* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
 Temat postu: Wilgoć, wszędzie wilgoć
PostWysłany: Nie Maj 20, 2018 9:32 am 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Hej.
Chyba nie ma jeszcze takiego tematu na poważnie.
Dzisiaj o 1:00 wróciłem z obserwacji.
Miejsce to szczere pole z kiełkującymi plonami.
Wszystko pięknie ładnie, tylko że wszechobecna wilgoć zabiła mi przyjemność i jakość obserwacji.
Dzisiaj w nocy było bardzo czyste niebo, całkiem dobry seeing - co jest normalne (przejrzystość) po kilku dniach opadów i wiatru wiadomo było, że niebo będzie wyczyszczone z tzw. "syfu".
Niestety wszyskto się rosiło i parowało, każdy okular szukacz nawet torba z okularami i jej wyściółka z gąbki po godzinie nadawała się do wyciśnięcia jak mokra szmata - mimo że stała na karoserii samochodu.
Zastanawiałem się skąd tyle wilgoci....i chyba jednak wychodzi na to, że po kilkudniowych opadach nie ma sennsu w pierwszą dobrą noc pchać się poza miasto na jakieś polany, łąki. Wilgoć, która zalega na ziemi musi odparować, więc lepiej jest poczekać ze 2-3 noce.
Nie wiem jak Wy sobie z tym radzicie, bo przecież nie da się zakładać grzałek na każdy okular, kątówkę, szukacz itd.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Wilgoć, wszędzie wilgoć
PostWysłany: Nie Maj 20, 2018 10:28 am 

a i owszem, lepiej nie jechać na dłuższe, ambitniejsze obserwacje zaraz po deszczu. Raz byłem 2 godziny od opadu deszczu i ciekawe zjawisko mnie spotkało. Gdy po 2 godzinkach obserwacji zacząłem się pakować z powodu obciekania sprzętu ze zdumieniem stwierdziłem że na polarze na plecach też mam mokro od rosy. Heheh. :? :wink:
Można się oczywiście bronić przed taką wilgocią - przecież szkoda ładnego nieba i np. wolnego dnia bo weekend. Stosować długie odrośniki (także na szukacze), grzałki na obiektywy, a już napewno najłatwiej obronić okulary przez trzymanie je w aucie i mozolne obserwowanie tylko jedną sztuką. Gdy nam sie znudzi lub zaparuje zmieniamy powiększenie i jedziemy ponownie po tych samych obiektach. Ja tak często robię. Przynajmniej nie katuję tuleji przez ciągłe zmienianie okularów.

P.S>
Jeszcze dochodzi ogólny dyskomfort bytowy obserwującego. Buty przemakają na wylot od muskania po rosie w trawie, do tego nieźle uświnią się czasem błotkiem. Nogawki spodni też mokre. Jak jest zimno to samo przebywanie w takiej wilgoci w powietrzu wykańcza.
:arrow: :idea: Trochę taki survival się robi. :wink: :mrgreen:
Dlatego tłumaczę czasami znajomym że obserwacje w terenie to często nic przyjemnego.

PostWysłany: Pon Maj 21, 2018 6:49 pm 

Miejscowość: Psary, Ostrów-Kalisz.
To prawda po deszczu zawsze jest spory kłopot z wilgocią.
Dzisiaj w nocy tzn z 20 na 21 maja również było jej sporo. Obserwowałem od 22.30 do 2.00 GSO 12" i na końcu podczas chowania teleskopy woda dosłownie leciała po tubusie, dekiel był pełen wody na szczęście wilgoć nie dostała się na lustra (była na blaszkach trzymających lustro wtórne oraz na brzegu tuby) dzięki czemu można było prowadzić obserwacje. Jeśli chodzi o okulary to obok miałem samochód i praktycznie wszystko było w środku i tak jak kolega wyżej jednym okularem obserwowałem kilka obiektów po czym zmieniałem powiększenie, myślę, że to najlepszy sposób natomiast jeśli chodzi o teleskopy to odrośniki własne lub kupione powinny spełnić swoje zadanie.

Barlow GSO ED 2x 2".

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 21, 2018 10:21 pm 

Kurka ty mokre chowałeś do auta? Ręczniczki wożę zawsze do wycierania z rosy na koniec. Nawet pióra pająka wycieram i 10cm wylotu tuby od środka. Do Newtona trzeba mieć odrośnik wtedy nie będzie nam obciekać tak pająk i śruby na nim, inaczej pordzewieją te elementy i albo sie nie odkręcą łatwo przy kolimacji albo brzydko będą wyglądać przy odsprzedaży. To samo tyczy się Dobsona - powycierać, po co ma nam puchnąć na krawędziach otworów lub okleiny.

Co twój dekiel robił na rosie że taki w wodzie? Szpargały, zatyczki chować do auta bo sie pogubią po nocy w trawie.
Na zlocie widziałem jak pewien kolega cały swój majątek obserwacyjny trzymał w Dobsonie. Lornetkę kładł obiektywami w dół na krawędzi Dobsona na zewnątrz z boku. To zwykłe nieszanowanie sprzętu. Trzeba mieć torby, auto, jakiś polowy stolik na akcesoria jeśli szanujemy nasze hobby i ciężko wydane na nie pieniądze.

PostWysłany: Wto Maj 22, 2018 1:44 pm 

Miejscowość: Psary, Ostrów-Kalisz.
Co mokre chowałem do auta? Okulary? Przecież napisałem, że trzymałem je w aucie, żeby uniknąć zaparowania, zawilżenia.
A teleskop oraz cały Dobson oczywiście wytarty po obserwacjach.
Odrosnik do Newtona obowiązkowy oraz walizka na akcesoria.

Barlow GSO ED 2x 2".

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Maj 22, 2018 9:02 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
O!.
Nie wiedziąłem że tubus trzeba wycierać.
Ja mam specjalny plecak z pianką i wkładam teleskop jak jest (w tym szukacz w odzielnej kieszeni) jadę do domu i w piwnicy gdzie jest bardzo ciepło zostawiam otwarte do wyparownia i wyschnięcia, tak samo robię z okularami w domu. Jak wilgotne i zaparowane odkładam na blacie kuchennym na płask do wyparowania. Ze statywem nic nie robię stawiam w piwnicy i schnie.
Jak na razie nie widziałem żadnych oznak korozji czy wilgoci.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 03, 2018 11:32 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Jeśli improwizuję to na miejsce obserwacji wybieram przewiewną górkę wtedy nawet duża wilgoć nie siada masakrycznie na sprzęcie, obserwacja z tarasu domu na 1 piętrze też zwykle wtedy trochę pomaga ale całkowita ochrona od rosy to aktywny system grzewczy z centralką, akumulatorem i grzałkami który powinien być w aucie na podorędziu :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 03, 2018 11:42 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrołęka
Cześć. Ja w osłonie przedniej refraktora ( tym korku ) zrobiłem 3 nieduże otwory. W dekielkach okularków też zrobiłem po małym otworku, raz, że się wszystko suszy a dwa nie pompingu powietrza przy zakładaniu szczelnego dekielka. Okulary też są przechowywane w przewiewnej walizce transportowej. Po " mokrych " obserwacjach wszystko schnie jak należy. Podczas obserwacji często używam suszarki do włosów, " starej Farelki ", którą osuszam optykę moich sprzętów. Ma stosunkowo niską temperaturę strumienia powietrza i słaby nadmuch. Z odpowiedniej odległości doskonale osusza optykę teleskopu a zwłaszcza okularów.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości