Gdzie jest ta Droga Mleczna?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Post_Hermes_ | 15 Gru 2017, 14:01

Cześć!

Wybaczcie to pytanie, ale naprawdę nie wiem. Wyczytałem że przebiega przez Pas Oriona, to świetnie, bo jest on łatwo dostrzegalny (nawet pod podmiejskim niebem), ale czy nie jest tak, że Droga Mleczna krąży po niebie w ciągu roku? Czy może krąży, ale zawsze razem z Pasem Oriona? Gdzie ją znaleźć w Grudniu? I czy przecina Pas Oriona tworząc kąt 90 stopni czy jakoś inaczej?

Odważe się zapytać jeszcze o Andromedę, gdzię ją znajdę w Grudniu i czy też krąży po niebie, czy może jest jakiś punkt odniesienia, który mi ją zawsze wskaże niezależnie od pory roku?

Pozdrawiam!
 
Posty: 9
Rejestracja: 06 Lis 2017, 22:43

 

Postkk | 15 Gru 2017, 14:26

Ten program pomoże Ci znaleźć sporo obiektów a także zweryfikować informacje które masz na temat "drogi mlecznej".
http://stellarium.org/pl/
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostSoczi | 15 Gru 2017, 15:26

Tak jest :!: programy typu planetarium to absolutna podstawa jak na dzisiejsze czasy. :idea:
Są darmowe (m.in. Cartes du Ciel) i płatne (m.in. StarryNightPro), więc dla każdego coś się znajdzie ciekawego do symulowania aktualnego stanu nieba.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostOrzech | 15 Gru 2017, 15:50

A ja dodam, że nie bo się oczywiście "porusza". Nie ma tak, że jest coś stale w jednym miejscu. No może poza gwiazdą polarną, która jest w jednym miejscu a wszystkie inne poruszają się dookoła (tutaj zobaczysz o czym mówię http://nightscapes.pl/wp-content/upload ... wiazd1.jpg) Zobaczysz to łatwo wychodząc np o godzinie 20 i spoglądając na Oriona i potem np po 3 godzinach. To po prostu "wina" obrotu Ziemi dookoła własnej osi :) Do tego jeszcze dochodzi ruch Ziemi dookoła Słońca czyli gwiazdozbiory widoczne teraz zimą na południowym horyzoncie nie są widoczne latem.
Co do widoczności Drogi Mlecznej w gwiazdozbiorze Oriona, Perseuszu, Woźnicy to jest ona tam dość słaba. Potrzeba już przyzwoitego nieba a takiego nie ma po wyjechaniu 5 km od miasta :?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postzontal | 16 Gru 2017, 01:45

Ze zdjęcia z poprzedniego postu widać, że Polaris też się porusza i będzie z czasem zataczać coraz większe okręgi (oddali się od bieguna - precesja). W przestrzeni (we wszechświecie) wszystko się porusza, bo i przy okazji sama przestrzeń się rozszerza. Wszystko zależy od układu odniesienia, z którego patrzymy na inny układ odniesienia i jego wektor prędkości. Z czego wynika różne odczuwanie czasu w każdym z tych układów, ale to chyba "temat na inny temat".
Pozdrawiam :)
12" na Dobsie, kilka ES-ów, Lumicon O-III 2", Astronomik UHC 2" i trochę innych drobiazgów,
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 22
Rejestracja: 15 Lis 2014, 20:56
Miejscowość: Kluszkowce k. Nowego Targu

 

Postwaldi1 | 16 Gru 2017, 10:41

Kolego jeśli nie możesz znaleźć Drogi Mlecznej to za pewne masz słabe niebo.Najprościej,Droga Mleczna to ta jasna smuga z gwiazd na bezchmurnym niebie.Jesli nie masz w miejscu zamieszkania to jedź gdzieś poza miasto.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

PostAstroLife | 02 Sty 2018, 16:42

_Hermes_ wydaje mi się że ten film jest dla Ciebie https://youtu.be/TMX4Lph096I

Omówiłem w nim nie tylko to czym jest Droga Mleczna ale też to dlaczego widzimy ją tak a nie inaczej i jak zmienia się jej wygląd i położenie w ciągu roku :)
 
Posty: 71
Rejestracja: 14 Sty 2017, 23:13

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 54 gości

AstroChat

Wejdź na chat