Problem z planetami

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostCassiopea | 04 Lip 2018, 12:24

Hej, Poradźcie mi coś. Teleskop mam od roku. Do tej pory obserwowałam i fotografowałam głównie DSy bo jakoś bardziej mnie interesują. Ostatnio jednak dużo się dzieje z planetami więc obserwuję głównie je (zważywszy również na białe noce, które przeszkadzają przy DSach). Niestety mam problem z wyostrzeniem obrazu na planetach (księżyc jest ok) są rozmazane, szczególnie gdy używam HR PLANETARY 5MM, który przecież do planet jest dedykowany, obraz lepiej wygląda w zwykłym okularze SW 10 i barlowie 2x. Poza rozmyciem, widoczna jest poświata, "na górze" czerwona, "na dole" niebieska. Czytałam, że może to być aberracja sferyczna. Jak sobie poradzić z tymi problemami? Jakieś filtry, napęd do wyciągu?
Szczególnie nastawiam się na 27 lipca na Wielką Opozycję Marsa.
teleskop: SW 200/1000 HEQ5Pro SynScan
okulary: SW Super 25mm i 10mm, HR PLANETARY 5MM 1,25" - 60°, SW Barlow 2x
filtry: SkyGlow 1,25", GSO polaryzacyjny(1,25”)1-40%
aparat: OLYMPUS PEN E-PL7
lornetka: Celestron Skymaster 15x70
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Lut 2017, 09:56
Miejscowość: Stargard

 

PostSoczi | 04 Lip 2018, 12:44

Jaka abera sferyczna? to zupełnie co innego.
Planetki są wręcz dramatycznie nisko i tu przez atmosfere oglądasz pod kątem przez co następuje degradacja obrazu.
Powstaje też rozszczepienie światła na kolorki dlatego planetki mają brzegi czerwono niebieskie.
To normalne i trzeba czekac kilka lat na poprawe warunków, ale jak piszą nieraz chłopaki, trzeba trafić fajne warunki to się coś przyzwoitego dojrzeć uda. Jesli tobie pomimo wielu sesji się to nie udało to najprawdopodobniej masz marny seeing lokalny i trzeba wynieść się w inne przewiewne miejsce najlepiej na wzgórzu i nie obserwować ponad zabudowaniami.

Co do okulara. Hmmm... dziwne.... może zabrudzony jest. Generalnie 5mm rzadko się używa. Ja lubię najbardziej w przeciętnych warunkach okolice 8mm na planetki. Rzadko używam markowego ortho 6mm bo obraz mdły a takie 8mm bardziej klarowny i kontrastowy obraz daje przez mniejszy power.
Ostatnio edytowany przez Soczi, 04 Lip 2018, 12:56, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostSebastian Ś. | 04 Lip 2018, 12:55

To się nazywa dyspersja atmosferyczna :) Im niżej planeta, tym grubsza atmosfera i mocniejszy efekt.

Na sąsiednim forum jest temat o tym jak ktoś używa okularu z nieskorygowaną abberką, żeby to zniwelować, przesuwając planetę na krawędź.
https://astropolis.pl/topic/44831-niski ... czn%C4%85/

Do astrofoto planet używa się korektorów dyspersji atmosferycznej. Np https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-adc . Pewnie ktoś też używa do wizuala.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostCassiopea | 04 Lip 2018, 13:34

Dziękuję za odpowiedzi, wydawało mi się że jednak nie są tak nisko skoro je widzę nad dachem pobliskiego domu. Fakt, że może jednak za nisko nad tym dachem :/ Mam też spore zanieczyszczenie światłem bo to centrum średniego miasta. Faktycznie chyba muszę się gdzieś ruszyć i porównać obraz.
teleskop: SW 200/1000 HEQ5Pro SynScan
okulary: SW Super 25mm i 10mm, HR PLANETARY 5MM 1,25" - 60°, SW Barlow 2x
filtry: SkyGlow 1,25", GSO polaryzacyjny(1,25”)1-40%
aparat: OLYMPUS PEN E-PL7
lornetka: Celestron Skymaster 15x70
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Lut 2017, 09:56
Miejscowość: Stargard

 

PostSebastian Ś. | 04 Lip 2018, 14:15

Obserwuję na wiosce i mam ten sam efekt. Ostatnio jak były słabe warunki to bardzo zauważalny. W bardzo dobrych warunkach dla mnie jest to praktycznie niewidoczne, ostatnio Jowisz wyglądał jak narysowany :) Dodatkowo oglądanie bezpośrednio nad dachami jest kiepskim pomysłem bo domy oddają ciepło.
Ostatnio edytowany przez Sebastian Ś. 04 Lip 2018, 15:43, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postkk | 04 Lip 2018, 14:34

Możesz też porównać obraz jak planetę masz na wschodnim lub zachodnim horyzoncie czyli zaraz po wschodzie lub tuż przed zachodem z obrazem planety w okolicach meridianu. Różnica powinna być zasadnicza.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostCassiopea | 04 Lip 2018, 15:27

No właśnie obserwowałam je w okolicach górowania.
teleskop: SW 200/1000 HEQ5Pro SynScan
okulary: SW Super 25mm i 10mm, HR PLANETARY 5MM 1,25" - 60°, SW Barlow 2x
filtry: SkyGlow 1,25", GSO polaryzacyjny(1,25”)1-40%
aparat: OLYMPUS PEN E-PL7
lornetka: Celestron Skymaster 15x70
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Lut 2017, 09:56
Miejscowość: Stargard

 

Posttomeczz | 04 Lip 2018, 15:43

podsumujmy co nieco co mialo wplyw na slaby obraz u kolegi ;)

dyspersja - tak - przy niskim polozeniu planety. To te kolorki na spodzie i gorze jasnej planety.
Aberacja sferyczna - z pewnosćią tak - synta mocna w te klocki nie jest. To tani teleskop z dwoma lustrami, którym może szlifu brakować
Dach sąsiada - jak najbardziej. Jak sie nagrzał za dnia i buchał pod wieczór to nawet przez super apo niewiele zobaczymy.
Słaby seeing - zapewne - w połączeniu z dużą aperturą synty trzeba na prawde mocarnego seeingu by cos na planecie solidnie bylo widac.

Śmiem twerdzić że prawdopodobieństwo ujrzenia niezlej planety syntą 8-10' jest zblizone do prawdopodobienstwa napisania literek ABC przez małpę posadzoną przed klawiaturą komputera (niech będzie bez capslocka).

Niemniej warto próbować, czasem coś tam da sie ujrzeć innego niz jowisza z niewyraznymi pasami.

pozdrawiam
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostCassiopea | 04 Lip 2018, 15:58

tomeczz napisał(a):podsumujmy co nieco co mialo wplyw na slaby obraz u kolegi


koleżanki :)

tomeczz napisał(a):dyspersja - tak - przy niskim polozeniu planety. To te kolorki na spodzie i gorze jasnej planety.
Aberacja sferyczna - z pewnosćią tak - synta mocna w te klocki nie jest. To tani teleskop z dwoma lustrami, którym może szlifu brakować
Dach sąsiada - jak najbardziej. Jak sie nagrzał za dnia i buchał pod wieczór to nawet przez super apo niewiele zobaczymy.
Słaby seeing - zapewne - w połączeniu z dużą aperturą synty trzeba na prawde mocarnego seeingu by cos na planecie solidnie bylo widac.


Na dyspersję mogę kupić korektor, pytanie czy ktoś go używa i faktycznie pomaga (bo tani nie jest) lub poczekać aż planety będą kiedyś wyżej.
Aberrację podejrzewałam na początku i tego nie wyeliminuję jak rozumiem w żaden sposób.
Dach sąsiada - tu mogę coś poradzić, po prostu wyjechać w plener
Słaby seeing - też mogę wyjechać w plener by było trochę lepiej, ale na warunki atmosferyczne już nic nie poradzę :)

Czyli wniosek jest taki, że jedyne co mogę zrobić na ten moment to wyjechać w miejsce gdzie będą lepsze warunki obserwacyjne i kupić korektor dyspersji.

Cassiopea napisał(a):Śmiem twerdzić że prawdopodobieństwo ujrzenia niezlej planety syntą 8-10' jest zblizone do prawdopodobienstwa napisania literek ABC przez małpę posadzoną przed klawiaturą komputera (niech będzie bez capslocka).

Niemniej warto próbować, czasem coś tam da się ujrzeć innego niż Jowisza z niewyraźnymi pasami.


Jowisza udało mi się wcześniej parę razy obserwować i wyglądał całkiem dobrze (szczególnie latem, rok temu), pasy były ładnie widoczne więc myślę, że się da :)
teleskop: SW 200/1000 HEQ5Pro SynScan
okulary: SW Super 25mm i 10mm, HR PLANETARY 5MM 1,25" - 60°, SW Barlow 2x
filtry: SkyGlow 1,25", GSO polaryzacyjny(1,25”)1-40%
aparat: OLYMPUS PEN E-PL7
lornetka: Celestron Skymaster 15x70
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Lut 2017, 09:56
Miejscowość: Stargard

 

PostPiotr K. | 04 Lip 2018, 16:31

Oczywiście, że się da. Mam Newtona GSO 10", planety obserwuję z południowej części Wrocławia, nad dachami domów, i bez większego problemu wyciągam powiększenie 225x. Jowisz stabilny, widać pasy, zawirowania w nich, Wielką Czerwoną Plamę i cienie księżyców. Bardzo rzadko się zdarza, żebym miał zły seeing - nie wiem z czego to wynika, bo teoretycznie powinna być masakra, ale w praktyce jest jak jest, czyli bardzo dobrze :) Okular 5 mm to może faktycznie być trochę za dużo, ja najczęściej używam BCO 6 mm, TS HR Planetary 6 mm i zooma Baader Mark III 8-24 z dedykowanym Barlowem 2,25x. W BCO najlepsze szczegóły i kontrast.

Dwie ważne rzeczy - po pierwsze, zadbaj o prawidłową kolimację teleskopu, to jest mega-ważne przy planetach. Po drugie - zadbaj o dobre wychłodzenie telepa - mój wystawiam na taras ok. 30 min przed obserwami, zdejmuję dekiel i tubę ustawiam w poziomie, żeby kurz za bardzo na lustro nie leciał, i czekam, żeby się wyrównała temperatura. Zawirowania powietrza o różnej temperaturze potrafią nieźle namieszać w obrazie.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostSoczi | 04 Lip 2018, 17:56

Widzę że mamy tu wrogów Synt. Patrzyłem przez mnóstwo Synt Newtonów i jakoś sferycznej aberry nie dopatrzyłem się. A wiem jak wygląda bo miałem Optisany i podobne wynalazki.
Prążki przed i za ogniskiem widywałem w Syntach niemal idealne, czego nie można było powiedzieć o różnych ATM-ach szlifowanych w garażu.

Kolimację koleżanka sprawdziła choćby na oko czy centrycznie w wyciągu się układają odbicia i obrysy luster?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 67 gości

AstroChat

Wejdź na chat