Niebo, astronomia, lornetka i teleskop czyli jak zachęcić am

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostwhiteHusar | 04 Maj 2018, 13:13

Witam,

Co pomoże mi najlepiej zrozumieć funkcjonowanie kosmosu, bo jestem osobą, która uwielbia rozkładać ''wszystko" na czynniki pierwsze ( dlaczego dany gwiazdozbiór nazywa się tak a nie inaczej itp.)?

Od zawsze interesowałem się nocnym niebem, ale tylko na poziomie (nieuzbrojonego oka). Zastanawiam się nad Teleskopem Dobson 8", ale to w o wiele dalszej przyszłości, bo chciałbym bardzo dobrze poznać niebo za pomocą lornetki i aby osiągnąć bardzo dobrą orientację w gwiazdozbiorach, planetach i obiektach dalekiego nieba.
Jest jakaś literatura na temat nazewnictwa ( historii powstawania itp. ) gwiazdozbiorów, historii astronomii, podstaw funkcjonowania wszechświata, wielkości w kosmosie itp?


Posiadam lornetkę Celestron 15x70 i z tego też powodu nasuwa się pytanie: Co mogę zobaczyć przez dany sprzęt? Jak maksymalnie go wykorzystać?

Podkreślę, że mam do dyspozycji:
-statyw
-wiejskie niebo pozbawione sztucznego światła
-sporo wolnego od drzew terenu

-dość dobrą wiedzę na temat wyszukiwania większości gwiazdozbiorów północnego nieba

-mała wiedzę na temat astronomii ( obrót ziemi, kiedy w jakiej porze roku dany gwiazdozbiór widać lub nie itp. )
 
Posty: 3
Rejestracja: 30 Sie 2016, 23:30

 

PostPiotr K. | 04 Maj 2018, 13:26

Polecam te książki:

Zobacz ofertę: EDUARD PITTICH NIEBO NA DŁONI ___________________!
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7245730616

Zobacz ofertę: Rocky Kolb ŚLEPI OBSERWATORZY NIEBA [2006]
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7311674654

Poszperaj tak, żeby obie były u jednego sprzedawcy, zapłacisz tylko raz za wysyłkę, a znajdziesz w nich sporo odpowiedzi na pytania, które Cię interesują :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostwhiteHusar | 04 Maj 2018, 15:26

Dzięki za propozycję. Jedna juz kupiona!
 
Posty: 3
Rejestracja: 30 Sie 2016, 23:30

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 63 gości

AstroChat

Wejdź na chat