Okulary korygujące wady wzroku a obserwacje

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostDominik Woś | 23 Maj 2018, 10:15

Pamiętam jak ok. 10 lat temu musiałem wyposażyć się w okulary korygujące wadę wzroku (minus 1 dioptrii), aby lepiej widzieć obiekty w dali, w tym gwiazdy. Wada w zasadzie nie za duża ale gwiazdki już trochę rozmyte, co w szczególności przeszkadza przy przeglądzie nieba zanieczyszczonego sztucznym światłem. Przy badaniu wzroku, lekarka wkładała w specjalne oprawy okularów różne szkła i pytała czy widać lepiej czy gorzej po czym stwierdziła, że musi zrobić korektę w dół od szkieł, w których widziałem najlepiej (najostrzej), aby uniknąć, jak ona to nazwała, "nadkorekcji" mogącej wywoływać bóle głowy itp. (jak powszechnie wiadomo widzimy mózgiem a nie oczami :wink: ).

Ale zaraz zaraz, przecież do obserwacji gwiazd taka "nadkorekcja" nie musiałaby być bardzo szkodliwa a być może pomogłaby jeszcze lepiej widzieć gwiazdy i obiekty DS gołym okiem (w okularach oczywiście :wink: ). :shock: Zakupiłem więc 2 pary takich samych okularów, przy czym jedne to minus 1 a druga para to minus 1,5. Przetestowałem i okazuje się, że mogę wyciągnąć następujące wnioski:

1) jeśli chodzi o punktowość widzianych gwiazd (bez okularów są trochę rozmazane) to w przypadku okularów minus 1 i minus 1,5 nie widzę za bardzo różnicy a być może nawet gwiazdy obserwowane z minus 1 są lekko bardziej punktowe;
2) wymiana okularów z minus 1 na minus 1,5 dioptrii powoduje, że widzę gwiazdy trochę jaśniejsze (myślę, że różnica to będzie jakieś nawet 1 mag :!: ).

Muszę dokładniej przetestować obie pary okularów, ale być może macie jakieś własne doświadczenia w powyższym zakresie, którymi moglibyście się podzielić?
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwampum | 23 Maj 2018, 19:14

Ja nie rozumiem jak można oglądać przez okular w okularach....
Mam wadę wzroku, próbowałem kilka razy patrzeć przez okulary i....dla mnie to niewykonalne.
Przez okulary pole jakie widzimy jest tak okrojone, że właściwie nic nie widać.
No chyba że jest jakaś inna technika obserwacji przez okluary....inna niż przyłożenie oka - wróć, w tym przypadku okularu korekcyjnego do soczewki okularu teleskopu, a bardziej do gumki przed okularem.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postkk | 23 Maj 2018, 20:49

Jedyne okulary korekcyjne jakie kiedykolwiek nosiłem są z przeznaczeniem właśnie do obserwacji astronomicznych.
Nieświadom faktu posiadania atrakcji zwanej astygmatyzm okryłem ją przypadkiem walcząc z regulacją/kolimacją newtona f4. Pewnego dnia sprawdzając efekty moich barbarzyńskich poczynań na biednym produkcie firmy GSO pod gołym niebem zacząłem obracać głowę patrząc w okular i doznałem olśnienia - to nie teleskop generuje wady tylko „ja”!
Udałem się do fachowca optometrysty który po badaniu i wytłumaczeniu mojego zapotrzebowania wydał osąd wraz z „receptą”. Stwierdził przy tym że skoro chodzi o nieskończoność to trzeba nieco inaczej korygować niż konwencjonalnie.
Bez okularów wszystkie jasne gwiazdy na jakie patrzę mają solidne szpilki, po ich założeniu szpilki są znikome także efekt nie jest totalnie wyeliminowany ale bardzo zminimalizowany.
Próbowałem jazdy w tych okularach samochodem - wszystkie źródła światła (samochody, lampy itp) mają szpilki (a właściwie szpile) na caluśką szerokość i wysokość mojego pola widzenia :D
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKarol | 23 Maj 2018, 20:58

A nie jest tak, że "nad korekcja" jest po to by "leczyć" oczy ?

wampum napisał(a):Ja nie rozumiem jak można oglądać przez okular w okularach....
Mam wadę wzroku, próbowałem kilka razy patrzeć przez okulary i....dla mnie to niewykonalne.
Przez okulary pole jakie widzimy jest tak okrojone, że właściwie nic nie widać.
No chyba że jest jakaś inna technika obserwacji przez okluary....inna niż przyłożenie oka - wróć, w tym przypadku okularu korekcyjnego do soczewki okularu teleskopu, a bardziej do gumki przed okularem.


Jeśli ktoś ma astygmatyzm (jak np. ja) i chce obserwować ostre gwiazdy przy dużej źrenicy wyjściowej musi obserwować w okularach (lub soczewkach). Pisze o dużej ŹW bo z mojego doświadczenia i przy mojej wadzie problem znika przy źrenicy mniejszej od 2,2 mm. Przy 2,5 mm widzę jeszcze mały jej wpływ ale jest już "dobrze".

Jakie to okulary były ? Bo jak mają duże ER i "dobrą" muszlę efekt "oddalenia" oka od okularu jest znośny.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMartita | 24 Maj 2018, 10:41

Niedawno dowiedziałam się, że mam astygmatyzm i teraz noszę okulary. W okularach nie potrafię prowadzić obserwacji a bez okularów rozmazuje mi się obraz :( Jak żyć? Znalazłam w Internecie muszle oczne dla osób noszących okulary
https://www.astroshop.pl/pozostale-czes ... 3-/p,25205.
Ciekawa jestem jaki efekt daje taka muszla. Może ktoś z Was to zna i podzieli się wrażeniami?
 
Posty: 54
Rejestracja: 08 Cze 2016, 15:43
Miejscowość: Poznań

 

PostKarol | 24 Maj 2018, 10:43

Martita napisał(a):Niedawno dowiedziałam się, że mam astygmatyzm i teraz noszę okulary. W okularach nie potrafię prowadzić obserwacji a bez okularów rozmazuje mi się obraz :( Jak żyć? Znalazłam w Internecie muszle oczne dla osób noszących okulary
https://www.astroshop.pl/pozostale-czes ... 3-/p,25205.
Ciekawa jestem jaki efekt daje taka muszla. Może ktoś z Was to zna i podzieli się wrażeniami?


Jaka wartość astygmatyzmu ? Jaki sprzęt obserwacyjny ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMartita | 24 Maj 2018, 10:53

Rozumiem, że pytasz o cylindry? Przepraszam ale dla mnie jest to nowość i nie bardzo orientuję się jak czytać receptę :? cylindry: +0,5 w obu oczach. Do tego sfera: +0,25 na jednym i +0,5 na drugim. A sprzęt to SW MAK 102.
 
Posty: 54
Rejestracja: 08 Cze 2016, 15:43
Miejscowość: Poznań

 

PostKarol | 24 Maj 2018, 11:02

Ja mam w oku "obserwującym" ponad -2 sfery i cylindra. Nie wiem jak jest z wadą na +.
Obserwowałaś z i bez okularów ? Czy widać poprawę z okularami ? Jakie okulary astronomiczne masz ?
Jeśli musisz używać okularów korekcyjnych to kup okulary z dużym ER. Ja mam NLV i dobrze mi się patrzy.
Wydaje mi się jednak, że przy dużym powiększeniu powinnaś mieć ostry obraz.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMartita | 24 Maj 2018, 11:47

Sprzęt to kitowce + TMB 7,5 mm 1,25" 58° PLANETARY II, ale używam go rzadko. Na razie nie inwestuję w nic lepszego bo jestem początkująca wiec chyba szkoda pieniędzy dopóki nie nabiorę wprawy i wiedzy. Jeśli chodzi o moje oczy to mam dodatkowo pryzmy :( Próbowałam obserwować w okularach, widziałam lepiej ale jest mi po prostu niewygodnie. I tak źle, i tak niedobrze :x
 
Posty: 54
Rejestracja: 08 Cze 2016, 15:43
Miejscowość: Poznań

 

PostDominik Woś | 31 Maj 2018, 10:02

Wydaje mi się, że wątek zdryfował w kierunku niezgodnym z intencją jego autora. :wink: Co do obserwacji w okularach poprzez okular astronomiczny, ja preferuję obserwacje jednak bez okularów. Na przykład w Naglerach nie dość, że są w miarę parafokalne to jeszcze nie trzeba zmieniać ostrości dla osób o rożnych wadach wzroku (w innych okularach muszę wyostrzać obraz obserwując po kimś, kto obserwował wcześniej i nie miał wady wzroku lub miał różną od mojej).

