicy równonocy to nie przepuszczam okazji :) Lubię sobie zerknąć na niego. Taka mała przyjemna gwiazdka co jakiś czas przypominająca o swojej obecności

Mam tak samo. Wczoraj się udało gołymi oczkami i frajda jakbym nie wiem co zobcazył :lol:

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 7:25 pm 

Merkury ma taką jakby perłową biel (coś jakiby jakiś ecru). Faktycznie odróżnia się pod tym względem od gwiazd, ale i od innych planet US.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 8:33 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
No ja też miałem niedawno debiut jeśli chodzi o Merkurego.
Jakoś na początku Marca miał koniukcję z Saturnem.
Wziąłem lornetkę 15x70 i w końcu go znalazłem, nisko nad pasmem chmur w pomarańczowej poświacie odbitych promieni słonecznych Słońca schowanego pod horyzontem.
Super widok i samo wrażenie, że oglądam pierwszy raz pierwszą planetę w naszym Układzie Słonecznym.

SkyWatcher R 150/1200+ CG5GT/EQ-Sky/Ultra Block 1,25"/ Antares 1,25" 17mm/Orciak 7mm/Eudiascopiki/Pryzmat Baader Zeiss Click Clock/DO 15x70+Baader Astro&Nature/ Vortex Kaibab 18x56 i trochę innych pierdółek

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 9:29 am 

Wczoraj w okolicach 18:30 upolowałam Merkurego. Niestety nie miałam możliwości wystawienia teleskopu więc posłużyłam się lornetką. Widok w lornecie przepiękny, cudnie błyszczące dwa punkciki - większa Wenus i maleńki Merkury. Sam księżyc wyglądał bajkowo. Patrząc z otwartą buzią na niebo, żałowałam tylko że nie mogę spojrzeć przez mojego maczka. Czy wiecie może jak długo utrzymają się warunki do obserwacji Merkurego? Czy mam szanse popatrzeć na niego w zbliżające się święta? Pytam bo święta spędzę pod ciemnym niebem wraz z moim teleskopem.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 9:37 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Ja również w tym roku pierwszy raz widziałem Merkurego. Na początku lornetką razem z Wenus, piękny widok.
Ostatnio również wyciągnąłem maka 127 na balkon i nawet bez wychłodzenia podziwiałem tańczący sierp tej prawie zapomnianej planety.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 9:47 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Cześć. Merkury będzie jeszcze widoczny do około 24.03.2018. Radzę zerknąć dzisiaj albo jutro bo potem to już będzie źle.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 9:56 am 

Dzięki za podpowiedź. Mój balkon wychodzi na wschód, mieszkam prawie w centrum Poznania i nie wyobrażam sobie wystawić sprzętu na ulicy :roll: Pozostaję zapakować tubę do auta i wyjechać gdzieś za miasto, ale z małymi dziećmi to nie takie proste, ech :? Jeśli nie uda mi się go dorwać w teleskopie to i tak nie jest źle, Merkury został już oficjalnie dopisany do mojej listy zaobserwowanych obiektów :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 11:19 am 

Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka
Ostatnio nie bardzo interesowałem się gdzie aktualnie jest Merkury.Kilka dni temu jadę z synem autem a ten się pyta:Tata co to za dwie gwiazdy na zachodzie świecą?Pytam gdzie dwie.Patrzę a tu ładna Wenus a nad nią Merkury.Super widok.Nawet 9 letnie dziecko bez problemu go zauważyło☺

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: dark, Google [Bot], Piotrek K. oraz 11 gości