Księżyc Nieznany

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkurp | 12 Lut 2019, 20:58

W dniu dzisiejszym były znakomite warunki do obserwacji Księżyca. Spokojnie używałem powiększeń rzędu x180. Pięknie nasz Łysy prezentował się na linii terminatora a jego powierzchnia ukazywała wspaniały szczegół. Podobała mi się bateria małych kraterów pomiędzy Ptolemeuszem a Müllerem. Można było zobaczyć nawet cienie wewnątrz nich rzucane przez ich obrzeża. Widać je na zdjęciu ilustracyjnym. To była jedna z lepszych obserwacji Księżyca do tej pory.
Załączniki
Księżyc Nieznany: Do Obróbki - Kopia.jpg
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlolak89 | 12 Lut 2019, 21:54

:) Ja mogę napisać to samo, to była jedna z najlepszych obserwacji Księżyca do tej pory. W TS 102 z bino WO wyglądał przepięknie, ostro i klarownie, jestem pod wielkim wrażeniem. Siedziałem osłupiały z emocji wlepiając wzrok w czysto i równo wyrysowane krawędzie górskiego łańcucha. Próbowałem również 200x ale najlepszy widok miałem przy 90x, Księżyc zajmował prawie całe pole okularów BSt ED 12 mm.
lolak89
 

PostJSC | 12 Lut 2019, 21:56

kurp napisał(a):W dniu dzisiejszym były znakomite warunki do obserwacji Księżyca. Spokojnie używałem powiększeń rzędu x180. Pięknie nasz Łysy prezentował się na linii terminatora a jego powierzchnia ukazywała wspaniały szczegół. Podobała mi się bateria małych kraterów pomiędzy Ptolemeuszem a Müllerem. Można było zobaczyć nawet cienie wewnątrz nich rzucane przez ich obrzeża. Widać je na zdjęciu ilustracyjnym. To była jedna z lepszych obserwacji Księżyca do tej pory.


Kurp :arrow: czym Ty teraz obserwujesz?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postforem | 12 Lut 2019, 22:05

Przeklejam z wątku o pogodzie, ponieważ tutaj ten wpis lepiej pasuje i w pełni się z Wami zgadzam ;)

Gdy po 18 wychodziłem z domu niebo się zepsuło i było łaciate jak krowa, więc bez entuzjazmu skierowałem tubkę na Księżyc, bo mniej lub bardziej, lecz zawsze był widoczny. Zaskoczyło mnie, że w 186x był tak ostry obraz pomimo fatalnych prognoz seeingowych i jetstreamowych na meteoblue. No to zmieniłem na okular niżej, czyli tradycyjne 311x na szczegóły Łysego, i tu drugie zaskoczenie, obraz nadal ostry! Lekko pływa i faluje, ale mimo wszystko tak ostry, że oka nie mogłem oderwać. 5 minut później po chmurach nie było śladu. Nie ma się co zastanawiać, trzeba działać - okular niżej, 466x. Astrozaskoczenie roku 2019, bo w powiększeniu 466x nadal dobrze, jak czasami w 186x :) Dobra 466x, można dalej? Trzeba dalej! A co dalej? Okular dający powiększenie 700x, którego nigdy jeszcze w dotychczasowej krótkiej astrozabawie nie używałem, bo warunki pozwalały na max 311x, aby obserw miał sens. Obraz jakby ktoś ciągle kręcił mi gałką focusera, ale momentami nadal dobry. Jednak okular 4mm to jak oglądanie przez dziurkę od klucza. Na planety może fajne, ale na Księżyc wolałem wrócić do jako tako komfortowego 6mm i stabilnego 466x. Niebiosa były łaskawe, dały mi niewiele ponad godzinę bladego piękna zanim znów pojawiły się chmury. Wystarczyło. Słowa nie są w stanie oddać tego co widziałem i jak widziałem. Napiszę krótko - Księżyc jest super! 8)

Sorki, że mnie tak adrenalina nosi, ale pierwszy raz mogłem dać taki power :)

ps. wybacz Łysy za wszystkie złe słowa kierowane czasem pod Twoim adresem.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postkurp | 12 Lut 2019, 22:10

No jak to czym ? - moim ED-kiem SW 100 Schott i jak na razie nie mam zamiaru go na nic innego wymieniać. A dzisiaj ED-osław na Łysym zwariował i zabrakło okularów bo starczyło tylko na power x180 ale tak na poważnie to takie warunki zdarzają się raz na ... albo jeszcze rzadziej. O jakości obrazu niech świadczy fakt, że cienie gór Księżycowych przy takim powiększeniu rozdzielały się na pojedyncze długie kreski rzucane przez jakieś górskie wierzchołki i to tak ostre, jak odrysowane przez dobrze zatemperowany ołówek ( trochę jak linie i belki kodu kreskowego ). Pozdrawiam.
Ostatnio edytowany przez kurp 12 Lut 2019, 23:27, edytowano w sumie 2 razy
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJSC | 12 Lut 2019, 22:14

kurp napisał(a):No jak to czym ? - moim ED-kiem SW 100 Schott i jak na razie nie mam zamiaru go na nic innego wymieniać. A dzisiaj ED-osław na Łysym zwariował i zabrakło okularów bo starczyło tylko na power x180 ale tak na poważnie to takie warunki zdarzają się raz na ... albo jeszcze rzadziej. Pozdrawiam.


A zawsze Ci mówiłem, że celuj w 2,5xD , a przynajmniej 2xD - właśnie na takie okazje :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 13 Lut 2019, 08:58

forem napisał(a):
Sorki, że mnie tak adrenalina nosi, ale pierwszy raz mogłem dać taki power :)

ps. wybacz Łysy za wszystkie złe słowa kierowane czasem pod Twoim adresem.


Mnie też wczoraj nosiły emocje. U mnie była godzina seeingu żyleta, gdzie wszystko stanęło a powietrze było jak kryształ. To był może drugi raz kiedy doświadczyłem takich warunków. TSka wychłodzona czekała na balkonie, jak podszedłem i wsadziłem bino to zwyczajnie zamarłem. Tak ostry i kontrastowy Księżyc to coś niespotykanego, powoli wchodziłem na wyższe powery ale zawsze kończyło się na tym, że wracałem do ~60x a najczęściej do ~90x :) Zwyczajnie to była taka magiczna krotność, przy 90x czułem jakby góry do mnie wyskakiwały, cieniutkie wąwozy widoczne jak na dłoni, delikatne struktury krawędzi kraterów, na ich zboczach uwielbiane przeze mnie "kopalnie odkrywkowe".
Na balkon już mam docelowe cudo :) jestem zachwycony. Na piątek również ma być przejrzyście.

P.S. Nie wiem jak u Was ale u mnie potrwało to może niecałą godzinę, potem przyszły delikatne chmury poprzecinane czystym niebem ale problem tkwił w okropnym pogorszeniu seeingu, którego skutki już było widać przy ~90x.
lolak89
 

Postolwap | 13 Lut 2019, 11:28

Tutaj, na ten przykład, meteoryt* uderzył w Księżyc, jak donosi portal naukowy: https://dzienniknaukowy.pl/kosmos/dwa-m ... -w-ksiezyc
Jakość obrazu mogła by być ciut lepsza, ale liczy się przede wszystkim wiarygodny przekaz, bo autoryzowany przez samą NASA.
W atmosferę Ziemi spada trochę więcej kosmicznej masy*, jak donosi inny portal naukowy:"Ocenia się, że do ziemskiej atmosfery codziennie trafia od 100 do 1000 ton takiej drobnej materii kosmicznej." Chyba dlatego, że Ziemia jest po prostu większa:)
http://losyziemi.pl/w-atmosfere-ziemi-d ... ej-materii
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Sty 2019, 18:38

 

Postkurp | 13 Lut 2019, 15:42

Zobaczcie jak to jest. Wydaje się, że taki Księżyc został obejrzany przez nas wszerz i wzdłuż i co tam do pokazania ma taki Łysy ? Niech sobie świeci, nic szczególnego. I otóż co? - otóż przychodzi taki dzień kiedy atmosfera się zatrzymuje stając się nieomal przeźroczystą a w teleskopie zaczynają wyskakiwać rzeczy, których do tej pory nie widzieliśmy. Nie ma nic stałego i na tym polega to wspaniałe hobby. Dla takich chwil właśnie warto. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postolwap | 13 Lut 2019, 19:21

kurp napisał(a):Zobaczcie jak to jest. Wydaje się, że taki Księżyc został obejrzany przez nas wszerz i wzdłuż i co tam do pokazania ma taki Łysy ? Niech sobie świeci, nic szczególnego. I otóż co? - otóż przychodzi taki dzień kiedy atmosfera się zatrzymuje stając się nieomal przeźroczystą a w teleskopie zaczynają wyskakiwać rzeczy, których do tej pory nie widzieliśmy. Nie ma nic stałego i na tym polega to wspaniałe hobby. Dla takich chwil właśnie warto. :D


Pięknie to kolego napisałeś. Łysy ma jeszcze wiele do pokazania, tylko trzeba mieć szczęście, żeby się udało uchwycić te zadziwiające widoki. Znalazłem dzisiaj w sieci film który mnie tak zadziwił , ze aż mnie zatkało. Są tu dwa dziwne obiekty, jeden kilku kilometrowej wielkości, ale ciekawszy jest ten ogromny ponad 60 km średnicy, który przelatuje obok Księżyca na 0:26 i ma dziwną trajektorię, sprawdź(przystaw linijkę).
Porusza się z prędkością około 300 km/s. https://www.youtube.com/watch?v=QWp_ZDMi7ZI
Nie jest to meteoroid, nie jest to planeta i nie mam pojęcia co to jest.
Gratuluję ciekawego tematu. Jeśli pozwolisz, to wrzucę do Twojego tematu inne równie ciekawe, a przede wszystkim autentyczne filmy z łysym w roli głównej.
pozdrawiam
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Sty 2019, 18:38

 

Postpiotrekguzik | 13 Lut 2019, 22:56

olwap napisał(a):Znalazłem dzisiaj w sieci film który mnie tak zadziwił , ze aż mnie zatkało. Są tu dwa dziwne obiekty, jeden kilku kilometrowej wielkości, ale ciekawszy jest ten ogromny ponad 60 km średnicy, który przelatuje obok Księżyca na 0:26 i ma dziwną trajektorię, sprawdź(przystaw linijkę).
Porusza się z prędkością około 300 km/s. https://www.youtube.com/watch?v=QWp_ZDMi7ZI
Nie jest to meteoroid, nie jest to planeta i nie mam pojęcia co to jest.


Jak obliczyłeś rozmiary i prędkości tych obiektów? Moim zdaniem jeden z nich jest tysiące razy większy od tego co napisałeś, drugi natomiast miliony razy mniejszy...
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postlolak89 | 14 Lut 2019, 15:09

Panowie, dziś będzie szansa powalczyć z Plato :) Nie zmarnujmy jej. Oby seeing dopisał i udanych obserwacji.

Ktoś nagrywał zakrycie jakiegoś obiektu przez Księżyc, to co widzimy to wyłanianie się tego obiektu zza tarczy Łysego a ten drugi obiekt to zwykły odblask. Film całkiem fajny ale nijak ma się to do obserwacji teleskopem, zdecydowanie piękniejsze widoki serwuje okular jak kamera.

Mam nadzieję na powtórkę seeingową sprzed kilku dni :)
lolak89
 

Postkurp | 14 Lut 2019, 15:34

Sam jestem ciekaw jak by przebiegł " rozkład krateru Plato " przy takich warunkach jak ostatnio ale patrząc na SAT 24 to na wiele bym nie liczył. Obym się mylił. Jak na razie, to Słońce zanikło i widzę gęstniejące chmurwy :mrgreen:
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostSoczi | 14 Lut 2019, 15:52

***
Ostatnio edytowany przez Soczi 03 Gru 2019, 00:47, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postastrofan | 14 Lut 2019, 22:50

Cześć. Jak tam u Was z pogodą? U mnie bajka. Z seeingiem trochę gorzej, ale poczekam jeszcze. Wiedziałem, że będzie pogoda, więc pogoniłem żonę na zakupach :D . Dziś wystawiłem maka 7" meade. Sprzęt niestety chłodził się krótko- 40min. Jak wiadomo dla maka to za mało. Zapodziałem gdzieś kabelek od wiatraka od chłodzenia-myślałem, że krew mnie zaleje :evil: . No ale nic. Zacząłem od okularu scopos 35mm. Nie jest to okular do maka z uwagi na diafragmę o wiele większą od przelotu 42><35. Zacząłem więc od 76x. Księżyc cały mieści się kadrze z zapasem. Małe powiększenie opiera się seeingowi i przez dłuższy czas obraz jest ostry. Nie jest to brzytwa jednak. Chwilami wskakuje 4K :D . Księżyc bardzo plastyczny, uwielbiam wbrew pozorom księżycowe morza a na nich te uskoki i fale zastygłej lawy. Fajny klimat- idealnie płaska rzeźba a tu nagle spokój zaburzają owe pofałdowania dosłownie w 3D. No nic. Ładuje w wyciąg delite 18,2mm. Na chwilę obecną przy tym wychłodzeniu i lokalnym seeingu to max, czyli po przewalutowaniu z kontówką 2" to jakieś ~150x. Obraz faluje przez 3s i zastyga na 0,5-1s odsłaniając drobnicę. Miazga :D . Dość dobrze widać krater Plato, więc postanowiłem mimo wszystko spróbować wychwycić te małe w środku. Na początku tylko A widoczny mrugając. Po pół godzinie dołączyły B i C,D lecz CiD jakby zlewały się w jedność. Ogólnie kraterki bardziej świecą aniżeli rzucają cień. Dam jeszcze godzinkę na schłodzenie i jeszcze raz podejdę do tematu rozbicia C i D. Na razie przerwa na coś ciepłego. Hej.
Ostatnio edytowany przez astrofan, 15 Lut 2019, 00:31, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postkurp | 14 Lut 2019, 23:01

Niestety nade mną przewala się wał chmur tak, że tylko Kosmos w Internecie. Pozdrawiam.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postastrofan | 14 Lut 2019, 23:34

No nie dało mi i poszedłem wcześniej i lepiej to już było :? . Z kraterków w plato to byłem pewien tylko A. C i D świeciły razem tylko chwilami i nie udało się rozdzielić przy x150. B w ogóle zniknął. Na większy power nie było szans. Jestem zdumiony tak nagłą zmianą. Byłem pewien że z postępem chłodzenia będzie tylko lepiej ale niestety. Seeing dał w łeb. Spróbuję jeszcze jutro ale na plato to już będzie chyba gorzej. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postlolak89 | 15 Lut 2019, 09:29

Nie były wczoraj dobre warunki na Plato ale wyciągnąłem dwa kraterki zarówno w TS102 jak i Meade 127. W Meade wyskoczyly od razu przy około 100x!!! Jako dwa blysniecia światła. Niestety za 5 minut zaczęły nadciagac lekkie chmurki więc przerzucilem bino do TS i na nim się skupilem. W przerwach między chmurami, wytezony do granic możliwości wyzerkalem dwie sztuki :) to była ciężka walka bo cienkie chmury rozswietlaly Księżyc ale udało się.

Polecam każdemu do achromata zakup bino WO a szczególnie tego barlowa :) po jego użyciu zapominamy co to jest chromatyzm. Nawet przy 200x w Meade 127 fiolecik tylko jako cieniutka różowa wstega na tarczy łysego. Terminator wolny od zniekształceń. Kopernik jak że zdjęć z masą drobnicy w środku.
Uwielbiam obserwować Księżyc, jest w nim tyle magicznych miejsc.

Edit: jeśli chodzi o seeing to u mnie był w miarę dobry a przede wszystkim stabilny, taki sam cały czas podczas obserwacji. Spokojnie wchodziłem na okolice 200x i mogłem wyostrzyc obraz, który tylko lekko falowal.
lolak89
 

Postaza | 15 Lut 2019, 16:56

Kilka dni temu kolega pmczarny opublikował swoje zdjęcia Księżyca w dziale "Łysy z wczoraj" i na jednym z nich uwiecznił trudne zjawisko do złapania z powodu krótkotrwałości jego trwania, zwane "X" i "V".
Cały opis, gdzie i kiedy to zjawisko występuje, wraz ze zdjęciami opisałem tam pod linkiem: viewtopic.php?f=4&t=4713&start=2575

Pozdrowienia
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

Postaza | 15 Lut 2019, 17:43

Teraz pomyślałem - a może jakiś konkurs by się dało zorganizować z racji bardzo dużej trudności z wyłapaniem tego zjawiska (musi być na jednym zdjęciu jednocześnie "X" i "V", a data nie ma znaczenia (dla ułatwienia)).
Ja niestety jestem starym i bidnym emerytem i nie nadaję się do takiego przedsięwzięcia, ale młodzi i przedsiębiorczy koledzy może coś wymyślą.

Pozdrowienia
Andrzej Zakrzewski
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

Postastrofan | 15 Lut 2019, 22:21

Witam. Dziś podszedłem do Plato i jego czterech kraterków w tej samej konfiguracji sprzętowej co wczoraj. Mak7", powiększenie 150x. Obserwacje rozpocząłem dziś bardzo szybko. Jeszcze przed zachodem Słońca wystawiłem maczka na zewnątrz. Po około 30 minutach postanowiłem luknąć jak się sprawy mają :D . Dziś mi szczęście dopisało pomimo niewychłodzenia teleskopu. Wszystkie cztery kraterki widoczne przez cały czas :shock: . nawet C i D rozdzielone bez problemu. Widziałem nawet zarysy kraterów a nie tylko rozświetlone punkty jak wczoraj. Myślę że to zasługa też wczesnych obserwacji przed zmrokiem chociaż 2 godz później również dało się wyłuskać wszystkie lecz Łysy dawał po oczach i było to lekko utrudnione. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postkurp | 16 Lut 2019, 20:06

Zobaczcie jak fajnie wygląda feeria świateł, kropek i cieni w kraterze Schickard położonym na przedłużeniu krateru Schiller, który przypomina " pantofelka " ( okolice południowego bieguna ).
Załączniki
Księżyc Nieznany: Do Obróbki - Kopia.jpg
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postforem | 17 Lut 2019, 00:11

4h z Księżycem już za mną. Przez pierwsze 2h tak słabe warunki, że z 186x musiałem zejść do 127x. W mniejszym powiększeniu była dobra, naturalna ostrość i stąd dużo więcej szczegółów. Porównałem sobie filtry, najlepiej było z 80a, ale i tak przydałby się filtr regulowany. Około 20:00 prawdopodobnie przystopowano z ogrzewaniem (?), bo warunki na tyle się poprawiły, że mogłem bez utraty jakości obrazu przejść na 186x. Mimo wszystko ostrość w 186x falowała, taka sobie, chyba nawet gorzej niż wtorkowa z 466x. Zmarszczki na powierzchni jednym razem okazywały się być górkami, a w innym miejscu polem zrytym dziesiątkami mniejszych kraterów. Najwięcej czasu spędziłem w okolicach Schiller i Schickard (racja kurp, to mocno rzucało się w oczy), Gassendi oraz na górze w trójkącie Herschel - Sinus Iridium - Plato. Tym razem Księżyc pokazał zwyczajne oblicze - nie było istoty boskiej, misterium i wylewającej się z światła magii. Było zwyczajnie, ale też fajnie :)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postkurp | 21 Lut 2019, 15:45

W dniu wczorajszym poświęciłem około 90 minut na Księżycowe obserwacje. Łysy pięknie się prezentował na Północno-Wschodnim i Południowo- Zachodnim obrzeżu. Pięknie widoczne pojedyncze perełki świateł wydobywające się z nicości. Zwłaszcza ładnie prezentuje się gra świateł i cieni na obrzeżach kraterów i gór położonych na skraju księżycowej tarczy. W końcu patrzyłem poprzez pojedynczy filtr polaryzacyjny, który zmniejszył ilość światła i przyciemnił obraz. O wiele wygodniej dla oka.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 23 Lut 2019, 04:12

Cześć.

Przed chwilą zakończyłem wędrówkę po Księżycu , jest godzina trzecia nad ranem. W Krakowie pogoda dzisiaj dopisała.Startowałem od powiększenia około 175X z okularem TV Nagler T4 12mm. Doszedłem do około 350X powiększenia w Maku Intesa 8" , F10 z okularem TV Delos 6mm. Obrazy jak z Fotograficznego Atlasu Księżyca , piękne , powalają detalem , kontrastem i znakomitą ostrością. Seeng był chwilami widocznie lepszy niż w poprzednich dniach kiedy oglądałem rano Jowisza.Dzisiejszy detal był naprawdę znakomity , więcej takich nocek by się przydało , kiedy mamy jeszcze Księżyc wysoko na niebie.Latem będzie niżej i pogorszy się przez to możliwość oglądania przy tak dużych powiększeniach.Przy jeszcze lepszym Seengu śmiało pociągnę ponad 400X z wyśmienitą jakością obrazu na Księżycu.Już zapomniałem nawet jak świetnie wygląda Księżyc , pogody było przez ostatnie miesiące tyle co "kot napłakał".Dzisiaj to była uczta jak tra la la.Szkoda że to wszystko oglądałem sam , było naprawdę na co popatrzeć.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Piotrek K. oraz 77 gości

AstroChat

Wejdź na chat