* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 102 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
 Temat postu: Re: Księżyc Nieznany
PostWysłany: Wto Kwi 07, 2020 7:59 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia Superior
Nagrzane słońcem dachy, ulice, itd. zaczynają mocno wpływać na obraz - prawie lato. Nad ranem oczywiście zupełnie inny obraz tylko jakoś ciężko wstać ;) Mnie ciągle rozkłada o ile więcej detalu widzę przez nasadkę bino dwuocznie niz w mono. Wrażenie jakbym oglądał zupełnie innym teleskopem :) To jak światło zmienia obraz i widoczność różnych detali jest również niesamowite.

Mms: 4, 6, 9, 15, 22, 32, 40, Nos: 12, 21, 25, 56, 58a, 80a.

Temat postu: Re: Księżyc Nieznany
PostWysłany: Sob Maj 02, 2020 10:09 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Pięknie dzisiaj wyglądały okolice księżycowych kraterów Clavius i Copernikus. W Claviusie widoczne było mrowie małych kraterków z widocznymi cieniami rzucanymi wewnątrz nich przez promienie słoneczne. Co do Copernikusa to lubię go oglądać ze względu na schodkowość jego ścian jak i na bardzo ciekawą okolicę z mnóstwem szczegółów. Do obserwacji Księżyca stosowałem powiększenia rzędu x150, x180 ale najpiękniej wyglądał w Ortho Vixena 9 mm gdzie ten okular dawał krystaliczne obrazy. Próbowałem też okularu Fujiyama Ortho HD 18mm ale Księżyca nie dało po prostu się oglądać. Okular objął całego Łysego ale obraz był tak szczegółowy i ostry, że ja osobiście nie mogłem na to patrzeć . Było po prostu za ostro a olbrzymia ilość detalu była zbyt blisko siebie i mój wzrok miał problem z jego rozdzieleniem. Niejako chciało się go od razu rozciągnąć aby było szerzej. Nie wiem czy to tylko moje odczucie ale ja do Księżyca maksymalnie używam okularu o ogniskowej 15 mm, powyżej już nie.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 102 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości