pytanie totalnie poczatkujacego

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostJohnyBravo | 17 Kwi 2018, 22:02

Witam wszytkich!
Na wstępie dodam, że czytając tutejsze tematy i dyskusje jestem nieźle wystraszony tworząc nowy temat. Jednak dla takiego całkowitego początkującego każda rada jest na wagę złota.
Kilka miesięcy temu od zera zacząłem czytać trochę o planetach, misjach kosmicznych - totalne początki. Z Warszawy gołym okiem udało mi sie dostrzec Wenus (jest co wieczór na zachodzie), a rano Marsa, Saturna i Jowisza. Tydzień temu postanowiłem kupić sobie pierwszy teleskop - nic specjalnego, coś na totalny początek, bez wysokich oczekiwań - padło na Spinor Optics 70/700 do tego w komplecie dwa okulary 10mm i 25mm i Barlow.
Pomijając to, że udało mi się go złożyć za trzecim razem (xD), to wygląda całkiem fajnie. Pierwszy cel Wenus - wielki biały okrąg. Rano wycelowałem w Jowisza - identyczny okrąg. Coś było nie halo... no tak, doczytałem, że chodziło o ostrość. Kilka kolejnych dni chmury i dzisiaj jedynie zarys Księżyca i znowu Wenus. Tym razem ostrość ustawiłem wcześniej. Chociaż Księżyc to jedynie bardzo cienki rogalik - pierwsze szczegóły się udały. Z Wenus gorzej. Sprawdziłem w internecie jak powinna wyglądać na słabych domowych teleskopach i ciężko mi ocenić. Może było coś podobnego, a może to moja wyobraźnia. Trochę szkoda, że przy zachowanej ostrości przez teleskop wygląda mniej więcej tak samo, jak gołym okiem.
Teraz mam kilka pytań:
Czy jeśli będę zachowywać dobrą ostrość, to zobaczę na tym sprzęcie jakąkolwiek różnice między Wenus i Jowiszem? Czy dostrzegę pierścień Saturna? Czy w ogóle obserwacja Wenus ma sens? po co jest ten cały Barlow? nałożyłem na niego 10mm i żadnej różnicy nie widziałem.
Na razie niestety obserwacja balkonowa z Warszawy i sprzęt dla początkującego, więc dużych oczekiwań nie mam. Czy moglibyście doradzić w co celować typ teleskopem? co starać się dostrzec (pewnie odpiszecie, że głownie Księżyc), co mogę doczytać?
Btw. Próbowałem w zimie gołym okiem złapać galaktykę między Andromedą, a Plejadą, ale w Warszawie, to było ciężkie. Wiedziałem gdzie patrzeć, ale nic nie widziałem.
Spinor Optics 70/700 (prawdziwy potwor)
 
Posty: 8
Rejestracja: 17 Kwi 2018, 21:30

 

PostJanusz_P. | 18 Kwi 2018, 13:12

Opisywane przez Ciebie wielkie, białe koło to rozogniskowany obraz Wenus i Jowisza czyli nie leć na rozmiar tylko na jakość obrazu a ta największa jest w ognisku czyli jak ostrzysz wyciągiem to obraz ma być najmniejszy z możliwych i wtedy obraz będzie ostry i wyraźny choć mały :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJohnyBravo | 18 Kwi 2018, 13:37

Tak, wczoraj juz sam do tego doszedlem. Sprobuje blizej weekendu wycelowac w jowisza i zobaczyc, czy jowiszowa "kropka" bedzie sie roznic od tej wenusowej hehe. Dzieki! Kazda rada jest na tym etapie bezcenna. 8)
Spinor Optics 70/700 (prawdziwy potwor)
 
Posty: 8
Rejestracja: 17 Kwi 2018, 21:30

 

PostMartita | 18 Kwi 2018, 14:14

Z mojego niewielkiego doświadczenia mogę Ci podpowiedzieć, żebyś spróbował jeszcze raz na spokojnie z Jowiszem bo mówiąc brzydko kopara Ci opadnie :D Kiedy pierwszy raz spojrzałam przez teleskop, a patrzyłam właśnie na Jowisza bo był najjaśniejszym obiektem na niebie, zobaczyłam tylko bardzo jasny, biały okrąg. W pierwszym momencie pomyślałam, że to latarnia, później, że mam zepsuty sprzęt :lol: Kilka dni później spróbowałam znowu, wycelowałam w Jowisza i oniemiałam. Mimo, że obraz był malutki jak wspominał Janusz, to czegoś piękniejszego jeszcze nie widziałam, do czasu aż nie zobaczyłam Saturna :D Jeśli chodzi o Wenus to miałam podobne wrażenia do Twoich. Niby fajnie bo zaobserwowałam, ale widok mnie nie powalił właśnie dlatego, że wygląda tak samo jakbym patrzyła gołym okiem. Ale to tylko moje przemyślenia, po prostu Wenus nie należy do moich ulubionych obiektów US :wink:
 
Posty: 54
Rejestracja: 08 Cze 2016, 15:43
Miejscowość: Poznań

 

Postlolak89 | 18 Kwi 2018, 14:26

Teraz Wenus jest za Słońcem patrząc od nas, czyli dość daleko. Wróć do jej obserwacji w sierpniu to wtedy zobaczysz piękny i duży sierp Wenus i zauroczysz się totalnie. Jowisz też jest w Twoim zasięgu i okularem 10 mm powinieneś sporo zobaczyć. Barlowa nie wkładaj bo pewnie jest słabej jakości i zdegraduje obraz. Na Księżycu najszybciej poćwiczysz użyteczne powiększenia, ostrzenie obrazu i dojdziesz do wniosku, że jednak ten barlow nie pomoże a przeszkodzi w obserwacjach.
Powodzenia i czekamy na relacje.

P.S. W maku 150 Wenus teraz tez nie wygląda za ciekawie także nie jest to wina teleskopu:) Zwyczajnie obiekt jest teraz nieatrakcyjny do obserwacji.
lolak89
 

PostJohnyBravo | 19 Kwi 2018, 06:03

Hej, dzieki za wskazowki. Sprobowalem dzisiaj z Jowiszem. O 3 niestety z balkonu go widzialem, ale teleskop nie byl w stanie wychylic sie tak jak ja :p wiec sprobowalem jeszcze raz o 4:20 i.... wow! Nie mialem duzych oczekiwan, rzeczywiscie wszystko bylo malutkie, ale... udalo mi sie zobaczyc dwa pasy (wow!!) i, jak mo sie wydaje trzy ksiezyce. Dwa na lewo i jeden pod spodem. Biorac pod uwage odwrocenie obrazu i pozycje o tej godzinie (sprawdzilem na shallowsky.com), to wychodzi na to, ze chyba widzialem Europe, Io i Kalisto — znowu WOW. Mega! Nie spodziewalem sie, ze przez taki teleskop cokolwiek zobacze :) dzieki!
Spinor Optics 70/700 (prawdziwy potwor)
 
Posty: 8
Rejestracja: 17 Kwi 2018, 21:30

 

PostOrzech | 19 Kwi 2018, 12:32

Pamiętaj też, żeby prowadzić obserwacje z zewnątrz, nie przez okno - jak to niektórzy robią. Każdy teleskop wymaga też wychłodzenia, choć w Twoim wypadku to chyba chwila.
No i na koniec nie idź w powiększenia w sensie 500 x. Ogólna zasada mówi, że maksymalne powiększenie to 1,5-2 razy krotność wielkość soczewki/lustra. No może poza Księżycem, gdzie idzie na nim nie raz wycisnąć sporo więcej :D
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostJohnyBravo | 20 Kwi 2018, 04:37

Przed chwila probowalem znowu. Nie no ogolnie to bajka. 4 ksiezyce galileuszowe jak na dloni, nawet wydawalomi sie, ze oprocz dwoch pasow widzialem na dole cos jeszcze. Czesto obraz sie jednak rozmywal, ale zaraz powracal do ostrosci i tak w kolko. Mam nadzieje, ze to ruchy powietrza, a nie teleskop. Jeszcze raz w o w xD
Spinor Optics 70/700 (prawdziwy potwor)
 
Posty: 8
Rejestracja: 17 Kwi 2018, 21:30

 

PostM.K. | 20 Kwi 2018, 10:40

To ruchy powietrza. Niestety Jowisz i Saturn przez najbliższe kila lat będą nisko nad horyzontem.
Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone
 
Posty: 256
Rejestracja: 11 Wrz 2009, 10:14
Miejscowość: Gród Kraka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: plenerus oraz 72 gości

AstroChat

Wejdź na chat