Zakładając ten temat chodziło mi o Wasze opinie na temat obserwowania "gołym" okiem, bez powiększenia a jedynie w okularach korekcyjnych. Jeśli mamy na przykład wadę wzroku minus 1 dioptrii to stosując okulary minus 1,5 dioptrii wchodzimy w tak zwaną nadkorekcję wzroku, która może być przydatna do obserwacji nieba jedynie w okularach (bez lornetki i teleskopu) ale nie jest zalecana do stosowania na co dzień, że względu na dostarczanie mózgowi zbyt wielu szczegółów obiektów, na które patrzymy w ciągu dnia.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMax | 31 Maj 2018, 23:17

Dosc "sliski" temat wybrales Domku :)
Twoj pomysl lepiej zrealizowac paracorem :wydluza ogniskowa o 10% i jest dedykowany do naszej optyki .
A czy robiles test porownawczy
Teleskop + oko
Teleskop + okulary + oko
Jakie byly roznice ?

Pytam z ciekawosci bo zapewne niedlugo bede mial okulary , ale ja z kolei "slabo czytam" :)))

Ps.
Wprowadzajac dodatkowa soczewke w tor optyczny musimy ja tez ustawic w odpowiednim miejscu , cos jak FF i walka ze znalezieniem optymalnej odleglosci od chipu kamery
Przy okazji , masz dobrego okuliste . Nadkorekcja oprocz wspomnianych efektow neurologicznych dodatkowo "rozleniwia" oko gdyz mozg otzymuje obraz przy mniejszym wysilku akomodacji , co prowadzi do przyspieszonego poglebiania sie wady - nie kazdy doktor Ci to powie
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostDominik Woś | 01 Cze 2018, 00:44

Max napisał(a):Dosc "sliski" temat wybrales Domku :)
Twoj pomysl lepiej zrealizowac paracorem :wydluza ogniskowa o 10% i jest dedykowany do naszej optyki .
A czy robiles test porownawczy
Teleskop + oko
Teleskop + okulary + oko
Jakie byly roznice ?

Pytam z ciekawosci bo zapewne niedlugo bede mial okulary , ale ja z kolei "slabo czytam" :)))


Moja wada to słabsze widzenie w oddali w tym jakby rozogniskowanie gwiazd widzianych gołym okiem. Obiekty znajdujące się blisko i czytanie nie sprawia mi żadnych problemów.

Obserwowanie w okularach przez okular wydaje mi się mega niewygodne i podatne na boczne światło, ale nie muszę stosować okularów korekcyjnych przy obserwacjach teleskopem (przez okular teleskopowy).
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 01 Cze 2018, 06:29

Pamiętnej że poza podstawowym szeregiem okularów co 0,5 Dioptrii masz jeszcze pod-szereg 0,25 D i w Twoim przypadku sugerowałbym wypróbowanie okularów -1,25 D jako optymalnych do obserwacji gwiazd gołym okiem :arrow: :idea:
Sam noszę do czytania i komputera +1,5D i nie mam mierzalnego astygmatyzmu tak że gwiazdki bez okularów widzę ostro i wyraźnie :arrow: 8)
Dla osób noszących okulary z korekcją astygmatyzmu polecamy okulary z daleko odsuniętą źrenicą rzędu 20 mm i gumową, regulowaną muszlą oczną którą ustalmy w najniższym położeniu aby przez okulary na nosie widzieć całe pole widzenia w okularach serii NLV czy też LVW :arrow: :idea:
Druga kwestia to im mniejsza źrenica wyjściowa teleskopu tym mniejszy wpływ astygmatyzmu oka na nieostrość obrazu w okularze czyli obserwacje planetarne możemy próbować robić bez okularów korekcyjnych na nosie pod warunkiem że ich cylinder czyli astygmatyzm naszego oka który korygują nie jest większy od +1 D :arrow: :roll: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostI5 | 01 Cze 2018, 11:37

---
 
Posty: 250
Rejestracja: 14 Paź 2011, 21:45

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 64 gości

AstroChat

Wejdź na chat